DESTI\S VOÉKST. Xo. 52. Woensdag 4 October 1005. 21e Jaarff. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. feuilleton. AXËLSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. C01JIÜNT. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cönt. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franca ingewacht, uiterlijk tot- Dinsdag- én Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLANI). Hoe langer hoe meer leest men van gemeenten, die op .groote schaal zee visch opkoopen, om die tegen den kostenden prijs aan de burgers, die geen vleesch op tafel zien, te verkoopen. Ook het magistraats-college te Dortmund heeft Vrijdag besloten, groote hoeveelheden visch op te koopen. Graaf Udo Stoiberg heeft den rijks kanselier voorgesteld, de spoorweg tarieven voor het vervoer van levend vee te verlagen. De veehouders lijden zoodoende geen schade en de verbrui kers zullen er bij gebaat zijn. ENGELAND. Naar Reuter uit Calcntta seint is er Donderdag in den Kaligat-tempel, den grootsten in Bengalen, een vergadering gehouden van vijftigduizend menschen, die deze gelofte hebben afgelegd Wij zweren in de heilige tegenwoordigheid van de godin Kali, op deze heilige plaats, dat wij zoo eenigszins mogelijk geen buitenlandsche goederen zullen koopen, noch in winkels van vreemde lingen waren koopen die in winkels van inlanders te krijgen zijn, noch iets koopen dat de vreemdelingen hebben gemaakt en onze landgenooten kunnen maken." De politie tast bij het onderzoek van den moord op Miss Money, het meisje dat dood in eenspoorwegtunnel gevonden is,_ nog in het duister. Zooals gewoonlijk by een geheimzinnigen moord hebben Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 107) XXX. Omstreeks het vallen van den avond zat in het veermanshuisje aan het Salc- kerveer, de monnik Willi bald uit het Fiaterhuis. Sedert zijne terugkomst uit Utrecht, waar hij het eene zijner twee helsché plannen had zien gelukken, en het andere in duigen vallen, had hij zich niet weder in Zwolle durven vertoonen, eensdeels omdat hij, nog in Utrecht zijnde, en na zijn eerste onderhoud met den bisschop, later om eene tweede gesprek verzocht hebbende, hem dit op eene onvriendelijke wijze was afgewezen, waaruit hem zijn geweten deed voorspellen, dat zijne duis tere kuiperijen ten deele waren ontmas kerd, en hij bij den bisschop in ongenade gevallen was; en ten andere was de vrees bij hem levendig, dat Rocko misschien zijnen naam genoemd had, als den bela ger van graaf Gunthers leven, in welk geval hij moest vreezen dat de Voërsters op hem zouden loeren. Daarom was hij denzelfden avond, nadat hij den baron verscheiden personen Sir A. Cbnan Doyle, den schrijver van Sherlock Holmes' avonturen, naar zijp oordeel gevraagd. Aan een verslaggever heeft hij gezegd, dat hij de zaak maar aan de Engelsche politie zou overlaten. In zijn boeken heeft hij wel eens op die politie afgegeven, maar hij is van meening natuurlijk dat de Engel sche politie de beste van de wereld is. Wel had hij een aanmerking te maken op de spoorwegmaatschappijen, omdat zij niet zorgen dat er in eiken trein afzonderlijke coupé's vöor vrouwen zijn. Laatst had hij zelf nog ondervonden, dat op het laatste oogenblik de conduc teur een stomdronken man bij hem in den coupé schoof. Had een dame in zijn plaats alleen in den coupé gezeten, dan was zij een half uur lang aan zoo'n wezen overgeleverd geweest. Het is niet in Engeland alleen dat men in treinen met dronken menschen opgescheept wordt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men vreest, dat het heden te Boeda- pest weer spoken zal. Burgers en studenten willen dan een fakkeloptocht ter eere van de leiders der oppositie houden. De sociaal-democraten willen daar tegen in manifesteeren. De bur gerij heeft vervolgens, om dë sociaal democraten klein te krijgen, tienduizend boeren uit den omtrek uitgenoodigd aan den fakkeloptocht mee te doen. De sociaal-democraten hebben daarop alle werklieden uit de vele fabrieken in de buurt opgeroepen. Dat kan dus wat geven. van Voërst en diens volgelingen uit de bisschopsstad had zien wegtrekken, den trein van verre gevolgd, en had ook hij de stad verlaten. Goed bekend met den weg, had hij, langs bijpaden en zijwegen, tegen het aanbreken van den morgen liet dorp Putfen bereikt. Daar had hij zich gedurende den dag verscholen gehou den, en was tegen den avond weder op weg gegaan, zoodat hij, in het midden van den volgenden nacht, bij den IJssel, aan het Salckerveer, was aangekomen. Na door de veerpont van Wouter te zijn overgezet, had hij tijdelijk zijnen intrek in het veermanshuisje genomen. Brandend van begeerte om te ontdek ken hoe de zaken te Zwolle stonden, en vooral, of ook de graaf van Sehuilen burg zich als vijand van den bisschop verklaard had, had hij, in den loop van den dag, tevergeefs alle moeite aangewend om daaromtrent iets te vernemen, tot hij eindelijk op den inval was gekomen, om den ouden Wouter naar Zwolle te zen den, ten einde daar datgene uit te vor- schen, waartoe hij zelf zich niet in de |Stad durfde vertoonen. Het kostte den monnik weinig moeite, den eenvoudigen schipper, die in hem nog altijd den heiligen vader uit het I raterhuis zag, die zoo lange jaren zijne ut bijna dagelijks had bezocht, om daar -roost en vrede te brengen, welke eT zoo geheel was uitgeweken, sedert zijne onteerdj sedert zijne Agge