Binnenland. Landbouw. voetzoekers onder de paarden, en de troepen vuurden. Aan beide kanten werden velen gewond. Prof. Mannilof, vroeger adsistent van prins Troebetskoj, is gekozen tot rec tor der universiteit van Moskou. Te Nisjni-Novgorod is in 't midden dei stad een bom geworpen onder be reden politieagenten, die een aantal aangehouden handelsbedienden weg brachten. Er zijn veel gewonden. De stad is afgesneden van alle verkeer met Moskou. De opgewondenheid is groot. Te Jekaterinoslaf hebben de leerlin gen der middelbare scholen gestaakt. (Waarom ook niet Het station wordt door troepen bewaakt, men rekent op een groote werkstaking van werklui en handelsbedienden. De tram rydt niet, de koetsiers staken, het station is niet verlicht, de telegraaflijnen zijn doorgesneden. Werklui zijn in twee treinen, die zij zelfs saamgesteld heb ben, naar de voorsteden gereden om de fabrieksarbeiders over te halen, zich bij de beweging aan te sluiten en dat is hun gelukt. De correspondent van de Köln. Ztg, seinde Dinsdag over de vergadering in de Petersburgsche hoogeschool Er namen meer dan 15,000 arbeiders van allerlei slag deel aan. Mannelijke en vrouwelijke studenten, spoorwegbe ambten en telegrafisten waren in ver schillende college-zalen en op de bin nenplaats bijeen. Tegen middernacht hield een arbeider een fanatieke toe spraak „Wij staan, zeide hij, vlak voor het uitbreken van de omwente ling. Tot de algemeene werkstaking is besloten. Onze hoogste plicht is in het tegenwoordige oogenblik, om alle ambtenaren, de gendarmerie en de politie te vermoorden, de openbare ge bouwen in de lucht te laten vliegen." De toehoorders barstten in dolzinnige toejuichingen los. Er was geen politie bij tegenwoordig. Ook aan het Nikolaj-station moeten tezelfdertijd duizenden bijeen zijn ge weest en oproerige redevoeringen heb ben aangehoord, zoo heftig als men zich maar voorstellen kan. De leiders der spoorwegstaking zijn ondanks den grooten omvang, welken de beweging reeds heeft gekregen'nog niet gerust over den afloop. Zij stellen nu alle pogingen in het werk om de telegrafisten te bewegen ook het werk neer te leggen, waardoor de laatste spoortrein tot stilstand zou worden ge doemd. Men verwacht, dat Zaterdag op zijn laatst de beslissing zal vallen of het geheele Russische spoorwegbe drijf stil zal komen te staan. Te Koersk hebben de post- en tele graaf beambten besloten het werk te staken. Een groote menigte stakers houdt de kantoren bezet. Met groote moeite krijgt men nog een enkel tele gram weg. Moskou blijft, het middelpunt der be weging. Bij het dreigende gebrek aan hoogstnoodige levensmiddelen komt nu gebrek aan water. De stakers hebben de waterleiding tusschen Moskou en Micisjtsji beschadigd, waardoor verschei den wijken der stad zonder water zijn. De telefoonverbinding met St. Peters burg is eveneens vernield. Tienduizend stakers hebben een ver gadering gehouden in het binnenhof van het bureau der spoorwegdirectie. De Tsaar zou Witte hebben ontbo den en met dezen twee uur beraad slaagd over den toestand. Witte moet den dringenden raad hebben gegeven vrijzinnige hervormingen en een werke lijke grondwet in te voeren voor het kwaad erger om zich heen grijpt. Wegens de groote spoorwegstaking staat het vervoer van graan nagenoeg geheel stil. Uit Nikolajef werd ge seind dat de elevators buiten gebruik gesteld waren. De bijna algemeene stilstand van den post en telegraafdienst in Rusland is natuurlijk oorzaak, dat verdere bizon derheden over de geweldige beweging, die het Russische rijk weer erna nieuwen zwaren schok toebrengt, uitblijven. De regeering verliest het hoofd onder de zich zoo snel uitbreidende bewe- j ging, naar men zegt. Ook prins Chil kof moet aangeraden hebben onver- wijld werkelijk vrijzinnige hervormin gen in te voeren. Sommigen willen Witte onmiddelijk benoemd hebben tot minister-presidentnaast de leiding der algemeene politiek zou hij ook finan ciën nemen en dan den Tsaar een liberaal hervormingsprogram voorleg gen, waarin, behalve algemeen stem recht, nagenoeg alle eischen der her vormingspartij worden bewilligd. Van de bijeenkomst der Rijksdoema in Januari moet, hoe de zaken ook loopeu, in elk geval al geen sprake meer zijn. Zooals die Doema ter wrereld zou zijn gekomen zal zeker niemand haar wegblijven betreuren. geweest, en waarvan hun geen enkel woord was ontsnapt. Op hetzelfde oogenblik, dat de monnik vol ontsteltenis zijn hoofd naar dien kant wendde, van waar de vreeselijke stem hem was toegeklonken, greep de ijzeren vuist van Walter