Landbouw. men zal opgekeken hebben van de krasse telegrammen, die gewaagden van zeer booze voornemens der Rus sische regeering tegen de Polen. Die plotselinge ommekeer zal menigeen met ons onverklaarbaar toegeschenen zijn. Wat hadden de Polen gedaan om zoo in eens van alle verkregen vrij heden beroofd te worden en de punt van de bajonet zich op de borst te zien gesteld Dat bleek niet, en een tele gram vertelt ons nu, dat Witte heele- maal geen Poolsche afvaardiging heeft ontvangen en niets gezegd van wat hem in den mond is gelegd. Maar aan den anderen kant blijkt uit de lange telegrammen, o. a. uit dat over het afkeurend oordeel der vooruitstrevende Russische bladen wel, hoe er toch iets is gebeurd en de regeering iets in haar schild voert tegen haar Poolsche onder danen. Wat precies, moeten wij af wachten. Het Hoofdbéstuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelandbepaalde ip hare vergadering van 16 Nov. jl., dat de in 1906 te hou den algemeene vergadering en tentoon stelling te Tholen zal plaats hebben. O. m. kwam aan de orde, het voor stel van den heer Ph. J. van Dixhoorn c. s. om de afdeeling Hulst te splitsen in twee afdeelingenHulst en Axel. De voorzitter herinnerde dat,, naar men meent de afdeeling Axel meer zal floreeren als afdeeling, dan als on derdeel der afdeeling Hulst. Het dag. bestuur der Maatschappij is niet voor de splitsing, omdat het niet overtuigd is van het voordeel er van. Het zal echter, wordt tot split sing overgegaan, daaraan zijn goedkeu ring niet onthouden. De heer Ph. J. van Dixhoorn, ter ver gadering tegenwoordig, lichtte zijn voorstel nog nader toe. Door de 'af- deelingsvergaderingen beurtelings te houden in de verschillende gemeenten, die onder Axel ressorteeren, verwacht men een belangrijke toename van het ledental. Nu zijn er onder de 19 gemeenten van de afdeeling Hulst, die ongeveer 5 uur van die plaats, waar gewoonlijk vergaderd wordt, gelegen zijn. De heer Welleman vroeg eenige in lichtingen. Zullen, zoo vroeg hij, als het verzoek wordt toegestaan, ook niet andere onderdeelen zich wenschen at te scheiden Hij vond het ook be denkelijk dat de voeling tusschen Hulst en Axel zou verloren gaan. Hij is van meening dat door aanne ming van zijn voorstel aan het bezwaar der heeren Van Dixhoorn c.s. zou zijn te gemoetgekomen. De voorzitter deelde mede dat de heeren Van Dixhoorn c.s. daarmede niet tevreden zyn. Een der leden wees er nog op dat van de ruim 400 leden der afdeeling Hulst slechts 91 zich over de kwestie uitspraken 46 waren er voor, 45 tegen Door de heeren Van Dixhoorn en Van Waesberghe werd in het licht gesteld dat al de leden een convocatiebiljet ontvangen hebben, waarop het voorstel was vermeld, terwijl ook nog op andere wijze voldoende publiciteit aan de zaak is gegeven. De voorzitter wees er nog op dat thans eenvoudig het beginsel dient uit gemaakt te worden. Het bestuur stelt voor het voorstel aan te nemen. In dien geest besloot de vergadering met 18 tegen 2 stemmen. (Plaatsgebrek noopt ons het verslag dat we ontleenden aan de Midd. Ct., af te breken. We komen hierop terug. Red.) maakte de zaal te verlaten. ^Blijf man blijf zitten vriend dan kunt gij getuige zijn, op welke wijze ik de schurken zal ontvangen, hier II ortll vervolgd.) AXEL, 17 November 1905. Aan H. M. de Koningin is uit onze gemeente het volgende adres verzon den, voorzien van 27 handteekeningen Ondergeteekenden, allen ouders, wier kinderen gebruik maken van het Open baar Lager Onderwijs in de gemeente Axel, nemen bij dezen eerbiedig de de vrijheid, zich met het volgende tot Uwe Majesteit te wenden dat door den Raad der gemeente Axel in zijne zitting van 31 Oct. jl. een nieuwe verordening op de heffing van schoolgelden voor het Openbaar Lager Onderwijs is vastgesteld, waar door zij zich op eene zeer onbillijke en onrechtvaardige wijze in hunne belangen zien .benadeeld dat volgens deze nieuwe verordening schoolgeld zal worden geheven voor kin deren wier ouders zijn aangeslagen in de 3e, 4e, 5e, 6e en volgende klassen van het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente dat voor zoover zij geplaatst zijn in de 3e-klasse van den Hoofdelijken Om slag, zij geacht worden een jaarlijksch inkomen te hebben van f450, waarvan het hun onmogelijk is voor een talrijk kroost het verschuldigde schoolgeld op te brengen en zij zich dus beschouwen als te behooren tot de onvermogenden, genoemd in art 50 der Lager Onder wijswet dat ook bij de reductie en vooral bij de opklimming der klassen niet de minste rekening is gehouden met de billijkheid, aangezien personen uit de 6e klasse met een jaarlijksch inkomen van f701, naar denzelfden maatstaf zullen worden aangeslagen, als die uit alle hoogere klassen, dat is tot de 53e klasse, waarvan het inkomen pp min stens f 10.000 is geschat. Redenen, waarom zij Uwe Majesteit eerbiedig, döch dringend verzoeken, Uwe Koninklijke goedkeuring aan voor noemde verordening niet te verleenen. 