BE ST1\S VOËltST. ^o. 58. Woensdag 25 October 1905 2S° JiKU'U. Nieuws- en Advertentieblad 3,\ 166 voor Z e e u w s c h - V1 a a 11 d e r e 11. F. DIELEMAN* Opzichter, Buitenland. FEU I I. I. ET O N. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen op, sollicitanten naar de betrekking van op het bouwen van woningen enz., in verband met de Bouwverordening dezer Gemeente. Jaarwedde flOO,— Sollicitatie op zegel franco in te zenden vóór of op den 28 October a. s., aan den Burgemeester te Axel. Axel, den 17 October 1905. Burgemeester en Wethouder* voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. Bebel heeft in de Vorwhrts een lange verklaring openbaar gemaakt over zijn erfenis, daar men hem verweten had dat hij „maar" 45,000 mk. aan dé partijkas afgestaan en 200,000 mk. voor zichzelf gehouden heeft. Zyn betoog- komt hierop neer dat de sociaal-democratische partij tegen het „allemaal deelen" is en dat zijne „prole tariërsvilla" voor tweederden bezwaard is. Dit laatste zal nu wel niet meer het geval zijn. Bebel heeft overigens gelijk met de leer toe te passen: wie het kruis heeft, zegent zich. De grondleggers van het socialisme hebben nooit het recht van bestaan van kleine kapitalisten ontkend, al zouden zij 200,000 mk. misschien wel wat veel hebben gevonden voor een man. Maar hoe dan ook, het lijkt een beétje afgunst om niet dankbaar te zijn voor hetgeen hij in de partijkas gestort heeft. En dan is Bebel een man met een grootmoedig hart, die zeker, waar de gelegenheid zich opdoet, de misdeelden die tot hem komen, niet met leege handen heen zal zenden. FRANKRIJK. De Kamer van in beschuldiging stelling heeft eenige personen verwezen naar het hof van assisen van de Seine, ter zake van den aanslag in de rue Rohan, gepleegd tegen koning Alphonsus en president Loubet. De personen die terecht zullen staan zijn Avino, genaamd Farras, wegens poging tot moord op den koning van Spanje, den president der republiek en verscheiden personen uit het gevolgCharles Malato en Caussanel wegens medeplichtigheid aan de poging tot moord en Wegens het in voorraad hebben van ontplofbare stoffen. Ook Vallina en Harvey worden beschuldigd van het bewaren van ontplofbare stoffen. De eerstgenoemde beklaagde, Avino, is echter voortvluchtig. BELGIE. De Kamer heeft goedgevonden beide voorstellen betreffende den doorsteek, dat van de Lantsheere voor een com missie van enquête, en dat van Helle- Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolse/ie Geschiedenis (1362}. U2) „Het zal waarachtig den bisschop later berouwen, in u eenen dienaar verloren te hebben, die bovenmenschelijke scherp zinnigheid met fijn overleg vereeoigde; zoo zelfs dat, waar ik nog geen enkel wolkje ontdek, uw oog reeds een onweer Ziet opkomen, dat de halve aarde met verwoesting dreigt. Kom, bid ik u, mijne botheid een weinig te hulp met uw onvergelijkelijk vernuft, en beproef of gij mij eenige overtuiging kunt geven, dat ik onvoorzichtig zoude doen, uwe gewichtige hulp te verwerpen „Gij schijnt onbewust te zijn, heer van Voërst, dat de bisschop met een sterke krijgsmacht voor uwen Stius ligt." „Het bericht daarvan is reeds tot mij overgekomen. Verdei-, zoo gij wilt „Dat de Stins morgen door de macht van van Arkel en de Zwolscheu zal be rend worden, is u wellicht ook reeds bekend?" „Ik verwachtte zulks, en dit komt derhalve op hetzelfde neêr." „Bij den heiligen kelk! ik begin bijna te