hem in den nek, en voor hij den langen dolk geheel van tusschen zijne lange pij had kunnen trekken, was hij reeds volkomen in de macht van den pootigen hopman. „Voer den verrader van hier, Walter, en breng hem met uwen makker naar het leger en voor den bisschop gebood Arnold, toen pater Willibald de beide armen op den rug waren vastgebonden. „Het zal geschieden, edele heer riep Walter, met een gelaat nog rood van de heete drift en edele verontwaardiging, die zich van hem had meester gemaakt. „Voort, schoftbeet hij den pater toe, en deze mondelinge aansporing met eenen hevigen por zijner gebalde vuist, iu de zijde van zijnen gevangenen nog nadere kiem bijzettende, verliet hij, door Razo- nius en Willibald voorafgegaan, het ver blijf van den baron van Voërst, waarin deze met Arnold achter bleef. „Walter, mijn vriend 1" zeide de mon nik vleiend, en met moeite de zinnelooze woede, welke hem verteerde, onderdruk kende, „er heerscht hier een noodlottig misverstand: hebt gij dan niet bemerkt, dat ik den baron van Voërst in eenen valstrik wilde lokkeu. Geef mij dus de DE GRONDWETSHERZIENING De St.-CL bevat het volgende Kon besluit van 23 Oct. no. 56 Wij Wilhelmina, enz. Hebben goedgevonden en verstaan lo. In verband met het voornemen der Regeering, voorstellen te doen tot wijziging der artikelen 80, 127 en 143 vrijheid terug, mijn brave hopman 1 en ik zal zorgen dat gij spoedig het bevel over een vendel bisschoppelijke ruiters in handen krijgt." „Monnik Willibald antwoordde Wal ter met eene plechtige stem, „als ik u gezegd heb, dat gij in mijn oog een schurk zijt, tot in uw binnenste toe, dan zult gij voorzeker het nuttelooze van verdere woordenwisseling tusschen ons beide in zien. En wat verder uw aanbod, omtrent het bevel over eene ruiterbende van den bisschop aanbelangt, zoo raad ik u aan om uwen invloed bij den duivel, waar door gij alleen uwe belofte zoudt kunnen vervullen, voor u zelve te sparen, om eenmaal zelf eene hopmansplaats over een vendel duivels te verkrijgen, en hier mede afgedaan Op nieuw ontving de monnik eenen stomp in den rug, die hem een zwaren vloek en een gesmoorden kreet van woede afperste; vervolgens ging de trein lang zaam voort. Wordt vervolgd.) der Grondwet, ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de rege ling van de kiesbevoegdheid, een Staats commissie in te stellen tot het onderzoek der vraag, welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten worden gebracht 2o. aan deze commissie op te dragen aan Ons de voorstellen, in wetsont werpen belichaamd, in te dienen, die zij naar aanleiding daarvan noodig acht; lo. te bepalen, dat de commissie omtrent alle zaken waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid zal beslissen, des echter, dat het aan de leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, in een afzonderlijk advies te gelijk met dat der commissie aan Ons te doen kennen 4o. te bepalen, dat de commissie haar zittingen zal houden te 's Graven- ge 5o. te benoemen tot lid en voorzittermr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Leusden tot leden Mr. E. Fokker, voorzitter van den Centralen Raad van Beroep en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Utrecht Jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, lid van den Hoogen Raad der Neder landen te 's Gravenhage mr. J. De Louter, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht mr. J. Oppenheim, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren- brouck, Staatsraad in buitengewonen dienst en Commissaris der Koningin in de provincie Limburg te Maastricht mr. J. J. Willinge, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Assen en is 6o. aan de Commissie als secre taris toegevoegd mr. dr. H. J. Romeyn commies-griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage. Men schryft uit Krakow aan de Vad\ Zondag was het voor de schooljeugd van Dobbin een feestdag. Er werd nl. weer het jaarlijksche, door Koningin Wilhelmina in het leven geroepen kin derfeest, gegeven, voor de scholieren uit Dobbin en Zietlitz. Na het tweede ontbijt, waaraan ook de predikant, die de godsdienstoefening op Dobbin 's morgens had geleid, pastor Techel uit Kieth, was genoodigd, be gaven de Koningin en de Prins zich met hun gevolg naar het groote gazon voor het slot, dat voor het kinderfeest was gereed gemaakt. Ook vorst Adolf Georg, regeerend vorst van Schaum- burg-Lippe, een familielid van Konin gin Wilhelmina, die op Dobbin logeert, en aan de groote herfstjachten in Mecklenburg deelneemt, woonde het feest