yoetpaien met ie kunstwerken. ïN'o. 64. Woensdag 15 November 1905. 21e Jan r#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIFLFilIAA, algemeene opneming Buitenland. FEUILLETON. ^.>s/ Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrfldagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat, te beginnen op 28 November aanstaande, van wege de Gemeente, eene zal worden gehouden van de Axel, den 14 November 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. RUSLAND. Russische zeeofficieren die uit Kroon stad te Peterburg aankwamen, hebben medegedeeld, dat de Russische over heid aan de voor Kroonstad liggende Duitsche en Fransche schepen verzocht heeft om tegen de muiters op te treden. Of aan dat verzoek werd voldaan, is hier niet bekend, maar men betwijfelt het zoolang de vreemde vlag niet ge schonden is. Het hevige schieten in Kroonstad kon men duidelijk in de residentie van den Tsaar, Peterhof, hooren en een dertig tal eveneens geweldige branden waar nemen, welke gedeeltelijk het marine- depót aantastten. Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). U8) XXXIV. Ofschoon de trage Octoberzon nog nauwelijks met hare eerste stralen de hooge transen van den Stins verguldde, heerschte er echter op de wallen en muren reeds eene bediijvigheid en gewoel, alsof men elk oogenblik den aanval der bis- schoppelijken te gemoet zag. Er heerschte echter onder het ruwe en woeste krygsvolk, dat de bezetting uitmaakte, eene orde en krijgstucht, die genoeg bewezen, dat, al was de eigenlijke gebieder niet tegenwoordig om den wil den hoop in teugel te houden, er toch een ander oog rondwaarde, dat even scherp, evenzeer geducht, en even ge vreesd was als dat van den baron zelvec Het was Hugh, die bijna op alle punten te gelijk tegenwoordig was, die hier den ingevallen muur liet herstellen, ginds schanskorven plaatsen en elders eenen zandhoop, tot een nieuw verdedigings punt, opwerpen. Het was Hugh, die de boogschutters, welke den voorburg be waakten, tot waakzaamheid en moed Volgens een lezing begon de opstand der marine, omdat de matrozen behalve verkorten diensttijd, verlof om te roo- ken het recht om buiten de kazernes te wonen etc. eischten. Volgens eene andere lezing ontstond de muiterij toen een stoomschip uit Peters burg met 125 gevangen matrozen aan boord, die wegens hun deelneming aan de laatste onlusten in Petersburg, te Kroonstad hun straf moesten ondergaan, de haven binnenliep. De gevangen matrozen sloegen onderweg aan het muiten en verschenen met roode vlag gen in Kroonstad, waar al heel spoedig de artillerietroepen en matrozen gemeene zaak met hen maakten. Officieren, die dit wilden beletten, werden gedood, brandewijnwinkels en publieke huizen bestormd en geplunderd. Tallooze lie derlijke wijven vermeerderden het tumult, dat op een vreeselijke wijze in moorden en brandstichting van los gelaten benden uitliep. Twee uit Peters burg ontboden regimenten infanterie, benevens het snelvuurgeschut van de garde, konden eerst na eenige uren de rust eenigermate herstellen, waarbij ver scheidene honderden gedood en ge wond werden. Hoofdzakelijk was de onderdrukking van het oproer te dan ken aan het munitiegebrek der oproer lingen, die van te voren te vergeefs getracht hadden het arsenaal binnen te dringen en die, toen zij hunne patro nen verschoten hadden, de geweren doormidden braken en in het water wierpen om zich met steenen te ver dedigen, waarbij zij overweldigd wer den. Ofschoon daarna weifelende afdee- aanzette, die boven op deszelfs tinne hooge steenhoopen liet opeenstapelen, waarmede de vijand zoude verpletterd worden. Het was Hugh, die de houten bruggen over de gracht had laten afbreken en door eene enkele smalle plank doen vervangen. Het was Hugh, die de wallen rondging en de scherpschutters en pieke- niers verdeelde, op alle de punten die als gevaarlijk konden worden beschouwd. Overal wekte hij onder de bezetting den moed op, en bezielde haar met eenen strijdlust en haat tegen den vijand, die zijne eigene verbittering tegen den bis schop en de Zwolschen evenaarde. Een paar uren later verliet hij het burchtplein, waar hij het overschot zijner roode bende en een gedeelte van het Schuilenburger krijgsvolk onder de wa penen had -doen komen, en, na eene krachtige toespraak, naar den voorburg en de wallen had gezonden en toen den breeden trap beklimmende, begaf hij zich naar het vertrek dat aan den Zuidertoren lag, en door den graaf van Schuilen burg werd bewoond. In eenen breeden armstoel eerder lig gende dan zittende, en in eenen wijden tabbaard gehuld, had de graaf beide beenen op eene lage bank uitgestrekt, en onder eenen stapel kussens en dekens bijna geheel verborgen. Op het eerste gezicht, en vooral wanneer men lette op de zwart fluweelen muts die hem dicht op de oogen was geschoven, zoude mtn liDgen der marine zich onderworpen hebben is men bezorgd voor het opnieuw uitbreken der onlusten. De toestand is ongewijzigd en rustig. De Standard heeft van haren Peters- burgschen correspondent nadere bijzon derheden over het oproer te Kroon stad. Hij zegt nu dat de berichten over de aangerichte séhade overdreven