DE STINS VOERST. I\o. 63. Zaterdag 10 November 1905. 2!e Jaai'g. Nieuws- en Advertentieblad A voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het zal niet veel voorkomen dat een vorst tijdelijk zoo volkomen afstand doet van zijn macht als die van Schwarz- burg-Rudolstadt pas heeft gedaan. Hij moet voor herstel van gezondheid lan gen tijd naar het buitenland en heeft zijn minister von der Recke gemach tigd, tijdens zijne afwezigheid, ook voor alle aangelegenheden die volgens de wetten des lands de uitdrukkelijke goed keuring van den vorst behoeven, als verdragen met andere staten, by een roeping, verdaging, sluiting en ontbin ding van den Landdag, voortaan zonder bijzondere verguning te beslissen. De Duitsche pers ergert zich groen en geel over de volgende stijlproeve, die zij woordelijk vertaalt uit de Poolsche Dziennik Kujawski „Het Bromberger Tagablatt maakt de oproepingen van verschillende soci alistische groepen in Rusland openbaar en spreekt daarbij de vrees uit dat de revolutionaire woelingen misschien nog kunnen overslaan naar de door de Po len aangestoken oostelijke provincies. Het blad dat tengevolge van anti- Poolsche razernij idioot is geworden, weet nu niet meer, waar het verschijnt. Wij moeten het er daarom aan herin neren dat het als indringer de Poolsche gastvrijheid misbruikt in een land, waar uit de vuilste geschiedvervalschingen en het woeste geschreeuw van de Haka- tisten nooit en nimmer, zelf niet met behulp van de meest verliederlijkte Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 117) Ik herinner mij niet, dat ik uwe manhaftigheid eenige reden heb gegeven tot de veronderstelling, dat ik met u morgen den Stins zoude gaan bezoeken, hetwelk daarenboven voorzeker geheel nutteloos zou zijn, naardien gij, die toch het plan geheel alleen hebt gevormd, gewisselijk in staat zult zijn het ook geheel alleen uit te voeren, zonder door eenen ffonnoozelen trompetter" te worden bijge staan," hernam de esculaap met eenen grijns. Walter beet zich van spijt en kwaadheid op de baardige lippen, en, op den trom petter, die zegevierend voor hem stond, eenen vreeselijken blik werpende, scheen hij elk oogenblik gereed hem met zijne saamgeknepen vuisten te zullen verpletteren, maar bij tijds bedenkende, dat hij zonder de gladde tong van Razonius onmogelijk zoude slagen om Huch te misleiden en de daad uit te voeren, waar voor hij meer dan zijn leven verpand had, bedwong hij zijne heimelijke verbittering, en zeide met eene vleiende stem u Razo- grondverkoopers, een „Vaterland" zul len kunnen maken. Weemoed bevangt alleen het hart van iederen Pool, dat het oorsprongkelijk Poolsche land nu helaas zoo zeer door het Hakatistische ongedierte, dat in de 20ste eeuw een schande voor de beschaafde menscheid is, verpest'wordt en dat de Polen met zulke krankzinnige menschen, die aan anti-Poolsche dolheid lijden, op den Pooi- schen bodem moeten samenleven." FRANKRIJK. Er heeft zich te Parijs een comité gevormd om te protesteeren tegen het vermoorden der revolutionnairen en Joden in Rusland. De afgevaardigden van het comité zijn reeds ontvangen door het bestuur van de Liga van de rechten van den mensch en den burger. Het comité heeft het plan zich te richten tot alle democratische Fransche bonden, en hoopt dat de Liga van de rechten van den mensch en den burger en de Vereeniging van de vrienden van het Russische volk haar bij zal staan, onder anderen, bij het organi- •seeren van meetingen in de verschil lende deelen van het land. ENGELAND. In den laatsten tijd bleek op Ceylon dat de fondsen en eigendommen van de Boeddhistische gemeenten oneerlijk werden beheerd. Het bewind van de kolonie nam toen een wet aan, waarbij de regeering bevoegdheid kreeg een commissaris te benoemen om op het beheer van de bezittingen van Boedd- nius, mijn vriend I laat ons niet langer nutteloos twisten wie eigenlijk wel de uitvinder van den fijnen streek was, waarmede wij morgen het roode beest op den Stins bij den neus zullen vatten, en vooral laat de nietige woorden, welke wij daarover reeds van weerszijden den nek gebroken hebben, niet de aanleiding zijn dat gij uwen hopman in den steek laat, en daardoor hem, u zelve en de geheele bende waaronder gij dient, aan de schande en verachting ten prijs geeft 1* Gij erkent dus, heer hopman her nam Razonius spottend,//dat deze onnoo- zele trompetter, u in de uitvoering van uwe list kan van dienst wezen ffLuister Razonius en laat ons elkan der wel begrijpen. Ik zeg, was de zaak met het tweehanda zwaard, de lans, piek of armborst, te beslechten, dan zoude, zoo waar ik hoop zalig te worden, geen andere hand in het spel komen, maar nu er fijner geslepenheid en eene gladder tong ver- eischt worden, dan die waarop ik kan roemen, zoo heb ik, ik beken dit, hulp noodig, en niemand auders dan gij kunt mij die verschaffen. Is u dit genoeg, zoo ga morgen met mij wilt gij echter dat ik mij voor u zal vernederen, zoo moge de duivel u, en de roode Hugh mij den nek breken. En hiermede af gedaan Thans traden zij gezamenlijk de tent van den hopman binnen, en nadat zij beide op eene houten bank hadden plaats histische tempels toe te zien. Een deputatie van Christelijke zendelingen op Ceylon is nu bij minister Lyttelton geweest om hem