Binnenland. Gemengd Nieuws. Te Iwanowo Wosnessensk kwam het bij een vergadering tot een botsing met kozakken. Naar uit Odessa, Kiëf, Eupatoria en talrijke andere steden wordt gemeld, kwam het daar tot uitspattingen, die zich tegen de Joden richten. BELGIE. Een particulier telegram meldt uit Antwerpen aan de iV. R. Ct. Ik heb zooeven een onderhoud gehad met den provincialen griffier en den secretaris van de gezondheidscommissie voor de Schelde. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond dat wij met de zwarte pest te doen hebben. De tijdige herkenning van de ziekte is te danken aan dr. Versichelt. Een dokter van de quarantaine te Doel is thans met de zieken in de barak opge sloten. Een jong inwonend geneesheer van het St. Elizabeth's-gasthuis is sedert Vrijdagmorgen aan den dienst toe gevoegd. Prof. van Ermenghem, de staatsinspecteur, en dr. Voituron en dr. van de Velde die met de bemanning van de Undine in aanraking waren ge weest, worden Zaterdag of Zondag vrij gelaten. Men vervolgt een nauwlettende waarneming van de twee loodsen die te Vlissingen aan boord waren gekomen. Binnen enkele dagen mag de met sal peter geladen Undine met een nieuwe bemanning naar Antwerpen opstoomen. Ratten zijn niet gevonden. Men is ontevreden dat het bacterio- gisch onderzoek zoo laat is gekomen. De matroos Ibsen was al vier dagen dood. De ziekste matroos had Zater dag 38 graden koorts. Broeders uit Gent en zusters uit St. Nicolaas verplegen de zieken. TWEEDE KAMER. Drankwet. Door de regeering is o. a. een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de drankwet. In afwachting van latere, wellicht uitgebreide drankwetwijziging, wenscht de regeering thans al vast de grief weg te nemen, waarop in denjongsten tijd meermalen is gewezen, namelijk dat de z.g. bierhuishouders (verkoo- pers van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank), zoomede de ver- koopers van al ceholvrijen drank, die thans hun bedrijf reeds uitoefenen, door de nieuwe drankwet worden gedwongen daarmede op te houden, wanneer zij in de laatst verloopen vijf of tien jaren wegens sommige kleine drankwetover tredingen veroordeeld waren. Het ontwerp bedoelt ook deze per sonen de gelgenheid tot bekoming van verlof" te geven. In verband daarmee wordt ook voor gesteld, een aantal in de geldende wet genoemde overgangstermijnen te ver ruimen. Daarmee heeft de regeering o.a. ten doel te voorzien in de omstandigheid deze list bedacht Mis, mannetje, glad mis lang voor gij er hortend en stootend mede voor den dag kwaamt lag het plan reeds geheel open en voorbereid in mijn brein z/Zoodat ik derhalve volstrekt geen deel aan het ontwerpen van de, list heb, meent uwe manhaftigheid //Geen grein, vriendgeene enkele syllabe z/Dan zoude het laaghartig van mij zijn," antwoordde de heelmeester spottend, ^indien ik deelde in de eer der uitvoering van eene list, die door uwe manhaftigheid is Jberaamd ik zie dus geheel van de onbegrijpelijke pret af om mijn hoofd in den strop te steken, die het op den Stins wacht." //Alle duivels, wat is dat en wilt gij mij tot eenen leugenaar maken, krabt gij rug schelm riep Walter verschrikt. Wordt vervolgd.) dat velen hun verzoek om verlof na 1 Januari 1905 hebben ingediend en zich verlof zien geweigerd op grond van art. 36, 2e lid, wijl zij den in art. 56, 2e lid, gestelden termijn hebben overshreden. Waar de achteloosheid op ruime schaal is voorgekomen, wordt den nalatigen door dit wetsontwerp ge legenheid gegeven hun verzuim te her stellen door alsnog, een nieuw verzoek om verlof in te dienen vóór 1 Maart 1906. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegen Dinsdag 14 dezer, 's ochtends om elf uur, tot een openbare vergadering bijeenge roepen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben het veornemen 10 dezer van Schwerin naar Baden-Baden te gaan13 dezer naar Stuttgart te vertrekken en 's avonds van den 15en November op het Loo terug te keeren. AXEL, 7 November 1905. Gisteravond was gedurende een goed half uur ons marktplein helder verlicht Het gold een proefneming met het be kende gloeilicht dat sedert eenigen tijd ook te Zaamslag voor straatverlichting wordt gebezigd. De gewone lantaren was vervangen door een voor gazoline verlichting ingerichten lantaren, voor zien van een dubbelen brander. Het was een prachtig wit licht, dat op aan