I DE S1W VOERST. Paarden- en Veemarkt. 57. Zaterdag 21 October IÏI05. ï'M'- !Me Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen vv s c h - V1 a a 11 d e r e 11. F. D1ILOIW, axel. Jaarlijksche Veemarkt Her halingsonder wijs, Opzichte r, F E U 11. L E T O X. Buitenland. - AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N E M E N T S PRIJ S Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote lettérs worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal woeden gehouden op Maandag den 30 October 1905, zooals breeder bij aanplakbil- letten is omschreven. 1 Axel, den 4 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met I November 1905 aan te vangen zich daartoe tot en met 27 October aanstaande, bij het Hoofd der Openbare School alhier, kunnen aanmelden. Axel, den 3 October 1905. Burgemeester en Wethouders, van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN. VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen op, sollicitanten naar de betrekking van op het bouwen van woningen enz., in verband ipet de Bouwverordening dezer Gemeénte. Jaarwedde flOO, Sollicitatie op zegel franco in te zenden vóór of op den 28 October a. s., aan den Burgemeester te Axel. Axel, den 17 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Historisch Romantisch Tafereel- uit de Zwolsche Geschiedenis (1362 UI) - Zwijgend was de monnik binnengetre den, zwijgend had zijn oog den baron gezocht, en thans, nu zijn blik hem ont moet had, in die peinzende, neergebogene houding, trad hij naar de taf«l toe, en de fakkel in eene roestige ijzeren kram in den muur stekende, liet hij nog lang zijn donker oog zwijgend op den gevangene rusten. Ook Sweder staarde zijnen bezoeker strak aan, maar geen trek in zijn trotsQh gelaat drukte verrassing, haat, of eenigen anderen hartstocht uit; alleen zoude het uit de heldere flikkering van zijp grijs oog hebben kunnen opgemaakt worden dat hij den spottenden blik van den rnon nik, met eene. even spottende en koele verachting beantwoordde. Een paar cavaliers d'industrie, die des avonds op de schitterende assemblee van den minister, of in de uitgezochte kringen van den bon-ton, aan één tafeltje met de markiezin D. en de gravin F. eene partij whist gespeeld hebben, en zich een paar dagen later weder ontmoeten op liet rood- geschilderd theater, dat ter hunner eer óp Dl ITS( 1ILAND. De chauvinistische Duitsche pers is gebelgd dat in den laatsten tijd zoovele Duitsche goederen m het Oosten, omdat zich geen Duitsch kooper opdeed, in Poolsche handen zijn overgegaan. De Poolsche nationalisten groeien onder het Pruisische juk in weerwil van alle wetgevende maatregelen om hen klein te houden. De Duitsche eilandjes in de Poolsche zee brokkelen at, en de Duitsche kolonisten hebben niet altijd kracht om weerstand te bieden tegen de verpool- sching. Zoo komt het wel voor dat Duitschers die met moeite en kosten door de regeering op hoeven zijn neder gezet, in het tweede en derde geslacht al Poolscli gaan spreken. De vrucht baarheid der Polen is, volgens den rijks kanselier zelf, alleen te vergelijken met die der konijnen. Er moet dus iets anders bedacht worden, om het Duitsche ele ment in de grensgewesten te stevigen, en eenige Duitsche bladen weten ër raad op. De Deutsche Zeitung eischt dat de Pruisische staat het recht van voorkoop zal krijgen bij elke overdracht van grond in de regeeringsdistricten Koningsber gen, Gumbinnen, Allenstein, Marien- werder, Danzig, Köslin, Stettin, Frank fort a d. Oder, Bromberg, Posen, Bres- lau, Liehnitz en Oppeln. Wel te ver staan het recht van voorkoop tegen de geschatte waarde. De Danziger Allg. Ztg. weet het nog beter „Dat de geschiedenis met het fonds van een kwart milliard (voor Duitsche kolonisatie), zooals elk kenner van den toestand vooraf wist, niet alleen zou uitwerken, maar integendeel een rechtstreeksche versterking van de Polen zou zijn, zal men nu wel gaandeweg in onze toonaangevendekringenzijngaan inzien. Het eenige wat kan helpen, is het radicale middel van wettelijk verbod van grondaankoop door een Pooi, bovendien nog de bepaling dat de Poolsche kranten in twee talen moe ten verschijnen onder bedreiging met zware boeten voor de uitgevers als er onnauwkeurig ot onjuist vertaald wordt. Dan zal het Poolsche vraagstuk in een menschenleeftijd zijn opgelost." dat groote plein voor het rechthuis is opgericht, elk met een papier op de borst, waarin zij als zwendelaars gequalificeerd worden, zouden elkander wellicht met minder sarrenden spot en verachting heb ben aangezien, dan de monnik en de gevangen baron op dit tijdstip. „Bij Sint Feiten borst eindelijk de baron schamper lachende uit, „hoe zal ik ooit mijnen dank aan den bisschop betuigen, die mij een zijner waardigste dienaren zendt, om mij in mijne treurige eenzaamheid op te beuren en te troosten, terwijl