Dotter J, MDE CAL8EIJDE, Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Uitslnitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten De Hollandsche Mij. v. Landbouw is voornemens in 1907 te 's Gravenhage een nationale en internationale tentoon stelling te houden van zuivelbereiding, vee, paarden, akkerbouwgewassen, enz. Een subsidie daarvoor uit de gemeen tekas tot een bedrag van f 3000 wordt aangevraagd. B. en W. hebben den Gemeenteraad voorgesteld, dat verzoek in te willigen, echter onder voorbehoud, dat de subsidie, geheel of gedeeltelijk, slechts zal worden uitgekeerd, indien de exploitatie van de tentoonstelling een tekort mocht aanwijzen, en wijders onder voorwaarde, dat op een der ten- toonstellingsdagen de entrée-prys worde gesteld op ten hoogste 25 cents per persoon. PREDIKBEURTEN TE AXEL 'Condag 13 November 1005. 'Ned. Herv. Kerk. Voorn. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. A. Scheele, Ds. A. Scheele (van Veere) Kerk B. Ds. R. v. d. Kimp. Ds. R. v. d. Kamp Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leesfewk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ui- Nam. 2 ur Voorm. 9 ure Nam. 2 ure AXEL, 10 November 1905. Dinsdagavond gaf de zangvereeni- ging Excelsior alhier op de bovenzaal van den heer Koole eene uitvoering. Het programma, bestaande uit een vijf tal zangnummers, benevens drie blij spelen en enkele voordrachten werd flink afgewerkt en viel blijkbaar zeer in den smaak van het publiek. Aan de constumeering van het laatste num mer vooral was veel zorg besteed. En hiermede is de reeks der gewone wintervermakelijkheden geopend. Naar men aan De Zeeuw uit Zaam- slag meldt, zal dr. J. C. M. Hartman, die benoemd is tot directeur-geneesheer van het sanatorium te Laag-Soeren, met 1 Januari a. s. de gemeente ver laten. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 November 1905. H. S., 28 j., arbeider te Koewacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. - De van ernstige mishandeling verdachte Ch. v. d. V. van Koewacht (Moerbeke),. die Zondag 15 October jl. aldaar gearresteerd werd en sinds dien tijd te Gent in preventieve hechtenis verblyft, heeft Maandag, toen weder eenige personen als getuigen in die zaak waren opgeroepen, verklaard dat niet hij Ad. R. den gevaarlijken steek heeft toegebracht, maar wel zekere V., een negentienjarig jongeling van Koewacht, die ook in het gezelschap was. Tot nog toe had V. d. V., naar hij meedeelde, dit niet willen zeggen. In hoeverre het beweren van den verdachte waarheid bevat, zal het verder onderzoek moeten uitmaken. Tn den toestand van den verwonde R. is nog weinig verandering ten goede gekomen. M. Ct. Ter Neuzen, 8 Nov. '05. De voor stellingen van Wegkamps electrische biograaf in het „Hotel de Commerce" hebben groot succes. Bij de laatste uitvoering was zoowel Maandag als Dinsdag de zaal overvol met belang stellenden, die een paar uren aangenaam werden bezig gehouden door het vertoo- nen van interessante tatereelen. Vooral de comische nummers vallen zeer in den smaak, Waaronder „A ha die Oscar!" en „De nieuwe loopjongen" uitmunten. Bij ingang van heden zal te Hulst een rijkstelephoonkantoor voor het al gemeen verkeer worden opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn van 7.30 voorm. tot 12.30 nam. van 1.30 tot 3 nam. en van 4.30 tot 7.30 nam. (Greenwichtijd.) Op Zon- en feestdagen geen dienst. den Maandag en Donderdag van 8 tot J D/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. fet Nikolaa.3 (Waas) TBelg-ië. Moordaanslag. - Op den Amsterdamschen weg te Arnhem heeft B., een timmerman, twee schoten gelost op een 21-jarige dienstbode met wie hij vroeger geënga geerd is .geweest Het meisje werd zwaar gewond naar het Diaconessen- huis overgebracht. De dader is nergens te vinden. Omtrent deze moordaanslag deelt de TV. A. C. mede De vermoedelijke dader C. Brunbeek, 24 jaar, timmerman, wonende op Plat- tenburg te Arnhem, had reeds 2' 2jaar verkeering met het thans zoo zwaar gewonde meisje, de 21 jarige Helena M. De ouders waren echter niets op de verkeering gesteld, zelden kwam B. dan ook bij de ouders van zijn meisje aan huis. Vrijdagavond jl. nu heeft er tusschen B. en zijn meisje een woordenwisseling plaats gehad, die tengevolge had, dat Maandagavond Helena M. den jongen man afschreef. Hierover schijnt B. zoozeer gebelgd te zijn, dat hij, althans volgens