DE STBS YOËRST. No. 65. Zaterdag 18 November 1005. 2Se Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Een gerucht wil, dat koning Eduard en zijne gemalin in het begin van het volgende jaar het hof te Berlijn een bezoek zullen brengen, bij gelegenheid van 's Keizers zilveren bruiloft. Verder zullen dan te Berlijn komen de koning van Saksen, van Wurtemberg, de groot hertog van Baden, de hertog van Koburg-Gotha, de koning en de koningin van Italië, de koning en de koningin van Roemenië, de kroonprins en de kroonprinses van Griekenland, dezelfden van Zweden, de koning en de koningin van Noorwegen en de vorsten van Bulgarije en van Monaco. De Pransche regeering en de Sultan zullen bijzondere gezantschappen afvaardigen. De staking in het kolenbekken van Opper-Silezië breidt zich uit. Naar het voorbeeld van de Russische Polen, stellen de mijnwerkers, overal naast oeconomische ook politieke eischen. Voor hun verlangen naar hooger loon voeren zij aan dat het vleesch zoo schromelijk duur is. Een gendarme is te Kattowitz slaags geweest met een paar stakers, die wipwaggons Wilden vernielen; een van de stakers werd doodgeschoten. Men schat het aantal stakers op om en bij de 18,000. Voor de gezworenen te Keulen heeft een ontaarde kinderbeul, zekere Körtgen, terecht gestaan wegens het doodmartelen van een voorkind van zijne vrouw. Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362/. 119) Waarachtig Hugh gij weet het niet, waartoe lichaamspijn en de manne lijke moed iemand niet al kunnen bren gen." nJa, ja, ik kan mij zoo wat ten naasten bij daarvan een begrip vormenen bid de heiligen dat zij, wanneer de bisschop op den Stius laat storm loopen, de jicht op uwe genade afzenden, om u met ver dubbelden moed en strijdlust aan te gorden." //Bid niet te veel, hoofdman Hugh! ik bespeur nu dat de jicht aan onze zaak minder goed dan kwaad zal doen, want ik voel mij door den aanval van dezen nacht zoo vreeselijk verzwakt, dat ik te nauwernood in staat ben mij te bewegen, en geheel onbekwaam om het harnas te dra gen, of de dijstukken aan mijne opge zwollen beenen te hechten." z/Gy doet my schrikken, heer graaf! alle duivels, wat zoude ons overkomen, indien op dit oogen blik, bij voorbeeld, de vyand ons besprong?" Heilige Petrus, sta bijriep de graaf In de laatste veertien dagen voor haren dood had de woestaard het meisje geslagen met een riem met een ijzeren gesp, haar bij de haren door de kamer gesleurd en eiken dag in een kuip met koud water gedompeld. Dagen lang kreeg het wicht niet te eten. Toen het kind ten gevolge van zwakte en ontbering niet meer kon staan, werd het met een touw aan den muur op gehangen, zoodat de voetjes nog juist den grond raakten. Daarna weer hing hij het kind met een riem aan de klink van de deur, de mond werd openge spalkt en met geweld een groote pruim tabak in de keel geduwd. Ten slotte sleepte hij het naar een stroozak en drqkte zoo lang op het lichaampje, tot er bloed uit den mond kwam. Het meisje is spoedig daarna door den dood van haren kwelgeest verlost. De raven- moeder had haar man bij zijne mis handelingen bijgestaan. Körtgen is tot den strop veroordeeld, zyne vrouw komt er af met een jaar gevangenisstraf. De schepenrechtbank te Blankenburg in Brunswijk heeft de weduwe Rappe, een huishoudster, wegens onmensche- lijke kindermishandeling tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De be klaagde is al eens voor hetzelfde mis drijf in 1891 te Göttingen tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. BELGIE. Drie kamerleden, Jan van Ryswyck, de burgemeester van Antwerpen, Van- dervelde, van de socialistische, en Carton de Wiart, van de katholieke verschrikt, als klonk hem de aanvalskreet des vijands reeds in de oorenmaar zich zoo veel mogelijk herstellende, ver volgde hij met eenen pijnlijken grimlach //maar zy zullen immers niet lomp genoeg zijn, om nu reeds eenen aanval te wagen, daar nog de helft van hunne macht niet bijeen is." z/Dezen nacht zijn er versche benden in het leger aangekomen, en naardien de bisschop weet, dat heer Sweder niet op den Stins, en onze roode bende half weggesmolten is, zoo zoude het mij niets bevreemden, indien zij dezen dag den storm waagden." Gunther stiet een langgerekten kreet uit, en te gelijk naar zijne beenen grij pende, riep hij op eenen smartelijken toon: //Dat die helsche jicht mij nu juist in dit uur weer moet aangrijpen, met eene kracht die mij armen en beenen verlamt, zoodat ik tegen wil en dank zal moeten afzien van de eer, om aan den strijd, indien hij dezen dag door den vijand werd geopend, deel te nemen. Ik vrees echter dat ik mijnen strijdlust niet zal kunnen bedwingen wanneer ik het rumoer van den krijg verneem, en mijne gezondheid aan een wis verderf zal overgeven, door mijn ziekelijk lichaam aan de opene lucht bloot te stellen daar om, vriend Hugh, laat voor dit kruisraam, het eenige waardoor ik iets van den strijd zoude kunnen ontdekken, steenen horden plaatsen, om het zwaardengekletter en partij, worden deze maal door den heer Baie opgeleid om hun meening bekend te maken over het aanhalen van den band tusschen Nederland en België. Van Ryswyck weegt de voordeelen van een economisch verbond met