Binnenland. Gemeenteraad van Axel. te Londen, Takahasji, de juistheid bestre den van de mededeelingen van graaf Okoema over den financieelen toestand van het ryk. De gezamenlijke schuldenlast van Japan, zoo zeide Takahasji, de binnen- landsche zoowel als de buitenlandsche, bedraagt op het oogenblik slechts 192 millioen pond sterling (2,300,000,000), en de rente van deze schuld is niet veel meer dan 19 millioen pond. Met inbegrip van alle oorlogsbelastingen heeft de bevolking slechts iets meer dan f6 'sjaars per hoofd belasting te betalende nationale schuld beloopt thans, na den oorlog f48 per hootd, en niet f60, gelijk Okoema zeide. Takahasji zeide verder, niet te be twijfelen dat het financieele program, binnenkort aan het parlement voor te leggen, de geldelijke verplichtingen van het rijk zoodanig zal regelen dat de bevolking niet zwaar belast wordt AMERIKA. Roosevelt heeft in zijn reeds vermeld gesprek met senator Simmons niet alleen gezegd dat hij zich geen candidaatzou stellen voor de presidents-verkiezingen in 1908. maar ook dit besluit thans nog even vast bij hem stond als toen hij eenigen tijd geleden zijn voornemen aankondigde om zich niet weer voor het presidentschap der Vereenigde Staten beschikbaar te stellen. Hij vöegde er bij, dat dit onwankelbare besluit hem vrij liet om te doen wat hij goed achtte, en meer genoegen te beleven van zijn ambtelijke bezigheden dan het geval zou kunnen zijn als hij nog eerzuchtige plannen koesterde. Mc Clellan is door de Tammanygroep opnieuw candidaat gesteld voor het burgemeesterschap van New York. Mc Clellan verklaarde de candidatuur te aanvaarden, maar zich niet gebonden te achten tegenover wie of wat ook. Hierbij dient in de herinnering ge bracht te worden dat de sombere ver wachtingen, vastgeknoopt aan Mc Clel- lan's optreden als burgemeester, na den val van Seth Low, zich geenszins verwezenlijkt hebben. Het Waterstaats-Departement. Naar wij vernemen zal de naam van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, gewijzigd worden in Ministerie van Waterstaat en Verkeers wezen. Vad.) AXEL, 10 October 1905. Beroepen bij de Ger. Kerk A alhier Ds. G. H. A. v. d. Vegte te Dirkshorn (Noord-Holland). Door ds. J. Tholen, te Zaamslag is aangenomen het beroep naar Hasselt. lenburg deel aan het gruwelstuk gehad?" Ook zij waren er bij tegenwoordig!" //En de graaf, Wouter? graaf Gunther van Schuilen burg, voerde die ook den brandfakkel?" vroeg de monnik snel. z/Hij is niet gezien, alleen is mij ver haald, dat hij de zijde van den baron van Voërst gekozen heeft, en zich thans op den Stins bevjndt, waar gisteren reeds vele zijner krijgslieden zijn binnen getrokken." Een oogenblik zweeg Willibald, teleur stelling en vreugde was beurtelings op zijn gelaat zichtbaar, eindelijk vroeg hij: „Verwacht men den heiligen bisschop spoedig voor den Stins, om wraak te nemen over dit gruwelstuk?" „Er is dadelijk een ruiter naar Utrecht gezonden, om het bericht van deze hemel tergende daad over te brengen. De wraak, indien uwe heiligheid het zoo wil noemen, is echter reeds door de Zwolschen zelve genomen!" Wordt vervolgt) In de Donderdag te Ter Neuzen gehouden raadszitting werd aan de politieagenten Witte en VanKoeveringe, die dezer dagen het diploma van den Politiebond behaalden, en aan den inspec teur van politie, die hen daarvoor had opgeleid, ieder 15 belooning toegekend. Een verzoek om verhooging van jaarwedde van den grafdelver en van 22 onderwijzers om verhooging van het aanvangssalaris, werd aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. Aan den heer C. J. Berwald werd vergund af te wijken van art. 28 der bouwverordening (onbebouwd laten van een deel van het terrein) voor een te herbouwen woning. Tot lid der commissie van fabricage werd herbenoemd de heer A. Visser en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil werd benoemd de heer A. Nijssen. Zooals reeds in ons vorig nommeris gemeld, werden uit de meegedeelde voordrachten tot onderwijzer aan school C benoemd de heeren A. de Mol en A. J. Pauw. Daar de tegenwoordige verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld met ultimo December vervallen, moesten deze opnieuw worden vastgesteld. Door den heer Van den Hoek werd een nieuw tarief voorgesteld. Dit liep voor het lager onderwijs