Gemengd Nieuws. Zij werd bezocht door 321 persoden, waarvan 266 uit Middelburg. Het aantal door hen gebrachte bezoeken was 1408 tegen 1367 in het vorig jaar. Het aantal Uitgeleende boeken be droeg 1290, dat der in de leeszaal ge bruikte 2691. Wat de landverhuizing naar andere werelddeelen betreft wordt medegedeeld dat in 1904 de provincie verlieten 173 hoofden van gezinnen en vrijgezellen, 61 vr. en 193 kinderen, samen alzoo 427 personen. Daarvan waren 11 welgesteld, 130 mingegoed en 32 behoeftig. 20 waren ambachtslieden, 118 daglooners en ar beiders; 9 oefenden een ander beroep of bedriji uit, 4 waren knecht of meid, 5 landbouwer en 17 waren zonder beroep. 169 hoofden of vrijgezellen vertrok ken naar Noord-Amerika, 3 naarZuid- Afrika en 1 naar Zuid-Amerika. De ontvangsten van alle gemeenten in Zeeland hebben bedragen t 2,851,200,395 opcenten waaronder f 80,665,86 uit op centen op de gebouwde, f 41,716,63 uit die op ongebouwde eigendommen en f 138,015,65' uit die op de personeel^ belasting, fö26,977,925 uit hoofdelijken omslag en f 14,219,55 uit belasting op de honden. De uitgaven beliepen f2,730,782,07. waaronder aan politie f 109,080,635 brandweer f 11,266,43', gezondheids dienst, f49,607,40' openbare wer ken f380,125,32, hooger onderwijs f22,050,28, middelbaar f39,581,38' en lager 756,546,75* De schulden der verschillende ge meenten bedroegen bij den aanvang van het jaar f 3,952,808,58, waarvan aan rente betaald is f 92,689,31 en af gelost f296,021,286. Op het eind van hetjaar was hef bedrag der schulden dus nog f3,656,787,296. Een particulier, bode van een plattelandsgemeente in den omtrek van Rotterdam, weigerde het vervoer van twee pompen bestemd voor de ge meente, omdat hij geen zin had een jaar en zes weken naar het betalen van de vracht te wachten, en het dan zoo hij zeide misschien nog niet te krijgen. Deze vracht is 1De bode heeft dus geen groot vertrouwen in zijn gemeentebestuur. (Af/tb.) Presidenteele dankbetuiging. Een vijftal postbeambten te Breda had bij het bekend worden van den vrede tusschen Rusland en Japan een geluk- wensoh aan President. Roosevolt gezon den. Zondag ontvingen zij, naar men ons meldt, van den President een £lank- betuiging voor dien gelukwensch. De politie te Hoorn heeft Zondag nacht twee blijkbaar gevaarlijke indivi duen gearresteerd. Een agent bemerk te vooi een perceel onraad en bij zijn nadering liepen eensklaps twee mannen hard weg. Bij den wedloop die nu volgde, mocht het den agent gelukken één der mannen te grijpen en naar het politie-bureau over te brengen. Men toog toen op weg om den ander te zoeken, dien men eindelijk ontdekte op het terrein van den steenkooper Zeilemaker, waar hij zich achter steen- hoopen verborgen hield. Toen men hem wilde aanvatten, sprong hij eensklaps in de stadsgracht, die hij trachtte over te zwemmen; aan den overkant wachtte echter nog een agent hem op, en moest hij van twee kwaden het beste kiezen; verdrinken of zich gewonnen geven. Hij koos het laatste. Na een verhoor te hebben ondergaan voor den commissaris van politie, werden beide mannen Zaterdag avond zwaar geboeid naar Alkmaar getransporteerd. Stakende kermisreizigers. Te Joure is een werkstaking onder de.kermis reizigers uitgebroken. Op aanwijzing van <jen marktmeester werd een ander kermisterrein aangewezen en moesten de staangelden vooruit betaald worden. De eigenaars weigerden dit laatste be slist en verkozen voor kramen en ten ten hun vroegere