Dokter J. I DE CAL3EIJDE, Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. BELGIE. De vier liberale afgevaardigden van Antwerpen hebben Dinsdag een bijeen komst gehad, om af te spreken hoe zij zich zouden houden tegenover het wets ontwerp op de werken van Antwerpen. Ryswyck en Delvaux zullen het ont werp verdedigen, Tonnelier en V erheyen zullen aandringen op de scheiding van de havenwerken en de verdedigings werken, maar wanneer door hun hou ding de uitbreiding van de haven van Antwerpen gevaar mocht loopen zullen zij het de regeering niet lastig maken. ZWITSERLAND. In de memorie van toelichting, welke de begrooting voor de Bondsspoorwegen vergezelt, deelt de Bondsregeering mee, dat er volgens de laatste berichten, van voltooiing van den Simplon-tunnel op 1 Januaai a.s. geen sprake meer kan zijn. Naar aan de Zwitsersche bladen wordt gemeld, werken aan de zuidelijke helft van den tunnel nog 1800 arbeiders. De warme bronnen geven nog altijd veel te stellen. AXEL, 20 October 1905. De heer A. B. Schelleman alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Lobith. De pogingen van een groep land bouwers in 't Land van Axel, en die van den R. K. Boerenionc/inO.-Zeeuwsch- Vlaanderen, om een superieuren Bel gischen dekhengst aan tekoopen, kunnen als mislukt beschouwd worden. Door eenige landbouwers-paardenfokkers te Westdorpe is nu het plan gevormd om bij voldoende deelneming, zulk een hengst te huren. Er bestaat veel kans dat dit plan zal gelukken. M. Ct. Naar men meldt, zal de inwijding van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Sluiskil plaats hebben op Zondag 5 November, des voormiddags door ds. A. Timmerman te Ter Neuzen. Belangstellenden in het ambachts- onderwijs verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij de afdeeling Ter Neuzen van de vereeniging „Volksonderwijs" kennis geeft, dat door haar eene groote open bare vergadering is belegd op Donderdag 26 dezer des avonds te half acht in de zaal van den heer Keersemaker. In deze vergadering, waaraan eene tentoonstelling van teekeningen is ver bonden, zal als spreker optreden de heer J. F. van Wuyckhuizen, directeur der ambachts- en burgeravondschool te Middelburg. Het door spreker te behandelen onderwerp is „de ambachts school". Waar hier dus een man van de praktijk aan het woord is, zal het voorzeker de moeite loonen, van deze gelegenheid gebruik te maken om kennis te nemen van een zaak, die meer en meer de aandacht op zich doet vestigen en dit ten volste verdient, om het groote nut dat zij afwerpt. Omtrent het Zondagavond aan de grenzen onder Moerbeke (Koewacht) voorgevallene, waarvan in ons vorig nummer reeds in 'tkort is melding ge maakt, schrijft men nader aan de M.üt.: Dien avond te circa acht uur traden een zevental personen, blijkbaar met niet te beste bedoelingen, wellicht met een te voren beraamd plan, de herberg binnen van D. d. M., eenige passen over de grens onder Moerbeke. Een hunner greep plotseling, zonder de minste woordenwisseling, den 21- jarigen Ad. R. van Moerbeke (Pereboom) aan. In minder dan geen tijd werd dezen met een groot mes een breede en diepe wonde toegebracht en ontving hij nog met een bierglas eenige slagen op het hoofd. De ingewanden hingen bijna geheel uit de wonde. Onmiddellijk werd de hulp ingeroepen van een geneesheer, dr. Jansen, die circa twaalf uur des nachts ter plaatse kwam en niet veel hoop op herstel gat. De politie te Moerbeke (dorp), die inmiddels gewaarschuwd was, heeft als vermoedelijken dader aangehouden en gevankelijk naar Moerbeke gebracht, om vandaar naar Gent te worden ge transporteerd, zekeren Ch. v. d. V., van Koewacht (Moerbeke). Omtrent de medeplichtigen, meest jongelui uit die gemeente, wordt een streng onderzoek ingesteld. Het parket van Gent kwam Maandag namiddag ter plaatse en stelde een onderzoek in. De toestand van R. is nog steeds zorgwekkend. De gewonde, die aanvankelijk niet vervoerd mocht worden, is thans naar zijn woning overgebracht, ofschoon zijn toestand nog niet geheel buiten gevaar geacht wordt. R. moet, naar men meldt, tegenover het parket verklaard hebben den waren meerdere belangstelling, toen de monnik bleef