iimmuAi. DE STOS VOÉltST. 59. 28 October UK)5. 21* Jaarg. Paarden- en Veemarkt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaand^eren. F. DIELEMAiV, Jaarlijksche Veemarkt FEUILLETON. Buitenland. COHIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond* ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRÜKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op Maandag den 30 October 1905, zooals breeder bij aanplakbil- letten is omschreven. Axel, den 4 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen DINSDAG den 31 OCT. 1905, des voormiddags te 9 4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Vaststellen verordening op de hef fing van schoolgelden. 2. Alsvoren op de invordering. 3. Alsvoren op de heffing eener be lasting op het houden vau honden. 4. Alsvoren op de invordering. DUITSCHLAND. In het Roerbekken is het weer niet pluis. De arbeiders zijn sterk verbit terd door een besluit van de mijnmag- ïlaten, volgens hetwelk mijnwerkers, die „zonder reden" uit den dienst van een mijneigenaar zijn weggegaan, niet bij een ander in dienst gesteld kun nen worden. Verder is het „nullen' van de kolenwagens wel afgeschaft maar zijn daarvoor hooge boeten en bedreiging met ontslag, in geval van herhaling, in de plaats gekomen. De mijnwerkers vergaderen druk om over hun grieven te spreken. Luitenant v. Lekow te Lissa, die in dronkenschap een rustig burger over hoop schoot, is door den krijgsraad tot Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwol&che Geschiedenis (1362). 118) Zelfs Sweder deinsde met afgrijnzen van den heiligschenner terug, doch ras 3 het beter gevoel, dat in hem was opge- f wekt, wederstrevende, riep hij lachende uit: //Bij Sint Feiten dit bewijst mij, dat gij tot iets beters in staat zijt, dan eene mis te lezen en eene waskaars te ontsteken, en schandelijk zoude het zijn indien ik u langer mistrouwde." z/Geef mij dan daarvan een bewijs, door mij uwen zegelring toe te vertrouwen, die mijn geloofsbrief op den Stins moet zijn Weifelend trok de baron den zwaren gouden ring van zijnen vinger, en gaf hem sidderend aan den monnik over terwijl hij zeide: //Ik waag veel' Willi bald met u dit teeken in handen, te geven Hebt gij mij echter voorgelogen, en denkt gij dat u dit pand zal helpen om uwe I helsche list verder te doen gelukken, zoo l moogt gij weten, dat „Spaar uwe bedreiging, heer baron!" r zeide de monnik, „ik weet, dat ik den dood in den muil liep, zoo ik als verrader op uwen Stins kwam. Om u echter den 5. Alsvoren op de heffing eener be lasting op de openbare verma kelijkheden. 6. Alsvoren op de invordering. 7. Alsvoren op de heffing opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. 8. Alsvoren op de invordering. 9. Alsvoren Gemeentebegrooting 1906 10. Benoemen bouwkundig opzichter. 11. Alsvoren Commissie van toezicht op de wegen en voetpaden. Axel, den 26 Oct. 1905. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. laatsten twijfel aan mijne trouw te ont nemen, zoo weet, dat niet alleen de zucht om mij aan uwe zaak te wijden; ook eigenbelang is daarbij in het spel. ,/Ik wist het, heer pater, dat ook het vuur der wraak niet zoo geheel in uwe verdroogde borst was uitgebluscht," ant woordde Sweder grimlachende. „Wraak herhaalde Willibald, met ,een flikkerendoog. „Ja, ook zij bestuurt voortaan mijne daden. Maar ik zoek meer dan wraak, ik zoek loon voor mijne diensten. Luister, heer van Voërst, luister naar mijne woorden, en mochten zij u somwijlen verbazen, val mij niet in de rede', voor ik geheel heb uitgesproken. —Dat ik met dit slaven kleed mijne leden bedekte, dat ik misboek en rozenkrans in mijne handen nam, was niet uit eenen dweepzuchtigeu godsdienst- ij \'9r, of zucht naar het vadsige priesterle ven: twintig jaren was mijne borst door 'deze pij bedekt, ofschoon zij voor het harnas was bestemd; twintig jaren hield mijne vuist de altaarkaars, ofschoon zij een zwaard had moeten voeren; twintig jaren prevelde mijn mond de litaniën, ofschoon hij in het tournooiperk of slag veld de aanvalkreten had moeten doen hooren. Het noodlot had mij beschikt om een krijgsheir aan te voeren, maar het schonk mij geene strijdbenden; het had inij bestemd om eenen burgt te gebieden, maar het schonk mij geeu riddergoed. Ik wilde deze misslagen herstellen, ik drie weken en een dag gevangenisstraf veroordeeld; werkelijk weken, niet jaren. De zaak is van het begin tot het einde met gesloten deuren behandeld. De aanklacht was: het toebrengen van lichamelijk letsel, dat den dood ten gevolge heeft gehad. De eisch was zes dagen zwaarder geweest dan het vonnis. De Berlijnsche politie heeft bij den fabrikant Isaak Löwenstamm 7500 K.G. paardenworst in beslag genomen. In de provincie vond zijn waar, die voor gewone metworst doorging, veel