Dokter J. VAI DE Ml, Uitsliiitelijk raadplegingen Yoor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In Zeeland kwamen voor 4 gevallen van vlekziekte 1 (1) te Yerseke, 2 (2) te St. Maartensdijk en 1 (1) te Wol- phaartsdijk. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan. AXEL, 27 October 1905. De hooge waterstand begint hier en daar reeds ongemak te veroorzaken, ten minste onder Hengstdijk loopen van den landbouwer V. een zestal run deren op een stukje wei dat nog van de geheele grasvlakte is overgebleven. De dieren kunnen er niet afgehaald worden en moeten daar dus dag en nacht in vocht en koude doorbrengen, zeker niet tot bevordering van hun welstand. I In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Hulst, werd medegedeeld, dat de oprichting van een ambachtsschool in die gemeente is verzekerd en dat de school vermoede lijk in 1907 geopend zal worden. Vad PREDIKBEURTEN TE AXEL Xondag 89 October 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 ure Ds. Sieders, Nam. 2 nre Ds. Sieders, (van VIaardingen). Kerk B. Voorm. 9 nre Dhr. A. Schippers. Nam. 2 ure Dhr. A. Schippers. (Theol. cand.l Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Leeske;k. Nam. 2 ure Leeskerk. Hit Tiel wordt aan het Ehld. I gemeld Ongeveer halfacht had Dins- J dagavond op de rivier voor deze stad een treurig ongeluk plaats. De sleepboot „Johanna" uit Gorin- chem, met een sleep opvarende, moest een leeg schip losgorden; toen dit gebeurde, raakte de tros den mast van een visschersschuit, welke langs zij van de sleepboot zich liet opsleepen. Door de kracht van den losschietenden tros sloeg de visschersschuit om, met gevolg dat de drie opvarenden, de gebroeders Bax en Vie veen uit Woudrichem, te water geraakten. Een der gebroeders Bax en zijn kameraad Vieveen ver dwenen in de diepte, terwijl de 65-jarige Bax zich gelukkig aan de boot vast klemde na onder de schroefboot te zijn doorgedreven. Bax kon zoodoende gered worden. Van de beide anderen werd geen spoor meer gevonden. De zoon van den geredden Bax, welke zich aan boord van de sleepboot bevond, mocht het geluk hebben zijn vader uit het water op te halen. Ook een ril derTe Delft is aan gehouden de boekhouder bij een fabriek van blik-emballage, die verdacht wordt van verduistering eener som van ruim ƒ6000, door hem bij de kassiers der firma op valsche chèques opgenomen. De man genoot een ruim salaris en had bovendien, als oud-Indisch militair, een betrekkelijk hoog pensioen hij is ridder der M. W. O. Een bedrag van 2000 werd ten zijnen huize in beslaggenomen. den Maandag en Donderdag van 8 tot m/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St ISTikolaas (Waas) IBelg-ië. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 October 1905. J. de R., 14 jaar mosselraper te Ter Neuzen is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. D. v. d. V., oud 20 jaar, arbeider te Koewacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf. H. v. H., 23 jaar bootwerker te Ter- Neuzen is wegens mishandeling ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Ongelukken. In het ziekenhuis in Den Haag is overleden een bijna zes jarig jongentje, het eenige kind van een echtpaar. De knaap was Zaterdagavond, nabij de ouderlijke woning, door den vrachtwagen van de E. IJS. Mij. overreden en zoodanig inwendig ver wond, dat het dientengevolge is be zweken. De borstkas was ingedrukt. In dezelfde gemeente is een vijfjarig knaapje uit het zolderraam van het huis zijner ouders op straat gevallen. Het bekwam zulke ernstige kneuzingen dat het weldra overleed. Te Ter Apel werden twee broeders bij een twist handgemeen. Zij geraakten te water en verdronken. Te Loon-op- Zand is een 42-j arlge arbeider zoodanig met het hoofd tusschen een dorsch- machine bekneld geraakt, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Wije maakte een 57-jarige koopman zich zoo boos op een hond, dat hij een beroerte kreeg en na eenige minuten is overleden. De man laat een vrouw met 13 kinderen onverzorgd achter. Te Alem maakte een smid een geladen geweer schoon, toep eensklaps het wapen afging en zijn 34qarige vrouw een kogel in den linker slaap kreeg, waardoor de dood onmid dellijk intrad. Te Alfen is Dinsdag morgen een 11-jarig knaapje, terwijl