Dtë STI\S YOÉRST. Zaterdag li October 1905. 21 e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad v oor Zee u \V s e h - Vlaa n d eren. F. 1)1 EL EM AA, Herhalingsonderwijs, Herziening van de belast bare opbrengst dei- gebouwde eigendommen. F E U I L L E T O N._ Buitenland. 4\ELSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vr\jdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met I November 1905 aan te: vangen zich daartoe tot en met 27 October aanstaande, Bij het Hoofd der Operfbare School alhier, kunnen aanmelden. Axei, den 3 October 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. De Burgemeester dergemeente AXEL, Gezien art. 26 der wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124) Brengt ter kennis van belanghebben den dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld bij die wetsbepaling, omtrent de her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen volgens art. 2 der wet van 11 Januari 1904 (Staatsblad no. 5) in de kadastrale gemeente Axel, onder bijvoeging van den kadastralen legger en de plans, op de secretarie der gemeente is neder- Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwohche Geschiedenis (1362). 110) t Hebben de burgers zich verdedigd tegen de woeste roode bende! heilige maagd, dat had ik niet verwacht." »Omdat gij niet weet wat het hart van een vader lijdt, als hij zijn kind en zijne echtgenoot ziet lijden! O! was eenmaal de zoete vadernaam in uw oor doorge drongen, hadt gij eenmaal den onschul- digeu lach van uwen zoon gezien, gij zoudt het gevoelen, het weten, met welk een moedig vuur de burgers de brand stichters na vlogen, hoe zij zich aan eenen wissen dood overgaveu, opi ver gelding te oefenen voor den vreeselijken slag die hunne huisgezinnen was toege bracht. Maar het is u nimmer geschon ken een zoon, eene liefderijke echtge noot^ aan de borst te drukken; uw kleed ffEn hoe verre hebben de Zwolschen hunnen vijand vervolgd?" vroeg Willi- bald, meer om de woorden van deq schipper af te breken, dan wel om dat hij in de vraag eenig belang stelde. *Tot dat zij tot den laatsteu man on der de slagen der Voërsters gevallen zijn antwoordde Wouter somber. gelegd ter kostelooze inzage van belang hebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd te Axel, den 10 October 1905. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Op Zaterdag den veertienden October 1905, zal door de Commissie voor het schattingsdistrict Goes of door een of meer harer leden van des voormiddags 11 ure tot des namiddags 1 ure zitting worden gehouden in het gemeentehuis, te Axel tot het geven van mondelinge inlichtingen aan hen, die zich daarvoor aanmelden. DUITSCHLAND. In het district Neder-Barnim, dicht bij Berlijn, zijn eenige ziektegevallen voorgekomen welke men voor cholera houdt. In het geheel zijn vijf men- schen aangetast, allen Galicische veld- arbeiders, die te Stolpe met het rooien van aardappelen werk hadden gevon den. Die arbeiders woonden ten getale van 120 in een huis van een verdie ping en 80 hunner hadden hun verblijf op de vliering, waar niet gestookt kon worden. Zij kwamen daar des avonds, dikwijls tot op het hemd toe nat, op stroobossen slapen. Het geheele huis zag er door en door verwaarloosd uitzon der ruiten haast enmetplankenenpapifer voor de gaten in de ramen. De pri vaten waren misschien nog nooit ge- ,/Hoe, is dat dan de vergelding die de Zwolschen genomen hebben?" vroeg de monnik spottend. //Bij Sint Michaël! eene vreemde wijze van vergoeding voor het verbranden van een gedeelte der stad." z/Maar wanneer de man op wiens be vel die brand is gesticht, de schade en het onheil meer dan dubbel herstellen moet, is dan de vergelding niet vol komen?" z/Gij zoudt eerder den gier, die in de bovenlucht zweeft, zijne prooi uit de klauwen rukken, eer de Voërster eenen penning tot schadevergoeding gaf!" zeide Willi bald glimlachende: //Hoe komt gij aan die onnoozele gedachte mijn zoon?" z/Maar wanneer men dien gier in han den heeft, valt het wel niet moeilijk, hem zijn prooi te ontnemen." //Wouter, bij den hemel! wat meent gij! is Sweder, is de baron Sweder van Voërst yDoor de genade van eene hoogere macht, 'is heer Sweder in handen der Zwolschen gevallen; op den Diesertoren, wacht hij het lot af', hetwelk eerlang de bisschop over hem zal uitspreken!" viel Wouter met plechtigen ernst in de rede. Ofschoon hij de hevigste opwellingen zijner hartstochten in bedwang had; viel het den monnik toch moeielijk thans eenen kreet van verrassing te onderdrukken, en eerst nadat hij eenige oogenblikken zijn vlammend oog zwijgend op den schipper reinigd, voor de deur lagen hoopen afval en vuilnis en op enkele passen afstands loopt een sloot, in welke men het vuile water van een branderij loost. De politie heeft thans dit krot doen ontruimen en gesloten, en maatregelen genomen, om de besmetting die er van uit kan gaan, te keeren. Te Berlijn is men echter verontwaardigd dat