aftrek ook in militaire cantines. De politie te Hamburg heeft een vrouw in hechtenis genomen, die het zelfde handwerk als hare beruchte stadgenoote, vrouw Wieze, uitoefende. Maar niet zooals deze hielp zij zuige lingen uit de wereld door ze in het brandende fornuis te stoppen; zij be reidde hun een geleidelijker dood, door de wichtjes te voeden met zure geron nen melk. Men weet van zes gevallen, waarin zij kleine kinderen uit den weg heeft geruimd. Haar moordhol droeg den weidschen naam van „particuliere kraaminrichting" ENGELAND. De Engelsche regeering heeft gelijk men verwachtte, afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Poplar om het parlement in buiten gewone zitting bijeen te roepen ten einde in den nood der werkeloozen te voorzien. Balfour schrijft aan het ge meentebestuur van Poplar, dat de re geering met de wet op de werkeloos heid, kort geleden aangenomen, en met het onderzoek naar de werking der armenwetten meent voorshands genoeg gedaan te hebben. De werkeloozen te Londen zijn van plan binnenkort een reuzenoptocht te houden; er zouden, rekent men, een 25,000 of 30,000 mannen en vrouwen aan deelnemen. Misschien gebeurt het op 6 November. Naar 't heet willen zij van de regeering anderhalf millioen pond eischen voor werkverschaffing. RUSLAND. Uit alle oorden van Rusland komen nog berichten over de gisting onder het volk. Te Joergjewets (gouvt. Kostroma) zijn 300 boeren uit de dorpen in den omtrek saamgekomenzij besloten geen deel te nemen aan de verkiezingen voor de Doema, omdat deze toch geen volksvertegenwoordiging was. En ver der zou ieder die wel aan „die kies- komedie" deelnam, als verrader en vijand van de volksvrijheid beschouwd moeten worden. Te Charkof is ook een vergadering gehouden, deze werd naar 't heet, door wel 20,000 werklieden, studenten enz. bijgewoond. Iemand riep dat de ko zakken in aantocht waren; daarop ont stond een groot gedrang en verschei den menschen kregen kwetsuren; Maar het bleek niet waar te zijn, en de ver gadering ging door. Toen de menigte naar huis ging, kwam zij echter toch in botsing met een afdeeling ruiterij. Er vielen revolverschoten, men wierp wilde bezitten, hetgeen mij het toeval onthield. Het monnikskleed moest mij daartoe het middel zijn op den leeftijd dat alle mijne hartstochten zich tot één doel, tot één brandpunt, een onafhanke lijk gebied over een vrij graafschap, vereenigden, begroef ik mij in de muffe kloostercelVandaar werkte ik, woelde ik, om dat vurig begeerde doel te berei ken maar, het is mislukt. Een weg blijft mij nog over, het is om mijn lot aan uw lot te verbinden, om het te zamen zoo te vereenigeu, dat wij met elkander blijven staan of voor eeuwig vallen Gij lacht, baron Luister verder. Gij weet het, hoe gij u ook met eene bedriegelijke hoop moogt vleieu, dat uwe veete met van Arkel noodlottig voof u is geworden, sedert gij zelve uwen Stins niet meer kunt verdedigen; gij gevoelt het, dat gij verlo ren zijt, wanneer uwq vuist, die thans gekluisterd is, niet door eeue vaste hand wordt vervangen. Welnu, draag mij het tijdelijk gebied over, en ik zweer u, dat eer de puinhoopen van den Stins mij zullen verpletteren, voor de trotsche hand van den bisschop er de vaan van Sint Maarten op plant. Tot loon daarvoor eisch ik, dat gij mij voortaan als uwen bondgenoot beschouwen, en denSchuilen- burg mij in handen zult leveren, waarna wij gezamentlijk den heerschzuchtigen van Ai kei in zijne schelp zullen doen terug kruipen eu den roodeu haan boven zijne stad zullen uitsteken 1" „Alle heiligen 1 staat bijriep Swe der, in onbedwongen lachen uitbarstende, „een ellendige monnik, een kaalgeschoren paap, tracht naar de grafelijke kroon van den Schuilen burg Een trotsche grimlach krulde de dunne lippen van den pater, toen hij plechtig antwoordde: „Het klinkt vreemd, dat een nietige monnik de hand naar den Schuilenburg uitstrekt; zie mij aan, heer baron Sweder van Voërst, en herken den kaalgeschoren paap Toen sloeg Willibald de kap van zijne pij terug, en ontblootte zijn hoofd en gelaat. Sweder staarde eenige oogenblik- ken op dat hoofd, hetwelk een twintigtal jaren achter de dikke plooien van het priesterkleed was verborgen geweest, op dat bleeke gelaat, hetwelk nimmer nog in zijn geheel door een menschelijk oog was aanschouwd geworden, en ontzet achteruit springende riep -hij op den toon der strekste verrassing: „Heilige Maagd gij zijt „Een godvergeten, drie dubbele schurkschreeuwde eene zware stem aan den ingang van het enge torenver- blijf. XXXIII. Voor de lage ruwe deur stonden jon ker Arnold, hopman Walter en de trom petter Razonius, met ingehouden adem te luisteren, naar het gesprek, waarvan zij zoo onwillekeurig toehoorders waren

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1