het een koe uit de weide wilde halen, zoodanig door het dier gestoken, dat het kort daarna aan de bekomen wonden is overleden. Te Rijswijk is Dinsdag morgen een 64-jarige man, misleid door den mist, in het kanaal geloopen en eenige uren later levenloos opgehaald. Aan de bruggekn echts en brugge- bazeD, alsmede aan de sluiswachters in dienst bij 's Rijks waterstaat werden tot dusver alleen uniformpetten en jekkers verstrekt. Bij beschikking van den minister van waterstaat is thans bepaald, dat hun in 't vervolg ook wol len truien, broeken en zomerjassen zullen worden verschaft. De wollen truien ontvingen zij reeds de vorige week. Een honderd-jarige. Uit Medemblik meldt men aan de Tel: De oudste ingezetene onzer gemeente de heer Lucas Boerhave Keur, vierde Maandag 23 Oct. zijn honderdsten ver jaardag. Wie den krassen ouden man ziet en een gesprek met hem aan knoopt, kan moeilijk gelooven, dat hij reeds zoo'n hoogen leeftijd heeft be reikt. Zijn krachtig gestel schijnt te spotten met wat men noemt de gebre ken van den ouden dag. De oogen staan levendig, de flinke mannelijke stap klinkt veerkrachtig; de stem is vast en helder; de houding doet den ken aan een stevigen zestiger; het zwarte, goedgevulde hoofdhaar zal menige veertiger hem benijden. Levenslustig, gezellig en prettig in den omgang, kan hij uitstekend een gesprek volgen niet alleen, maar spreekt ook nog gaarne van gezond verstand en een helder oordeel. De oude heer leeft zoo gezond als een visch, gaat 's avonds liefst niet te laat naar bed, doch is 's morgens ook vroeg bij de hand. Hij is een liefheb ber van een pijp tabak, legt 's avonds nog gaarne een kaartje, en weet zich den ganschen dag bezig te houden. Een zijner liefste bezigheden is het zagen en kloven van brandhout, dat hij zelf dan netjes op den zolder stapelt. 't Is in één woord een merkwaardig man, die het voorrecht geniet bij een zijner dochters, omringd door liefde rijke zorgen, den avond zijns levens te mogen slijten, geacht en geëerd door allen, die hem kennen. Ongeveer zes jaar geleden kocht de landbouwer Steenwijk, te Slagharen (noordelijk Overijsel), op een verkoo- ping een canapé. Dezer dagen wilde hij die opnieuw doen bekleeden en bij die gelegenheid werd daarin 3760 aan bankpapier en 1800 aan effecten gevonden (E. v, d. D) Te Zwolle heeft een 59-jarig man uit de woning van een R.-Kath. priester een parapluie en uit den stal van een koetsier een emmer weggenomen, welke hij voor te zamen 40 cents aan een koopman verkocht. Na de opbrengst grootendeels aan jenever te hebben besteed, kwam hij zich aan het politie bureau aanmelden, met mededeeling, dat hij deze diefstallen had bedreven om onder dak te komen, daar hij reeds verscheidene nachten op een wagen had doorgebracht. Hij is nu ter be schikking van de justitie gesteld. Te Eibergen zijn Maandag de 20 koeien van een landbouwer, na het gebruik van lijnkoeken, allen gestorven. De landbouwer is niet verzekerd. Door den burgemeester wordt een onderzoek ingesteld. Te Baardwijk (Noord-Brabant) is, volgens de Katholieke bladen, die daar over hun groote ergernis uitspreken, voor en bij eene stemming schandelijk gedronken. Het gold een strijd om den candidaat die de meeste jenever zou schenken. Zondags deed men dit in de herbergen. Maandag daarna, den stemmingsdag, had de burgemeester bevolen dat de café's gesloten moesten blijven. Maar dat gaf niets de ijverige candi date n (of één ijverig candidaat) wisten echter hierop wel raad. Bij vrienden en knechts werden de deuren opengezet, alwaar dan naar hartelust kon worden gedronken Niet in Limburg alléén derhalve kan men zeggen zoo zijn onze manieren. Eu weer een bewijs hoe zelfs een verbod tot sluiting niets baat. Zondag ging mevr. V. uit Breden- broek naar Gendringen, doch keerde niet weder terug. Dinsdag heeft men haar lijk uit de Zwarte beek in de buurtschap Voorts opgehaald. Een kermisgast te Amersfoort ging langs de huizen rond om een aap te vertoonen. Een zoontje van den heer S. wilde den vertooner een cent gevendeze wilde nu het geldstuk door het dier laten aannemen. In plaats daarvan, beet de aap den arm van het knaapje van den pols tot aan het boveneinde open. Dokter Schreuder verbond den arm in het gasthuis. De politie maakte proces-verbaal op, wijl de vertooner geen verlof had om met een aap rond te gaan. Als bewijs hoe hoog noodig het is, dat ook personen, bij het landbouw bedrijf werkzaam, worden opgenomen in de ongevallenwet, meldt men ons uit Oud-Vossemeer, dat een persoon al daar bij het geleiden van een paard naar den hoefstal, een vinger werd af gerukt, doordat het paard terugsprong, terwijl hij het by den teugel geleidde. In de (a.