vreezen, dat ik de dingen te donker putte voor het sluizenkanaal, in over weging te nemen. De regeering verzette zicfi niet tegen het in overweging nemen. Voorloopig gaat de openbare behande ling van het regeeringsontwerp voort. Komende Vrijdag is door den voorzitter vastgesteld als de dag, dat de afdeelingeu zullen bijeenkomen om over het voorstel van de enquête te beraadslagen. De Kamervergadering is Vrijdag bijna geheel in beslag genomen door een rede van Hoyois, die zoo uitvoerig was in zijn betoog, dat een van de leden niet kon nalaten den spreker te ver zoeken, of hij niet een grooten doorsteek in zijn rede wilde maken. De heer Hoyois is eer geneigd voor dan tegen het ontwerp te stemmen. Hij heeft echter bezwaar tegen de samenkoppeling van het ontwerp voor de nieuwe forten met het ontwerp tot verbetering van de havenwerken van Antwerpen. Tal van uitspraken van deskundigen wist hij aan te voeren om te bewijzen, dat de bewering der regee ring, dat het leger met zijn tegenwoor dige getalsterkte die forten zou kunnen bezetten, onhoudbaar was. Een ander spreker, Rosseeuw, betoonde zich een tegenstander van het ontwerp, vrijwel op dezelfde gronden als Mélot, die een paar dagen geleden gesproken heeft. Hij is bang dat de forten veel meer zullen kosten dan nu de raming is, en te beweren dat de tegenwoordige getalsterkte van het leger voldoende zou zijn voor de nieuwe forten van Antwerpen, dat staat volgens Rosseeüw gelijk met ontkennen dat de zon aan den hemel staat. heb ingezien," zcide de monnik spottend. „Dat de bezetting van den Stins op dit oogenblik zonder hoofd en aanvoerder is, zal voorzeker ook reeds bii u bekend of althans vermoed worden, en dus „Alle duivels! wat zegt gij, monnik?; riep de baron ontsteld en met heete drift „Ha!" hernam Willi bald lachende, „dit is dan toch iets dat u onbekend is, en mij van eene te duistere voorstelling van uwen toestand kan vrijpleiten. Ik zeg, baron van Voërst!" ging hij met nadrukkelijke stem voort, „dat uw Stins morgen tegen den bisschop zal verdedigd worden door uwe krijgslieden, zonder dat er een bekwaam hoofd is, 'twelk de verdediging kan besturen, of eene krach tige vuist, die het zoo noodige voorbeeld aan uwe wapenknechten kan geven." „En Huch dan? de hoofdman mijner röode bende!" antwoordde Sweder met eene uitdrukking van angstige spannin op zijn gelaat. „Het gerucht zegt, dat hij gisteren avond bij het gevecht gevallen is, maar wijl hij niet onder de gesneuvelden is gevonden, zal dit zekerlijk een uitstrooi sel uwer vijanden'ziju. Doch dit is zetter dat hij doodelijk gewond is zoodat hij...." „Gij liegt, valsche paap, bij dan duivel, gij liegt!" schreeuwde de baron woest. Willibald trok medelijdend de schou ders op, toen hij antwoordde: „ik zoek u mijnë verzekeringen niet op te dringen, ZWEDEN en NOORWEGEN. De naam Haakon VII is voor den nieuwen koning vanNoorwegengelukkig gekozen. Zoo heetten de koningen in een roemruchtig tijdperk van het vrije Noorwegen. Toen koning Haakon VI in 1380 stierf, kwam Noorwegen onder Denemarken. Ruim vierhonderd jaar later, in 1814, trad het in de unie met Zweden, maar eerst nu voelt het land zich waarlijk weer zelfstandig en vrij. Ook hierom zal de naam Haakon den Noren welgevallig klinken, omdat het een echt Noorsche naam is. In de laatste jaren is er een streven om de vele ingevoerde eigennamen te ver vangen door goed Noorsche. Men maakt er opmerkzaam op, dat