zijn hoogwaarde den armen graat Van Schuilenburg, zonder biecht of andere dergelijke vertooning, naar den duivel wilde zenden! Op mijne eer, ik had eerder kunnen denken, dat mijn Stins een klooster zoude worden en mijne roode knapen zich tot priesters zouden laten scheren, dan dat mij deze schitte rende onderscheiding zoude te beurt vallen Een gedeelte dezer schimpende toe spraak had de ziel van den monnik ver rukt het was dat, hetwelk hem de ver zekering gaf, dat hij niet door Rocko verraden, dat hij niet als de aam ander van het leven des Schuilen burgers bekend was; van eeu loodzwaar drukkend ge wicht was hij hierdoor ontheven. Met eene zekere soort van opgeruimde vroo- lijkheid antwoordde hij „Tot hetgeen waartoe gij mij hier acht gekomen te zijn, gebruikt mijn geestelijke opperheer Dat de Polen Pruisische burgers zijn met bij de grondwet gewaarborgde ge- lijke rechten als alle andere Pruisen, legt geen gewicht in de schaal voor het blad. Men schijnt in Duitschland nog altijd niet genoeg leergeld betaald te hebben met uitzonderingswetten. De Duitsche regeering zal teNoord- deich, aan de kust van Oost-Friesland, een station voor telegrafie zonder draad oprichten, dat een kring van invloed met een straal van 1500 K.M. zal be strijken. De schepen op zee zullen zich reeds bij den twaalfden lengtegraad ten W. van Greenwich met den Duit- schen post in verbinding kunnen stel len, en heel Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk Zwitserland, Engeland en Denemarken komen binnen den kring van invloed. Men hoopt dat in het begin van het volgende jaar alle werk zaamheden gereed zullen zijn. Een aantal arbeiders en arbeidsters in de Berlijnsche fabrieken van fijn lin nengoed hebben het werk neergelegd. In het geheel zijn ongeveer 15.000 per sonen bij .die nijverheid werkzaam, maar er staken op het oogenblik maar 3400 arbeidsters en 300 arbeiders, meest coupeurs. In alle werkplaatsen kan men voortwerken. De vereeniging van fabrikanten zou overleg over maatregelen van wederver gelding. Maar de kleine patroons zijn voor een uitsluiting niet te vinden. De arbeidsters verlangen regeling van den werktijd, vrije levering van garen en naalden en eene kleine loons- verhooging. ijveriger en waardiger dienaren dër hei lige kerk, dan ik mij beroemen kan te zijn.,, „Eene nederigheid, die gij te ver drijft, heer pater," hernam de baron spottend; „en ik geloof, zelfs dat er moeielijk een volkomener paap onder de geschorene kaalkoppen zal te vinden zijn dan gij zijt; namelijk wanneer men de deugden van het heilige hoofd, den hoogwaarden bis schop, tot maatstaf neemt." „Ik zoude uwe edelheid voor dezen goeden dunk dank zeggen, indien ik mij niet moest overtuigd houden, dat al die lof slechts vleierij is; want al wilde mijne eigenliefde mij ook al in den zoeten waan brengen, dat ik althans een gedeelte van dien lof mag aanrtetnen, de gezonde rede en de stellige uitspraak van mijnen opper herder zeggen het mij maar al te zeer, dat ik geene geschiktheid heb, langer tot de kudde te behooren' die met deze bruine vacht bedekt is." „Alle duivels, wat hoor ik! gij zoudt uw vaandel willen verlaten, monnik „Zoo is het, edele heer echter met dit geringe verschil, dat het niet zoo zeer uit eigene verkiezing, als wel uit noodzake lijkheid zal moeten geschieden ant woordde de pater, nog altijd even, als de baron, denzelfden schamperen toon behou dende. „En het was enkel om mij dit bericht te brengen, dat gij de moeite genomen hebt, u herwaarts te begeven. Bij Sint Feiten hoeveel belang ik ook in uw lot stel, en waarvan ik zeer geneigd ben u bij de eerstvolgende gelegenheid een be wijs te geven, zoo had ik u toch gaarne dit bericht en deze moeite gespaard. „Ik zoude mij ook gewaeht hebben, met de mededeeling van den ommekeer en de wisseling van mijn levenslot uwe genade lastig te vallen, en eene een zaamheid en stille afzondering te storen, die, dit is lichtelijk te bevroeden, zoo veel aangenaams en aanlokkends voor u moet opleveren, dat „Voor den duivelriep de baron, woest opspringende en zijne vuist met hevigheid op de tafel slaande, „geene beleediging, monnik, of bij mijne eer, ik zoude u voor tijdverdrijf den nek kunnen omdraaien." Even als of hij de losbrekende drift van den baron niet had bemerkt, ant woordde de monnik met de zelfde koele bedaardheid; „Ik wil gelooven, dat dus danige bezigheid voor uwe genade zoo veel bekoorlijks oplevert, dat mijn nek in waarheid zeer veel'gevaar loopt de voorgestelde bewerking te ondergaan, indien ik u nog langer in de dwaling laat verkeeren, dat ik hier kwam, om u tot voorwerp van mijnen spot en belee diging te kiezen. Ik haast mij dus uwe edelheid het eigenlijke doel van mijne komst te openbaren, dat geen ander is dan „Dan?" herhaalde Sweder, met eenige

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1