bij. Het hooge gezelschap nam een leven dig aandeel in de kinderpret. De jon gens deden voor de oogen van de Ko ningin hun uiterste best om zegevie rend uit de wedstrijden in het zakloo pen, balanceeren op een zwevenden paal, wedloopen met hindernissen, enz., te voorschijn te komen, en de Vorstin had er het grootste plezier in, wenken te geven, hoe ze het snelst bij het doel konden komen en om de achter- aankomeis door hun toe te roepen, aan te moedigen. De overwinnaars kregen allen van de Koningin fraaie geschenken, boeken, schrijfgerei, speelgoed, enz. Ook de meisjes moesten hardloopen andere behendigheidsspelen uitvoeren Steeds liep de Koningin maar rond met een arm vol geschenken, bezorgd, dat er ook maar een kleine zou overblij ven, die niets kreeg. Een klein meisje dat trilde, omdat zij het zoo koud had nam de Koningin op een drafje mee naar de tafel, waarop de versnaperin gen stonden, en schonk haar gauw een warm kopje koffie in, haar vertroostend met vriendelijke woorden. Ook de Prins nam zeer ongedwongen aan al de vermaken deel en hielp de kleinste jongens een beetje bij de Spelen. Een blinde uit Glave, die op een harmo nica speelde, kreeg van de Koningin koffie met koek. Ook was er een draaimolen op het terrein, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Bij het naar huis gaan, kreeg elk kind een groote taart mee voor vader en moeder. Wat waren de kinderen verruktEn de eenvoudige dorpsbewoners waren er over uit, zoo lief en minzaam als toch die Koningin Wilhelmina was. Het Maandblad van October van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland bevat een verslag omtrent den cursus in paardenkennis, te Oostburg gehouden door den veearts L. Louter te IJzendijke, benevens het verslag van een studiereis derlandbouw- onderwijzers P. Ie Feber en F. C. Zonnevijlle te Axel door Groningen en Friesland, 2126 Augustus 1905. Omtrent die studiereis lezen we in de N. R. Ct. het volgende Uit het thans verschenen verslag van een studiereis van een tweetal Zeeuw- sche landbouw-onderwijzers uit deze provincie door Groningen en Friesland, wordt omtrent de Groningsche en Friesche landbouwers gezegd, dat het hun opviel, dat deze intellectueel hooger staan dan de Zeeuwsche, wat bleek uit de van hen ontvangen correcte ant woorden en uit zoo menig gesprek. Als gevolg dier betere ontwikkeling moesten ze opmerken, dat, vooral in Groningen, het landbouwonderwijs zeer wordt gewaardeerd en verbazend uit gebreid is. Friesland komt in dit op zicht wel iets achteraan, maar door den arbeid van den ijverigen rijkslandbouw- leeraar zal het ook in die provincie wel eerlang op peil zijn. Niet alleen, dat de landbouwers in ontwikkeling over het algemeen hoog staan maar ook in hun vak zijn ze zeer goed thuis en velen bezitten een zeer onderzoekenden geest. Toch willen ze oök nog van anderen leeren, wat o. m. bleek uit het feit, dat eenige jaren geleden een aantal Friezen Zeeland bezochten en verleden jaar eene excursie door hen in Zuid- Holland werd gemaakt. De landbouw zoo melden zij als hunne ervaring staat er werkelijk op zeer hoogen trap. Een eigenaardig verschil viel hun opwaar in Zeeland het beste land en de meeste mest voor de suikerbiet worden gereserveerd, daar ziet men die in Friesland vooral voor den aardappel bestemd. Uitvoerig wordt in het verslag stilgestaan bij opbrengst, bodem, akkers, grondbe werking, werktuigen enz. Omtrent de arbeiders wordt gezegd, dat deze ver deeld worden in vast personeel en losse werkliedenhet gemiddelde loon be draagt 12V2 15 cent per uur, met een arbeidsdag van circa tien uur. Het doel der reis was meer in het bijzonder eene vergelijkende studie te maken tusschen de noordelijke provin ciën en Zeeland, uit landbouwkundig oogpunt. Maar weldra bleek, dat er meer te doen viel. De onderwijzers merkten toch vooral op, dat de aard appelteelt veel meer rationeel aldaar wordt beoefend en dadelijk werd be sloten meer speciaal de oorzaken daar van op te sporen en zich vooral met de aardappelquaestie bezig te houden. En dit nog zooveel te meer, wijl de aardappeloogst in Zeeland dit jaar niet alleen veel te wenschen overlaat, maar zelfs bepaald slecht moet genoemd worden. In het verslag wordt dan ook die cultuur uitvoerig besproken. De St.-Ct. no. 249 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende September j.l. Er kwamen voor 2 (2) gevallen van kwade droes, 41 (9) van schurft, 4 (2) van rotkreupel, 137 (91) van vlekziekte en 24 (20) van miltvuur.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2