Dotter J. VAN DE CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. UitslQitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemeenteraad van Axel. „Terwijl ik sein, vervolgt de corres pondent, beweegt zich een ontzaglijke drom van 50.000 menschen in de rich ting van het Winterpaleis op het News- ky-prospekt, met vertoon van dozijnen roode vlaggen en, voor (je eerste maal, ook met een groote roode lantaarn. Generaal Trepof heeft zijn wachten versterkt, maar houdt ze zorgvuldig verborgen. De politie ziet hulpeloos toe. Ik heb gezien hoe 5000 onrust stokers de ruiten van de marine-kazerne in de Morskaja-straat stuk sloegen en de matrozen trachtten over te halen om zich by hen te voegen. Een afge zant klom met roode vlaggen door een venster, om ze aan de matrozen aan te bieden. „Vandaag trok een groote menigte studenten en werklieden naar het plein van het Winterpaleis, onder het zingen van oproerige liederen o. a. een lijkmarsch op de autocratie en het zwaaien van roode vlaggen. Zij dwon gen officieren hun hoofddeksel af te nemen en de roode vlag te groeten. De revolutionaire leiders en de uiterste democraten verklaren dat zij alleen genoegen zullen nemen met een repu bliek. De adel, de conservatieven en de gematigde liberalen zijn echter vol daan en zullen zich bij de regeering aansluiten, wanneer deze oprecht toont dat zy onverwijld wil handelen". AXEL, 3 November 1905. Hedenmiddag ontstond by den arbei der S., in 't jufferkwartier alhier een begin van brand. Bij het opstoken van de kachel sloegen de vlammen in een daarop staand pannetje met vet, waardoor dit vlam vatte en eveneens eenig waschgoed, dat boven de kachel hing. Gelukkig was direct water by de hand, zoodat het vuur zich niet verder kon uit breiden. Door mej. W. M. J. Goor te Hoek werd met goed gevolg examen afgelegd in de vrije en orde oefeningen der gym nastiek. Een der opzichters in de coöpera tieve suikerfabriek te Sas van Gent krabde zich verleden week een puistje boven den mond af. Zaterdag ver toonden zich daardoor verschijnselen van bloedvergiftiging, die thans een zeer ernstig karakter hebben aangeno men. Reeds werd door een geneesheer op een tweetal plaatsen gesneden, om zoodoende het verder doorloopen der gift- stof te beletten. De toestand van den ongelukkige blijft echter zeer ernstig. Midd. Ort. Met 1 Dec. a.s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen le klasse bij 's rijks belastingen, H. Eijke van Brou wershaven naar Hansweert, J. Dronkers van Rotterdam naar Hulst, en J. van Rooie van Hansweert naar Rotterdam. Bij kon. besluit zijn aangewezen in den Militieraad van Zeelandtot voorzitter de heer J. H. C. Heyse, tot plaatsvervanger de heer J. L. I. de Bats, beid an leden der Statentot lid de heer L. K. van der Harst J.J.zn en tot plaatsvervanger de heer P. J. Bogaert, leden van den raad te Middelburg. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 November 1905. P. L. L., 26 j., landbouwersknecht te Hulst, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 6 maanden gevang., met inmindering brenging der doorgebrachte hecht. J. d. R., 14 j., raosselraper te Ter Neuzen, is wegens strooperij veroord. tot 7 dagen gevang. Ph. A. d. K., 23 j., loodgieter te Zaamslag, beklaagd van mishandeling is vrygesproken. Moordaanslag. Men meldt uit" Scheveningen: Een politieagent hier dienst doende, doch te 's Gravenhage wonende, heeft een moordaanslag op zijne vrouw ge pleegd, welke echter niet gelukt is. Het feit moet zich aldus hebben toe gedragen: de politieagent, v. d. M. keerde een dezer avonden na afloop van zijn dienst te Scheveningen, waar hij gedetacheerd is, naar zijn woning terug. Thuis gekomen, vond hij vrouw, noch kinderen, terwijl ook het middag maal niet gereed was. Toen verwisselde hij de uniform tegen burgerkleeding en ging uit. Omstreeks 9 uur 's avonds kwam hij terug, zeer onder den in vloed van sterken drank, maar vrouw en kinderen waren nog niet thuis. Kort daarna evenwel kwam de vrouw thuis en ontstond er tusschen man en vrouw een hoogloopende twist over haar niet thuis zijn en het niet gereed maken van het maal. De man ging ten slotte aan tafel zitten, schijnbaar in onver schillige houding, maar plotseling stond hij op, en haalde zijn