zijn zeggen, naar Amerika wilde vertrekken. HQt meisje, dat dienstbode is aan de kweekschool van onderwijzeressen aan de Weverstraat, had gisteren juist een vryen avond en werd door een harer zusters afgehaald. Beiden waten op weg naar de ouderlijke woning aan den Klarendalschen weg, toen op den Kleinen Oord B. achter haar aankwam Hij wendde zich tot zijn meisje en deelde haar mede, dat hij voornemens was nog denzelfden avond met den trein te vertrekken ten einde naar Ame rika te gaan. De zusters bleven B. vergezelk- i en zouden hem naar den trein br ngen die halftien vertrok Daar het nog te vroeg was werd een omweg gemaakt en over de ijzeren brug langs het Diaconessenhuis naai den Amsterdamschen weg gewandeld. Onderweg heeft geen twist plaats ge had. Even voorbij café Wielerrust (het was toen kwart over negen) bij de Burgemeester Weertsstraat vroeg B. even zijn meisje alleen te mogen spre ken. Zij stond dit toe, op voorwaarde, dat het niet te lang zou duren. Beiden gingen ter zijde van den straatweg, terwijl de zuster op korten afstand wachtte. Het schijnt dat B. zijn meisje heeft willen omhelzen, wat deze wei gerde. Plotseling heeft hij daarop een revolver te voorschijn gehaald en daar mede op zeer korten afstand een schot gelost, dat het meisje in de borst trof. Dadelijk liep Helena M. weg, roepende dat men haar had geschoten. Daarop volgde een tweede schot van den ver dachte, dat haar in den rug verwondde. Brunbeek maakte zich toen haastig uit de voeten, de richting van den Zijp- schen weg inslaande. Vergezeld door haar zuster, die da delijk was toegeschoten, kon de ge wonde nog loopen tot het huis van den heer Veen aan den Amsterda mschen weg, waar zij werd opgenomen om ver volgens in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuis te worden overgebracht. Inmiddels waren de ouders van het meisje van het gebeurde in kennis gesteld. In den tijd dat deze zich naar het Diaconessenhuis begaven, heeft de ver dachte de brutaliteit gehad om naar de woning van zijn meisje te gaan en daar te vragen „of Lena al thuis was" en toen daarop door een harer zusters ontkennend was geantwoord, „of haar vader en moeder en andere zusters ook thuis waren." Weder werd door het meisje, dat niets van het gebeurde wist, ontkennend geantwoord. De ver dachte is na nog eenigen tijd in de nabijheid der woning te zijn gebleven, weggegaan. Om kwart voor elf is hij naar de kweekschool gegaan en heeft daar gevraagd of Lena al thuis was. In de nabijheid van de plaats van den aanslag o.a. dóór de bewoners van de Van Eckstraat zijn schoten gehoord De nasporingen der politie hebben er toe geleid dat reeds hedenmiddag Brunbeek werd gearresteerd. Hij te Velp door den gemeenteveldwachter Buunk bij de wildbaan te Roozendaal aangehouden en naar hier overgebracht, ter beschikking van den commissaris van politie - Woensdagmiddag heeft met de tram Zutphen— Hengeloo, die te 12,50 uit Hengeloo vertrekt, even buiten het dorp een ongeluk plaats gehad. Op den weg bevond zich A. J. Oortgijsen uit Linde met een kar, waarvoor een hit gespannen was, terwijl er nog een hit naast liep. Bij het naderen van de tram werden de dieren schichtig, en, een botsing ziende aankomen, tracht te Oortgijsen zich te redden door van de kar te springen. Door een onver klaarbaar misverstand sprong hij aan den verkeerden kant af, zoodat hij vlak voor de locomotief neer kwam Hoewel de machinist onmiddellijk met alle kracht remde, kon niet voorkomen worden, dat de ongelukkige door de locomotief gewond werd. De kar werd gedeeltelijk vernield. De beide hitten bekwamen, wonderlijk genoeg, geen letsel. (Z. C.) Het lijk van het meisje, dat Zondag in haar woning aan de Vinkensteyn- straat te Den Haag door een revolver schot werd gedood, is ter gerechtelijke schouwing naar het Gemeente-Zieken huis vervoerd. Uit het politie-onderzoek moet ten duidelijkste gebleken zijn, dat het onge val een gevolg is van een samenloop van noodlottige omstandigheden en hoegenaamd niet te wijten is aan on voorzichtigheid of roekeloosheid. De jonge man had eerst sedert eenige dagen het vuurwapen in zijn bezit, omdat hij was aangesteld als bewaker van een huis. Het gevaarlijk achtende, de revolver op de wandeling met zijn meisje bij zich te dragen, en het eveneens niet 'aadzaam oordeelende het vuurwapen geladen in het huis van zijn meisje achter te laten, met het oog