mnmuLi. 1 DESÏINS VOKKST. Paarden- en Veemarkt. No. 53. Zaterdag 7 October 1005. 2fe Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- .Vlaanderen. F. DIELEMAN, FEUILLETON. Jaarlijksche Veemarkt Herhalingsonder wij s, Buitenland. 4XELSCI1E COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Ceht. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen MAANDAG den 9 OCT. 1905, des namiddags te l3/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. li 2. Verzoekschrift van den heer P. de Klekk tot het plaatsen van een ijzeren hek vóór zijne woning. f 3. Benoemen keurmeesters voor de veemhrkt. 4. Benoemen leden Nieuwjaarscom missie. I 5. Vaststellen Gemeentebegrooting 1906. 6. Vaststellen verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. 7. Als voren op de invordering. 8. Vaststellen kohier schoolgelden. 9. Vaststellen suppletoir kohier hoof- delijken omslag. 10. Reclame in zake hoofdei, omslag, Axel, den 4 Öct. 1905. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis 1362). 108) Begeerlijkheid en heersohzucht! gij zijt de oudste zonden der wereld, gij hebt de engelen hier boven ten val gesleept, gn hebt de verdoemenis over den eersten mensch in het paradijs gebracht. Eeówen zijn voorbijgegaan, nieuwe zonden zijn géboren, de hel heeft uit haren over- vloedigen schat, nieuwe misdaden aan de menschheid geleerd, maar gij, gij zijt nog onverdeeld de onuitputtelijke bron, die door alle .tijden, door alle volken uw gift uitstort, gij hebt den aanvang der wereld gezien, gij zult ook haar einde aanschouwen. Ja, gij vader dei- leugens, gij satan! zorg dat die bron niet verdroogt, en wee den ongelukkige, die éénen drop van haar venijn heeft ingezwolgen; het woelt als een gloeiend vuur door zijne aderen, het verteert hem, en alleen een nieuwe teug kan voor een oogenblik den helschen dorst lesscheu die zijne ingewanden verschroeit. Ik dronk dien noodlottigen beker, ik stortte dat gif door mijn bloed, en toeq, toen hebt gij, duivel! gij vijand der menschen. zeker uw helsch gelach aangeheven, want Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op Maandag den 30 October 1905, zooals breeder bij aanplakbil- letten is omschreven. Axel, den 4 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met November 1905 aan te vangen zich daartoe tot en met 27 October aanstaande, bij het Hoofd der Openbare School alhier, kunnen aanmelden. Axel, den 3 October 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. gij wist het, een nieuw offer was u toen ten deel gevallen; en met oplettende zorg hebt gij gewaakt, dat u dat offer niet weder ontviel, met onverbreekbare ketens, hebt gij het aan uwen dienst geklonken, de verbondsbrief werd ge schreven met bloed, meteigen bloed! En nu, nu het oogenblik is aangebro ken, waarop ik vervulling wacht van dat wederzijdsch verbond, nu' ik mijne hand zal uitsteken naar dat beeld, dat ik twintig jaren najoeg, en waarvoor ik zoo veel, zoo oneindig veel, opofferde, zal nu die genotrijke droom als eene nevelige wolk verdwijnen, zal ik uwen helschen schaterlach hooren klinken, a!s ik mij door u bedrogen en verraden zie? Duivel! dat zoude een feest voor u zijn, zoo als gij zelden, neendikwijls, in uw afgronden viert! Maar neen! neen! ik zal, ik wil het doel verwezen lijkt zien, ik wil het beeld grijpen, dat zich aan de eindpaal van den bloedigen weg voor mij heeft opgericht, en al moet er eene nieuwe gruweldaad be dreven worden, mijne hand zal nietsid deren, mijn voet niet wankelen. De vuist, die niet verlamde, toen zij de borst van den zoon moest treffen, zal ook vastheid bezitten om het hart vau den broeder te treffen De monnik was woest van het hou ten bankje opgesprongen, en terwijl hij pijn oog wild op den haard sloeg, waar eeuige glimmende houtskolen een twij DUITSCHLAND. Het aantal uitgeslotenen en stakers te Berlijn is tot 38,000'geklommen, daar ook de werklieden in de fabrieken van gloei- en Nernstlampen, welke behooren tot de Allgemeine Elektrizitatsgesell- schaft, het werk hebben neergelegd. De directie had die fabrieken niet willen sluiten, omdat twee derden van het personeel uit vrouwen bestaat. De directie van de fabrieken van Siemens deelt mede dat de pogingen van het stakingscomité om het tiende gedeelte van het personeel, hetwelk niet uitge sloten was, in de staking te betrekken, mislukt zijn, en dat bijna alle niet- uitgeslotenen voltallig zijn opgekomen. De groote centrales voor licht en kracht hopen binnen enkele dagen in staat te zijn, het bedrijf weer in zijn vollen omvang uit te oefenen. Er is Dinsdag reeds meer stroom geleverd dan de vorige dagen, hoewel de trams nog te kampen