Landbouw. Gemengd Nieuws. heilige Russische rijk. Het jaar, dat reeds ten einde loopt, zal een der ergste in de geschiedenis der Russische her vormingsbeweging wordenwelk een som van menschelijke ellende en geor ganiseerde barbaarschheid is sedert den beruchten 23sten Januari in het Tsaren rijk opgehoopt. En er bestaat weinig uitzicht op spoedige verbetering ondanks de dagelijks nader komende bijeen roeping der Rijksdoema. In Moskou staat het verkeer ander maal bijna geheel stil; botsingen met de politie en militaire macht zijn aan de orde van den dag en de kozakken spreiden daarbij voortdurend grooter bandeloosheid ten toon. Een gelief koosde praktijk is nu, dat een aantal hunner enkele menschen van de menigte, waartegen zij optreden, af zonderen zooals een Amerikaansche cowboy een aantal runderen van de kudden scheidt. Deze ongelukkigen worden dan zoolang geslagen tot zij bewusteloos of dood neervallen. Alle uniformen zitten vol bloedvlekken en volgens een ooggetuige zagen een 17 kozakken er dezer dagen uit of ze slagerskielen droegen. Hoe het op de Moskousche spoorwegen staat, blijkt voldoende uit de tele grammen. De toevoer van buiten zal voor 't oogenblik dan ook wel nagenoeg zijn afgesneden, teiwijl in de stad, zooals we boven zeiden, de handel stil staat. Overigens komen berichten van on lusten uit Jekaterinodar, waar reser visten en de schooljeugd opstootjes verwekken en de op hen afgezonden troepen met steenen bombardeeren. In den Kaukasus dreigt nieuw gevaar, blykens een Mohammedaansche procla matie te Bakoe, waarin alle Russische inwoners, die in huizen van Armeniërs wonen, worden uitgenoodigd te ver huizen. De beteekenis van dat verzoek is maar al te duidelyk. JAPAN. Het Japansche legerbestuur wil dade lijk zijn voordeel doen met de lessen van den oorlogvolgens den corres pondent van de Daily Telegraph te Tokio zal het een uitgebreid hervor mingsplan verwezenlijken. De onkosten- rekening over het eerste gedeelte van dat plan zal nog in dit jaar aan den Landdag voorgelegd worden. In Korea worden twee divisiën gelegd, onder bevel van generaal Hasegawa. „Zij zullen het hem beletten, tien laffen, zwakken verrader 1" riep de baron met klimmende onrust. „Wie zal dit beletten, vraag ik !u' „Mijne brave mannen van wapenen, mijne roode bende, zullen eerder den verrader van den Zuidertoren in het paap- sche leger slingeren, dan goedwillig den Stins overleveren „Ik bewonder uwen taaien moed, heer baron zeide Willibald, maar ik geloof, dat hij nu te ver gaat, en gij u met eene bedriegelijke voorstelling geruststelt. Uwe krijgslieden zullen, zegt gij, den graaf beletten den Stins aan van Arkel in handen te leveren; maar hebt gij er wel op gedacht, dat uwe bende, door den strijd van gisteren avond, tot op de helft is verminderd, hun moed ontzenuwd is, nu Hugh hen niet meer ten strijde kan voeren. Zullen zij dus in staat zijn, van buiten de aanvallen van den bisschop, en van binnen de macht van den Schui len burger en zijne krijgsbenden te weder- staan Bij de heilige hostie 1 wanneer uwe edelheid in dezen stand van zaken den moed niet verloren geeft, dan verklaar ik, nimmer hardnekkiger standvastigheid bewonderd te hebben." Sweder sloeg hier zijnen blik op den monnik, als of hij tot in de diepste schuil hoeken zijnei ziel wilde doordringen; maar toen hij op dat harde, strakke gelaat geen enkele spier in beweging vond, en geen enkele trek een geheim doel verried, greep hij hem bij de ontvleeschde hand! Luitenant-generaal Osjima is tot gene raal bevorderd en krijgt den titel van opperbevelhebber der troepen in Mants- joerije hij heeft natuurlijk in de eerste plaats voor Port Arthur te zorgen. De Stct. no 247 bevat een oogstover- zicht van eenige voeder- en wortelge wassen, alsmede van eenige vollegronds warmoezerijgewassen. Wat Zeeland betreft, ontleenen wij daaraan het vol gende Suikerbieten. De gunstige verwach tingen, welke men ten opzichte daar van koesterde, werden ruimschoots be vestigd. Van de droogte in den voorzomer heeft dit specifiek klei-gèwas weinig te lijden gehad en van den later ge vallen regen heeft het nog voldoende partij kunnen trekken. In de eerste plaats kwam dit ten goede aan het ge wicht der wortels, zoodat de kwanti- tavieve opbrengst zeer bevredigend en aanzienlijk hooger is dan in een reeks van voorgaande jaren. Ten aanzien van het suikergehalte waren de ver wachtingen niet hoog, doch ook dit schijnt in de meeste streken mede te vallen. Zoo