't Welk doende, enz. Volgen de handteekeningen. Aan Gedeputeerde Staten is een adres verzonden nagenoeg gelijkluidend met het bovenstaande, waarinverzochtwordt tot rcwÉ-goedkeuring te adviseeren. De afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers (goedgekeurd bij Kon. Besl. van 22 Maart 1890) neemt bij dezen de vrijheid zich tot Uw College te wenden met het dringend verzoek te adviseeren, dat de Koninklijke goed keuring zal worden onthouden aan de verordening op de heffing van school gelden voor het Openbaar Lager Onder wijs in de gemeente Axel, zooals die door den Raad dier gemeente in zijn zitting van 31 Oct. jl. is vastgesteld. De afdeeling grondt haar verzoek op de volgende overwegingen Ofschoon de afdeeling er van over tuigd is, dat de klasse-indeeling in vol komen overeenstemming is met de let ter der Wet, zoo is zij toch van mee ning, dat de wijze, waarop die klasse- indeeling naar het inkomen van de be lastingschuldigen is geschied, geheel in strijd is met de bedoeling in art. 50 der wet op het L. O. uitgedrukt, niet alleen wat den te snellen overgang van de eene klasse naar de ander betreft, maar ook wat aangaat de verdeeling der ingezetenen volgens de verordening in vermogenden en onvermogenden. Volgens deze vérordening, gebaseerd op het kohier van den Hoofdelijken Omslag. wat blijkt uit de bij de vast stelling in den Raad gevoerde discus sies, worden tot de vermogenden, die dus het volle schoolgeld zullen moe ten betale*n, reeds geacht te behooren, zij, wier zuiver jaarlijksch inkomen het bedrag van f701 heeft bereikt. Waar de Hoofdelijke Omslag de ingezetenen naar hun vermogen verdeelt in 53 klas sen, zouden alzoo personen met boven genoemd inkomen in gelijke mate wor den gedrukt, als zij die in de 53e klasse naar een zuiver jaarlijksch inkomen van +f 10.000 zijn aangeslagen, Deze belasting is dus in strijd met den stel regel „draagkracht naar vermogen",, die het richtsnoer moet zijn van iedere billijke belastingheffing. Ook behooren naar onze meening de personen, aangeslagen in de laagste klasse volgens een zuiver jaarlijksch inkomen van f 450 tot de onvermogen den, genoemd in art. 50 der Wet op het Lager Onderwijs. Waar zich het geval kan voordoen, dat uit een der gelijk gezin 6 kinderen van het Openb. Lag. Onderw. gebruik maken, zou hier voor alleen aan schoolgeld moeten be taald worden een jaarlijksch bedrag van f 17.10, een onmogelijk op te bren gen som voor een gezin van minstens 8 personen, dat dus voor huisvesting, kleeding, voeding, geneeskundige be handeling, enz. moet leven van hoog stens 17 cent per hoofd en per dag, vooral ook waar de leerplichtwet het onmogelijk maakt, zich geheel of ge deeltelijk aan deze drukkende belasting te onttrekken. Uw College zal* zeker wel met ons overtuigd zijn, dat derge lijke personen, zoo zij al niet in de ter men vallen om bedeeling te ontvangen dan toch zeker tot de onvermogenden behooren te worden gerekend. Dat ook de meerderheid van'den Raad dit gevoelen deelt, is uit de genoemde debatten duidelijk gebleken. Door een minderheid van 4 leden is steeds getracht, zoowel de klasse-indee ling als de reductie voor meerdere kin deren minder onbillijk te maken, terwijl zelfs onder de vóórstemmers het denk beeld is geopperd, dat, bijaldien de be lasting voor sommigen te zwaar mocht drukken, deze personen door den Raad in een lagere klasse van den Hoofde lijken Omslag kunnen worden geplaatst. Het ongerij mde eener dergelijke poging tot wetsverkrachting springt hier duide lijk in het oog, aangezien er op het stuk van belastingen geen previlegiën mogen bestaan en het alzoo een onmo gelijkheid is, om b.v. een ambtenaar met een vast jaarlijksch inkomen in een lagere klasse aan te slaan, dan waarin hij volgens dat inkomen dient te worden geplaatst. Ten slotte wenschen wij nog onder Uwe aandacht te brengen, dat de com missie belast met het onderzoek der begrooting voor 1906 aan het slot van haar advies; uitgebracht in de zitting van 9 Oct. j.l., heeft te kennen gege ven, dat zij vermeent, dat door de voor gestelde wijzigingen in de begrooting, waaronder ook de nieuwe verordening op de schoolgeldheffing is begrepen, het algemeen belang der gemeente be zien bij het licht van „de waarheid en het recht" meer en beter zal gediend worden, terwijl het ons voorkomt, dat de bedoelde verordening, zooals zij thans aan U toegezonden is, niet alleen in lijnrechten strijd is met de bedoeling der onderwijswet, maar ook, dat het algemeen belang bij een eventuëele goedkeuring ten zeerste zal worden geschaad. Met vertrouwen ziet de afdeeling Uwe beslissing in deze te gemoet. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur der afd. voornoemd, (get.) M. L. van Vessem, voorzitter, te Axel. (get.) Fs P. Schiffer, secretaris te St. Jansteen. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Ond. zullen adressen van adhaesie worden gezonden aan H.M. en aan Ged. Staten. Bij de Woensdag te Ter Neuzen gehouden paarden- en veemarkt waren aangebracht22 paarden, 63 stuks hoornvee, 14 schapen, 2 geiten en 90 varkens. De volgende premiën werden toege kend Voor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud, goedgekeurd door de rijkscommissie, 5.niet aanwezig. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, le premie 4,— aan C. Zegers te Ter Neuzen 2e premie 2,niet aanwezig. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le premie 5, en 2e premie 2.beiden aan C. Zegers voornoemd. Voor het schoonste jongpaardtusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4,aan Salomon Dieleman te Axel én 2e premie 2,aan P. de Feijter te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen, beneden het jaar, 4 aan C. Zegers voor noemd. Voor het grootste getal paarden, minstens 3 stuks van een en denzelf den eigenaar, ƒ4, aan C. Zegers voor noemd. Voor den schoonsten springstier, minstens een jaar oud, 5,-— aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd), ter markt ge bracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4,aan H. de Kegel te Ertvelde2e premie 2, aan Theoph. Buijsse te Bouchaute. Voor idem van buiten die kantons, niet aanwezig. Voor de beste baatgevende of kalf- dragende koe, le premie 5j— aan Theoph. Buijsse te Bouchaute2e premie 2,aan C. Zegers voornoemd. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud, f 4,aan K. van Tatenhove te Ter Neuzen. Voor het schoonste kalf van 1/2 tot 1 jaar oud, ƒ3,aan L. Mange te Goes. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitgezonderd), 5,aan C. Zegers voornoemd. Voor het grootste getal rundvee van een en denzelfden eigenaar 4,- aan L. Mange voornoemd. Voor het grootste getal schapen, bo ven de 3 stuks, 3,— niet aanwezig. Voor het grootste getal varkens, boven de 6 stuks, 2,aan O. Bossche te Selzaete. Voor idem boven de 25 stuks, 5,r— aau J. de Meij te Zuiddorpe. Medaille met diploma werden toege kend voor het schoonste merriepaard aan C. Zegers te Ter Neuzen, voor den schoonsten springstier aan H. Hartog te Ter Neuzen en voor de beste baat- gevende of kalfdragende koe aan Th. Buijsse te Bouchaute. Tem. Crt. Zooals te verwachten was, hadden de voorstellingen met de bioscoop van den heer Wegkamp een druk bezoek; vooral Dinsdagavond was het meer dan vol en moesten zelfs nog bezoekers afgewezen worden. W oensdag werden drie goedbezochte voorstellingen gege ven. Het publiek was voldaan en tevreden over al hetgeen te zien werd gegeven. De inrichting of hoe men het noemen mag is thans naar Hulst vertrokken en zal ook daar wel bezoekers tot zich trekken. Naar men ons mededeelde is deze week op het kantoor van den rijks ontvanger een valsch 1 O-guldenstuk in betaling gegeven. Het schijnt dus dat er valsche geeltjes in omloop zijn; voorzichtigheid is der halve de boodschap. Het geldstuk is in handen der politie gesteld. De heer J. van der Vliet te Neu zen is benoemd tot onderwijzer aan eene openbare lagere school te En schedé. Hij neemt die benoeming aan. By het onlangs gehouden examen voor de betrekking van kommies-veri- flikateur bij 's rijks belastingen is o. a. geslaagd de heer A. Bodderij, kommies 2e klasse te Neuzen. Ofschoon er dit najaar inZeeuwscli- Vlaanderen O.-D. reeds honderden vette varkens geslacht zijn, worden er nog dagelijks gekeeld. De meeste dezer i krulstaarten zouden nog heel wat lan ger op kooi zyn gehouden, indien er voldoende voedsel was, nl. aardappe- len, doch deze ontbreken, 't Gevolg is, dat vette varkens zeer schaarsch wor-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2