zijn, evenals over het aantal muiters en dooden en gewonden. Het laatstge noemde cijfer gaat vermoedelijk de honderd dooden en driehonderd gewon den niet te boven. De muiters waren, met inbegrip van soldaten, 5000 man. Sommige van hun eischen waren zeer belachelijk. Zij verlangden b. v. de zelfde kleeding en hetzelfde voedsel als de officieren en het recht om lid te zijn van de officierensociëteit. De Daily Mail verneemt uit Boeka rest De bemanning van het stoom schip Ismail, dat vele vluchtelingen uit Odessa naar Roemenië overbracht, is onderweg aan het muiten geslagen. Zy eischte groote sommen van de vluch telingen en wierp enkele hunnerover- boord. De vluchtelingen konden niet betalen, anderen kochten hun lijfsbe houd door de sieraden van hunne vrouwen op te offeren. De dag is rustig voorbijgegaaner zijn geen rustverstoringen voorgeko men nergens is geschoten de branden zijn gebluscht Er zijn hier aangeko men bataljons van drie garderegemen- ten en vier linieregementenvoorts artillerie en een mitriailleurafdeeling. Patrouilles nemen op straat matrozen gevangen. verondersteld hebben, dat Gunther door de eene of andere lichaamskwaal gekweld werd, maar zijn rond gelaat vertoonde, hoewel er eene zekere pijnlijkheid en angstige onrust niet in te miskennen viel, nog altijd dien irisschen blos, welken hij, door zorgvuldige oplettendheid omtrent zijne lichamelijke behoeften, daarop tot in zijnen tegen woo rdigen ouderdom be waard had, zoodat een nauwgezet opmer ker, en inzonderheid hij, die met Gun- thers denkbeelden van heldhaftige dap perheid van nabij bekend was, gemakke lijk zoude geraden hebben, dat de Schui lenburger onder het masker van ongesteld heid, zich aan de gevaren en moeiten van den aanstaanden krijg zocht te onttrekkenen alle twijfel daaraan moest geheel ophouden wanneer men den ijver zag, waarmede hij het voor hem staande ontbijt onder zijne handen deed verdwijnen, en de gezwindheid opmerkte waarmede hij met den beker omging. Dat de hoofdman der roode bende de ziekte vau den graaf uit dit oogpunt beschouwde bleek uit den verachtelijken blik, welken hij bij het binnentreden op hem wierp, en toen tegenover Gunther met eene vrijpostige gemeenzaamheid plaats nemende, zeide hij spottend /rHet verheugt mij, edele heerdat ik u, on danks het leed dat u kwelt, nog zoo vol tnoed en onbezweken standvastigheid zie, dat gij bij het gevaar dat ons dreigt, nog even gerust en op uw gemak zit te Er is besloten in het geheele gebied van het koninkrijk Polen den staat van beleg af te kondigen. BELGIE. De correspondent van de N. R. Ct. te Antwerpen schrijft: Dë Groote Doorsteek. uitgesteld, uitvoering van het dokkanaal besloten! Wat waren de laatste woorden die ik u schreef? „De regeering zal aan blijven, maar haren slag zal zij niet thuis halen, zoo is de algemeene indruk." Wij schrijven 10 November 1905, 4 uur namiddag. En de heuglijke tijding be reikt ons zooeven de regeering verkiest aan te blijven, te regeeren met een eendrachtige meerderheid het voorstel- Helleputte, om aanstonds een kanaal met dokken in diep water te graven, maakt de regeering tot het hare. De groote doorsteek wordt naar een tech nische commissie verzonden, ter ern stige studie. Het gevraagde crediet be draagt voor dit jaar 48 millioen francs, in stede van 108. Het heeft gestormd in de vergade ring der rechterzijde. De stèkeligste der kemphanen, de heer Woeste door Albert Giraud zoo leuk „l'Eminence verte" genoemd, heeft een standje op touw gezet met zijn gezworen tegen stander, den heer August Beernaert (door denzelfden poëet en journalist des tijds „le Chancelier de zinc" genoemd). Volgens den eersten draagt de tweede de verantwoordelijkheid van deze gou- vernementeele nederlaag, de zwaarte, de volledigste die ons cleficaal ministerie ooit getroffen heeft. eten, alsof er geen bisschoppelijk krijgs volk in de wereld was." //Het is waar, vriend Hngh antwoord de de graaf, eene mislukkende poging doende om zijn verwrongen gelaat in krijgshaftige plooien te zetten, ,ik moet mij zelve er over verwonderen, dat de eetlust mij nog niet heeft verlaten. Niet dat de zorgen, over den aan mij toever trouwden Stins, en het gevaar hetwelk ons bedreigt, in staat zouden zijneenigen invloed op mijne maag uit te oefenen maar de jicht, vriend Hughde jicht kwelt mij ondragelijk." vHoe is het op dit oogenblik met uwer genades beenen vroeg de hoofdman medelijdend. //Slecht Hugh zeer slechtik ben den afgeloopen nacht bijna razend geweest van de pijn, en had mijn oude schildknaap mij niet weerhouden dan had ik aan de bezetting bevel gegeven, om met mij den Stins uit te rukken, en op den bisschop eenen uitval te doen, enkel om, zoo mogelijk, in 't gewoel van den strijd de pijn te vergeten." „Bij mijnen stomp!" riep Hugh, futv schildknaap verdient onzer aller dank, voor de zorg, welke hij voor uwe genade draagt, en ik hoop, edele heer, dat gij zelve het onvoorzichtige van zoodanig voornemen inziende, niet andermaal door te ver gedreven moed en strijdlust ons aan het gevaar zult blootstellen om u, onzen eenigsten steun en hoop in dit

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1