de moeder van prins Karei van Dene marken wel een Zweedsche prinses is, maar niet een dochter van koning Oscar. Zij is de dochter van wijlen Karei XV, den vorigen koning van Zweden en ouderen broeder van koning Oscar. Haar moeder was prinses Louise der Nederlanden, geb. 5 Augustus 1828, gestorven 30 Maart 1871, dochter van prins Frederik. Als prins Karei dus koning van Noorwegen wordt, komt een kleinzoon van een Nederlandsche prinses en achterneef van onze koningin op den Noorschen troon. Onze koning Willem I was zijn bet-overgrootvader. RUSLAND. Een onafgebroken relaas van moorden, plunderingen, brandstichtingen door het volk en slachtingen door politie en Soldaten onder het volk aangericht, blijft de dagelijksche kroniek van het heer Sweder! het staat geheel aan u, in hoe vem^ gij aan mijne woorden geloof wilt hechteu. Zie echter toe, dat gij het wantrouwen niet te var drijft en iets loochent, hetwelk uw eigen gevoel u moet zeggen dat waarheid is. Dat uw hoofdman Huch gewond, doodelijk ge wond is, kan ik u plechtig verzekeren, en bij eenig nadenken geloof ik, dat allen twijfel daaromtrent bij u zal op houden. Indien hij in staat ware ge weest, aan het gevecht deel te nemen, zoude hij zich dan niet aan het hoofd zijuer bende hebben gesteld, toen gij met uwe krijgslieden uit de hinderlaag te voorschijn ruktet, en is Huch toen door u opgemerkt? hebt gij zijne slagen zien vallen? hebt gij zijue stem gehoord? En toen de Zwolscheu u in hun midden wegvoerden, zoude uw hoofdman niet eerder zijn leven gegeven hebben, voor hij u in de macht der poorters had ge<- laten? en wat is er ter uwer bevrijding verricht? een paar zwakke aanvallen op de achterhoede der Zwolsche boogschut ters, en toen is uwe bende afgetrokken ik vraag u „Bij den hemel, hij heeft gelijk!" riep Sweder in wilde vervoering zich met de gebalde vuist tegen het voorhoofd slaande. Eeu levendige straal van blijde aan doening flikkerde in den blik van den priester, toeu hij aanvankelijk zijne list z ig gelukken, maar ook op het sombere gelaat van den baron brak weder de glans éener nieuwe hoop door, toen hij iel vervolgde: „Maar de graaf Van Schuilenburg is immers op den Stins wat raast gij dus, schreeuwende kaalkop, dat mijn volk zonder aanvoerder is." „Bij de heilige mis hernam Willibald met een vertoon van verrassing, „dat was mij geheel ontschoten. Vergeef mij edele heer, indien ik u noodeloos schrik heb aangejaagd, want de dappere en krijgs haftige graaf Gunther is gewisselijk een waardig plaatsvervanger voor u of uwen hoofdman Huch „Monnik! duivel! wat beteekent die spotachtige lach brulde de baron, ter wijl hij met stuipachtigen greep zijne hand om den arm van den pater sloeg. „Ik stelde mij voor, hoe spoedig de graaf van zijn tijdelijk oppergebied over uwen Stius zal afstand doen, als hij het kasteel in handen van Van Arkel levert," antwoordde Willibald langzaam. „Dat zal hij nietdat zal hij niet schreeuwde Sweder woest, terwijl zijne vonkelende oogen in vreeselijke vertwijfe ling in zijn hoofd rolden. „Ik zal u niet behoeven te zeggen, heer baron, dat graaf Gunther zich gaarne het knellende juk van den hals zal willen schuiven, nu Lij zoo geheel alleen dezen last moet dragen; wanneer dus van Arkel hem voorslagen doet, die voor den Schui len burger niet nadeelig zijn, zal hij deze dan weerstand bieden of den Stins over geven

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1