DESTINS VOBKST. No. 51. Zaterdag 30 September 1905. 2!e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Try dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. RUSLAND en JAPAN. De voorwaarden van den wapenstil stand zijn, voor zooveel noordelijk Korea betreft, nog niet vastgesteld, aangezien de Russische commissaris aldaar geen behoorlijke volmacht had en telkens in overleg moest treden met generaal Linjewitsj. In Amerika en Engeland wordt het oordeel van admiraal Dewey, over de lessen, uit den jongsten zeeoorlog te putten, nog.veel besproken. Schout-bij nacht Erederik Rogers, van de Ameri- kaansche marine, is het geheel eens met Dewey's meening over de noodzakelijk heid slagschepen van een zeergrooten tonnenmaat te bouwen. Ook naar zijn meening moet wat het grove geschut betreft, alleen het allergrootste kaliber behouden blijven, en overigens zooveel mogelijk plaats uitgespaard worden voor de machines en de steenkolen, om'het schip instaat te stellen, 19 mijl te loo- pen, niet alleen tijdens de proefvaarten, maar in oorlogstijd. De Japanners heb ben, na hun oorlogen tegen China en Rusland, groote schepen gebouwd slag schepen die in elk opzicht de reeds kolossale Mikasa de baas zijn, staan voor hen op stapel. Het groote voor deel van een zeer groot schip is, dat het plooien en schikken ter wille van plaatsgebrek op elk schip "noodig, dan zooveel minder hinderlijk wordt. De Engelsche admiraal Sir John Om- raaney Hopkins is het in hoofdzaak wel met Dewey eens, maakt toch voor- Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). //Dat de duivel u, in uw laatste uur, den nek omdraaie! lage verraderlijke boogschutters!" riep Walter met eene doffe stem, terwijl hij werktuigelijk met zijn zwaard róndhieuw, en elk oogenblik den dood verwachtte. Maar wat was dat? Neen hij bedroog zich niet! het waren de welbekende toonen zijner bende kruis bogen, die hem daar plotseling, als he- melmuziek in het oor drongen. St. Michiel, sta bijvalt aan mannen valt aan!" schreeuwde de op nieuw met vuur en moed bezielde hopman met eene luide stem, en even als of zijne vorige krachten met eenen tooverslag waren teruggekeerd, vloog zijn breed slagzwaard wedef met bliksemsnelheid tusschen de hem omringende Voërstersin. Maar het was te laat, de naderende hulp was nog te ver af, en met elk oogenblik groeide de machtzijner tegenpartij aanwel vielen de Yoërsters, als afgeknotte halmen, on der zijne slagen rondom hem, maar nieu we vijanden vervingen de plaatsen der gevallenen, en tot overmaat van ramp dreef op dat oogenblik de baron Sweder behoud. Hij betwijfelt nog of voortaan elk groot zeegevecht op een afstand van 5 KM. of meer geleverd zal wor den. De Engelschen houden ervan, dichterbij te vechten, en als de schepen tot 2 of 3 KM. naderen (buiten het be reik van de torpedo's blijvende), dan zouden de kanonnen van bijv. 23 cM. nog altijd zeer geducht zijn. Men kan dan ook meer kanonnen gebruiken. Ook moet men in aanmerking nemen dat Togo een bijzondere reden had om op zeer grooten afstand te vechten hij mocht geen zijner schepen in gevaar brengen, en vertrouwde daarbij op de geoefendheid van zijn kanonniers en de snelheid van zijn schepen. Een ander, niet genoemd, Engelsch officier, kiest weer de zijde van Dewey, omdat z. i. de tegenstander die zeer groote schepen met zware bewapening heeft, er wel voor zorgen zal dat het gevecht op geen afstand dan 5000 M. geleverd wordt. DUITSCHLAND. Hertog Karei Eduard van Koburg- Gotha heeft een jongmaatje, dat wegens .beleediging van hem, tot 21 weken