Gemengd Nieuws. kannen we het ook wel aan hen over laten om te beoordeelen waar het 't hardst noodig is. Dhr. Lamaitre vraagt waarom nog een 4e persoon er bij moet komen, 'tis of B. en W. in deze zaak niet worden vertrouwd. Dhr. Van HoeveDe notaris ver klaart zelf dat hij niet van 't vak is. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 van de 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Lamaitre, Wolfert, P. Dekker en Oggel. Hoofdstuk VII, afd. 3 art. 7. Aan schaffen en onderhouden van school boeken, leermiddelen en schoolbehoef ten. De commissie stelt voor om dit publiek aan te besteden. Dhr. DielemanIk dacht dat dit Êooeven al besloten was! Dhr. De Feijter zegt zich te vergissen. Hoofdstuk IX. Gemeenteschulden. De resp. opgenomen kapitalen a 39/10, 4, 4!/4 en 4°/0 worden voorgelezen, waarna dhr. De Peijter vraagt hoe het komt dat die percenten zoo uit elkaar loopen, waarop de Voorz. antwoordt dat de eene tijd een kapitaal gemakkelijker te krijgen is, dan op een anderen tijd. Inkomsten. Hoofdst. II. Art. 3. Inkomsten uit bezittingen. Gras. De commissie stelt voor om het gras op het kerkhof 2 maal per jaar te doen afmaaien en wel in de le helft der maand Juni en in de laatste -helft der maand Augustus, en de instructie van den grafdelver in dien zin wijzigen. M. a. s. aangenomen, i Hoofdst. III. Afd. 1. Art. 4. Leges. I Dhr. De Feijter vraagt wat een af- I schrift kost van een kohier hoofd, om- i slag- De Voorz: Een cent per naam. Dhr. De Peijter vindt dit te veel en stelt voor deze voor f 1,50 verkrijgbaar Je stellen. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen een stem, die van den voorsteller. Hoofdst. III. Afd. 1. Art 7. Schoolgelden voor lager onderwijs. De commissie stelt voor het school geld te verhoogen omdat dit in verge lijking met andere gemeenten b. v. Ter Neuzen te laag is. Het is niet meer dan billijk zegt dhr. De Feijter, dat iemand betaalt, die kan betalen. Wij andersdenkenden, die onze kinderen naar eene andere school zenden, beta- I Jen den kostenden prijs, en het gaat fniet aan om die andersdenkenden nog eens voor (je openbare school te doen I betalen. Dhr. Lamaitre verklaart zich tegen I die verhooging. Er gaan n. 1. 303 kin deren naar school waarvan er 207 on- of minvermogend zijn. De rest der kinderen wordt berekend a f9 per kind en per jaar. Nu gadt het toch ook niet op om de ouders van die kinderen voor de on- of minvermogende® te laten betalen. Dat zou voor die mensohen een zware last zijn. Dhr. Dieleman zou er ook voor zijn, om liet schoolgeld te verhoogen, maar alleen voor de hoogere klassen. Dhr. De Peijter houdt er aan vast dat het onbillijk is, om andersdenken den ook nog te doen betalen in kosten van het openbaar onderwijs. Dhr. LamaitreHet is zooals met vele dingen, de openbare school heeft het ook nog al eens dikwijls gedaan, en ik houd het er bij dat wanneer de ouders van die 70 kinders zooveel meer moeten gaan betalen, dan is er voor hen geen betalen meer aan. Dhr. De Peijter Dhr. Lamaitre laat het voorkomen alsof het de bedoeling is van de commissie om de openbare school in den grond te boreii, neen, verre van daar, maar ik zal er steeds tegen blijven opkomen, dat wij voor het openbare onderwijs moeten betalen. De Voorz. zegt de zaak met het col lege te zullen bespreken. Dhr. De Peijter dringt er op aan, dat in deze vergadering de Raad zich verklaart al of niet tegen eene nieuwe schoolgeldregeling te zijn. Het voorstel van de commissie om het schoolgeld te verhobgen en dus eene nieuwe regeling te treffen, wordt met 7 van de 10 stemmen aangenomen. Voor stemden de hh. Van Hoeve, Dregmans, De Feijter, Smies, F. Dekker, Dieleman en Oggel. Tegen de hh. Wolfert en P. Dekker. Buiten stem ming Dhr. Lamaitre. Hoofdst. III. Afd. 3. Art. 3. Heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De commissie stelt voor om de 40 opcenten te verminderen tot 15 opcen ten, en voor het bedrag der 25 opcen ten in de plaats te stellen eene be lasting op openbare vermakelijkheden benevens eene hondenbelasting. De commissie stelt dit voor, daar zij meent, dat de personeele belasting een druk uitoefent op het noodzakelijke en de dansmuziek is niet noodzakelijk, laat iedereen dansen, die dansen wil, maar dan moet daar maar voor betaald wor den. De herbergiers hebben daai*geen schade van die zetten er hunne entrèes naar. Dhr. Lamaitre acht de belasting op openbare vermakelijkheden eenë be lasting op sommige ingezetenen. Wan neer een Belg die belasting moest be talen, dan kon het hem niet schelen, maar nu drukt ze slechts op enkele personen en met die neringdoenden moet toch ook rekening gehouden worden. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8 van de 10 stemmen. Tegen stemden alleen de h.h. Lamai tre en Woliert. Voorstel hondenbelasting. Dhr. De Peijter zegt dat overal een dergelijke belasting wordt geheven, zooals in Ter Neuzen waar zij f780.50 en in Zaamslag waar ze f235.op brengt. Waarom zou hier zulk eene belasting niet kunnen bestaan Dhr. Lamaitre denkt dat deze be lasting niet veel zal opbrengen, daar van de 100 honden er stellig maar een 25 zullen overblijven, als de belasting er komt. Bovendien zou ik er ook voor zijn, om die menschen, die er hun brood mee moeten verdienen, zooals diegene die er mede naar de zee om groenten enz. rijden, van de belasting vrij gesteld moeten worden. Dhr. De Feijter zegt, dat hiermede rekening moet worden gehouden. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 van de 10 stemmen. Dhr. P. Dekker stemt tegen. Dhr. Lamaitre onthoudt zich. VI. Vaststellen verordening tot hef fing van opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting. VII. Als voren op de invordering. Beide punten vervallen door aanne ming der voorstellen van de commissie van onderzoek der begrooting. VIII. Vaststellen kohier schoolgelden. IX. Vaststellen suppletoir kohier hoof- d'elijken omslag en X. Reclame in zake hoofd, omslag worden in besloten zitting behandeld. Omvraag. Niemand meer het woord verlangen de wordt de zitting gesloten. De Naamlooze Vennootschap Marga- rinefabriek „Groningen" zond ons een nieuw gezelschapsspel voor jong en oud. Het heet Gruno-spel en is gratis op aanvrage verkrijgbaar Vooral nu de lange avonden aankomen, zal het Gruno-spel in vele huisgezinnen een welkome gast zijn.. Uit Enkhuizen meldt men aan Naar de schipper van den logger Enkhuizen 235 mededeelt, is een onbe kend gebleven. Engelsche stoomtrawler moedwillig door zijn vleet gevaren, waardoor 9Q netten met boeien, breels, enz. zijn verloren gegaan; de schade bedraagt meer dan f 7000. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te 's Gravenhage de hulp van een paar politieagenten ingeroe pen door twee vrouwen moeder en dochter aan wie haar gemaal en vader de toegang tot de gemeenschap pelijke woning aan de Hoefkade was ontzegd. De agenten gingen met de vrouwen^ mede, maar de echtgenoot en vader bleef weigerachtig vrouw en dochter binnen te laten. Dit was voor den verdediger van de bedreigde vesting het sein om meer offensief op te treden. Vandaar, dat hij aan de straatdeur kwam en een bombardement opende. Als eerste pro jectiel wierp hij een brandende petro leumlamp naar de agenten en de beide vrouwen. De politiemannen trokken daarop de sabel, sloegen er op in en verwondden den vestingkommaudant, die zich daarop in zijn stelling terug trok, om van uit het venster, meer ge dekt, het bombardement voort te zetten. De agenten trokken af. Aan de vrouwfen werd nachtverblijf verleend.... en de man bleef overwinnaar, maar zijn verdediging toch met een proces verbaal moeten boeten. De man, die eenigen tijd geleden onder Rilland Bath een paard ont vreemde en in België van de hand deed, is gisteren door de Belgische aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd en overgebracht naar het huis van be waring te Middelburg. IV. R. Ct. Gevaarlijke baldadigheid. Wordt er bij voortduring over ergerlijke balda digheid der straatjeugd geklaagd, Zater dag bereikte het wel, zijn toppunt te Scheveningen, waar aan de Haringkade 4 veelbelovende jongens een kameraad vierkant opnamen en tegen een in volle vaart zijnde electrische tram wierpen. Onmiddelijk werd door het doodelijk verschrikte trampersoneel gestopt en de jongen bleek er op diepe sneden in hoofd en hand na, goed afgekomen te zijn. Hij werd bebloed weggedra gen. Maar welk een onverantwoorde lijke streek is dat geweest! Tramwegongeluk. Zaterdag is een tramwagen van de Schielandsche tram weg maatschappij, komende van Hilli- gersberg, nabij de Schiekade, bij het passeeren van een wissel, ontspoord. De tram liep met groote kracht op zij van den weg, waar zij tegen een boom botste. De wagen was vol passagiers, die allen met kracht dooreen geschokt werden. Erger waren er intusschen aan toe de personen, die op het achterbalcon stonden, nl. een conducteur en 4 passa giers. Door den onverwachten schok sloegen de conducteur en drie passa giers door de ruiten, terwyl de vierde J. H. Dumas, over het balcon heen op straat