was het gemiddelde suiker gehalte van de in deze campagne ver werkte suikerbieten aan de suikerfa briek te Oud-Gastel to* 11 October 15,9 pet., aan die te Sas van Gent tot 9 October 15,6 pet. In Groningen is het gemiddelde gehalte ongeveer 1 pet lager dan in het vorige jaar, doch de totale opbrengst aan suiker per H. A is aanzienlijk hooger. Uien. Wat quantiteit en qualiteit aangaat is de oogst van dit gewas vrij bevredigend, hoewel het aantal kleine uien dit jaar veelal groot is. In tegen stelling met het afgeloopen jaar zijn de prijzen echter laag. De stand was vrij goed. Cichorei. De stand van dit gewas was goed, Herfstknollen. De stand hiervan is vrij slecht. Klaverhooi. De tweede snede is over het geheel nog minder goed ge lukt dan die van grashooi. De oogst daarvan was vrij slecht. De stand van de vollegronds war moezerijgewassen wordt ten slotte wat witte kool betreft vrij goed en van roode goed genoemd. en zeide op eenen doffen toon: „Monnik Monnik indien gij mij bedriegt, bij God ik zoude uw lichaam pijnigen, dat zelfs de hel er een voorbeeld aan kan nemen Willibald antwoordde niet, maar met koele bedaardheid verdroeg hij den door- borendcn blik van den baron, die toen met eene verzachte stem voortging „Welke is de dienst, die gij mij kunt aanbieden „Ik geloof bijna, dat ik beter doe mijne hulp terug te houden, want het komt mij voor, dat zij eerder opgedrongen dan gevraagd wordt. Mocht ik mij echter vergissen, dan zoude ik bereid zijn, mij naar den Stins te begeven, om te verne men hoe daar uwe zaken staan', ten einde gij daarnaar uwe maatregelelf kunt ne men „Om mijnen Stins aan van Arkel te verkoopen, schelm riep Sweder toornig uit. „Wanneer gij denkt, dat ik nog den bisschop en de kerk dien, zoo moge u dit een bewijs zijn, dat ik beide reeds afge zworen heb," zeide de monnik ernstig; en toen een houten crucifix, dat aan eene koord om zijnen hals hing, tusschen de vingers nemende, hief hij het in de hoogte en brak het voor het oog van den baron van één, waarna hij beide stukken op den steenen grond wierp, terwijl hij met eene sombere stem sprak: „Hiermede wijd ik mijn leven aan den dienst der vijanden van den bisschop van Utrecht Wordt vervolgd.) Over schade, veroorzaakt door dieren of ziekte, wordt weinig geklaagd, alleen hebben de muizen, die zich dit jaar over het geheel geducht doen gelden, in de Tielerwaard wat schade gedaan. Zeer veel ongerief ondervinden de bietenbouwers van het aanhoudende natte weer in den laatsten tijd, waar door het rooien zeer bemoeilijkt en het tarragehalte der bieten ongewoon hoog wordt. AXEL, 24 October 1905. Vrijdagnamiddag omstreeks 4 ure'had alhier een ongeluk plaats, dat, hoewel het zich eerst ernstig liet aanzien, toch betrekkelijk nog goed afliep. De land bouwer Jac. Dekker reed met zijn rijtuig, een open karretje, huiswaarts. Hij had zijn kinderen uit de school gehaald en nog andere opgeladen, zoodat een 12-tal kleinen zich op het karretje bevonden. Even voorbij het Loose's hof, juist aan de heul die onder den weg doorloopt moest voor bietenwagens uitgeweken worden. Door een samenloop van omstandigheden, zooals slechten weg, naar men zegt, ook onoplettendheid van een der voerlieden, kwam een wiel van het karretje in aanraking met een wiel van den passeerenden bietenwagen, waardoor eerstgenoemd voertuig kan telde en van den weg raakte, waar het in de struiken bleef hangen, terwijl de landbouwer Dekker en al de kinderen in het water terecht kwamen. Door onmiddellijk toegeschoten hulp waren allen weder spoedig op het droge toen echter nog een klomp en een pet op het water dreven, dacht men dat nog een jongetje vermist werd, maar het bleek, dat het ventje door schrik be vangen blootshoofds en op zijn kousen naar huis was geloopen, een meisje was in onmacht gevallen. Op de hof stede van den landbouwer Ph. J. van Dixhoorn werden de druipnatte passa giers liefderijk ontvangen, eenigszins opgeknapt en later met een tweetal rijtuigen, waaronder ook dat van den winkelier C. Wiemes uit het Fort huiswaarts gebracht. Het paard had geen letsel bekomen, doch de kar was vrij zwaar beschadigd. Wij zeiden in den aanvang van dit bericht, dat het ongeluk betrekkelijk goed afliep, want, wanneer kar en paard eens te water waren geraakt, dan zou het voor de kleinen zeker niet met een nat pak alleen zijn afgeloopen. Voor het herhalingsonderwijs, dat gedurende de winteravonden alhier op de R. K. School zal gegeven worden, hebben