gevangenisstraf was veroordeeld, voor waardelijk begenadigd. In Pruisen is voor zulke zondaars nooit kwijtschelding vanstraf te wachten. De ingenieur v. Kobylinski, die een half jaar geleden in een tweegevecht op de heide van Tegel den Zuidwest- Afrikaander Zipplitt doodschoot, heeft voor het tweede Berlijnsche hof terecht gestaan. De twee hadden in een wijn huis ruzie gekregen over een vrouw, van Voërst zijn steigerend ros door den kring, welke zich om den dapperen hop man had gesloten, en terwijl de woeste ridder op schamperen toon uitriep: //Hoe nu! is de huid van dezen ezel dan ondoor dringbaar?// hief hij zijne blanke strijdbijl in de hoogte. Het breede stalen blad van dit moorddadige wapen glinsterde (likkerend in de duisternis die dit moord- •tooueel omhulde, en even als of elk be- gteep, dat verder geene moeite meer noodig was om den Zwolschen hopman aan te vallen, zakten de punten der lan sen, welke tot nu toe zijne borst be dreigd hadden, te gelijk ter neder, en wachtte elk, met gespannen aandacht, zwijgend den slag af, die geen zwaard konde afwenden en waarvoor geen stalen harnas of helm konde beschutten. Hij zoude nedergedaald hebben, die slag, welke het hoofd van den moedigen Wal ter had moeten doorklieven, hij ware verloren geweest, indien niet andermaal 'eene onzichtbare hand hem gered had. i Dezelfde spitse dolk, die een uur vroeger den arm van Iluch had afgewend, drong nu diep in de borst van het strijdpaard des barons, en juist op het zelfde oogen blik, dat deze de scherpe snede zijnet- bijl in het hoofd van den hopman zoude gedreven hebben, deed zijn ros een steigerenden sprong achteruit en rende in wilde vaart met zijnen berijder voort, de naderende bende boogschutters te ge- moet, aan welks voeten het gewonde die liever met Zipplitt dan met Koby linski wilde meegaan; hierover in drift ontstoken, gaf Kobylinski den ander bij zijn weggaan een paar klappen in den nek. De eereraad maakte uit dat er een tweegevecht op het pistool moest zijn. Op 15 pas afstands zouden eenmaal kogels gewisseld worden. Kobylinski. die zeer kippig is en nog nooit een pistool in zijn handen had gehad, wilde eerst nog wachten het was in de ochtendschemering tot het lichter was geworden en vroeg, een tweede lo!rgnet over zijn eerste op te mogen zetten, daar hij anders geen doel kon zien. Dit werd geweigerd. Bij het commando „Geeft achtrichtte hij het wapen op zijn tegenstander. Bij het commando „èén!" schoot Zipplitt en wel, zooals hij had aangekondigd, in de lucht. Kort na het commando tweeschoo t Kobylinski. De kogel drong den ander in het lichaam, doorboorde de lever, het hartzakje en een der longen. Denzelfden dag nog overleed hij. Kobylinski verzekerde voor het hof dat hij zijn wapen slechts werk tuigelijk gericht had en zijn tegenstan der niet had willen dooden. Het vonnis luidde vier jaar vesting straf, van welke vijf maanden voor de voorloopige hechtenis worden afge trokken. De leden van den raad van eer kregen, op twee na die vrijgespro- 'ken zijn, negen maanden vestingstraf. Te Kastrop bij Dortmund heeft de (politie een feestelijke vergadering van Polen uit elkander gejuagd. De menigte dier stuiptrekkend nederviel, en stervend zijnen meester onder zijnen zwaren last bijna verpletterde. Een en ander was zoo snel geschied, en had eenen zoo diepen indruk op de omstanders achtergelaten, dat allen nog met roerlooze verbazing elkander aan staarden, toen alleen nog het verwijderd getrappel van het hollend ros gehoord werd. '//Pillen en lavementen! van hier dan! Walter! of zijt gij