standplaatsen. Van beide zijden werd niet toegegeven en zoo is 'Zondag- de'eerste kermisdag te Joure zonder tent of kraam of draai molen gehouden. {Leeuw. Cl.) Zaterdag heeft op de stoomcement fabriek aan het Kanaal te Alkmaar een treurig ongeluk plaats gehad. Een jon gen, die steenen van de machine moest halen, stak op een oogenblik, dat deze stilstond, om gesmeerd te worden, zijn hand er tusschen, met het gevolg, dat deze er g'eheel afgereten werd, toen de machine weer begon te werken. De ongelukkige is dadelijk naar het gast huis gebracht, 't Ongeluk schijnt ge heel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten te zijn. Met de tram, die 's avonds te 7.55 van Joure naar Sneek vertrekt, had Donderdagavond een treurig ongeluk plaats. Even buiten Joure maakte zekere Minne K., van Leeuwarden, die van de jaarmarkt te Joure terugkeerde, ruzie met mede-passagiers en wel zoo erg, dat hij met een mes begon te zwaaien. Mede-passagiers waren o. m. de familie U. Van der Leij, van Oppen huizen, die van een bezoek bij familie te Langezwaag terugkeerden. De 63- jarige vrouw van den heer v. d. Leij met haar kleindochter van 5 jaar werd het te angstig in den wagen, waarom zij en ook anderen een goed heenko men zochten op het balkon van den tramwagen. De conducteur had het sein tot stoppen gegeven, toen eens klaps met angst werd vernomen, dat de vrouw van den heer Van der Leij en haar kleindochter van het balkon opder de tram waren gevallen. Het meisje werd gelukkig ongedeerd onder de tram weggehaald, maar met de vrouw was het treuriger gesteld, zij was zwaar aan het hoofd gewond. Het gouden oorijzer -was totaal verbrijzeld, terwijl het eene oor er bijna af was. De politie van Joure was spoedig ter plaatse en legde de hand op K. Hij werd uit de tram verwijderd en maakte de reis natuurlijk niet verder mede. De zwaar gekwetste tvrouw ging met de tram mede naar Sneek, waar zij per brancard werd vervoerd naar het St. Antonie-Ziekenhuis. Hier ver leende dr. Bouma spoedig heelkundige hulp. De toestand van de bejaarde vrouw is zorgwekkend. Leeuw. Ct. Op een der zoele avonden in de maand Augustus, vertelt De Tel., kwam een eerzaam sichippertje van Haarlem in Amsterdam merkwaardigheden zien. Hij bezocht den Zeedijk, kwam in een danshuis terecht, maakte kennis met -77-, Geertje Das danste met haar, dronk zelf veel bier en tracteerde zijn danseres op zoet gulden water en anisette. Daarna besloot men een luchtje te scheppen. In vertrouwelijk gesprek en bij helder maanlicht minnekoozend, wandelde hij met de Westelijke Viaduct naar den IJkant. Aldaar voelde de Haarlemmer de hand van Geertje in zijn zak en tevens bemerkte hij, dat zijn portemonnaie was verdwenen. Ook koos de vrouw het hazenpad. „Dat is niet mooi van je" riep hij haar na. Geertje werd echter by de nieuwe brug gegiepen door een politieagent, die haar fouilleerde en al het zilver en kopergeld benevens een bankbiljet van f 25 en een retourkaartje van den Haar lemmer los in haar zakken vond. Tegen Geertje werd door het O. M. der Rechtbank vijf maanden celstraf geëischt. Een middel om eieren voor onbe- paalden tijd te bewaren is uitgevonden door den fabrikant Folchi, te Milaan. De eieren blijven echter niet heel. Zij worden gekookt en tot een poeder ge maakt, hetwelk de voedzame eigen schappen en den smaak der eieren volkomen behoudt. i De Italiaansche regeering, die proe- ven nam met zulke gepulveriseerde- eieren, moet zeer voldaan daarover