geladen revolver uit zijn uniformjas. Bij het in orde brengen van dat wapen, waarvan de haan in rust stond, viel al reeds een schot. De vrouw nam daarop de vlucht, maar toen loste de man twee schoten zonder haar te treffen. De kogels kwa men terecht in de deuren van de wo ningen der overburen. De agent wierp de revolver in het privaat en ging toen de straat op. Den volgenden ochtend werd hij ge arresteerd en thans is hij ter beschik king van de justitie gesteld. De revol ver is bij het openbreken van het pri vaat gevonden. He bedrieger bedrogen. Een lief hebber en verzamelaar van schilderijen, te Rotterdam, voor eenige dagen bij een photograaf komende, om zijn por tret te vervaardigen, zag daar meldt het Hbld. een schilderij, dat hem zoo bekoorde, dat hij er nadere inlich tingen over vroeg en te weten kwam, dat het stuk daar door een ander stad genoot te koop was* gesteld en voor f2000 te krijgen zou zijn, wat voor een echten(volgde de naam van den Pranschen meester) niet te te duur geacht moest worden. De liefhebber vond het ook niet duur, maar f2000 toch groot genoeg om er nog eens over te denken. Het schilderij liet hem geen rust, en hij stelde zich in verbinding met dr. Bredius, die hem bevestigde, dat, zoo het schilderij werkelijk een was, dan f 2000 niet alleen niet te duur, maar zelfs spotgoedkoop geheeten mocht worden. Dr. Bredius, met den liefheb ber bekend, bood zich zelf' aan, om ook het stuk eens te komen bekijken, het geen natuurlijk gaarne werd aangeno men. Beide heeren begaven zich naar den photograaf de liefhebber met zijn f 2000 op zak, met het doel, na uitspraak van den deskundige, onmiddelijk toe te tasten. Dr. Bredius bekeek het schil derij nauwkeurig en noemde de echtheid boven allen twijfel verheven. De koop werd dus gesloten en de photograaf maakte een quitantie voor de f2000. De kooper gaf daarop den wensch te kennen, het stuk, nu zijn schilderij, maar dadelijk mede te nemen, doch de photograaf gaf hem in overweging, zulks niet te doen. Het was nogal slecht weer en het schilderij niet gemakkelijk te hanteeren en de kooper kon immers zijn eigendom waarmerken door het van achteren van zijn handteekening te voorzien. Dit geschiedde maar bij nader inzien, bleef de kooper toch bij zijn plan en een juist passeerend be steller werd ingeroepen en kreeg het schilderij te dragen. Thuis gekomen besloot de kooper, braaf in zijn nopjes, omdat hij zijn collectie op deze wijze niet te duur had kunnen uitbreiden, het schilderij in een andere lijst te doen zetten. Hij bestelde een lijstenmaker en gaf hem opdracht, maar stond er op, dat het werk te zijnen huize zou plaats hebben. En wat ge schiedde thans Toen men begon de oude lijst te ver wijderen, bleken ertwee schil derijen in te zitten, het echte en daar onder een getrouwe- kopie. Het ver moeden ligt dus voor de hand, dat, wanneer de kooper zijn stuk niet on middelijk had meegenomen, maar van het vriendelijk aanbod had geprofiteerd, om het schilderij te laten thuis bezor gen, het kopie zou hebben ontvangen en natuurlijk voor f2000 zou zijn op gelicht. Nu werd de bedrieger bedrogen en moet hij zijn goede schilderij missen verre beneden de waarde. Wellicht, dat de kooper hem bij wijze van con- dolatie, de voor hem bestemde kopie ten geschenke biedt. In de huiskamer van een behoef tige winkelierster t4 Volendam, viel de lamp naar beneden en kwam op de tafel, waarop voor een waarde van 320 aan bankpapier lag. Het treurig gevolg was, dat het papier verbrandde. De arme vrouw had het geld bestemd, om daarmede den volgenden dag haar leveranciers te betalen. (Amh. Ct.) Onqelukken. Op den Badhuisweg te Scheveningen is een 16-jarig meisje door de stoomtram overreden en gedood. Te Oirschot bracht het 11-jarigzoontje van een landbouwer een zak graan naar den molen en ging daar met den molenaar naar boven. Bij het neder dalen had de knaap het ongeluk over een zak te struikelen en door een luik te vallen. Bewusteloos en hevig ge kneusd werd hij opgenomen en bij den molenaar binnengedragen. Na een paar dagen van smartelijk lijden is de knaap aan de govolgen bezweken. Een zeventigjarig man van Purmerend, die met zijn karretje melk ging halen bij een boer op het een half uur van daar gelegen Neck, is