voor 1 kind van 30 .cent tot 1, doch daar de kostende prijs minder bedraagt dan 1 per kind, moest overeenkomstig de wet het maximum verlaagd worden, wat de voorsteller nu ook billijk vond voor de lagere klassen. Hij stelde daarom voor een heffing van 2080 cent. Na uit voerige discussie wijzigde de voorsteller het maximum op 90 cent, waarna zijn voorstel met 8 tegen 4 stemmen, (zuivere partijstemming), werd aangenomen. Voor het meer uitgebreid lager onder wijs werd het maximum verhoogd van 2.50 tot 3 per kind, terwijl geen reductie voor meerdere kinderen ver leend wordt. De verordening op de invordering, benevens die op de heffing en invorde ring van keurloon op vleesch en visch werden onveranderd vastgesteld. In geheime zitting werden een groot aantal reclames tegen den hoofdelijken omslag behandeld. M. Ct. De werkzaamheden tot het uit zetten der Nederlandsch-Belgische grens in den Prosper- en den nieuw bedijkten Hedwige-\)o\&vv, beide gedeeltelijk onder Clinge gelegen, die door ambtenaren van den Rijkswaterstaat uit beide rijken worden uitgevoerd, zijn thans in zoo verre voltooid, dat de plaats der grens palen is bepaald en deze nog alleen behoeven te worden gezet. Met dat werk denkt men in de volgende week gereed te komen. Na deze plaatsing geschiede nog de justificatie door de daartoe benoemde Belgisch-Nederland- sche commissie, waarmede dan het geheele werk, dat eenige weken tijds heeft gevorderd, geheel gereed is. M. Ct. Zitting van 9 October 1905. Behalve dhr. Van Praaijenhove zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Goedkeuring van de subsidie verleend aan het Burgerl. Armbestuur. b. Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat in kas is,f 3462,471/2. II. Met algem. stemmen wordt be sloten vergunning te verleenen aan P. de Klerk tot het plaatsen van een ijzeren hek voor zijne woning. III. Benoemen keurmeesters voor de jaarmarkt. Worden benoemd D. Timmerman met 7, J. de Kraker Cz. met 9 en J. van Dixhoorn Mz. met 7 stemmen. IV. Benoemen leden Nieuwjaars commissie. De Voorz. stelt voor om diegene, die zich verleden jaar bereid hebben ver klaard om te collecteeren, nogmaals te vragen lid van de Nieuwjaarscommissie te willen zijn'. Dhr. De FeijterHoeveel personen worden daarvoor gevraagd. De Voorz.10 personen. Dhr. De FeijterEn is dat nu ver leden jaar beter gelukt, ik heb daar later niets meer van gehoord. Dhr. Dieleman zegt dat de meeste particulieren hebben bedankt voor hunne benoeming, en deze vervangen zijn door leden van den Raad. Dhr. De Feijter verzoekt, ingeval het Dag. Best. niet van gedacht is veranderd wat betreft de benoeming van Raads leden, bij eene stemming niet in aan merking te komen, daar hij eene be noeming toch niet zal aannemen. Dhr. Smies zal om gewichtige rede nen, die hij niet noemen zal ook niet meer collecteeren, ofschoon hij niet zal weigeren bij te dragen. Dhr. Dieleman blijft er ook liefst buiten. Dhr. Van Hoeve verklaart zich be reid om te collecteeren, ingeval het noodig is. De overige leden stellen zich disponibel. V. Vaststellen gemeentebegrooting voor 1906. Deze is in handen eener commissie bestaande uit de heeren Smies, van Hoeve en de Feijter. Dhr. de Feijter (daartoe door de commissie aangezocht) rapporteert verschillende bedenkingen tegen de daarop voorkomende posten en adviseert aan den Raad de begroo ting niet aan te nemen, tenzij de daarin door de onderzoekingscommissie voor gestelde wijzigingen wordendangebracht. De begrooting wordt als nu post voor post behandeld, beginnende met de Uitgaven. Bij afdeeling 2 Hoofdst. 2. art. 4, drukwerk, aankoop van gedrukte stuk ken en boeken, bindwerk enz. stelt de commissie voor om dit werk aan te besteden in het publiek. Dhr. Lamaitre zegt dat zulks moei lijk zal gaan, daar men niet vooruit weet wat men noodig heeft. Het voor stel in stemming gebracht wordt aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de hh. Van Hoeve, De Feijter, Smies, Dieleman, F. Dekker en Oggel, tegen de hh. Lamaitre, Dregmans, Wol- fert en P. Dekker. Hoofdst. II. afd. 3. art. 3. Kiezers lijsten, enz. De commissie stelt voor om de kiezers lijsten voortaan te laten drukken en tegen den kostenden prijs verkrijgbaar te stel len, inplaats van ze door de ambtenaren ter secretarie te doen schrijven, en