werd geslingerd. De schilder, de heer H. J. Vlug. wonende te Hilli- gersberg, die met zijn hoofd door de ruiten ging en de hoofdconducteur H. Van S. werden bloedig aan het hoofd verwond. Alle drie werden binnen gebracht in het nabijzijnde gesticht „Eudokia" waar zij door dr. Van Oord werden verbonden. Het ernstigst bleek de toestand van den heer Dumas, die vermoedelijk, behalve eenige hoofdwon den, een hersenschudding had bekomen. De beide anderen konden, na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. De passagiers in de tram kwamen er met blauwe plekken af. De tram werd be schadigd en 3 ruiten werden verbrij zeld. Op eene plaats in 'taartsbisdom, waar het Kruisverbond niet noodig wordt geacht,' is bij een feestelijke gelegenheid, waaraan 43 huisgezinnen deelnamen, in 2 dagen opgemaakt 400 liter jenever en 600 liter bier. Schat men 't aantal meedrinkende personen op 5 per gezin, dan zijn er 215 verbruikers en verbruiksters ge weest, die per dag en per hoofd hebben opgemaaktbijna één liter jenever en anderhalven liter bier. Het schijnt daar jaar op jaar zoo te gaan. Dat wil niet zeggen, zoo schrijft men aan De Tijd, dat er veel „drinkers" zijn, maar, zooals dr. Ariëns eens heeft opgemerkt, de „niet-drinkers''' maken meer op dan jie .drinkers". Storm en hoogwater. Zaterdagoch tend bezweek nabij Diemen de dijk. of kade van den Venserpolder tegenover het stoomgemaal van de Bijlmermeer over een lengte van 60 M. Het water uit de Bijlmer ringvaart stroomde den polder in, zoodat enkele boeren in allerijl hun vee uit de weiden moesten halen om het in een anderen polder in veiligheid te brengen. Spoedig werden maatregelen genomen om het gat te stoppen, maar daar dit niet ging, heeft het polderbestuur bij twee bruggen, een in de Oost-Bijlmer en een aan het Weesperzandpad, de ringvaart laten afdammen met eenige voeren hooi en ander materiëel, zoodat er niet meer water in den polder kan stroomen, dan dit gedeelte ringvaart bevat. Ook bij deze gelegenheid bleek weer dat over 't algemeen de polderkaden te licht zijn aangelegd, wel hoog genoeg, maar niet voldoende breed. Onder Genemuiden staan al d"e buiten polders onder water. Te Zwolle zijn verschillende lage stadsgedeelten ondergeloopen. De wei landen om de stad staan blank. Het eiland Urk is grootendeels onder water gezet. De lage gedeelten van' het Kamper eiland en de uiterwaarden langs den IJsel zijn ondergeloopen. De gedeeltelijk afgebroken tribune tent, die dienst heeft gedaan bij de ringrijderij ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Leeuwarden, is Vrijdagnacht door den storm omgewaaid. Een zich daar bevindende bewaker, die waarschijnlijk tegen het onstuimige weder in de keuken van het gebouw een schuilplaats had gezocht, werd door het ineenstortende getimmerte aan het hoofd getroffen en is, vermoedelijk ten gevolge van schedelbreuk, overleden. -Te Zieuwent (Geld.) keerde Donder dagnacht een 33-jarige man van een feestje terug, toen plotseling door den hevigen wind een stuk schoorsteen op zijn hóófd viel. Hij bekwam hierdoor een schedelbreuk, waaraan de man Vrijdag is overleden. Hij laat een vrouw met 6 kinderen achter. Men meldt uit Veendam De behuizing van den keuterboer J. S., staande in het veld ouder deze gemeente, is Vrijdag tijdens den hevigen storm totaal afgebrand. Van den in boedel kon niets gered worden. Twee koeien bracht men met moeite buiten het vuur, de derde ontsnapte en kwam in de vlammen om. Bij een brand te Amersfoort heeft een hèer 2200 aan bankpapier ver loren. Bij onderzoek werd slechts asch van dit geld teruggevonden. Vrijdagavond te ongeveer halfelf brak te Leiden een hevig uitslaande brand uit in het fourage-magazyn van de wed. Borgerding, aan het Galge water. De hooizolder brandde geheel uit, door vuur en water gingenomstreeks 25.000 KG. hooi verloren. Ook het aangrenzend brandstoffenpakhuis van den heer Creyghton bekwam belangrijke schade, een aanzienlijke hoeveelheid turf werd door het vuur verwoest. Te ruim 2 uur 's nachts waren de vlammen bedwongen en was gevaar voor veidere uitbreiding geweken. Hooibroei schijnt de vermoedelijke oor zaak van het onheil te zijn geweest. Maandag is te Vlaardingen van de haringvisscherij teruggekeerd de stoomlogger Therese, schipper M. van Rijn, met verlies'van 2 der opvarenden, den stuurman A. Brouwer, oud 28 jaren, en den matroos F. Kwak, oud 23 jaren. De stuurman laat een weduwe en drie kinderen achterde matroos is ongehuwd.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3