zijn. De inventaris van het fortuin van baron Alphonse de Rothschild, onlangs te Parijs overleden, is opgemaakt. De fiscus zal 21 millioen ontvangen. Deze zullen betaald worden op vier erfdeelen van 235 millioen elk. Barones Alphonse, zijn weduwe, krijgt twee «jeelen; mevr. Ephussie, zijn dochter, krijgt een deel en baron Edouard, zijn zoon, ook een. In 't geheel liet deze Rothschild dus 940 millioen achter. In de rue des Hirondelles te.Parys wonen sedert jaren de echtgenooten Simon met hun thans achtjarig zoontje. Simon is een dronkaard en wanneer hij dronken thuis kwam, mishandelde hij zijn vrouw. Woensdagavond had er weereen hevig tooneel plaats tusschen de echtgenooten. De man sloeg weer zijn vrouw en de kleine Robert, dit ziende, greep een keukenmes, sprong op zijn vader toe en stootte het hem tweemaal in de zijde. Simon moest naar het gasthuis worden gebracht, waar zijn toestand hopeloos wordt geoordeeld. Het Kind, door den commissaris on dervraagd verklaarde heel veel van zijn moeder te houden en gemeend te hebben dat zijn vader haar wilde dooden en hij zich dus moest verdedigen. In afwachting dat er een beslissing genomen worde, is de kleine Robert op het politiebureau gehouden. Twee reizigers trachtten elkaar te overbluffen door verhalen op te dis- schen van wat ze alzoo op hun tochten hadden gezien. In New-york, beweerde de een, bou wen ze zoo vlug, dat een hotel met 300 kamers en van alle moderne faciliteiten voorzien, bij het begin der maand aan besteed, aan het einde kant en klaar wordt geleverd. O, zei de ander, dat is niets. Ik zag in Londen, 's morgens beginnen met den aanbouw van een rij arbeiderswo ningen en toen ik 'savonds voorbijkwam, was er een deurwaarder bezig twee ge zinnen op straat te zetten, wegens ach terstallige huur. Een zeer treurige gebeurtenis heeft zich weer afgespeeld in de buurt van Longwy naar aanleiding van de nog altijd niet geëindigde werkstaking in dit district. Donderdagochtend wilde uit België een aantal onderkruipers de grens overtrekken ten einde te Longwy aan het werk te gaan. Om hen te beschermen tegen aanvallen van de zijde der stakers worden die tot de grens begeleid door Belgische gendarmes en daar onder de hoede der Eransche troepen gesteld. Ofschoon deze laatsten nog niet waren aangekomen, wilden eenige arbeiders toch de grens over trekken, niet vermoedende, dat een troep stakers hen bespiedde. Nauwelijks echter waren zij op Eransch grondgebied, of de stakers, in het struikgewas verborgen, losten eenige revolverschoten. De Belgen begonnen toen met steenen te werpen, waarop hun aanvallers, die toen een troep Fransche soldaten hoorden aankomen, de vlucht namen op Belgisch grond gebied. De Belgische gendarmes losten toen eenige karabijnschoten op hen, zoodat de stakers weer over de grens vluchtten. Verscheidene hunner waren ernstig gewond en een hunner door een schot in het hart gedood. De Belgische gendarmerie is sedert ver sterkt, omdat men een wraakneming vreest. Het lijdt geen twijfel, of deze treurige gebeurtenis, die waarschijnlijk ook wel te wijten is aan het feit, dat in België de politie en het leger gewoon i§, veel hardhandiger en brutaler tegen de stakers op te treden, dan in Frankrijk, zal onder de Fransche arbeiders veel ontroering wekken. Honden als tabaksmokkclaars. Ge durende de laatste drie maanden zijn niet minder dan 270 honden door de Italiaansche grein wachters doodgescho ten, omdat zij tabak suiker en