daarvoor 1 cent per naam te berekenen. Wordt verworpen met 4 tegen 6 stemmen. Voor stemden de hh. Wolfert, De Feijter, Smies en F. Dekker. Nu dit verworpen is vraagt dhr. De Feijter of het dan niet mogelijk zou zijn om den prijs dier afschriften tot f2 te verlagen. Dit voorstel wordt eveneens verwor pen met 2 tegen 8 stemmen. Voor stemden alleen de hh. De Feijter en Smies. Hoofdst IV, afd. 3. art. 1. Jaarwedden van beambten der straatverlichting. De commissie adviseert aan den lan taarnopsteker de door B. en W. voorge stelde verhooging ad f25-toe te staan. Dhr. Lamaitre meent dat de lantaarn opsteker wel de verhooging hebben mag, om reden de werkzaamheden steeds meerder worden, en stelt voor den post te behouden. Dhr. De Feijter zegt ook dat de be wuste ambtenaar zijne instructie niet behoorlijk naleeft, en daarom de voor gestelde verhooging niet verdient Wen- schelijk ware het hem zijne verplich tingen onder het oog te brengen, en wil hij het voor dat geld niet doen, wel dan moet hij maar bedanken. Het voorstel van de commissie van den post op f 120, te houden wordt aan genomen met 7 van de 10 stemmen. Voor stemden de hh. Van Hoeve, Dreg mans, Oggel, De Feyter, Dieleman, Smies en F. Dekker. Hoofdstuk IV, afd. 3, art. 2. Kosten der straatverlichting. Dhr. de Feijter vraagt hoe het staat met het onderzoek naar de nieuwe lantaarns. De Voorz. zegt dat onderhandeld wordt met Dhondt van Zaamslag om 3 nieuwe gasgloeilichten te plaatsen. Hoofdstuk V, afd. l,art. 1. Jaarwedde van den opzichter. Met het oog op de bouwverordening was door B. en W. tijdelijk tot 1 Janu ari 1906 aangesteld tot opzichterbij de openbare werken J. Wisse Jzn. van Zaamslag. De commissie vindt het vreemd om juist daarvoor Wisse aan te wijzen, waarom de gemeentenaren hierin ge passeerd. Dhr. Dieleman stelt voor om Wisse te betalen voor de verrichte werkzaam heden tot 1 Januari 1906 en dan een opzichter op te roepen tegen een salaris van f 100 per jaar. Met alg. stemmen wordt hiertoe be sloten Hoofdstuk V, afd. 1 art. 4. Jaarwedde van de beambten op de begraafplaats. Wordt besloten bij de inkomsten te behandelen (grasettingen enz.) Hoofdstuk V, afd. 2 no. 1. Onderhoud van openbare gebouwen,torens,klokken, uur- en speelwerken. De commissie stelt voor om den toren nog niet te restaureeren, daar dit nog wel uitstel kan lijden. Dhr. Lamaitre is er ook voor om uit te stellen en daardoor te bezuinigen, indien de toren maar geen gevaar op levert. Dhr. Smies zegt dat er nog geen ge vaar bij is. De commissie stelt voor om den post van f 1000 met f 700 te verminderen en de overige f300 te besteden aan de gewone reparatiën. Vóór stemden de hh. Van Hoeve, Dregmans, Smies, Djeleman, F. Dekker en De Feijter. Hoofdst. V afd. 2 no. 2. Onderhoud van pleinen, straten, markten, enz. De commissie stelt voor om eene commissie te benoemen van 2 personen, ten einde het werk van Burg. en Weth., die als private personen te drukke bezigheden hebben, te vergemakkelijken. M. a. s. wordt besloten deze commis sie te benoemen. Hoofdstuk VII, afd. 3 art. 1. Jaar wedde der onderwijzers. De commissie stelt voor om, wanneer op 1 Januari 1906 de bevolking van de openb. school nog hetzelfde is, een der onderwijzers op wachtgeld te stellen. Z. h. s. wordt daartoe besloten. Hoofdst. VII, afd. 3, art. 3. Toelagen aan kweekelingen. De commissie stelt voor dezen post ad. f50 te schrappen, daar toch het onderwijzend personeel reeds overcom pleet is. Dhr. Lamaitre zegt dat die kweeke lingen wel eens toezicht moeten houden op de in de klasse achtergebleven kin deren, wanneer een onderwijzer zich daaruit moet verwijderen om gymnas- tiek-onderwys te geven. Z. h. s. wordt de post geschrapt. Hoofdst. VII, afd. 3, art. 5. Instand houden van schoollokalen en onderwij zerswoningen. De commissie stelt voor om dezen post van f500 met f300 te verminde ren, en het verfwerk aan deze gebou wen nog eens te laten rusten. Dhr. Lamaitre acht het noodzakelijk om het buitenwerk toch te schilderen, daar anders het houtwerk zal inrotten. Dhr. Smies ziet daar de noodzakelijk heid nog niet van in. Dhr. Dieleman acht het ook beter eerst buiten en dan binnen te verwen. Dhr. DregmansDaar we vakmannen zooals dhr. Smies in ons midden hebben ■U

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2