Dotter J. 1 DE CAL8EIJDE, Binnenland. Uitslaitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. hun land op 30 September en 1 Octo ber te vermoorden. Hij vroeg om oorlogs schepen. Die kwamen en liggen nog te Helsingfors, eiken nacht hun zoek lichten op de stad richtende. Maar er gebeurt niets. In de meeste werkplaatsen en fa brieken te Moskou staken de werklie den. Het personeel van de electrische tram blijft ook staken; ook de tweede tram maatschappij schijnt met een sta king bedreigd te worden. In de wijk aan gene zijde van de Moskwa zijn de ar beiders over de werkstaking niet eens gezind; sommigen willen haar, anderen niet. Werkstakers komen in menigte om de on willigen tot staken te dwingen. De politie heeft hen uiteengejaagd. De gemeente-ingenieurs hebben een nieuwe verklaring afgelegd, waarin zij verlangen, dat de eischen der arbei ders dadelijk onderzocht en behandeld worden; en verder, dat er geen ge weld tegen hen gebruikt wordt en geen stakers ontslagen worden. Het telegraafkantoor te Moskou wordt bewaakt door een compagnie soldaten en de bladen verschijnen niethet is dus niet mogelijk, de waarheid der onrustbarende berichten uit de stad na te gaan. De hoogleeraren te Kazan hebben be sloten, de universiteit tot 19 dezer te sluiten. Te Libau heeft de politie in een kel der een geheime drukkerij ontdekt, waarop het bestuur der sociaal-demo craten uit Litauen biljetten en brochures drukteeen aantal stukken werden in beslag genomen, ook eenige revolvers met patronen. De St.-Ct. no. 238 bevat een verslag betreffende den dienst der Rijkspost spaarbank in Nederland over 1904. Wat Zeeland betreft, ontleenen wij daaraan het volgende Het totaal der inlagen in 1904 bedroeg f 2.550.893.145, waaronder is begrepen f 508.25 wegensgeïndeGrootboek renten, en dat der terugbetalingen f2.090.116.598, waaronder f9.174.66 wegens aankoop van Nationale Schuld. In het geheel werden 4611 boekjes uitgegeven en 1847 ingetrokken, terwijl thans het totaal der in deze provincie in omloop zijnde boekjes tot 46.152 is gestegen, met 63.342 inlagen en 19.286 terugbetalingen. vijanden te trekken was, had op het zelfde oogenblik de noodige bevelen af gevaardigd, om ten spoedigste eene ge noegzame krijgsmacht bijeen te verza melen, die hem naar het Oversticht konde volgen. De verdere voortgang van het tournooi werd geschorst. Zijne in Utrecht aanwezige vassalen en edelen, met hunne mannen van wapenen, vormden reeds een macht, die, door de in de stad liggende bisschoppelijke krijgsknechten versterkt, talrijk genoeg was, om daar mede naar het Oversticht te trekken. Reeds tegen den middag van den dag, volgende op dien waarop de jSwolsche afgevaardigden en die der andere steden Utrecht hadden verlaten, rukte Johan van Arkel, aan het hoofd van eenen schitterenden stoet ridders en gewapen- den, gevolgd van hetgeen verder tot eenen legertrein behoorde en wat dienstig en noodig was, om bij de belegering van eene sterkte gebruikt te worden, de poort van Utrecht uit. Met versnelde tochten trok hij voort, en na den nacht in Harderwijk te heb ben doorgebracht, ontmoette hij op den weg tusschen deze stad eu Nunspeet den Z-i .Uclien ruiter, die hem de noodlottige tijding bracht, van hetgeen den vorigen avond te Zwolle was voorgevallen, en tevens het heugelijk bericht, dat de voor naamste zijner vijanden in zijn handen was gevallen. Dit laatste verzachtte mer kelijk den sterken indruk, dien het vree- AXEL, 13 October 1905. Gisteren gingen we een kijkje nemen aan het gebouw, dat aan het begin van den Buthdijk zijn voltooiing nadert. Met bekwamen spoed wordt daaraan gearbeid en ieder die het kolossale batiment beschouwt, moet erkennen, dat voor de Axelsche brigade mare- chausseé een verblijf wordt gesticht, dat in den volsten zin des woords geschikt en doelmatig mag genoemd worden. De manschappen, die het voorrecht zullen hebben van het oude naar het nieuwe verblijf te verhuizen, zullen van onderscheid kunnen spreken. Wanneer eenmaal het gebouw zal voltooid zijn, hopen wij in staat gesteld te worden, daarvan een beschrijving te geven. Een flinke verbetering is het ongetwijfeld. De heer J. van