steken. „Dan u mijne diensten aan te bieden!" voleindigde Willibald, met meerderen ernst, dan waarmede hij tot nu toe ge sproken had. „Hariep Sweder, terwijl zijn oog toornig vonkelde op de voorstelling, dat de monnik en de bisschop hem eenen strik wilden spannen, „denkt gij, ellendi ge paap, dat hij zich als een suffend oud wijf, door sluwe priesterlist om den tuin zoude laten leiden? Bij Sint Feiten nog lang zal het moeten duren, voor het zoo ver komt „Niet alleen vind ik in dezen twijfel aan mjjne goede trouw geene de minste onbillijkheid, maar ik had dien zelfs te gemoet gezien' heer van Voërstik wist het, dat gij den monnik, die in schijn zoo vele jaren met belangstelling voor de zaak van den bisschop ijverde, niet zoudt gelooven, als hij zich zoo plotselings in een ander en geheel tegenstrijdig karak ter aan u voordeed," zeide Willibald langzaam. „Indien gij dit wist, hoe hebt gij u dan durven vermeten, schijnheilige, af vallige priester, om mij dit bedriegelijk voorstel te doen „Omdat," hernam de monnik grijnzend, „ik tevens wis#' dat de baron van Voërst mijne diensten zal aannemen, indien ik hem overtuigde, dat pater Willibald uit het Fraterhuis te Zwolle, gedurende de twintig jaren, dat zijn kruin was ge schoren en hij de monnikspij droeg, geen enkel uur zijne belofte getrouw was, die hij deed toen hij den trotschen van Aik I als zijnen meester aannam!" »Bij 11l heilige graf! gij denkt dan dat gij mij die overtuiging kunt schenken, valsche, dubbelhartige schurken ook al kondet gij dit, gelooft gij dan dat ik eenen anderen Judas vertrouwen zoude schenken „Dit wantrouwen toont opnieuw uwe gewone voorzichtigheid, heer baron," antwoordde Willibald, met eene vroolijki losheid, waarachter hij moeielijk de teekenen van eenen opkomenden wrevel, die uit zijn zwart oog flikkerde, verborg. „Maar wanneer men zijn leven moet verdedigen, zal niemand dwaas genoeg zijn, het zwaard weg te werpen, enkel omdat er. liet bloed van eenen vroegeren moord aan kleeft „Ik heb weinig lust uwe raadsels te ontknoopen, spreek duidelijker," hernam de baron. „Ik meen," antwoordde de monnik, „dat het onvoorzichtig van u zoude ge handeld zijn, enkel, wijl ik mij, volgens uw gevoel, in mijne eerste betrekking minder loffelijk van mijnen plicht ge kweten heb, mijne hulp en dienst ai' te wijzen, op een oogenblik, waarin gij aan dezelve zooveel behoefte hebt." Wordt vervolgt) dader niet juist te kennen; dit wist hij evenwel dat de aangehouden V. d. V. of een zekere P. v. D., van Koewacht hem den steek hebben toegebracht. Het parket van Gent heeft Woens dag nog 6 personen gehoord. Een stier van een landbouwer onder Boschkapelle begon plotseling vervaarlijk te brullen. Toen men spoedig uit de woning kwam gesneld naar het afgesloten hok der groote landbouw- schuur, waarin het dier was gestald, zag men dat dit geheel met rook was gevuld; men bluschte terstond het smeulend stroo en voorkwam zoo een groot gevaar. Een knaapje van een jaar of vier wilde eens graag vuurtje stoken en had als plaats daarvoor gekozen den voeder bak van het beest. Wanneer dit plaats had, werd ons niet gemeld. M. Ct. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 137 melk- en kalf koeien, en wel langs Clinge 98, langs Sas van Gent 27 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 12 stuks. De uitvoer langs Hulst bedroeg nihil. De uitvoer langs al de grenskantoren op de Nederlandsch-Bel- gische grens bedroeg 910 stuks tegen 876 in de eerste helft van September. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Philippine is benoemd de heer A. Swagemakers, thans te Graauw. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Xondag S3 October 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hu^ Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dg. Raspers, Nam. 2 ure Dg. Haspers, (ran Hardinxveld). Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kemp. Nam. 2 ure Ds R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot ID/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St JSTikolaas (Waas) België. