n u u L No. (>0. Woensdag t November I 905. 2le Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad Jiruniiii 91 voor Z e e u wis c li - V1 a a n d e r e n. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 Cent; iranco per post 60Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGrIE. Woeste heeft Vrijdag in de Kamér hevig tegen Helleputte uitgepakt. De eene hatelijkheid over de andere heeft hij hem naar het hoofd geslingerd. Binnenskamers mogen de fracties van de clericale partij bezig zijn tot eenheid van gedachte te geraken, in de open bare vergadering hebben zij er geen blijk van gegeven. Ook de socialisten meng den zich in het gevecht. Zoo stond Woeste soms tegenover Helleputte en Vandervelde tegelijk, wat hij Helleputte als een schande toerekende. De deskundigen zijn het niet eens. Helleputte staat tegenover tal van andere deskundigen. Ik buig voor de andere deskundigen, zei Woeste, en houd mij aan de meeniug der regeering. De regeering is van alle kanten inge licht. Het plan voor de havenwerken maakt een bres in de fortenrij om Ant werpen. Er zijn dus nieuwe forten noodig. Geen regeering zou de verant woordelijkheid op zich nemen tegen over het buitenland, Antwerpen van verdedigingsmiddelen te ontblooten. Deze regeering is van oordeel, dat de twee deelen van het wetsontwerp on afscheidelijk bij elkaar behooren. Ook de liberale partij zou de opening in de fortenrij niet laten voortbestaan. En wat de socialisten betreft zei Woeste, dat is een partij van afbraak, daar heb ben de regeeringsgezinden geen reke ning mee te houden. Woensdag zal Woeste zijn rede voort zetten. i Uil F BUI Historisch Romantisch Tafertei. uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362). U4) Met eiken stap, waarmede hij het bis schoppelijke leger naderde, klom de angst en verbittering bij den monnik, en na eenige vergeefsche pogingen gedaan te hebben om zich uit de handen van zijne geleiders los te rukken en te ontvluchten, wendde hij zich nogmaals tot den hopman, en zeide met eene sidderende stem: //Walter, mijn zoon! zult gij een dienaar der heilige kerk om eenen enkelen mis stap aan het verderf overgeven laat mij los, Walter! en ik zal u eene reliqui, een beentje uit het bekkeneel van den heiligen Michaël schenken, dat u tegen eiken houw en zwaardslag zal beschut ten V' //Verduiveld! spreekt gij waarheid, patarheeft dat beentje die wonderbare kracht?" vroeg Walter ougeloovig. #Geen staal of ijzer zal hem treffen, die daarmede gewapend is antwoordde de monnik plechtig, terwijl in zijn bleek gelaat weder een lichte straal van hoop doorblonk. tfDan zoude ik de schandelijkste woe- PORTUGAL. De trein van Madrid met president Loubet is Vrijdagmorgen om 11 uur te Lissabon aangekomen. Koning Car los was aan het station om den presi dent te ontvangen, zoo ook prins Lode- wijk Philips, de zoon, en de hertog van Oporto, de broeder des Konings. Het ging huiselijk toe bij de ontvangst, veel huiselijker dan in Madrid. Het publiek was op het perron toegelaten en de orde was vrijwel aan het publiek overgelaten. Wat niet wegnam, dat de president hartelijk ontvangen werd; de menschen juichten voor Loubet, voor Frankrijk en voor hun koning. Een compagnie cadetten bewees de militaire eer, en daarop ging het de stad in. Er reden 7 rijtuigen in den stoet, 7 vergulde koetseri, elk met, 6 paarden bespannen, dp paarden bestuurd door mannen met gepoederde pruiken. Tegen het elders gevolgde gebruikkwain het rijtuig met de twee staatshoofden achteraan. Langs den weg stonden kinderen geschaard, die met Fransche vlaggen zwaaiden, en in een der hoofd straten zong een koor van 1600 men schen de Marseillaise. Overal opgewondenheid. Het publiek bewoog zich vrij, evenals aan het sta tion, en om de soldaten die netjes in den pas rondom het koninklijk rijtuig marcheerden, stoorden de menschén zich niet. Zij drongen tot het rijtuig door en zoo werden koning Carlos eu president Loubet naar het paleis opge bracht omstuwd van juichende drom- keraar zijn die ooit op twee, beeneu rondloopt, indien ik er u van beroofde. Houd het morgen den beul voor den neus, als hij gereed staat, om u den kalen knikker van een te splijteu," ant woordde de hopman lachende, hetwelk de monnik met eene vervloeking be antwoordde. #Een beentje uit het bekkeneel van Sint Michaël draagt gij bij u, pater ?'- vroeg Razonius met een onnoozel gelaat. „Ik bezit het gansche bekkeneel in mijne verzameling van squeletten, echter ont breekt er een stukje van den neus aan misschien is het dat hetwelk gij be waart." Walter wierp den trompetter eenen bestraffendeu .blik toe, maar een geheime wenk van dezen deed hem zwijgen. z/Hier is het, mijn zoon fluisterde, de monnik zacht (een uitgedroogd beentje te voorschijn halende)//kunt gij daar mede het geheele bekkeneel volkomen maken, dan bezit gij eenen schat, die met geen goud te betalen is, én gaarne» schenk ik het u, zonder andere belooning dan dat gij de koord om mijne handen een weinig losser bindt." Langen tijd bekeek dé heelmeester het kostbare voorwerp bij het heldere maanlicht, met eene belangstelling, die op nieuw de hoop vau den monnik op wekte, en in geene kleine mate vaster werd, toen eindelijk de trompetter zeide z/Pilleu en lavementen de monnik heeft Het is verder een feestelijke dag ge weest, besloten