waarachtig belust om uw lijf nog langer ten doelwit te geven aan de lanssteken van de Yoërsters schoften!" door deze aansporing en eenen onzachten stoot met den knop van Ra- zonius dolk tusschen zijne ribben4 kwam de verraste Walter weder bij zijne zinnen, en nog een^n laatsten houw naar zijn vijanden doende, maakte hij zich ruimte en liep, van zijnen edelmoedigen trom petter gevolgd, zijne aanrukkende boog schutters te gemoet. Het eerste, hetwelk hem in het oog viel, was de baron van Voërst, die in het midden van eenige gespierde krijgs lieden op den grond lag uitgestrekt, en vloekend moest toelaten, dat hem met eenige boogpeezen, armen en beenen ge bonden werden. z/Zal ik hem zijn laatste deel geven?" vroeg Razonius, terwijl hij zijnen langen dolk voor den dag haalde; //zoo als hij daar ligt kost het mij eenen stoot ter diepte van een halve duim, en de stad verzette zich op straat en wierp met steenen. De politie haalde hulp en dreef de Polen ten slotte met de banke sabel uiteen. Zeven menschen zijn „wegens rebellie" in hechtenis geno men dat beteekent dat zij op zware straffen kunnen rekenen. Luitenant v. Lekow te Lissa, in Posen, werd toen hij Maandagnacht waggelend over straat liep, door reservisten uitge jouwd. Hij trok zijn sabel, om hun vrees aan jagen, maar een dronken burger wrong die uit zijne handen. Toen hij het wapen terug had, duurde het schelden voort. De politie maakte aan het dronkenmansrumoer een einde, door den luitenant veilig thuis te brengen. Maar kort daarna kwam deze op straat terug, nu met een geladen jachtgeweer. Er ontstond een volksop loop en nieuwe herrie. De luitenant loste twee schoten, waarvan er een raak was. De gewonde is kort daarna bezweken. RUSLAND. Op het Zwemstwo-congres te Moskou is van gezaghebbende zijde verzekerd, dat de verkiezingen voor de Rijksdoema op 21 November zullen plaats hebben. Sedert twee weken staken de bak- !kers, slagers en andere leveranciers van levensmiddelen te Soechoem in (den Kaukasus. Gevolg is algemeen gebrek aan de noodigste levensbehoef ten, terwijl door beschadiging der water- ileiding er ook gebrek aan water is. De politie heeft in den hof van haar 'bureau een tijdelijke vleeschmarkt in- Zwolle heeft niets meer van haren roof- zuchtigen nabuur te vreezen." //Neen! neen! mijn al te dorstige bloed- vlieg," antwoordde Walter snel, terwijl hij den opgeheven arm des trompetters terug sloeg, //dit is eene vangst waaruit wij iets meer dan een weinig bloed moeten zuigen. Bindt en knevelt hem goed, mannen, en neemt hem dan in uw midden op een paar lansen, Ra zonius! houd gij het oog op de bewa king, en dan in gesloten rijen naar de stad teruggetrokkenik zal in de achter hoede gaan, om de Voërsters, die daar 1 ter verlossing van hunnen heer komen aanhollen, af te slaan. Mocht het zijn, Razonius, dat zij tot u doordringen, zorg dan dat zij niets meer dan een lijk met zich terug voeren." Een stilzwijgende hoofdknik bewees den hopman, dat hij door zijnen trompet ter begrepeu was, en zich toen naar de achterste rijen der boogschutters bege vende, trok de trein met den kostbaren schat in hun midden langzaam naar de stad terug. Vruchteloos vielen de Voërsters als grimmige leeuwen op de Zwolschen aan, want telkens werden zij afgeslagen, en naardien de gewonde Huch zich niet aan hunne spits bevond, om hen door stem en voorbeeld aan te moedigen, ver zwakten hunne teugellooze aanvallen van lieverlede, tot zij die eindelijk dicht ou der de stad geheel staakten en zwijgend

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1