Uk J, I DE CAL8EIJ0E, Binnenland. Uitsluitelijk raadplegingen Yoor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. gericht, maar deze kan op Verre na niet in de behoefte voorzien. Nauwelijks is de stadhouder van den Kaukasus uit Bakoe vertrokken of het is weer aan het gisten. De politie heet t Zondag zestig personen, allen zg. mtel- lectuels en arbeiders, benevens zeven vrouwen in hechtenis genomen wegens deelneming aan een verboden verga- Thans zijn reeds meer dan 40,000 personen uit Bakoe verwijderd of ge vlucht. En nog altijd houdt de uittocht aan. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Aan het statendiner, dat Maandag avond in het van buiten en van binnen met electrische lampjes verlichte stad huis van Leeuwarden werd gegeven zaten met de vorstelijke gasten en hunne hofhoudingen verschillende autoriteiten aan. De commissaris der Koningin hield eene toespraak, waarin hij de hooge bezoekers welkom heette en getuigde van de liefde en trouw van Friesland's bevolking. Hij besloot met de beste wenschen voor H. M. en den Prins. De Koningin beantwoordde de rede, gewaagde met ingenomenheid van de blijde inkomste in Friesland en gaf de verzekering van de levendige belang stelling van haar en den prins in al hetgeen hun zal worden getoond. Tot groote geestdrift van de aanwe zigen eindigde Hare Majesteit haar toe spraak met den volgenden heilwensch in zuiver gesproken Friesch„Alhwet wy flele for it lok en it wolwêzen fen Fryslan, üterje wy yn dizze inkelde wirden„Libje Fryslan". Verschillende autoriteiten zijn door H. M. gedecoreerd of bevorderd in de Nederlandsche orden. Dinsdagmorgen vroeg brachten reeds extra treinen en trammen, rijtuigen en fietsen uit schier alle dorpen van Fries land duizenden bezoekers naar Leeuwar den. Tegen 9 uur was er bijna geen doorkomen van de fraai versierde stra ten en vooral in den omtrek van het paleis van den commissaris der Konin gin, waar de hooge bezoekers hun in trek hebben genomen, kon men over de hoofden loopen. Het weer was betrokken en er dreigde regen. Te half tien bracht een mannenkoor van een 120 leden, begeleid door de stafmuziek van het 9e regement infan terie, de Koningin en den Prins een aubade. Gezongen werden het oude Wilhelmus, het Nederlandsche volks lied en Holland's glorie. De Koningin hoorde voor het open raam van het Paleis den zang aan. en neerslachtig aftrokken. De brand was gebluscht, sleehts hier en daar smeulde nog het vuur onder de ingestorte puinhoopen, en toen de terug keerende boogschutters, onder luidruch tig gejuich, de Dieserpoort weder binnen trokken, en het blijde nieuws verspreid den, dat de baron Sweder van Voërst was gevangen genomen, vergat men bijna den vreeselijken slag, die de ver woestende brand de harten der Zwolsche ingezetenen had toegebracht, en hier en daar verhieven zich reeds enkele vreugde kreten, om de bende te verwelkomen, die den vijand der stad gevankelijk in hun midden voerde, maar die jubeltoonen verstomden, en werden door jammerkre ten vervangen, toen het ijzingwekkend gerucht zich bevestigde, dat geene der uitgetogene burgers de beDde volgde Dunr was het bezit van den baron van Voërst gekocht. Zeventig der rijkste burgers (zegt de geschiedenis) keerden niet weder tot hunne haardsteden terug! Wordt vervolgt De president der aubade-commissie, de heer Roemer, en de dirigent, de heer Koerman, werden binnen genoo- digd- Ook werden bij de Koningin toege laten drie meisjes uit de Jacobstraat, tegenover het paleis, die H. M. een bouquet aanboden. Om tien uur ving de rijtoer door de stad aan, waarbij H. M. weer in Friesch costuum was gekleed. Bezocht werden daarbij het Friesch Museum, de coöpe ratieve stoomzuivelfabriek en de ten toonstelling van Friesche nijverheid en huisvlijt, op speciaal verzoek van H. M. georganiseerd door een zestal Leeuwar der ingezetenen. De clou van alle festiviteiten, de groote ringrijderij in oud-nationaal Friesch costuum, aangeboden door het provinciaal bestuur, was inmiddels aan gevangen. Reeds te half elf uur had den zich in den Arendstuin een 60tal deelneemsters en deelnemers in hunne chaisen opgesteld. Hieronder bevonden zich zoowel dames en heeren uit de oud-adellijke en voornaamste Friesche families als gewone beroepsrijders en rijderessen uit het een of andere