DESTOS VOÈKST. 21e Jaarg. \o. 62. Woensdag 8 November 1605. 1 td L Llll Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. - - L I HI Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. RUSLAND. De correspondent van de Times te Petersburg seint Het staat vast dat de politie en kozak vrijwel overal het moordend gepeupel opstoken. De Roes bevat een heftig artikel tegen Trepof, die als hoofdschuldige op staanden voet dient weggejaagd te worden. De Daily Mail verneemt uit Peters burg Er is weer heimelijk een revo lutionair arbeidersblad verschenen, waarin de Tsaar, Trepof en anderen zeer hevig worden aangevallen. Het blad voorspelt dat een commune op handen is, tenzij onmiddelijk een repu bliek met algemeen stemrecht in wordt gevoerd. Te Petersburg is; ook een samenspanning tot het uitmoorden van de joden ontdekt. In den Kaukasus duurt de burgeroor log voort. De oproerlingen plunderen stations, houden treinen aan en pakken enkele rijken op, die dan een ontzag lijk losgeld moeten bieden, óm vrijge laten te worden. De Kiëfsche correspondent van de Daily Mail meldt: Volksbenden houden de rijtuigen op straat aan en verlangen van de daarin zittenden dat zij bewijzen, geen joden te zijn. Zij scheuren de kleeren van dames open, om te zien of zij een kruis dragen. Bijna alle huizen en winkels vertoonen heilige- beelden of kruisen. Het Engelsche consulaat is met kogels dooorboord. Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 116) #Hoe gaarne ik ook wenschte den baron Roderik bevrijd te zien, mag ik u echter, myn edelmoedige hopman mijne toestemming niet geven tot een waagstuk, waarbij ik gevaar zoude loopen nutteloos mijne macht met een paar dappere man nen verminderd te zien," zeide van Arkel, toen de eerste indruk der verrassing geweken was. #A1 ware er het gevaar, waarvan uwe hoogedelheid zoo genadig gelieft melding te maken, aan verbonden," hernam Wal ter, met veel voldoening zijnen blik rondslaande, //dan zoude de hopman der ZwolSche krijgsbenden, en zijn eer lijke trompetter, in plaats van zich daar door als een laffe nietswaardige haas te laten afschrikken, met blijdschap deze gelegenheid aangrijpen om aan uwe ge nade en deze hoogeerbare vrouwen te toonen, dat zij een knap stuk werk dur ven te ondernemen, ook al is er veel kans, dat zij daarbij het hachje zullen inschieten. Maar tot mijne spijt, is hier geen het minste gevaar te duchten. De soldaten laten de verwoesting van de joodsche huizen toe en het gepeupel veilt openlijk zijn buit, bestaande uit bedden, schilderijen, piano's en huisraad, dat ook overal in het rond ligt. Drie voorsteden van Odessa en geheel Kis- jinef moeten verwoest zijn. Uit Odessa verneemt de Daily Tele graph Moorden en plunderingen hou den aan, ofschoon op kleinere schaal dan eerst. Gehëele jodenwijken zijn met den grond gelijk gemaakt. Tal van Joden vluchten nog steeds op de schepen in de haven. Vele plunderaars kunnen haast niet voort onder den last van hun buit, de logementen zijn stamp vol met vluchtelingen en de gasthuizen met gewonden, wier aantal gestadig toeneemt. Vele schepen komen in de haven aan, enkele zijn met lossen begonnen, maar geen neemt er lading aan boord. Uit' Odessa aan de Standard De dienst der treinen die gedeeltelijk her vat was, is weer gestaakt. Drie stations tusschen Odessa en Sjmerinka zijn uit gebrand. Bij de botsingen op straat tusschen liberalen en keizersgezinde terroristen zijn 500 dooden en gewonden gevallen. De Duitsche en Fransche consuls hebben de wachtschepen uit den Bos porus te hulp geroepen, de Engelsche consul alleen zegt dat hij dienaangaande geen lastgevingen heeft. Het Roode Kruis heeft 500 vrijwilligers opgeroepen, omdat het anders het werk niet af kan. Kaulbars vond de tijdsomstandigheden mooi genoeg, om Vrijdagavond van Een weinig stoutmoedigheid en list zul len ons op den Stins brengen, en, als de heilige Michaël wil, met ridder Ro derik behouden hier weder doen terug komen," //Waarin zoude die list bestaan, dappere hopman vroeg van Arkel, door den vasten toon van Walters stem getroffen. z/Stil man laat uwen hopman het woord voeren mij dunkt hij is daar wel zoo goed als een wijsneuzige lapzalver voor berekend." beet Walter zacht zijnen trom petter toe, toen deze onder zijne armen doorgleed om ook aan het woord te komen, en zijne hiel op des heelmeesters toonen zettendè, deed hij den van pijn ep toorn verbleekten Razonius, zijne vorige verscholen standplaats weder her nemen. z/Uit het-gesprek tusschen heer Sweder van Voërst en den schelmachtigen mon nik, heb ik vernomen op welke wijze dc verrader zich, den toegang tot den Stins en het vertrouwen van den bevel hebber Huch, zoude verschaffen, name lijk door aan dezen zijnen geloofsbrief, in den vorm van heer Sweders zegel ring dien hij nog in bezit heeft, te toonen, en hoezeer ik ook van elke handelwijze, die eenigszins naar schurkachtig bedrog zweemt, een vervloekten afkeer heb, zoo zie ik niet in, dat ik mijne ziel zwaar zou bezondigen, indien wij door eene listige streek den rooden Huch een rad voor de oogen draaiden en hem overheidswege een feestelij ke verlichti ng te laten ontsteken. Ook in den loop van Vrijdag hielden te Odessa de uitspattingen van het ge peupel aan. ü}en