te verzoeken, den koning te raden die wet niet te be krachtigen, aangezien de Boeddhisten op Ceylon op grond van dat regeerings- toezicht gingen denken dat het Boedd hisme de staatsgodsdienst is. De mi nister verdedigde echter de wet. RUSLAND. Een regeeringscommuniqé zegtDe laatste berichten uit verscheiden deelen van Rusland gewagen van algemeenen terugkeer der rust. De regeering kan onmogelijk tegenspreken, dat de tra gische gebeurtenissen der laatste week, die als een spontane reactie den con servatieven tegen de misschien over dreven betoogingen der radicalen moe ten worden opgevat, in vele gevallen door agenten der plaatselijke beturen begunstigd zijn; de regeering zou anders op den ouden weg voortgaan in plaats van op dien van den vooruitgang. Het is moeilijk, terstond alle takken van bestuur te bezetten met ambtenaren, die de weldaden eener liberale regee ring wet te waardeeren. In alle ge vallen, waar de verdenking zou kun nen opkomen, dat ambtenaren van het plaatselijk bestuur daden van geweld hebben gesteund, hebben de aubtenaren der justitie tot plicht een onderzoek: in te leiden. Te Batoem zijn de winkels, kantoren en scholen 'gesloten. Bij de vernieling van den spoorweg zijn 27 personen genomen, bleven zij elkander langen tijd aanstaren, even als een paar door den strijd afgematte kemphanen, die weder zijds verwachten elk oogen blik hunne tegenpartij te zullen zien afdeinzen. De heelmeester kende echter al het voordeel, hetwelk hij thans op zijnen hopman had, en lang reeds naar eene gelegenheid gezocht hebbende om zich schitterend te wreken over al die ver nederingen aan welke hij steeds ten doel stond, bleef hij met de uiterste taaiheid zijn voornemen, om Walter niet naar den Stins te vergezellen, getrouw, en scheen er een zeker genoegen in te vinden om zijnen hopman, die midderwijl op gloeiende kolen zat, door een spottend grimlachen te sarren en te kwellen, tot dezeneindelijk het zweet van het aan gezicht droop. Een bijzonder toeval brak echter dit status quo af, redde den hopman en hechtte den bijna verbroken band tusschen de beide krijgers weder vaster dan ooitaan één. Daar trad eensklaps, te midden der diepe stilte, die in de tent heerschte, een trosknecht van het leger binnen, en, eene groote wijnkruik op de tafel zettende, verdween hij snel weder, nadat hij Walter toegevoegd had „dat de bisschop verlangde dat de brave hopman en de trompetter van de Zwolsche benden, zich met eenen teug wijn zouden verkwikken vóór zij den gevaarlijken tocht naar den Stins ondernamen." gedooddaaronder de stationchef en vijf kozakken. Den 2den greep de volksmilitie in het dorp Nassakwirali het door 120 kozakken begeleide dis trictshoofd aan. De strijd duurde 17 uur. Honderd en vijf kozakken, vier man der militie, het districtshoofd en een officier sneuvelden. De woe dende kozakken steken de gebouwen in de dorpen in brand. Over zee wor den troepen naar het gebied van den opstand gebracht. De standard verneemt uit Odessa: Volgens betrouwbare schattingen is het aantal joden dat alleen in zuidelijk Rusland vermoord is, 15,000verder zijn er 100,000 gewond, van wie velen wel voor altijd verminkt zullen blijven. De kapiteins van stoombooten op den Dnjestr te Akkerman en elders hebben vele joden gered, die in den Dnjestr waren gesprongen, om aan hun vervol gers te ontkomen. Velen verdronken. Andere achtervolgers hadden het ge munt op de derde-klas-rijtuigen van den Zuidwester-spoorweg, nadat zij verno men hadden dat de chefs daar alle joden in stopten, onverschillig welke de klas van hun spoorkaartjes was. Het grauw sleepte de joden uit de rijtuigen en bracht ze om. Thans is, volgens de berichten van het officieuse Russische telegraafagent- schap, de Jodenslachting in verschil lende steden aan het afnemen. Er zullen waarschijnlijk in die steden geen Joden meer te vermoorden zyn. Weg waren die donkere, norsche blik ken, die omgekrulde lippen, geëindigd was dat Btijrkoppig zwijgen de bekers voor den dag gehaald, volgeschonken, tegen elkander gestooten, en geledigd werd aan weerskanten met eene onbe grijpelijke vlugheid en in broederlijke eensgezindheid verricht, en toen eindelijk de ledige wijnkruik een bewijs te meer had geleverd aan den vasten stelregel, //dat op dit ondermaansche nietsduurzaam is," stond Walter waggelend op, en zijn verglaasden blik op den heelmeester werpende, die juist met eenen akeligèn grimlach de ledige kruik van zich af- slingerde, zeide hij met eene dikke tong: ffRazonius I ik zeg, vriend 1 hik dat wij morgen dat roode beest hik een loer zullen draaien dat hij hik naderhand van spijt uit zijn schurkenvel zal springen hik De esculaap had blijkbaar het voor nemen om met een langen omhaal van woorden dit gezegde nader toe te lichten, maar welke moeite hij ook aanwendde om zijn verstrooid denkvermogen te ver zamelen, en hoe hij ook zijne tong over de heete brandende lippen streek, hij koude het niet verder brengen dan bijna onverstaanbaar te stamelen Pillen en lavementen, mijne spierkracht, de mus. museul, toen zakte zijn hoofd op de borst, en weinige oogenblikken daarna hadden de de beide dapperen zelfs het besef verloren, dat ereen Stins Voërst op de wereld bestond. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1