Binnenland. Landbouw. unie gebracht worden. Het zijn „kolo nel" Gaynor en .kapitein" Greene, beiden uit Georgië, beide in 1899 in staat van beschuldiging gesteld wegens bedriegerijen, bij de uitvoering van havenwerken te Savannah ton nadeele van het gouvernement gepleegd. Zij ontsnapten naar Canada, en naar men zegt hebben zij een millioen dollars besteed om, door alle instantiën heen, hun uitlevering te beletten. AFRIKA. Een correspondent te Port Said seint over de ontploffing van de Chatham in het Suez-kanaal De Chatham is om zeyen minuten voor tienen in de lucht gesprongen. Te Port Said was de ontploffing ter nauwernood merkbaar. Een ontzaglijke rookkolom die zich als de takken van een boom uitspreidde, werd waarge nomen. Het geraas van de ontploffing was maar zwak, en, in het water zag men geen beweging. Om bij negenen waren de ladingen geplaatst en werd het sein„gereed" naar Port Said afgezonden. Daarop vertrok de ambtelijke commissie naar El kautara, waar de lading ontstoken moest worden. Zij bestond uit acht leden met twee assistenten. 5 K.M. van het schip, terwijl nog 56 genoo- digden op verderen afstand, buiten het afgezette gedeelte, aanwezig waren. Bij aankomst van de stoomsloep op het punt, waar de lading zou afgevuurd worden, werd eerst de galvanometer beproefd, en om 9.50 werd de stroom gesloten. Een zuil water, 500 meter hoog, rees twaalf seconden lang omhoog, eerst toen vlogen de wrakstukken de lucht in. Stukken ijzer van tonnen zwaarte werden een kilometer ver weggeslingerd. Nog 35 seconden na het ontsteken van de lading vloog er wrakhout de hoogte in. De spoorweg werd niet beschadigd, maar de telegraafpalen werden vernield. Ook het zoetwaterkanaal bleef gespaard, maar was bedekt met duizenden doode visschen. Maar terwijl de westelijke oever van het kanaal onbeschadigd bleef is de oostelijke oever weggeslagen over een afstand van meer dan 200 meters en op een breedte van 70 meter, terwijl nog op meer dan 400 meters scheuren loopen. Men weet ook, dat de achtersteven van het schip nog niet vernield is, zoodat nog een ontploffing noodig zal zijn. Midden in het kanaal is de diepte nu nog slechts 5, in plaats van 9 meters. masker dan niet afgerukt, had de bis schop dan niet ontdekt, dat hij bedrogen, dat hij verraden was door den monnik, dien hij vroeger al zijn vertrouwen, al zijne genegenheid geschonken had! Ja kon hij nog het loon van ijver en ge trouwheid in de schaal leggen, dan zoude, wanneer hij ook daarbij rang en ge boorte voegde, de bisschop zich wellicht laten bewegen om den oudsten zoon, die oproerig was geworden, van het vader lijk erf, den Schuileriburg, te ontzetten, enMaar neen!" riep de monnik bitter uit, toen hij tot hiertoe stilzwij gend den loop zijner gedachten gevolgd had, ff van Arkel kent mij; die fiere bastaard, heeft mij het mom afgerukt, en nog, nog had ik dit kunnen verhoeden, indien ik dien ouden grijskop niet ont moet had. Ha! wijze listige monnik! waar was uwe fijne geslepenheid, toen gij met onnoodige leugens, die nergens toe konden strekken dan tot de vlam, welke reeds krachtig genoeg brandde, een weinig meer te doen opflikkeren maar waardoor ook het bedriegelijk kleed, dat u omhulde, in den brand vloog. Deze hut, met al wat daar in is, met al wat daartoe immer behoorde, is mijn verderf geweest: vervloekt zij dan nog het uur, waarin ik den eersten stap over haren drempel deed. Toen reeds was de kiem gelegd voor een luister en groot heid, welker bereiking het eenigste doel mijns levens was, en waaraan ik de De correspondenten zijn 't er niet over eens, hoe lang het verkeer gestremd zal zijn de commissie moet daarover nog rapport uitbrengen maar de laagste schatting is vele dagen. De telegrafische gemeenschap is slechts twee uren verstoord gebleven. Toen de ontploffing plaats had, lagen te Port Said slechts vier schepen te wachten. Naar aanleiding van deze opruiming worden andere groote ontploffingen in herinnering gebracht. In 1896 ont ploften bij Johannesburg spoorwagens met 56,000 k.g. dynamietop 900 meter afstand werden toen huizen beschadigd, en in den grond werd een gat van 10 meter diepte geslagen, 70 meter wijd. Te Santander sprong in 1893 een schip in de lucht dat 27,000 k.g. dynamiet aan boord had. De grootste hoeveelheid dynamiet, op eens tot ontploffing ge bracht, was 137 ton, waardoor de East River bij New York