hadden met onvoldoenden toevoer en daarom maar voor de helft konden rijden. De gesleepte tramrij tuigen veroorzaakten in nauwe straten en op drukke kruispunten eenige stoor nis in het verkeer. De krachtstations worden dag en nacht door politie be waakt, en de goedgezinde stokers en machinisten zijn daar geheel in den kost. Uit de provincie zijn honderden werklustigen aangekomen, die onder politiegeleide naar de fabrieken gebracht worden. Aan de eindpunten van de tramlijnen in Moabit was het Dinsdagavond een beetje rumoerig, doordat opgeschoten jongens en janhagel, dat met de stakers niets te maken had, relletjes veroor zaakten. De politie kon echter, met de krachtdadige hulp van de commis sarissen van orde uit de arbeiders, de rust gemakkelijk handhaven. De sta kers zeiven gedragen zich voorbeeldig. Twee leden van het stakingscomité zijn Dinsdag bij burgemeester Kirschuer geweest, om zijn tusschenkomst in te roepen. De burgemeester verklaarde zich bereid, maar verzocht de afge vaardigden hun verzoek schriftelijk te herhalen, opdat het een officieel karak ter zou dragen. De hoop op een spoe dige verzoening behoeft dus nog niet opgegeven te worden. FRANKRIJK. Te Varennes heeft minister Etienne Zondag gespietst aan een feestmaal. Hij heeft herinnerd aan de eerste jaren der republiek en den lof gezongen der republikeinen, die de republiek hebben weten te handhaven te midden van het ontzaglijk gewapende Europa. Het zijn dus ging hij voort de gema tigde republikeinen geweest, die aan Frankrijk de vrijheid van pers en ver gadering hebben gegeven. Een gema tigd republikein, ook, Jules Ferry, heeft het verplicht neutraal onderwijs ge grondvest. En weder een man uit de rangen der gematigden, Waldeck Rous seau, heeft begrepen, dat het uit moest zijn met de aarzeling van hen, dieniet flink vooruit dorsten treden. Na de vijanden tot zwijgen gebracht en de kalmte hersteld te hebben, heeft vVal- felachtig schemerlicht in het midden van het vertrek wierpen, doch deszelfs hoe ken in eene ondoordringbare duisternis gehuld lieten; drukte hij krampachtig zijne armen kruisselings tegen het wol len kleed,' als om het hevig zwoegen der borst, die met korte, snel op elkander volgende golvingen, den beklemden adem doorliet, tot rust te brengen. Werktuige lijk, en zonder zijnen blik eene bepaal de richting te geven, deed hij een paar lange schreden door de hut, toen plotse ling een zacht diep gebrul, vergezeld van het knarsend geluid van op elkander schurende ijzeren schakels van eenen keten, in eene der donkere hoeken van de hut opging. Willibald stond stil, en zijn oog naar de zijde w'endende van waar zich het gebrom deed hooren, zag hij eene korte, donkere gedaante zich langs den grond bewegen, en toen, even als of zij uit eeneu afgrond opsteeg, zich langzaam tot hare volle hoogte ver heffen. De gedaante nam de onbepaalde, twijfelachtige vormen van een gedroch telijk schrikdier aan, wiens opengesperde muil twee rijen vreeselijke tanden liet zien, en in wiens monsterachtig hoofd, waaruit twee ruige ooren, als breed uit gespreide vleugels, steil overeind oprezen, een paar oogen flikkerden, die als vurige roode ballen door deduisternis heen boorden. vHu! Booze! Zijt gij het?" riep de monnik zacht, terwijl liem eene koude rilling langs de ledeu liep. Andermaal drong den sidderenden pater hetzelfde doffe gehuil en het ram melen van eenen ijzeren keten, knarsend in de ooren. /^Brengt gij mij de verzekering, dat mijnen wensch zal voldaan worden? of komt gij mij oproepen, satan?" vroeg Willibald somber, terwijl hij eenen stap terug deed. Een gerekt, doordringend huilen was het antwoord, en met eenen vreeselijken sprong vloog de afzichtelijke gedaante op den monnik aan, doch weerhouden door den keten, waaraan zij gekluisterd was, bleef' zij in het midden van den sprong op hare ruwe achterpooten eens- klap^ stil staan, en den rooden muil opensperrende, zoodat de monnik haren vochtigen adem op zijne vooruitgestokene handen voelde, scheen zij hem met hare vlammende oogen te willen verslinden. Willibald deinsde rillend terug, en bijna machteloos op het houten zitbankje neder Willende, hield hij zijn verglaasd oog starend op het brullende monster gericht. Op dit oogenblik flikkerde op den haard, uit een paar smeulende takjes, eene heldere vlam op, die de hut tot in deszelfs afgelegenste hoeken verlichtte, en toen herkende de pater in het ge drocht, dat hem had doen ijzen, den hond van de krankzinnige Agga. //Verdoemd!" riep de monnik, bij deze ontdekking uit zijne bedwelming ont wakende, #ben ik dan een kind gewor-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1