zinne- ZWEDEN en NOORWEGEN. Volgens den correspondent van Politiken te Kristiania, ziet het er naar uit, dat het Storting zal toegeven aan den aandrang om de kwestie van koningschap of republiek het volk ter beslissing over te laten. Aftenpos ten heeft anders weer een artikel, waarin het als vaststaande wordt aangemerkt, dat, zoo koning Oscar het aanbod om een prins van zijn huis als koning van Noorwegen aan te wijzen afslaat, prins Karei van Denemarken koning wordt. Die keuze bevalt hét blad ook, omdat Noorwegen dan den band met Dene marken en Engeland toehaalt. RUSLAND. De Slowo (Petersburg) had een boos artikel over het Engelsch-Japansche verdrag. Japan heette „een gehuurde agent in dienst van Engeland's begeerig- heid". Rusland zoo schreef het blad verder denkt niet aan verovering van Indië en behoeft zich dus niet ongerust te maken over maatregelen, ter verdediging van dat land genomen. Te Odessa en te Warschau is in de umversiteitskwestie nog altijd geen verbetering gekomen. De lessen kunnen niet hervat worden, want aangezien de krijgswet volstrekt verbiedt, ver gaderingen te houden, kunnen de stu denten niet bijeenkomen tot het be handelen van een voorstel om zich bij den toestand gelijk die nu is, neer te leggen. Om bloedige botsingen met de kozakkeute vermijden, is men over eengekomen, te blijven staken totdat de staat van beleg opgeheven is. Op loos was geworden, die in hem nog steeds den godvruchtigen monnik, den bereidwilligen geestelijke aanschouwde, welke hem zoo edelmoedig te Utrecht had ten dienste gestaan, en zoo belang loos, hem bij den bisschop tot voorspraak geweest was; het kostte Willibald weinig moeite om den ouden Wouter over te halen voor hem naar Zwolle te gaan, dewijl hij hem deed geluoven, dat hij van den jongsten tocht nog te ver moeid was, om zich zelf naar de stad te begeven. De oude veerman ver liet in den laten namiddag zijne hut, om in Zwolle te gaan uitvorschen het geen Pater Willibald wenschte te weten. Alleen achtergebleven in de stille en afgelegen hut van den schipper, gaf hy aan de reeks zijner denkbeelden den vrijen loop, en in zijn geheugen terug roepende hetgeen de laatste dagen had den opgeleverd, knoopte hij daaraan als van zelve de verwachtingen, welke hij in de toekomst te gemoet zag. Het plan, waaraan hij jaren lang met sluwheid en list gewerkt had, was ein- delijk gelukt, het twistvuur, dat lang reeds gesmeuld had, tusschen den bis^ schop en den baron van Voërst, was ont vlamd, en wat voornamelijk zijn doel was ook de graaf van Schuilen burg had er zich allerwaarschijnlijkst in ge mengd, en" de zijde van den Voerster gekozen. Maar wat baatte hem dit alles, het voorbeeld van de universiteit te Petersburg en de Polytechnische school te Warschau, heeft de raad van beheer der universiteit te Odessa een motie aangenomen, waarin tot de regeering het verzoek gericht wordt, onverwijld de onbillijke en strenge uitzonderings bepalingen op te heffen, bestaande ten aanzien van de Joden die tot de hooge- school wenschen toegelaten te worden. JAPAN. Generaal Haragoesji, „de veroveraar van Sachalin" die weidsche titel wordt hem gegeven is Vrijdag in Japan teruggekeerd. Reuter seint, dat bij de begroeting van den generaal vroolijkheid gewekt werd toen een dame haar spijt uitdrukte dat slechts de helft van Sachalin Japansch zou worden, maar dat dit zijn schuld niet was. AMERIKA. Bij den zwaren wervelstorm, die Dinsdag Manila bezocht heeft, blijkt de kanonneerboot Leyte gezonken te zijn 11 Amerikanen en 24 inboorlingen kwamen daarbij, om het leven. Ook uit andere plaatsen van den archipel wordt melding gemaakt van verlies van menschenlevens. Het transportschip Juan Rodriguez zit aan den grond bij Legaspi. Aan de hennep-aanplantingen alleen is een schade van een millioen dollars toegebracht. Twee Amerikaansche oplichters, over wier uitlevering drie jaren lang door de regeering der Vereènigde Staten onderhandeld is, zullen nu eindelijk door Canada op het grondgebied der Schuilenburger mislukt was: zoo lang toch die leefde, kon hij de hand naar diens grafelijke goederen niet uitstrek ken. Was het bekend, had de mars kramer het verraden, dat het de monnik Willibald was geweest, die den dolk tegen den graaf gehuurd had, dan liep niet alleen zijn eigen leveu gevaar om ui de vreeselijke handen der Voërsters te vallen, maar door dubbele waakzaam heid zoude het hem belet wordeu, ander maal een poging te doen om den Schui lenburger uit den weg te ruimen, en waar, waar, zoude hij hem zoeken? Was hij op den Schuilen burg of op den Voërster Stins, op beide was hij veilig, op beide was hij beschermd tegen den sluipmoordenaar, dié andermaal op hem zoude afgezonden worden. Welken uit slag zoude deze vete hebben? gewis, de bisschop zoude zegevieren, de beide Over- stichtsche edelen zouden moeten bukken voor de macht van Sint Michiel; maar wat zoude van Arkel met de goederen der beide oproerige edelen doen? zoude li ij lmune kasteelen, die roofnesten, welke sedert eeuwen het Oversticht met eene ijzeren roede gegeeseld hadden, verwoes ten, de laatste sporen daarvan verdelgen, en de rijke goederen, aan de bezittin gen van het bisdom trekken, of mocht hij de verachte, de nietige monnik hopen, tot loon zijner trouwe diensten met den Schuilen burg beleend te worden 1'rouwe diensten 1

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1