zienlijken afstand nog zoo sterk was dat men met gemak gewoon schrift met het bloote oog lezen kon. De lich ten in de naburge winkels maakten er een treurig figuur bij en waren als 't ware rood. De heeren van het dage- lijksch bestuur, het raadslid Smies, als mede een aantal nieuwsgierigen en be langstellenden waren op de markt om de proefneming bij te wonen. Algemeen was men vol lof over het mooie licht maar er zullen bij dat moois ook wel be zwaren zijn, zooals de omslachtige wijze van aansteken, zachte behandeling der gloeikousjes, openhouden en schoon maken der branders enz. Men beweerde zelfs, dat, als men de ladder wat ruw tegen de lantaarnpaal zet, de gloeikousjes in elkaar kunnen vallen, wat zal er dan gebeuren als een kleine jongen eens kunstjes aan zoo'n paal gaat ma ken. 'tls dus hier ook al geen goud wat er blinkt. Zaterdagnamiddag is naar het huis van bewaring te Middelburg S. v. d. H., oud 70 jaar, koopman, geboren te Goes, wonende te Brussel, verdacht van valschheid in geschrifte. Tegen hem is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding. Omtrent deze zaak vernemen wij nader Vrijdag werd bovengenoemde door den inspecteur van politie uit Neuzen te Axel aangehouden. Hij moet aan een landbouwer te Zaamslag een gouden horloge te koop hebben aangeboden en dit op proefge geven hebben, tegen overgave van een bewijs van ontvangst, dat de landbou wer teekende. Later is van dat ontvangbewijs een wissel gemaakt ten bedrage van f 3000, welk stuk door een kassiersfirma uit Neuzen aan den landbouwer werd ge presenteerd, die echter de betaling er van weigerde. Nu kwam Vrijdag V. d. H. zelf over, met het doel persoonlijk de zaak te schikken. De inspecteur van politie schijnt echter van zijn komst iets ge weten te hebben en wachtte hem te Axel op. Nadat hij met getuigen te Zaamslag was geconfronteerd, werd hij ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Midd. Crt. Zondag had te Sluiskil de plechtige inwijding plaats van het nieuwe Ned. Ilerv. kerkgebouw door Ds. A. Tim mei- man van Ter Neuzen, die tot tekst had gekózen Psalm 27 4. Het kerkgebouw, dat er zoowel van binnen als van buiten net uitziet, was geheel gevuld. Ook van omliggendegemeenten waren verscheidene belangstellenden opge komen. Onder die behoorden ook de Herv. predikanten uit Axel, Hoek en Zaamslag. Bij kon. besluit is aan E. L. Rodrigo, te Hulst, op grond dat hij onmisbaar wordt geacht voor het gezin wraartoe hij behoort waarin hij is opge nomen of in welker levensonderhoud hij voorziet, ontheffing van den werke- lijken militairen dienst verleend, welke hij in dit jaar gehouden was te vol brengen. Voor het examen der vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek is o.m. geslaagd mej. A. Keijzer vroeger te Stoppeldijk. In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen in België toegelaten 125 melk- en kalfkoeien, en wel langs Clinge 79, langs Sas van Gent 19 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 17 stuks. De uitvoer langs al de grens kantoren aan de Nederlandsch-Belgische grens bedroeg 655 stuks, tegen 910 in de eerste helft van October. De geheele uitvoer in October was dus 1565 stuks, tegen 1686 in de maand September van dit jaar. Van de 655 melk- en kalf koeien gingen er langs Roosteien 213, langs Roosendaal (station en Nispen) 139 stuks. De uitvoer langs Hoogeruts en Eysden bedroeg weer nihil. Vrijdag jl. had te Hoofdplaat een landbouwer zijn portefeuille met een bankbiljet van honderd gulden, welk verlies bij bekkenslag werd afgekondigd Geen half uur later, of een arme doch eerlijke vinder bezorgde het ver lorene terug, waarvoor hem tien gulden werden ter hand gesteld, zoodat ook hij een goeden dag had. Een pee-tram overreed gisteren middag te Capelle een vierjarig meisje Zwaar gewond is het naar het zieken huis te Noordgouwe vervoerd. Vanwege den chef van den gene- ralen staf is aan den burgemeester van verschillende gemeenten gevraagd, of daó,r zijn vereenigingen van postduiven- houders (of eigenaars van postduiven niet bij eene vergadering aangesloten), genegen hunne geoefende duiven bij mobilisatie vrijwillig ter beschikking te stellen van het departement van oorlog, zonder daarvoor in vredestijd eenige vergoeding te genieten. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat blijkens inlichtingen van den Deenschen zaak gelastigde de weduwe Jensen, passagier aan boord vab het Deensche stoom schip Prederiksberg, den 6n October jl. in de Noordzee door de golven over boor is geslagen (55 gr. 58 min. N. B. en 6 gr. 30 min. O.L.). Het signalement van de drenkelin ge is: Ongeveer 50 jaar, middelmatige lengte, mager, blonde haren, blauwachtige grijze oogen. Zij is gekleed in een zwarten rok, een zwartzijden blouse en een zwart peluchen mantel. Zij draagt om den hals een met zwart bont gevoerden kraag en 'n doek om haar hoofd gewik keld. Zij heeft aan haar vingers een ring, versierd met twee brillanten en een safier, een ring versierd met een bril- lant en een trouwringvoorts draagt zij een gouden kettingarmband en een horloge met dubbelen gouden kast met de initialen J. J., een gouden pincenez en een broche, versierd met witte en roode sleenen, in den vorm van een Koningskroon. Zij, die hef lijk der drenkelinge moch ten vinden of eenige nadere aanwij zingen zouden kunnen geven, worden verzocht zoo spoedig mogelijk daarvan kennis te geven aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van slijters in gedistilleerd (met vergunning volgens de nieuwe drankwet), waarin besloten is een adres aan de regeering te richten inzake wijziging van de drankwet. In verband daarmede is een circulaire verspreid, waarin alle slijters in gedis tilleerd (met vergunning volgens de nieuwe drankwet) waren opgeroepen, teneinde gezamenlijk in overeenstem ming te komen, op welke mees't ge schikte wijze men pogingen bij de regeering in het werk zal stellen, om bij de in de troonrede toegezegde drank wetsherziening, de twee meest knel lende wetsartikelen, namelijk het niet aangebroken in voorraad mogen hebben van sterke dranken in de winkelzaken, en ten tweede den gecapsuleerden verkoop te willen herzien. Voorbeelden wekkenTe Amsterdam bestaat een vereeniging, wier doel het is aan kinderen van be hoeftige ouders de behulpzame hand te bieden le door hun in den vacan- tietijd genotvolle dagen te verschaffen hetzij door boottochten, wandeltochten, enz.; 2e door hun, indien de kas zulks toelaat, versnaperingen, speelgoed, en aan zeer behoeftige kinderen, klee deren te verschaffen. Deze vereeniging wil in December aan arme kinderen een Sinterklaas be zorgen. De Rotterdamsche rechtbank heef t de twee jonge bandieten, die den ge- pensionneerden Captein vermoordden in zijn woning in de Breedestraat elk veroordeeld tot 15 jaar gevangenis. Het stoffelijk overschot van het op den Duivelsberg vermoorde meisje, Maria Droixhe, wordt Maandagmiddag op de begraafplaats te Wijier (Duitschl.) opgegraven en Dinsdagochtend per lijk wagen naar Nijmegen en vervolgengs per trein naar Wandre (België) ver voerd, om op de begraafplaats van het in de nabijheid gelegen dorp Herstal te worden bijgezet. Alvorens het ver voer plaats heeft, wordt het lijk op bij zondere wijze opnieuw gekist. Te 's Hertogenbosch is een oppas send jongmensch zekere Wolfs, meubel maker op de Kruisstraat onverhoeds en zonder dat hij daartoe eenige aan leiding gaf, door een paar personen aangevallen, geschopt en geslagen, zoo dat men hem meer dood dan levend naar het gasthuis moest vervoeren. Men vreest, dat het hoofd inwendig zwaar beleedigd zal zijn, en stelt zich niet anders voor, dan dat de dood zal volgen. De vermoedelijke daders zijn bekendze worden thans gezocht en behooren tot de beruchte personen van Den Bosch. Zondag wilde de oppasser A. A., die den dag doorbracht ten huize van zijn meisje, de 22-jarige G. de K., in de Vinkensteijnstraat te Den Haag, zijn revolver schoonmaken. Ongelukkigerwijze ging een schot af en trof het meisje aan de slaap, zoodat ze doodelijk gewond nederstortte en een oogenblik later den geest gaf. De ongelukkige jongeman is radeloos van smart. Zondag loste de 26-jarige K. uit Ingen uit minnenijd of zelfverdediging, wat nader zal moeten blijken, vijf schoten uit een revolver op E. die met een meisje liep, waarmee K. te voren was uitgeweest. De broer van E. werd door een schampschot aan de knie ge troffen. De weggeworpen revolver is later gevonden en K. is ter beschik king der justitie gesteld. In een dennebosch van den heer van Heek onder Lonneker is het lijk gevonden van eén onbekend mansper soon. Het verkeerde reeds in een toe stand van verregaande ontbindinghet

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2