zich reeds 26 leerlingen aan gemeld, waaronder ook eenige van meer gevorderden leeftijd. Het onderwijs zal omvattenlezen, schrijven, rekenen en natuurkunde. Ook hier begint men dus evenals in vele andere gemeenten in te zien, hoe noodzakelijk het is na het verlaten der school, welke gedurende den leer tijd toch al niet te best bezocht wordt, het onderwijs nog eenigszins voort te zetten. In de bestaande vacajure van deurwaarder der directe belastingen in het district Neuzen is tijdelijk voorzien door de één woord aanwijzing tevens als deurwaarder van de kommiezen L. Lips, 2e kl. te Neuzen, voor de gemeen ten van het ontvangkantoor Neuzen; P. N. Faber, 2e kl te Axel, voor de gemeen ten van het ontvangkantoor Axel, en C. J. van de Walle, le kl. te Hulst, voor de gemeenten van het ontvang kantoor Hulst. De heer J. Wisse te Zaamslag, lid der gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Neuzen, is door den Commissaris der Koningin aangewezen tot voorzitter der genoemde commissie. De heer J. Spiering te Ter Neuzen komt voor op de voordracht voor leeraar in de wiskunde aan de zeevaartschool te Schiermonnikoog. Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct. De toestand van den op 15 dezer verwonden Ad. R. onder Moerbeke, nabij deze gemeente, is nog steeds zeer zorgwekkend. De forsche, met groote kracht toe gebrachte steek in den buik was zoo zeer aangekomen, dat hij ook de inge wanden verwondde. De opening in den buik, ter breedte van c.a. 4 cM. is in den loop der vorige week dicht genaaid, doch moest Zaterdag weer ge opend worden, omdat de geneesheeren, en terecht, vermoedden, dat er ont lasting door de wonde in den darm plaats had. Een operatie aan dien darm wordt dus noodzakelijk geacht, maar, al slaagt men daarin, ook dan nog is er naar de meening van den geneesheer bitter weinig hoop op her stel. De gearresteerde Ch. v. d. V., blijft alle schuld ontkennen. Bijna dagelijks worden getuigen in die zaak naar Gent opgeroepen. Ook te Middelburg zullen, naar be weerd wordt, eenige daarin betrokke nen van Koewacht in den loop dezer week gehoord worden. In de Zondagmiddag te Hulst door de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. van den Bond van Nederland ache Onder wijzers gehouden vergadering, welke door 6 van de 16 leden werd bijgewoond, verklaarden de aanwezigen zich met algemeene stemmen vóór de algemeene vergadering, die dit jaar te Zwolle zal plaats hebben. Tot afgevaardigde derwaarts werd gekozen de heer E. M. H. Bartz van St. Jansteen, en tot diens plaatsver vanger de heer C. P. Minjon van Axel. Den afgevaardigde werd een vrij man daat gegeven. Verder werd besloten, dezen winter namens de afdeeling een openbare vergadering te beleggen, op een nader te bepalen tijd en plaats ter bespreking van „openbaar en by zonder onderwijs." M. Ct. Vrijdag is namens het gemeente bestuur van Graauw de dokterswoning publiek geveild en daardoor naar men aan de M. Ct. schrijft de hoop op het bezit van een aldaar gevestigd geneesheer zoo goed als verdwenen. Men loofde tot f 1000 salaris uit, plus vrije woning, doch bij nadere kennis making met een en ander trokken zich de sollicitanten terug. En de reden Hoogstwaarschijnlijk deze, dat bij elke vacature, die ontstond, het aantal financieel goede klanten verminderde, daar deze in de omliggende gemeenten geneeskundige hulp gingen zoeken en, bij goede behandeling, daar ook bleven, zoodat voor den komenden geneesheer de financiëele omstandigheden minder werden dan die van zijn voorganger. Toch schatte men dat een geneesheer in die gemeente op een inkomen van circa f3000 kon rekenen. Vóór eenigen tijd is als gemeente-arts aangesteld de heer Fruytier te Hulst. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Hontenisse de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Toen Vrijdagavond de vrouw van den vrachtrijder Van der Horst, uit Hattem, die wegens ziekte van haar man zelf den tweewieligen vrachtwagen bestuurde, aan 't einde der Veerallee bij Zwolle de tweede brug opreed vlak bij 'tVeer, struikelde het paard en schoot vooruit tegen de leuning aan. De leu ning bood geen weerstand aan dezen aandrang en brak, met het gevolg, dat het paard met den wagen en de vrouw, die daarop had plaats genomen, en heel de lading in de Willemsvaart schoot. Het dochtertje der vrouw, dat naast den wagen liep het was afgestegen, om onderweg iets te bezorgen riep

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3