groot aantal Joodsche winkels, waaronder groote zaken in de straten in het midden der stad, zijn geplunderd. Verschillende fabrie ken in de voorstad zijn afgebrand. De hospitalen zijn met verwondenovervuld; er werden ook verscheiden personen gedood. De consulaten en hotels wor den door troepen bewaakt. Ook uit Kisjinef, Nikolajef, Sewastopol, Rostof en Elizatbethgrad komen berichten van erge uitspattingen van het gepeupel, die hoofdzakelijk tegen de Joodsche zaken zijn gericht. De berichten uit de provincie klin ken geruststellender. Te Rostof, waar de onlusten verschei den millioenen schade hebben aange richt, is het spoorwegverkeer hersteld. Te Riga had een monsterbetooging plaats, waar 150,000 personen aan deel namen. Van 34 spreekgestoelten wer den in zeven talen redevoeringen over de beteekenis van het manifest gehou den. De troepen werden begroet met den kreetLeve het leger 1 Te Novorossisk is het spoorwegver keer hersteld. Volgens een telegram uit Tomsk heeft een troep aanhangers der terroristische partij daar een aanval gedaan op een vergadering van liberalen. Deze namen de vlucht in jiet gebouw van de spoor wegdirectie, waarop er aan beide zijden op werd gevuurd. Toen in den loop eenen gevangene ontrukten, dien hij tegen alle recht en billijkheid,opgesloten houdt!" //Uwe nauwgezetheid prijzende," ant woordde de bisschop, terwijl hij moeite had een glimlach te onderdrukken, „zoo kan ik u echter volkomen geruststellen, eerlijke hopman dat gij, heer Roderik door eene list bevrijdende, uw geweten niet zult bezwaren en om bij u allen twijfel daaraan weg te nemen, zoo geef ik u niet alleen mijne toestemming om morgen deze bevrijding te beproeven, maar verzoek u daarenboven nog, om zoo mogelijk, ook de dochter van den ouden veerman van het Salckerveer, te verlossen. Rij voorbaat kunt gij reeds mijnen dank en die dezer edele jonk vrouwen aannemen, en, het zij uwe po gingen al dan niet gelukken, zoo geef ik u echter de verzekering dat de bis schop van Utrecht zijne goede stad Zwolle den schat benijdt, dien zij bezit in den braven hopman harer krijgslieden." Half bedwelmd door deze schitterende lofspraak, hem door den mond van den machtigen bisschop van Utrecht, en in tegenwoordigheid zijner edelste ridders en vassalen toegezwaaid, wilde Walter eenige woorden stamelenmaar van Arkel hem eenen wenk gevende, dat hij zich konde verwijderen, boog hij zich eerbiedig en ging achterwaarts de tent uit, op den voet gevolgd door Razonius, wiens donkere blik en omgekrulde lippen sprekende bewijzen waren, dat hij op van den avond gepoogd werd het ge bouw in brand te steken, kreeg een bataljon bevel tusschen beide te komen, waarbij talrijke personen zijn verwond. Ook de schouwburg is verwoest. In Batoem kwam het tot een botsing tusschen de betoogers en de militaire macht, waarbij personen gedood en ver wond werden. Te Móskou vaardigde de gouverneur een bekendmaking uit, waarin hij de bevolking vermaant met de betoogingen op të houden en hun gewone bvens- wijze te hervatten opdat men de vruch ten van het nieuwe besluit der regee ring kunne genieten. Naar uit Saratof wordt gemeld, heeft de gouverneur bekend gemaakt, dat alle onlusten en plunderpartijen met geweld zullen worden onderdrukt. Ondanks deze bekendmaking werden er revolutionaire redevoeringen gehou den, waarin scherpe aanvallen op den keizer werden gedaan en waarop een plundering van de huizen en winkels der Joden volgde. Naar de troepen wierp men een bom en schoot men met revolvers. Deze beantwoordden het vuur, waardoor menschen gewond werden. Ook te Kiëf maakte de gouverneur bekend, dat hij elke poging om onlus ten te verwekken met geweld te keer zou gaan. Naar uit Jaroslaf wordt gemeld, zijn daar sedert drie dagen uitspattingen van de bevolking tegen de scholieren en Joden voorgekomen en de huizen en winkels van laatstgenoemden ge plunderd. verre na niet zoo gestreeld en voldaan was als zijn hopman. z/Hoe nu, trompetter Razonius viel Walter uit, toen hij, buiten de tent ge beden zijnde, het gramstorig gelaat van Razonius beschouwde; »wat beteekent die weerbarstigheid in uw gezicht, zoodat het er bij St. Michiel uitziet als de tronie van een geschoren aap P Hindert het u wellicht, man dat uw hopman welver diende hulde van onzen genadigen bis schop heeft ontvangen //Ik benijde niemand zijn geluk," ant woordde Razonius bits; //ook dat niet hetwelk hij door, en ten koste van eeu ander heeft verkregen." z/Door en ten koste van een ander P" herhaalde Walter langzaam, terwijl zijne borstelige wenkbrauwen zich dreigend boven zijn grauw oog te zamen trokken, vwat bedoelt gij daarmede, Razonius?" //Indien gij niet door de loftuiting van den bisschop dronken waart, dan zoudt gij deze vraag niet behoeven gedaan te hebben, maar uw helder verstand zoude u herinneren dat ik het was, die u den raad aan de hand gaf om van Sweders zegelring gebruik te maken ten einde in den Stius te komen, en den jongen baron te verlossen," antwoordde de trompetter, zijn hoofd in den nek werpende, en de borst vooruitstekende. //Wat is dat nu weer, mijn onnoozele, maar wijsneuzige baardschrabber denkt gij dan waarachtig dat uw ganzenvernuft

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1