door de duisternis mis leid of wel door het stormweer, met kar en al te water geraakt. Toen het dag geworden was, werd hij door eenige naar de markt rijdende boeren opge merkt, doch de levensgeesten waren geweken. Maandag kreeg een land bouwer te Barneveld, die zich in den, stal achter zijn paard bevond, een trap van het dier, waardoor hem vier ribben werden gebroken. Thans is de man aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Haarlem aan De Tel'. Een dienstbode, die voorgaf te dienen bij mevrouw Enschedé, heeft den win kelier Mok beet gehad. Zij kocht een hoed van 6, doch zei, eerst haar mevrouw te moeten laten oordeelen, of hij haar wel stond. Daar zij den ouden hoed en boven dien een pakje, waarop het adres van mevr. E. stond, achterliet, had men geen achterdocht, doch toen er twee uren verliepen vóór zij terug kwam, begon men Argwaan te krijgen, waar op het pakje werd opengemaakt, dat bleek te bevatten twee korte turven. Mevrouw E. wist nergens van. Men schrijft aan de Zwohche Ort:. „Dezer dagen trok het de aandacht, dat zich in den omtrek van Spoolderberg nog altijd eenige zwaluwen ophielden. Vermoedelijk is dat een laat broedsel, dat nog niet in staat was de groote reis naar warmer streken te aanvaarden, toen deze door hun meer volwassen soortgenooten werd ondernomen. Om de dieren voor een vermoedelijk noodlottig omkomen te behoeden, zal door tusschenkomst van de vereeniging tot bescherming van dieren worden getracht hen op een daarvoor geschikt oogenblik te bemachtigen, om ze daarna per spoor naar warmer oorden te ver voeren en aldaar de vrijheid te hei- geven". Een Fransche heer die 's avonds uit den schouwburg te 's Gravenhage kwam, werd door een vrouwspersoon medegetroond naar het Haagsche Bosch. Nadat hem daar door de vrouw eerst geld was afgeperst, verscheen ten slotte een „vriend" van die vrouw op het tooneel, waarna beiden den Franschman beroofden van zijn portefeuille, welke drie bankbiljetten van f 10 inhield. De politie heeft den man en de vrouw opgespoord en tot volledige bekentenis van dezen straatroof gebracht. Beiden zijn ter beschikking der jus titie gesteld. Een jonge dame, die op een fiets een helling in Leicestershire afreed, verloor de beheersching over haar wiel. Zij vloog de helling af, en toen er plot seling een koe op den wreg verscheen, botste ze daar tegen aan met het on gelukkig gevolg, dat haar schedel door een van de horens van het dier door boord werd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Kondag 5 November 1905. Ned. Herv. Kerk. Worm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Dhr. A. ran Os, (te Amsterdam). (Zendeling onder Israël). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. H. Mnlder, (van Zaamslag). Nam. 2 nre Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. K;mp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 ll/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St jSTikolaas (Waas) EBelgië. Zitting van 31 October 1905. Vervolg.) III Vaststellen, verordening op de heffing eener belasting op het houden van honden. Voor de behandeling wordt eerst een request gelezen van D. Cornelisse e. a. waarin wordt gezegd dat adressanten het betreuren, dat zulk een voorstel wordt gedaan, dat zij, die middelen hebben om de belasting te betalen hier door niet zullen lijden, maar dat de kleine man, de arbeider, die een hondje houdt voor zijne kinderen hierdoor wordt getroffen, daar toch de belasting niet door den werkman kan worden voldaan en het voor de kinderen hard zal vallen om van hun speelkameraadje te scheiden. Redenen waarom zij verzoeken om vrijgesteld te worden, of anders een zoo laag mogelijke belasting te heffen, want is de belasting hoog, dan zullen er vele honden van de hand worden ge daan, en heeft de gemeente geene in komsten, terwijl bij eene lage belasting er vele honden zullen worden behouden, en alzoo de belasting beduidend kan worden. De verordening op heffing van eene honden belasting wordt voorgelezen, luidende als volgt Art. 1 Te beginnen met 1 Januari 1906, wordt in deze gemeente geheven eene belasting op de honden. Art. 2 De belasting is verschuldigd door de houders van honden, die in

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2