Vliet, civiel in genieur deed gisteren aan de hooge- school te Gent ook met goed gevolg examen voor electrisch-ingenieur. Naar men ons mededeelt, verkreeg hij dien graad met groote onderschei ding. Bij de posterijen en telegraphie zijn verplaatstde klerk 2e kl. F. M. Schmidt van Amsterdam naar Neuzen en de commies-titulair R. H. Schuringa van Neder Hardinxveld naar Neuzen. Te Koewacht heeft een driejarig kind door het omvallen van een ketel warm zeepsop zulke hevige brandwon den op borst en buik gekregen, dat het kort daarna overleed. Door de commissie tot oprichting en instandhouding eener ambachtsschool te Hulst is tot de Provinciale Staten van Zeeland een adres gericht naar aanleiding van hun voorstel ten opzichte der toekomstige ambachtsschool. Volgens dat voorstel zal aan de com missie eén subsidie worden toegekend van f 25 per leerling en per jaar met een minimum van 1000 en een maxi mum van f 2000. De aanneming van dit voorstel zal zeker niet geven wat de commissie gehoopt had te zullen krijgen. De tot standkoming van die inrichting, waaraan in Zeeuwsch-Vlaanderen groote behoefte bestaat, zal er door in gevaar worden gebracht. De commissie vraagt daarom, en ook in verband met een mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken dat het rijkssubsidie afhankelijk wordt gesteld van eene te verleenen provin ciale subsidie van 2000, althans voor de eerste twee jaren, mildere bepalingen te stellen zoodat zij b. v. gedurende dien tijd op het maximum 2000 zal mogen rekenen. M. Ct. In 't hötel Brand te Hulst hield Dinsdag de onderwijzers-vereeniging in 't arrondissement Hulst, onder voorzitter schap van den schoolopziener, baron K. Collot d'Escury eene vergadering selijk bericht van den ramp, welken Zwolle getroffen had, op den bisschop maakte, en thans meer dan ooit begeerig het doel van zijnen tocht te bereiken, dreef hij zijne volgelingen tot dubbelen spoed aan, en bereikte tegen den middag Hattem, waar eenige veerponten zijn leger over den IJssel brachten, met het welk hij toen nog, vóór het vallen van den avond, voor den Sins Voërst aan kwam. Met den meesten haast werden op het breede heideveld, dat zich aan de eene zijde van den Stins uitstrekte, de leger tenten opgeslagen; hetwelk met zoo veel spoed, door de Zwolschen, die inmiddels, door den hopman Walter aangevoerd, zich bij de macht van den bisschop ge- oegd hadden, geholpen, volbracht werd, dat, toen de zon in de westerkim weg dook, hare laatste stralen nog de wttte rijen veldtenten beschenen, die in eenen wijden hal ven cirkelden Stins omschreven. (Wvrdt vervolgt) de W.E.G. heer Gratema, schoolop ziener in 't arrondissement Neuzen was insgelijks tegenwoordig. 't Voornaamste punt der agenda was de inleiding van den heer Karstel, hoofd der school te Zuiddorpehet rekenonderwijs op onze herhalings scholen. Als gevolg hiervan werd eene com missie benoemd om een rekenboekje samen te stellen, geschikt voor het herhalings-onderwijs dezer streek, be staande uit mej. O. Waelput te Zuid dorpe en de heeren Karstel te Zuiddorpe, De Gier te Boschkapelle, De Volder te Hulst, Eggermont te Clinge, Claessens te Stoppeldijk en Scheffer te Hulst. Na afloop der vergadering vereenigden de meeste aanwezigen zich aan een feestmaaltijd. Tem. Ct. Maandag is te Hengstdijk de heer J. Daverveldt als pastoor der parochie feestelijk geïnstalleerd. Van schier alle woningen wapperde de driekleurde hoofdweg door de gemeente was met eerebogen en groen getooid, terwijl vele woningen versierd waren. Ook de kerk was in prachtgewaad. Na den middag bracht de fanfare van Stoppeldijk eene serenade aan de pastorie. Met ingang van 1 November a.s. is de kommies 2e kl. bij 's rijks belas tingen P. van Liere te Hulst verplaatst naar Middelharnis. De kommies te water 2e kl. J. van Driessen, aan boord van de stoomboot Argus, is tijdelijk verplaatst naar Bath, ingaande 10 October 1905. den Maandag en Donderdag van 8 tot ID/j uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St jNTilvolaas ("Waas) Belg-ië. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 October 1905. E. d. S., 39 j., zonder beroep te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroord. tot 6 maanden gevang. Z. L. C. W., 39 j., schoenmaker te Graauw, is wegens mishandeling ver oord. tot 1 maand gevang. D. W. C. d. J., 38 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f5 boete subs. 5 dagen hecht. J. B. D., 22 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f5 boete subs. 5 dagen hecht. M. W., 19 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oord. tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. P. O., 30 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens wederspaunigheid veroord. tot f15 boete subs. 15 dagen hecht. V. C., 49 j., landbouwer te Hoek, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding vaii het regle ment op de wegen en voetpaden is veroord. tot 2 X f3 boete is het vonnis des eersten rechters vernietigd en appellant veroord. tot dezelfde straf. A. A., 42 j., polderwerker te Graauw, gedetineerd te Middelburg, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een kind beneden den leeftijd van 16 jaren veroord. tot 1 jaar gevang, met in mindering brenging der door gebrachte hecht. C. D. L., 53 j., kanaalloods te Ter Neuzen, is wegens eenvoudige beleedi- ging veroord. tot f10 boete subs. 10 dagen hecht. Vergiftiging. Het Amsterdamsche Gerechtshof gaf Woensdag arrest in de zaak tegen den koffiehandelaar H. Van der Kaay, door de Amsterdamsche Rechtbank tot 8 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot vergif tiging van zijn voormaligen boekhouder den heer J. Ph. Hoekstra, op 23 Dec. 1904 in zijn kantoor in de Warmoes straat. De procureur-generaal had 12 jaar gevraagd wegens een gebrek in het vonnis. Met dit laatste susten u was het Hof het eens, doch met de zwaarte der straf vereenigde het Hof zich niet en opnieuw rechtdoende ver oordeelde het beklaagde tot 8 jaren gevangenisstraf met 3 maanden voor arrest. De vooi lezing van het vonnis duurde 2 uren. Dezer dagen stond voor de zoo- veelste maal voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht de bekende en be ruchte zakkenroller Heyman Moskou, hoofdman en leermeester van het zak kenrollers-gilde. Tegen hem had het O. M. 4 jaren gevangenisstraf geëischt ter zake van op het teestterein op 31 Aug. 11., terwijl een ballon werd opge laten, gepoogd te hebben het horloge te willen rollen van J. Bootsma. Hij kreeg 2 jaren. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 15 October 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. Heersink. Ds. Heersink. (van Baambrugge Kerk B. Ds. R. v. d. Kmp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Te Arnhem had een kerel, in zijn dronkenschap meenend thuis te zijn, zich op den weg bij een bank, die hij voor zijn bed aanzag, uitgekleed, zijn kleeren aan een naastbijzijnd hek of over de leuning der bank opgehangen en zich ter ruste gelegd. Hij kon echter van wege de harde matras" den slaap niet vatten en ontwaakte in zijn bed thuis. Nooit zal hij noch iemand weten hoe hij daar gekomen is. Een eerlijk werkman had op weg een vol ledig stel kleeren gevonden, waarin geld en een paar zilveren horloges, en op het politiebureau kon onze Bacchus- vereerder zijn pakje komen opvragen. Te Deurne vermiste men sedert eenige dagen een ouden bedelaar. Onraad vermoedende, begaf de veld wachter zich in het verblijf van den 80-jarigen maneen soort varkenshok. Hier vond hij het lijk van den man, waarvan reeds het ongedierte zich had meester gemaakt. Men vond ook bij nader onderzoek een steenen pot, inhoudende ongeveer f7000 aan specie. Het hok van den armen vrek is op last van den burgemeester verbrand. Dinsdag ongeveer twee uur had te Leiderdorp een treurig ongeval plaats. Schipper P. van Muyen. varende van Oudshoorn naar Wateringen, bevond zich in den Rijn onder de gemeente Leiderdorp, toen door de zuiging van een stoomboot een ander schip tegen het roer van het zijne stootte. Het 11-jarig zoontje van Van Mu^en, dat aan het roer stond, werd door den schok van het vaartuig in den Rijn ge slingerd. Eenigen tijd later werd hij opge haald en niettegenstaande dr. H. Bertel, van Hazerswoude, alle middelen in het werk stelde, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2