Friesche dorp. Eerstgenoemde dames waren gekleed in kostbare, ouderwet- sche costumes, geheel van lichte zijde met boezelaars en fichus van oude kant, het gouden oorijzer versierd met juweelen en diamanten, een en al prachtig en rijkdom. Voor alle deel neemsters was echter het gouden oorijzer verplichtend gesteld. Met de fraai beschilderde en met verguld ver sierde antieke chaisen, waarvan vele paarden oud-Friesche hoofdstellen droe gen, sommige met zilver gemonteerd vormde dit een uniek geheel. Tegen 11 uur begaven zich allen in optocht, omstuwd door een enorme menschenmassa, naar het terrein van den wedstrijd. Hier hadden zich ettelijke duizende menschen op de landen ron dom de baan opgesteld. De gereser veerde, fraai ingerichte, tribune, die aan 500 personen plaatsen biedt, werd gevuld met autoriteiten en hunnedames, waarvan ook velen het oorijzer droegen Tegen 3 uur arriveerde de Konink lijke stoet. H. M. was, evenals de Hof dames, thans ook gekleed in oud-Friesch costuum met gouden oorijzer. Zij werd met onbeschrijfelijk enthousiasme ont vangen. H.H. M.M. met gevolg, benevens de commissaris der Koningin en de burge meester van Leeuwarden met hune echtgenooten, namen plaats in het smaakvol versierd middengedeelte der tribune en de eindritten van het tien tal, dat tot dusver de meeste ringen had gestoken, namen een aanvang. Ge durende de pauze hiervan werd voor de Koninklijk-1 tribune een défilé ge houden van Friesch vee en paarden, ten eind H. M. een indruk te geven van den Frieschen veestapel. Na afloop van den wedstrijd deelde H. M. zelf de door haar uitgeloofde prijzen uit, bestaand uit een gouden beugeltasch en horloge. Door het Pro vinciaal Bestuur zijn als prijzen be schikbaar gesteld: le premie gouden halssnoer en met goud gemonteerde zweep, 2e premie parasol met gouden knop en wandelstok met gouden knop, allen voorzien van het wapen der pro vincie «en opschrift, 3e premie zilveren beugeltasch en eikenhouten sigarenkist (snijwerk met zilveren plaquet). Voorts werden toegekend: voor de schoonste i chais met bespanning een gouden das speld met diamanten. 's Avonds werd aan de Koningin en den Prins ten stadhuize vanwege de gemeente Leeuwarden een diner aan geboden, waarbij weder verschillende autoriteiten aanzaten. De burgemeester'sprak de Koningin toe en H. M. antwoordde daarop. Na adoop werd door de vorstelijke bezoekers de illuminatie bezichtigd, die eenig was en door geen zuchtje verstoord werd. Op het Zaailand werd vervolgens een schitterend vuurwerk afgestoken, dat een wonderbaarlijk fantastisch schouwspel moet geweest zijn. Men schat het aantal vreemde be zoekers op Dinsdag op zeker honderd duizend. 's Middags liet de Koningin zich met hare hofdames in Friesch costuum photographeeren. Woensdagochtend te tien uur bracht het Koninklijk Echtpaar, de Koningin weder in Friesch costuum en de Prins in admiraals-uniform, een bezoek aan de nieuwe ambachtsschool de grootste in het land een gebouw, in Junijl. in gebruik genomen en opgericht naar aanleiding van een schenking van f 120.000 van het St. Anthonie gasthuis te Leeuwarden. Terwijl de Koningin en de Prins de school bezichtigden, waren alle leer lingen aan den arbeid. Te elf uur had het vertrek uit Leeuwarden plaats. In de straten van de ambachtsschool naar het station bevond zich een enorme menschen massa om de hooggewaardeerde gasten uitgeleide te doen. Op het perron namen de autoriteiten afscheid. Per Noord-Friesche Locaal-Spoor, waarvan de trein begeleid werd door den President-commissai is, den heer R. Bloembergen en den directeur, den heer H. J. Kalt, werd de reis naar Harlingen aanvaard. Huldebetuigingen hadden plaats aan de stations van Stiens, St.