-r.) Rotterdammer wordt door eenige inzenders in allen ernst 't voor- en tegen van een „Christ, wiel- rijdersbond bepleit. Een der tegenstan ders van 't denkbeeld is echter zoo ver standig op de consequenties van een dergelijken bond te wijzen en vestigt er de aandacht op, dat men dan bijv. over eenigen tijd op bordjes in de straten kan lezen „Christelijke Bonds- rij wiel hersteller' Zondagvoormiddag heeft overeen gedeelte van Oost-Vlaanderen een hevig onweer gewoed. In de gemeente Laerne, bij Wetteren, werden een menigte boomen door den wind uitgerukt of gebroken, en een windmolen, door den bliksem inbrand gestoken, geheel vernield. De tentoonstelling te Luik werd tot dusverre door 5.600.000 menschen bezocht. Er is zelfs kans op een dividendje voor de aandeelhouders in plaats van op een tekort. Van de 15.318 inzenders zijn 12.549 bekroond. De eigenaar van een huis der Beenhouwerstraat te Brussel liet de stoep voor zijn huis herstellen en de aannemer groef' hiertoe een soort van sloot. Donderdagmorgen werden de werklieden niet weinig verrast, door het verschijnen van een heel leger van ratten. Bij honderden kwamen zij uit de sloot te voorschijn, vluchtend in alle richtingen. En bij onderzoek bleek nu dat de knaagdieren, met talrijke gangen schier de heele straat hadden onder mijnd, zoodat het een wonder mag heeten dat er geen instortingen of ver zakkingen plaats hadden. De stads dienst der openbare werken heeft maat regelen bevolen en in afwachting is men begonnen met het vernietigen der ongenoodigde bezoekers, waarvan er natuurlijk velen in de naburige huizen en kelders waren binnen gevlucht. De jacht is vrij. Calabrië wordt nu door koud en nat herfstweder bezocht, dat de laatste hand legt aan de volledige vernieling der huizen, die door de aardbeving nog niet geheel onbewoonbaar waren gemaakt. Een paar felle regenbuien en wat hagelslag zijn vaak voldoende om de beschadigde en niet door soliden bouw uitmuntende huizen in dit deel van Italië te doen instorten. De bouw van barakken voor de dakloozen gaat slechts langzaam, zoodat er groote on tevredenheid onder de bevolking heerscht, die zich lucht geeft in weinig vriendelijke telegrammen naar Rome. De burgemeester van Monteleone en andere kleinere plaatsen zijn wegens het zenden van dergelijke uitingen aan de regeering uit hun ambt ontzet. Over de Zuid-Italiaansche aannemers aan wie de bouw der barakken is op gedragen regent het klachten. Inmid dels richten vooral typhus en longont steking groote sterfte onder de bevol king aan. Gp grond toebehoorende aan het Syrische weeshuis te Jeruzalem is een graf blootgelegd, waarop men oude in schriften, vermoedelyk uit den eersten tij'd onzer jaartelling, heeft aangetrof fen. Het graf bestaat uit twee graf kamers, van welke, een leeg is. In de andere stonden twee kisten van kalk steen en in zijgraven nog zes steenen kisten met beenderen. Drie der kis ten zijn fraai versierd met rozetten, Hebreeuwsche en Grieksche inschrif ten, die duidelijk bewaard zijn geble ven. Zij geven de namen Papios, Sa lomo, Ammina en Anin met de bijvoe ging, dat dezen Skythopolieten waren. De Hebreeuwsche woorden heeft men nog niet alle kunnen ontcijferen. Het begin luidtJohoseph bar Anin, (Jozef, de zoon van Anin). Het graf stamt uit den tijd van 300-600 jaar vóór het begin onzer jaartelling. Maar de er in gevonden voorwerpen wijzen er op dat deze erin Christus tijd moeten zijn ingebracht. Te Aken is door de justitie aan gehouden een inwoner uit Voerendaal I (Limburg), die wekelijks met kar en paard boter en eieren naar de stad bracht en welke boter blijkbaar met margarine vervalscht was. Kar en paard zijn in beslag genomen, terwijl een borgstelling van 500 mark, door den gearresteerde voor zijn invrijheid stelling aangeboden, werd geweigerd.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3