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 October 1905. O. F. T., 31 j., loodgieter te Gent gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met in minderingbrenging •der doorgebrachte hechtenis. P. J. F. d. W., 32 j., schipper te Philippine is wegens mishandeling ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. A. C. v. R., 24 j., kantoorklerk te Ter Neuzen is wegens beleediging van een ambtenaar en wederspannigheid veroordeeld tot f 50 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. G. R., 54 j., schipper te Ossenisse beklaagd van diefstal is vrijgesproken Het moet in het voornemen van het ministerie van landbouw, handel en nijverheid liggen om binnenkort vijf personen naar Amerika te zenden, ter bestudeering van het bewaren van fruit, Het hoofdbestuur van den „Lande- lijken bond van miliciens, oud-miliciens, reservisten en landweermannen" heeft een adres tot H. M. de Koningin gericht, verzoekende hare medewerking te ver- I leenen tot wijziging van art. 111 der militiewet 1901, opdat de derde her- halingsoefening voor de onbereden fff corpsen worde afgeschaft. Een afschrift van dit adres is gezonden 1 aan de Kamerleden en de Ministers, H met verzoek om medewerking. Bij de begrafenis van een hoofd- il, agent van politie te Rotterdam stond Dinsdagmiddag een groot aantal politie agenten op een houten grafstelling rond de groeve. Juist toen een collega een toespraak zou houden, bezweek de stelling en vielen de doodgraver en een zestal hoofdagenten en brigadiers in de geopende groeve. De metsten hunner bezeerden zich aan de beenen en knieën, doch geen hunner bekwam overigens ernstig letsel, wat daaraan te danken wTas, dat slechts één kist in het ruime graf stond, waar door de mannen meerendeels in het zand terecht kwamen. De sneltrein die Dinsdagvoormid- P Lg 10.37 Bergen op Zoom en 11.14 i het station Goes binnen kwam, heeft f te Krabbendijke belangrijke schade beloopen. Aan de noordzijde van het emplace ment stond een geladen bietentrein op een inloopende lijn te dicht aan de rails voor den sneltrein. Deze liep er in volle vaart schurend langs, zoodat aan de noordzijde van den trein alle krukken, treeplanken en dergelijken werden af gerukt en vele ruiten stuk sloegen. I De passagiers waren natuurlijk doods lijk verschrikt, doch daar bleef het bij. Het was een geluk, beweren de vak mannen, dat de aangereden trein ge laden stond, want ledige wagens zouden van de rails gewipt zijn en door het dan vermoedelijk kantelen ervan zou het onheil niet te overzien geweest zijn. M. Ct. I Te St. Oedenrode prikte een 19-jarige schoenmaker zich met een els if in de rechterhand, waardoor bloedver-1 giftiging ontstond, waaraan hij Dinsdag- i avond is overleden. Toen een grootvader te Waddings- M veen hoorde dat zijn kleinzoon een dienstplichtig nommer getrokken had, kreeg hij een beroerte en viel zoo ongelukkig op den steenen vloer, dat hij een bloedende hoofdwonde bekwam en zijn toestand zeer zorgelijk word! j geacht. Twee Duitsche straatmuziekanten It een pistonist en een bassist rei- zen tegenwoordig Friesland af.per fiets. Tijdens de uitvoering worden de fietsen tegen een huis of boom gezet na afloop stijgt één op en neemt beide fietsen mede, terwijl de ander langs de huizen centen ophaalt. Nummer één heeft dan reeds weer een ander plaatsje voor een tweede uitvoering uitgezocht en de fietsen alweer neergezet.. Bij een vechtpartij op den Haaks berger weg te Enschedé is Woensdag- avond de 13-jarige M. F. uitHaaksber- yj gen door zekeren K. uit Lonneker f levensgevaarlijk in de borst gestoken. F De dader is gearresteerd en de ver- wonde in het ziekenhuis opgenomen. Woensdagavond is te Hil varen beek de boerderij van J. van de Poel met den geheelen inboedel door brand vernield. Alleen het vee heeft men met moeite kunnen redden. Door het optreden der brandweer heeft men echter kunnen voorkomen, dat nog andere perceelen verbrandden. Assu- ran tie dekt de schade. Van vreugde doodgebleven. Te Blitterswijk (Limburg! kreeg dezer da gen een 54-jarige schilder bericht dat een neef van hem in Amerika was k overleden en hem f 60.000 had nage- 4 laten. De man wond zich hierdoor zoo 3b op, dat hij 's avonds aan een beroerte overleed.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2