voor de scheepvaart geopend werd, nadat ontploffingen, waarmede 50 ton gemoeid was, dit groote werk hadden voorbereid. TWEEDE KAMER. Het wederantwoord van H. M. de Koningin aan de commissie uit de Tweede Kamer, belast geweest met de aanbieding van het Adres van Ant woord op de Troonrede lnidt: „Mijne Heeren! „Het is Mij aangenaam de verzeke ring te ontvangen van de instemming der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal met Mijnen wensch, dat de ar beid, die haar wacht, onder Gods zegen moge strekken ten nutte van het Ne: derlandsche volk. Ik verzoek U aan de Kamer Mijnen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord." Niet alleen ons land wordt door de aardappelziekte bezocht, maar ook het buitenland heeft daardoor veel van zijn productie zien verloren gaan. Zoo meldt de consul-generaal van ons land te Melbourne, in Australië, dat de schaarschte der aardappelen wordt toegeschreven aan een daar op groote schaal voorkomende aardappel ziekte, die het bovenste gedeelte van het gewas aantast in den vorm van een zwam, en, zich omlaag versprei dende, den geheelen aardappel zwart maakt. Waar den vorigen winter voor een ton aardappelen 2 pond werd betaald, wordt daarvoor thans 9.10 tot 10 pond per ton gegeven. In Nieu w-Zeeland, is deze ziekte zóó öpgetreri"': dat men daar zelfs gaarne 13 a 14 pond per ton betaalt, niettegen staande van uit Tasmania leveringen geschieden. Ook schijnt er geen spoedig vooruit zicht te zijn op verlaging der aard appelprijzen. De qualiteit der uien schijnt daar ook veel te wenschen over te laten. Werd verleden jaar voor een ton 1.10 k 2 pnd. betaald, thans geeft men reeds 25 a 26pnd. voor een zelfde hoeveelheid terwijl nog vervvacht wordt dezen prijs tot 30 pnd. te zien rijzen. Een en ander houdt echter verband met het optreden van een trust, die zijn voorraden op de verschillende hoeven en stations bewaart en slechts helft van dat leven, in vergetelheid en Verachting, in leugens en bedrog door wroet, ten offer bracht. Maar die kiem, die eenmaal tot een krachtigen stam moest opwassen, werd door eene ver achtelijke slaafsche drift, door een ellen dig genot, geknakt, en de wortels welke zij schoot, moesten reeds bij hunne eerste ontspruiting besproeid worden met. bloed!" voleindigde de monnik somber. Wordt vervolgd.) kleine partijen los laat, om den prijs staande te houden. Van buiten af, van uit Californië, Manilla en Japan voert men zelfs uien aan, die, hoewel vaak zoo slecht zijnde, dat aan een lading van inferieure qualiteit, uit Sydney, lossing geweigerd werd, toch nog voor 9 pnd. per ton worden verkocht. M. Ct. AXEL, 3 October 1905. Zuiddorpe. De heer Van Bijlevelt, landbouwonderwijzer te Westdorpe zal den aanstaanden winter alhier een achttal voordrachten over bemestings leer geven. Op Woensdag 8 November a. s. 's avonds om 6 uur zal de eerste voor dracht gegeven worden. Meer dan 40 leerlingen hebben zich voor deze les sen aangegeven. De exportslachterijen te Zuid dorpe en Overslag zijn weer in wer king. De voorraad schijnt echter niet groot te zijn, daar zelfs diertjes van 12 weken gekocht worden, waarvoor men zelfs f15 tot f 17 betaalt. Men koopt ze echterliefst per kilo en geeft dan tot 45 cent. Door ds. J. Tholen te Zaamslag is bedankt voor de beroepen naar de gemeenten Scherpenzeel en Hoogvliet. Zaterdagmiddag is bij hoogwater te Terneuzen de inlaagkade ingevloeid, welke aldaar ten behoeve der werken aan de nieuwe buitenhaven was aan gelegd. Zondag werd te Hulst door den inspecteur van politie te Terneuzen in arrest genomen een orgeldraaister die tijdens zij op de Terneuzensche kermis in dienst was het horloge van de dienstbode in een bierhuis had ont vreemd. De inspecteur is gisteren naar België vertrokken om daar het horloge op te sporen. Woensdag werd door zekeren L. te Nieuw-Namen een zilveren horloge ontvreemd en later verkocht voor f 1,80. Zondag is de dader te Hulst gear resteerd. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Zevenaar is benoemd de heer G. Blijdenstijn te Hontenisse. Door den landbouwer S. van Dorsselaer te Kapellebrug (gemeente St Jansteen) is voor de som van 1000, verkocht en Donderdag afgeleverd, een paard, eene zwangere merrie, bestemd voor Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden. Het is een prachtig dier, wat door de betaalde som en de bestemming wordt bevestigd. Hulsterbl Verleden Zaterdag werd te 's Her togenbosch voor het front van een groot aantal onderofficieren en marechaussees door den divjsie-commandant de eere medaille in zilver uitgereikt aan den opperwachtmeester der marechaussee Wauden aldaar, en in brons aan den marechaussee Stormezand van de bri gade Philippine. Zeeland in 1904. Aan het verslag van den toestand der provincie Zeeland in 1904, door Gedeputeerde Staten uitgebracht aan de Provinciale Staten, ontleent de M. Ct. het volgende In het algemeen kon worden gezegd, dat de toestand van de nijverheid dezelfde bleefverlevendiging van beteekenis viel niet waar te nemen. Nochtans hebben zoowel de enkele grootere als de op meer bescheiden voet gedreven inrichtingen, naar allen schijn, met voordeel gewerkt en, wat in deze Provincie voor de kleine nijver heid van groote beteekenis is, landbouw en veeteelt hadden een gunstig jaar. De op kleine schaal gedreven vlas industrie gaf gedeeltelijk bevredigende uitkomsten. De toestand van enkele coöperatieve zuivelfabrieken wordt gunstig genoemd die te Schoondijke werd opgeheven. De oesterhandel schijnt weder te zijn tegengevallen, omdat, hoewel de aftrek beter was dan in 1903, de prijzen te laag waren. De mosselhandel was voordeelig, door goede qualiteit en goede prijzen. De stoom-meelfabriek te Sas van Gent onderging eene belangrijke uitbreiding. De beide suikerfabrieken aldaar hebben, wegens hooge marktprijzen en hoog suikergehalte der beetwortelen, goede winst gemaakt, en de „Nederlandsche Spiegelglasfabriek" terzelfder plaatse, welke wreder overging in andere (Fran- sche) handen, was in volle werking. Het sterftecijfer bleef binnen de gewone grenzen en de openbare gezond heidstoestand kon gunstig worden ge noemd alleen waren de gevallen van diphtheritis, roodvonk en mazelen in sommige gemeenten* vrij talrijk. Het aantal leerlingen bij het lager onderwijs was op de openbare scholen 28.146 en op de bijzondere 7468, samen dus 35.614daarvan werden kosteloos onderwezen 15.008. Van de herhalingsscholen maakten 1365 leerlingen gebruik. Wat de leerplichtwet betreft, is te vermelden dat ten opzichte van kinderen, bedoeld in art. 21 6, werden opge maakt 9 processen-verbaaltwee der geverbaliseerden werden vrijgesproken, de overige veroordeeld. Ten opzichte van schoolgaande kin deren, bedoeld in art. 21 4 en 5, werden opgemaakt 2520 processen- verbaal, werden vrijgesproken 160, veroordeeld 1474 personen, 169 werden niet vervolgd en 717 zaken waren opl het eind des jaars nog niet berecht. Het aantal onderwijzers was op 1 Jan. 1905 aan de 166 openbare scholen, 161 mann. hoofden en 5 vrouwelijke, 378 mann. en 185 vr. onderwijzers, 46 m. en 58 vr. kweekelingen en 105 vakonderwijzers op de 54 bijzondere scholen waren 44 mann. en 10 vr. hoofden, 82 m. en 56 vr. onderwijzers 14 m. en 12 vr. kweekelingen en 38 vakonderwijzers. Het geheele getal onderwijzers aan de openbare lagere scholen bedroeg 729 tegen 724 in 1904. Aan subsidie boven en behalve de bijdrage, bedoeld in art. 45 der onder wijswet, werd door de verschillende gemeenteraden gevraagd f23.500, door Ged. Staten noodig geacht f20.165 enj door het Rijk toegestaan f18.135. Aan 53 bijzondere scholen werd door het Rijk een bijdrage toegekend van f61.242.29. Ten opzichte van de drankwet is te vermelden dat in 1904 vergunningen werden verleend 13 voor localiteiten waarvoor reeds aan een ander persoon vergunning was verleend, 19 nieuwe binnen de grenzen van het maximum en 8 krachtens de 8» zinsnede van art. 2 der wet. Ingetrokken werden 2 vergunningen krachtens art. 9 der wet en 19 ver vielen bij gebreke van tijdige betaling van het recht. Voor de 1068 vergunningen werd een recht betaald van f30.914.62. Ten behoeve der onderhoudswerken van de calamiteuze polders of water schappen werd aanbesteed tot een bedrag van f136.667. Bovendien werden nog in het belang van zeewering of oeververdediging aanbesteed of onder hands aangenomen werken tot een bedrag van f 133.724.175. De begrootingen der verschillende waterkeerende, niet calamiteuze polders en waterschappen bevatten uitgaven voor zeewering en oeververdediging ten bedrage van f348.031.01. De provinciale bibliotheek vermeer derde in 1904*met 1619 boekwerken, waarvan 402 door aankoop, 526 door geschenk en 691 in bruikleen werden verkregen.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2