-Anna-Parochie en Sexbierum, waar de trein vijf minuten stopte. Na ontvangst door B. en W., aan het station Harlingen waarheen duizenden waren getrokken, te half een uur, reed het Kon. Echtpaar met gevolg in rij tuigen naar het raadhuis. Langs den geheelen weg waren aan weerszijden opgesteld de leerlingen der lagere scho len, de jongens in matrozen-costuum, de meisjes in 't wit. De weg leidde langs de Zuiderhaven, die door de aanwezigheid van marine-vaartuigen en stoomschepen een grootschen aanblik opleverde. De stad was fraai versierd, vooral het gedeelte van het station tot aan de buitenhaven. Eerepoorten waren opgericht bij den ingang der stad, op het Zuiderplein en op het Havenplein deze laatste was versierd met de em blemen van Koophandel, Scheepvaart en Visscherij. De loodsvaartuigen vóór de haven voerden manoeuvres uit, hetgeen een interessant gezicht op leverde. Te half drie uur werd den vorstelijken bezoekers een dejeuner- dinatoire aangeboden door de gemeente op het raadhuis. Gedurende dien tijd gaf het muziekkorps der Leeuwarder schutterij een concert vóór het gebouw. Vervolgens had een rijtoer door de stad plaats en te ongeveer half vijf uur vertrokken de hooge gasten direct, via Stavoren, naar 's Hage. Het afscheid van de Harlingers aan het station was indrukwekkend. H. M. betuigde den burgemeester haar bij zondere erkentelijkheid met de ont vangst die lof is zoo geheel verdiend, want de Harlingers hebben hun Vorstin met hartelijkheid en liefde gehuldigd. De Koningin en de Prins vertrokken naar Leeuwarden, gingen van daar dadelijk naar Den Haag terug en hielden alleen eenige oogen blikken stil te Hindeloopen waar een ovatie werd gebracht van Hindeloopers in nationale kleederdracht. Deze Friesche reis zal ongetwyteld lang in herinnering blijven èn by het Vorstelijk paar èn bij de Friezen. AXEL, 29 September 1905. Gisteravond gaf .Concordia" 't laatste concert op de muziektent. Daar het vrij onverwacht kwam en de avonden reeds erg koel zijn, laat het zich goed verklaren, dat er niet veel volk op de markt was. Moge het gezelschap zich gedurende den winter flink oefenen, opdat het ons in het volgend seizoen nog menigmaal op wat goeds mag vergasten. De St.-Ct. no. 227 bevat de statuten der muziekvereeniging Axels Werkmans kring alhier. Bij hoofdstuk V der begrooting van binnenlandsche zaken worden gel den aangevraagd voor subsidie aan een nieuwe ambachtsschool te Hulst. Voorts wordt voorgesteld een nieuwe subsidie aan de teekenschool te Neuzen ad f450, benevens f100 voor eens. Omtrent den in ons vorig nummer vermelden diefstal van een ponnykan naar de Tem. Crt. verneemt nader wor den bericht, dat de paardenkoopman Janssens, te Kemseke, beweert dat de koopman Pladdet te Hoek de ponny slechts fn huur had, waarvan hij een op zegel gesteld contract zou bezitten. Daar P. niet aan zijne geldelijke ver plichtingen voldeed, had hij er zijn zoon op uitgestuurd om op een of andere wijze de ponny, die hij zegt zijn eigen dom te zijn, terug te krijgen, wat, zoo als gemeld, is gelukt. Naar we vernemen houden P. en zijn vrouw stokstijf staande dat de ponny hun in eigendom behoorde en dat zij die van Janssens hebben ingeruild. Weer een zaakje voor de justitie om te trachten er een rechten kant aan te vinden. Ondertusschen is P. ontriefd en zou de ponny bij J. op stal staan. Zaterdag is te Clinge aan het station (België) een 5-jarig kind van een wagen beetwortels gevallen. Een wiel ging over het kind, waardoor het terstond dood was. Met ingang van 1 October a. s. zijn bevorderd tot kommies der 2e klasse bij 's rijks belastingen de kommiezen 3e klasse in ZeelandJ. Kesteloo te Oostburg, T. L. Coone te Aardenburg, P. van Liere te Hulst, K. Koets en A. de Maat, beiden te Sas van Gent en H. Weststrate te Sluis. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag t October 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Db. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. H. de Bruyn. Nam. 2 ure Ds. H. de Bruyn. (van Oud Loosdrecht). Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. K. mp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Ramp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Dg. J. R. van Oord. Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oord. 'sav. ö'/j ure Ds. J. R. van Oord. (van Ter Neuzen). den Maandag en Donderdag van 8 tot 1D/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St JNTikolaas (Waas) België. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 September 1905. J. J. F. 41 jaar, landbouwer te Stop peldijk beklaagd van beschadiging is vrijgesproken. Te Doetinchem is een 9-jarig meisje, dat met eenige andere kinderen op de boerderij Bezelhorst aan het spelen was, met het hoofd zoodanig bekneld geraakt tusschen de dorschmaehine, dat de dood bijna onmiddellijk intrad.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2