zout uit Zwitserland binnensmokkelen. Daar deze artikelen bij invoer in Italië aan een hoog invoerrecht onderworpen zijn, werd er zeer veel gesmokkeld, vooral tabak. De Italiaansche Regeering heeft de grenzen door hooge netten van ijzer- draad beschermd; welker openingen van alarmklokken voorzien zyn en op ongeveer honderd meter staat een grens beambte met geladen geweer op wacht. Zoodoende konden de smokkelaars hun bedrijf niet meer uitoefenen zonder ge vangen genomen te worden en zijn daarom op den sluwen inval gekomen, honden voor dezen arbeid af te rich ten. De hond wordt eerst in een Ita- liaansch grensdorp gebracht, waar hij goed govdederd en verpleegd wordt. Dan brengt men hem na eenige weken naar het dichtst bijzijnd Zwitsersch dorp, waar men hem half laat ver hongeren en waar een man in de uni form van Italiaansch grensbeambte hem dikwijls een dracht slaag geeft. Heeft deze behandeling eenige dagen plaats gehad, dan wordt een pakje tabak aan de halsband gebonden en het dier los gelaten. Aanstonds loopt hij naar de grenzen om de plaats waar hij vroeger d behandeld en rijkelijk gevoed werd, aan den Italiaanschen kant te bereiken en als hij een grensbeambte ziet, herinnert hij zich de slaag die hij gekregen heeft en vermijdt zooveel mogelijk in zijn nabijheid te komen. De hond zoekt langs de draadversper ring tot hij aan een springopening komt die hij openstoot. Als ifu de schel overgaat vuurt de grenswachter aanstonds, maar als hij den hond niet treft kunnen de binnengesmokkelde waren, niet meer in beslag genomen worden, want alles wat de grenzen over is, wordt als aangegeven be schouwd. Als nu een- of tweemaal op een hond geschoten en hij ontsnapt is, wordf hij zeer voorzichtig en wacht tot de beambte zoo ver mogelijk ver wijderd is en dan tracht hij zoo door de opening te komen dat de schel niet over gaat. {De Rooker.) Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 29 Sept. 1905. Veroordeeld zijn: K.L. L., bierhuis houder, H. v. G., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, ter zake van spoorweg overtreding ieder tot eene boete van 11, subs. 1 dag hecht. A. D., J. B., vrachtrijdersknechten, L. B. v. K., F. J. v. K., vrachtrijders, allen te Ter Neuzen, A. E. d. M., J. C. B., boerenknechten, C. v. d. V., arbeiders, allen te Zaamslag, ter zake vanhet rijden over een berm van den wegieder tot eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hecht. T. B., veekoopman te Bouchaute, A. v. P., smid, H. W., schilder, beiden te Zaamslag, ter zake van het rijden met een velocipède zonder lantaarn ieder toteene boete van f 1, subs. 1 dag hechtenis. R. v. G., rijwielkoopman te Moasel, ter zake van het rijden met een motor rijwiel zonder vergunningtot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. E. C., leurster, E. S., leurster, beiden te Bouchaute, ter zake van het rapen van schelpvischieder tot eene -boete van f0,50 subs 1 dag hecht. E. B., R. B., arbeidstérs, C. d. P,, arbeider, allen te Bouchaute, S. v. T. en H. d. J., arbeidsters te Ter Neuzen, ter zake als voien; ieder tot een boete van f 1. subs. 1 dag hecht. J. v. d. B., broodbakker te Ter Neu zen, ter zake van openbare dronken schap tot eene boete van f 1, subs, 1 dag hecht. L. J. v. D., bootwerker, P. F. d. E., werkman, J. v. H., schipper, J. B. d. W., gep. O.-I. militair, allen te Ter Neu zen, S. E. L., leurster te Gent, ter zake als vorenieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3