op de kinderen, was hij naar de keuken gegaan, om daar, alleen zijnde, de revolver te ontladen. Drie patronen waren reeds door hem verwijderd. Een vierde patroon bleek eenigszins vast te zitten. Om ook deze uit het wapen te verwijderen, klopte hij met de kolf tegen een kast. Hierbij schijnt, door de een of andere oorzaak, de trekker te zijn overgegaan, althans plotseling weerklonk een schot. Op hetzelfde oogenblik dat 't schot afging, schijnt 't meisje in de keuken te zijn gekomen, althans volgens de verklaring van den jongen man, zag hij op dat oogenblik een schim langs zich gaan. Volstrekt niet wetende, dat het schot zijn meisje had getroffen, vroeg hij nog of zij ook was verschrikt. Zich om berende, bemerkte hy echter, dat zijn meisje op den grond dood ter neer lag. Dinsdagmiddag omstreeks kwar tier over eenen ontstond een ernstige paniek in de Utrechtschestraat te Am sterdam. Twee verhuiswagens van de firma J. W. A. Jansen, Binnen-Brouwers- gracht, stonden goederen te laden voor een winkel, toen plotseling het achter ste span paarden het op een loopen zette. Ze kwamen in botsing met eenige meubelen, waarna een groenten- wagen in elkaar werd gereden en een paar fietsrijders in het gedrang kwamen. De jongste broeder der firma Jansen trachtte de paarden tot staan te bren gen en greep de dieren bij het hoofd stel, dat echter losgerukt werd, waarna de heer Jansen eerst onder de paarden en daarna onder den zwaren wagen terechtkwam, waarvan de twee wielen over zijn lichaam gingen. De deerlijk gekwetste werd bij den vleeschhouwer J'.E- Eruitman binnengedragen, waarna hij per zieken wagentje naar het politie bureau werd vervoerd. De paarden werden voor Het Gouden Hoofd op het Rembrandtplein tot staan gebracht. Hbld. Stroopers en veldwachters. Nabij Vierlingsbeek (Noord-Limburg) surveil leerden in de laatste dagen een vijf tal veldwachters, daar aanhoudend bleek, dat er schrikbarend gestroopt werd. Dinsdagnacht te 12 uur ontdek ten zij in de duisternis plotseling een lichtbak en een strooper in jagende houding. De dienaren der wet nader den, echter niet zoo omzichtig, of de strooper had hen in de gaten en ging aan de haal. Achtervolgd, loste hij op de veldwachters twee schoten met gra ven hagel, waardoor twee der veld wachters aan been en dij getroffen wer den. De getroffenen beantwoorden deze bejegening door den strooper den lichtbak van de borst weg te schieten. Spoedig in de duisternis gehuld, wist de strooper nu te ontkomen. Een der getroffenen, de onbezoldigde rijksveld wachter Bonten, te Vierlingsbeek, bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. Hij moest terstond naar 't gasthuis te Ven- loo getransporteerd worden. Een ge wezen rijksveldwachter, te ongunstiger naam bekend staande, is aangehouden, verdacht als dader. Men meldt aan Het Vad. In een der Overijselsche gemeenten zou de vorige week een huwelijk worden voltrokken, dat dreigde niet door te gaan, omdat de bruid dien dag het leven schonk aan een flinken jongen. De vader van den bruidegom was van verre over de grenzen herwaarts ge komen om de huwelijkstoestemming te geven en scheen niet van plan te zijn zijn bezoek te herhalen. Goede raad was duur. De ambtenaar van den burger lijken stand, die in kennis was gesteld met den levensgevaarlijken toestand der moeder, maakte met zijn trouw registers een wandeling van niet minder dan een uur naar de woning der be- vallene en voltooide daar in tegenwoor digheid van zes getuigen aan het kraam bed het huwelijk, bij welke gelegenheid hij tevens zorgde voor wettiging van den jongen wereldburger. In de Aduardersteeg te Groningen heeft zich een droevig tooneel afge speeld. Daar woonde het echtpaar R., dat, naar beweerd wordt, veel misbruik maakte van sterken drankvooral de vrouw deed dit in erge mate. 's Mor gens reeds vroeg kwam de man buiten stormen, aan de buren mededeelende, dat zijn vrouw dood op den zolder lag. Men ging kijken en inderdaad bleek dit het geval te zijn een jeneverflesch "rerd in haar nabijheid gevonden Om de doodsoorzaak dezer vrouw, ier lijk naar het ziekenhuis werd ge bracht, doen fantastische verhalen de ronde. Enkele spreken van zelfmoord, anderen schromen niet aan misdaad te denken. Deze laatste verdenking grondt zich op het feit, dat de man, zooals gezegd wordt, zijn vrouw moet gedreigd hebben.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2