men te Stolpe het! uitbreken van de ziekte heeft afgewacht, om verbetering te bren gen in den ondragelijken toestand. Te Posen zijn tot dusver 340 geval len van tyfus voorgekomen, van welke 31 met den dood zijn geëindigd. In het Saksische Vogtland en het Ertsgebergte hebben sneeuwstormen gewoed, zoo hevig als zij anders mid den in den winter pas voorkomen. Vele boomen zijn om- en telefoonlijnen stuk- gewaaid, Te Eibenstock in het gebergte lag de sneeuw meer dan 2 dM. hoog. De boeren in die streek, die nog bezig waren met het binnenhalen van den naoogst, lijden veel schade. FRANKRIJK. Onder de baten van Jaluzot kwam een groot bedrag voor aan aandeelen van de Société des journaux réunis. Deze maatschappij, van welke Jaluzot de voornaamste aandeelhouder was, is uitgever van de bekende dagbladen Patrie, Presse, Echo de l'armée. Bij de schikking, die Jaluzot indertijd met zijn aandeelhouders trof, was bepaald, dat die aandeelen van de Société des journaux réunis in pand zouden wor den gegeven aan de maatschappij van de Printemps. had gevestigd gehouden, zeide hij, met eene flemende stem: //Dank, mijn zoon! Dank den hemel, die den vijand van u en van den heiligen bisschop, in onze hand leverde. Veiheug u, dat de liefde rijke Voorzienigheid ons een middel gaf om uw ongelukkig kind uit de handen van dezen Filistijn te verlossen." Ter wijl hij dit sprak, hield zich zijn werk zame geest bezig met een angstvallig onderzoek, welk voordeel hij zelve uit deze gewichtige gebeurtenis trekken kon, ter bereiking zijner duistereplanuen. Dat de uitslag van dit onderzoek gunstige vooruitzichten opleverde, bleek uit den genoegelijken glimlach, die zich eenige oogenblikken later om zijne dunne lippen plooide, toeu hij nogmaals met zichtbare belangstelling vroeg: nwanneer wordt de legermacht van den bisschop voor den Stins verwacht, mijn zoon?" "Men sprak, dat zij wellicht morgen reeds hier konde zijn!" //Morgen reeds!en de baron Swe der is zegt gij, op den Diesertoren gevan gen?" //Zoo is het, eerwaarde vader! Gaarne zoude ik den baron willen spreken, hem op mijne knieën bidden mijn kind terug te geven, maar een arm man, een een voudig schipper, zal niet door de wacht toegelaten worden; ik heb het reeds de zen avoud beproefd, maar ik werd afge wezen; indien gij, op wiens bevel zich sloten en grendels openen Nu is er een algemeene vergadering van aandeelhouders der Soeiété des journaux réunis gehouden, waar beslo ten is, de maatschappij te ontbindèn. Het plan, is dat alle drie kranten in het openbaar zullen worden verkocht. RUSLAND. De Petersburgsche berichtgever van de Morning Post verklaart zich gemach tigd, om de bewering te weerleggen dat het Russische ministerie van buiten- landsche zaken zich ambtelijk ten gunste van een samengaan tusschen Engeland en Rusland zou geuit hebben. Graaf Witte, graaf Lamsdorf en de Keizer zelf hebben al vroeger gezegd dat het wenschelijk was, de oorzaken van de oneenigheid tusschen Engeland en Rus land weg te nemen. Rusland's militair beleid heeft echter, nu zoo goed als vroeger, ten doel, om in Middel-Azië. het kruit droog te houden. Het beste bewijs daarvoor is een telegram uit Askabad, meldende dat binnenkort de strategische spoorweg naar Koesjk dub bel spoor zal krijgen. Graaf Witte heeft behalve een mon delinge, een schriftelijke dankbetuiging van zijn souverein ontvangen, in welke zijn verdiensten voor het sluiten van den vrede nog eens in het licht gesteld worden. Kolonel Rheihbott, onder-gouyerneur van Nyland, heeft bevel gekregen Fin land onmiddelijk' te verlaten. Naar het heet, had hij de Russische regeering aangebracht, dat de Finnen een komplot hadden gesmeed om alle Russen in //Ik zal voor u den baron, bezoeken, mijn zoon! morgen avond zal ik bij hem gaan. Tot dieu tijd zal ik nog mijn ver blijf in uwe hut nemen." //Deukt gij, heilige vader! dat uwe ijve rige pogiugeu voor de zaak, die gij zoo vurig ter harte neemt, zullen gelukken!,/ Ditmaal zal ik slagen," antwoordde de monnik met eene vaste stem. Niet lang daarna, toet) de laatste vonk op den haard was uitgegaan, lagen Willi- bald en de veerman op eet) nachtleger, van droog riet en biezen te samengesteld, uitgestrekt. Nog eeBmaal herhaalde Wouter zijne laatste vraag„ ,eu toen da monnik hem op stelligen toon geantwoord had: *Voed geenen twijfel, npju, zponl ik zal den gevangen baron niet vrpchteloos bezoe ken!" smeekte hij, in ;een vurig gebed, den Almachtige, dat de woorden vau den heiligen vader mochten verwezenlijkt wor den. Arme Wouter! hij wist niet, dat de monnik thans minder dan ooit aan de. verlossing der krankzinnige Agge dacht. XXII. Niet zood t -.v .d weggenomen, d3,t de ooecui., Lt.,r schen van Arkel en den baron van Voërst, benevens zijnen bondgenoot, met iieti zwaard zouden moeten beslist worden, of de eerste, al het yoordöel' kenoende, hetwelk uit snelle maatregelen tegen zijne

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1