Nederland tegen de nadeelen. De schaal helt naar zijn meening eer over aan den kant van de voordeelen, maar de regeling der accijnzen zal een bron van groote moeilijkheden worden, als Nederland en België eenheid in hun douanetarieven willen brengen. Van een conferentie van kamerleden, zonder dat er een onderzoek van deskundigen is voorafgegaan, verwacht de heer Van Ryswyck niet veel voor een regeling der tarievenkwestie, maar om begin selen uit te spreken, om het terrein uit te kiezen waar het economische gebouw moet worden opgetrokken, daarvoor zou zulk een conferentie van nut kunnen zijn. Toenadering tot Nederland zou de burgemeester van Antwerpen vooral wenschelijk achten voor de Vlamingen. Het Vlaamsche volk moet opgericht worden uit den treurigen moreelen en intellectueelen staat, waarin het zich bevindt, door het weer te koppelen aan den natuurlijken haard van zijn be schaving. Het denkbeeld van de toenadering tot Nederland heeft voor den heer Van Ryswyck eerst rechtaf beteekenis, wanneer hij, naast de welvaart en de veiligheid tegenover de buitenwereld, in aanmerking neemt dat die toenade ring kan strekken tot verheffing van het Vlaamsche volk. het krijgsgeschreeuw te beletten tot mij door te dringenen, opdat niet eene vijandelijke pijl of steen in deze zaal zoude kunnen vliegen iets dal ontwij felbaar mijne strijdzucht in vuur en vlam zoude zetten zoo leg eenige stevige kruisbalken tegen het raam, dik genoeg om den zwaarsten steen, en de scherpste pijl tegen te houden. Aimijn been 1 Nauwelijks was de nagalm van graaf Guethers pijnlijken kreet, die hem, al thans in schijn, door eenen nieuwen aanval der jicht was afgeperst, wegge storven, of een andere even doordringende en schelle toon weerklonk over het burchtplein en drong door tot in het verblijf van Gunther. Het waren duide lijk de langgerekte toonen van eenen hoorn of trompet, die den sidderenden graaf als het bazuingeschal van den jongsteu dag in de ooren donderden. //Alle heiligen en goede geesten, staat bij 1" kermde de graaf, terwijl hij, in zijnen angst het aangenomen karakter van bedlegerigen zieke vergetende, de beide uitgestrekte beenen in eene houding bracht alsof zij slechts op het bevel wachtten om den eigenaar met snellen spoed weg te dragen. //Alle heilige en goede geesten, staat bij 1 daar zijn de vijanden, vriend Hugh de bisschop loopt storm 1" z/Uw voorbeeldelooze vechtlust misleidt u, edele graafantwoordde de hoofdman Vander velde is niet vast overtuigd dat een poging om eenheid te brengen in de tarieven van België en Nederland slagen zou. Zonder dat België ver strekkende concessies deed in de rich ting van den vryen handel, zou het nooit gaan. Vandervelde wil hier niet mee zeggen, dat hij een tegenstander is van een bespreking dezer kwestie door een conferentie van kamerleden. Ook de heer Vandervelde is door drongen van het voordeel dat de aan eensluiting bij Nederland voor Vlaan deren zou meebrengen. Het katholieke kamerlid Carton de Wiart is een voorstander van een de fensief verbond, voor het geval de mogend heden, die de neutraliteit van België hebben gewaarborgd, het zouden toe staan. Voor een economisch verbond heeft België zich aan niemand te storen, en op dit gebied acht de heer de Wiart de voordeelen van aaneensluiting tas- baar. Met het denkbeeld van een con ferentie van kamerleden is hij zeer ingenomen. RUSLAND. Het revolutionaire centrale comité heeft een lange bijeenkomst gehouden, waarin wantrouwen tegen Witte en de beloften van den Tsaar is uitgesproken. Het comité is overtuigd, dat de Tsaar slechts wacht op terugkeer der rust om al zijn concessies weer in te trekken, gelijk hij al tegenover Polen heeft ge daan. Het comité besloot daarom tot de grootste waakzaamheid en voort zetting der agitatie. Wat die kwestie met Polen betreft met eenen blik vol diepe verachting "hetgeen uwe genade als krijgsmuziek beschouwt is niet anders dan het sein dat iemand voor den voorburg staat en verlangt binnen gelaten te worden. Mis schien is het iemand door (Jen bisschop afgezonden, en dan zullen wij weldra weten wat de paap van ons verlangt. Maar wat zie ik, edele heer, de jicht pijn schijnt te minderen, en u het gebruik der beenen weer terug geschonken te hebben, of is het weer, even als dezen nacht, dat ontembaar strijdvuur, hetwelk u met zoodanige kracht heeft aangegre pen, dat gij alleen op dit enkele hoorn geschal gereed zijt om, met dien nacht rok aan op de vijanden in te vliegen Ondanks den stevigen teug, welken Gunther uit den wijden beker genomen had, werkte de angst nog zoo sterk op zijne ontstelde zinnen, dat hij Hugh alleen met een toestemmend hoofdknikken konde antwoorden, en toen hij zich met eenen tweeden en derden beker zoo verre hersteld had, dat hij zijn spraak vermogen weder machtig was, trad een lansknecht de zaal binnen en berichtte, dat twee bisschoppelijke krijgsknechten den bevelhebber verlangden te spreken. z/Breng de schelmen hier, man maar neem hen de wapenen afwant dat geboefte is zoo vervloekt onhandig, dat zijwat wilt gij, Hugh? u verwij deren viel de graaf zich zei ven angstig in de rede, toen de hoofdman zich gereed

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1