met een galadiner in het Ajuda-paleis. De bladen zijn vol lof ovér Frankrijk en Loubet. ITALIË. Koning Victor Emmanüel en zijn ge malin zijn Vrijdagochtend om 11 uur te Genua aangekomen op het nieuwe station te Brignole. Naast de officieele wereld was een afvaardiging van officie ren van het ter begroeting overgeko men Fransche eskader aanwezig. In den loop van den dag kwam een Engelsch smaldeel binnen en een Amerikaansch oorlogsschip. De regeering is vertegen woordigd door den minister-president en de ministers van marine en opèn- bare werken. Prachtig weer begun stigt de feestelijkheden ter eere van Genua's handelsexpansie. RUSLAND. De correspondent van de Times te Petersburg heeft van een hoog perso nage het volgende oordeel over den toestandDe oproerlingen zijn goed gewapend en van bommen voorzien. De Russisch eregeering heeft blijk baar haar gezag in de provincies prijs gegeven. Zelfs te Petersburg is het twijfelachtig, of de regeering haar ge zag kan handhaven. De troepen zijn onbetrouwbaar, ook de keizerlijke garde; de staatsambtenaren steunen de stakers openlijk. De Russische zegsman ver klaarde geen anderen uitweg te zien dan dat de Tsaar afstand doet van zijn troon. waarachtig gelijkhet is het voorste neusbeentje van z/Uwe kennis is grooter dan die van eenig sterveling, welken ik immer aan trof; want wien ik ook de reliqui heb vertoond, niemand koude mij zegge'n tot welk gedeelte van den heiligen Michaël het behoorde," hernam Willibald, terwijl, ondanks zijn vreeselijke angst, eeü lichte spot over de Onnoozelheid van Hen heel meester in zijn bleek gelaat lag uitge drukt. //Ik geloof u gaarne pater," hernam Razonius, //want niemand zou ooit op de gedachte komen, dat de heilige mon nik Willibald eene reliqui bij zich droeg, dewelke niets andera is dan een stukje uit den neus vaneenen aap De schorre, snijdende gil van woede| welken de monnik uitstiet, vermengde zich met het schaterend lachen van den hopman, die op nieuw den verbitterden en bespotten pater eenen krachtigen por met de vuist in de, zijde gaf, welke hem bijna voorover dééd tuimelen. Einde-* lijk bereikte de treiu de tent van dén bisschop, voor" welke dé groenzijden ba nier van Sint Maarten was opgericht. Deze tent, die bijzonder ruim en met" eene kostbare pracht was versierd, was* door een kleed van purperlakeu, metl gouden franjes bezet, in twee deelen ge scheiden, waarvan het voorstè tot een vertrek waarin de edelen en ridders konden ontvangen worden was ingericht, De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg Witte is naar Peterhof ver trokken, waar hij vijf uren lang met den Keizer in gesprek was. Geheel Petersburg verklaarde dat de Keizer finaal geweigerd had, om Witte's program van hervormingen goed te keuren. Daartoe was de Kei zer bepraat door de hofpartij, welker leiders, o. a. Stisjinski, sturmer en Ignatiëf, een heimelijke vergadering hebben gehouden in het paleis van grootvorstin Marie. Men noemde daar Witte een Mirabeau, zijn volgelingen Jakobijnen en zijn program onuitvoer baar, zonder dat Rusland ten onder gang gedoemd wordt. De correspondent van de Daily Tele graph is nochtans overtuigd dat de hofkliek de nederlaag moet lijden en dat de afkondiging van e'en Russische grondwet ophanden is, maar dat de Russische Keizer daarmee vermoede lijk in het noodlot van Alexander II zal deelen. De Poolster, het jacht van den Keizer, ligt intusschen onder stoom, om den Keizer eü zijn gezin zoo noodig veilig naar Denemarken te voerener is een uitgelezen bemanning aan boord, gelijk op de vloot die de Poolster zal begeleiden. Volgens den correspondent, hebben de spoorwegstakers alleen den Siberi- schen spoorweg ongemoeid gelaten en trekt de regeering daarvan partij, door in allerijl Siberische regimenten naar Rusland over te brengen. De Standaard verneemt uit Peters burg De voortvarendheid waarmede de arbeiders het werk, zonder vooraf- terwijl het achterste gedeelte voor des bisschops bijzonder gebruik was bestemd. Op dit tijdstip was van Arkel gezéten aau eene ebbenhouten tafel, waarop eene zware zilveren lamp, naast een schenk blad en drie bekers van hetzelfde metaal, brandde, met twee zijner vertrouwdste vassalen in een druk gesprek gewikkeld, terwijl op korten afstand, op eene prach tige, met damasten kussens belegde zit bank, de gravinne Hendrina van Arkel en Mathilda van Voërst, zich met eenig vrouwelijk handwerk bezig hielden. Beide de edele maagden hadden, ondanks zijne tegenwerpingen, den bisschop willen volgen, om des te meer de voorwerpen harer zuivere liefde nabij te zijnin eene voor hare behoeften ingerichte tent, naast die van Arkel, hadden zij haren intrek genomen, en deze tent verlieten zij alleen wanneer zij den bisschop een bezoek wilden geven. z/Gij zijt reeds weder terug?" vroeg van Arkel verwonderd, toen hij Walter in het oog kreeg, dié in eene rechtstan dige, roerlooze houding aan den ingang der tent stond, en den kleinen Razonius, dié zich, aciiter hem geplaatst, bijua ge heel aan het gezicht onttrok; //waar blijft dan jonker Arnold?" //De edele ridder is op den Diesertoren bij den gevangenen baron gebleveu antwoordde Walter met die afgebetene kortheid, welke volgens zijne wijze van zien, den ondergeschikte betaamt," wan-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1