DE STI\S YOËIIST. \o. 50. Woensdag 27 September 1905. 21*- Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenhuid. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. RUSLAND en JAPAN. Admiraal Dewey de man die zoo stoutmoedig dén toegang tot de baai van Manila forceerde, bij het uitbreken van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog in 1898 heeft aan een mede werker van de New York Herald zijn oordeel gezegd over de lessen, die de oorlog ter zee in Oost-Azië opgeleverd hebben. De overtuiging die de admiraal zich gevormd heeft, komt hierop neer De Amerikaansche marine heeft bovenal noodig schepen van 18,000 ton, met Mets anders bewapend dan kanonnen van 12 duim (31 cM.) en eenig klein snelvuurgeschut, zooals drieponders, om zich tegen torpedobooten te kunnen verdedigen. In dat opzicht ben ik van meening veranderd. Vroeger hield ik de Oregon voor de ideale type van een oorlogsschip, op iederen afstand bruik baar in 't gevecht. Maar ik zie nu wel in, dat de moderne zeeslagen bevochten worden op een afstand van 3 of 4 mijlen, en in die omstandigheden zijn zoo zeide de admiraal, „acht-duims (21 cM.) ka nonnen niets dan dood gewicht op een schip. Men zou evengoed pistolen kunnen gebruiken." (De Oregon, in 1893 gebouwd, is een pantserschip van 10,450 ton, 15V2 mijl loopend, bewapend in hoofdzaak met A stukken van 33, 8 van 20.3 en 4 van 15 cM. Het heeft, na zijn beroemde reis om Kaap Hoorn heen, een groot I aandeel gehad in de vernietiging van de Spaansche vloot bij Santiago de Cuba). Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). „Altijd heb ik het gezegd, en ten eeuwigen dage zal ik het volhouden," zeide Walter met eene verachtelijke stem, tot den naast hem voortstappenden trom petter, „dat deze roode schoften voor eene geregelde en welgeoefende krijgs bende aan den loop zouden slaan, als een hoop biggen voor den wachthond; maar dat had ik bij Sint Michiel! niet verwacht, dat zij ook het hazenpad zouden kiezen, wanneer ik hen met een troep ongeregelde en ongewapende burgers achter de hielen zat. Dit is eene lafhar tigheid die ik niet had kunnen vermoeden, Duivelsch! had ik nu mijne brave boog schutters bij mij! wij zouden de ruggen van die laffe brandstichtende plunderaars zoodanig met pijlen besteken, dat zij in een oogwenk op een hoop stekelvarkens geleken." „Uwe brave boogschutters," hernam de heelmeester smalend, „achten het wel licht wijzer en voorzichtiger, binnen de beschermende muren onzer stad hetoogen- blik af te wachten, dat zich de Voërsters vrijwillig aan hunne pijlen en bogen bloot Admiraal Dewey ging voortDat bracht de Spanjaarden buiten zichzelf bij Manila. Wij konden den afstand kiezen, terwijl zij bij de kust moesten blijven, hulpeloos. Groote schepen en zware kanonnen beslissen over den uitslag van een gevecht. Men moet de mannen voortdurend schietoefeningen laten houden. Ik ben zeer verrast geweest door de nauw keurigheid waarmede de Japansche kanonniers schoten, en de verbazende macht die Togo over zijn manschappen uitoefende. Gedurende het gevecht gelastte hij hen verscheiden malen, op te houden met schieten, dan een of twee stukken af te vuren om den afstand te bepalen, waarop deze aan de geheele vloot geseind moest worden. Aldus moesten de Japanners wel nauw keurig schieten. Zoolang het gevecht duurde, hield de Japansche vloot de Russische om zoo te zeggen op een armlengte van zich at, en overstelpte ze ondertusschen met een juist gericht vuur Nadat admiraal Togo de vijandelijke schepen tot zwijgen gebracht had, kwamen de torpedobooten voor den dag en matten de Russen nog verder af met kleine kanonnen en torpedo's. Maar met het voornaamste deel van het gevecht had dit niets uitstaan. Het beste werk (van de torpedobooten) werd 's nachts verricht. Ik ben over tuigd dat de Japanners onderzeesche booten hadden. RUSLAND. De Times verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische regeering overtuigd geven; en zullen er misschien niets tegen hebben, dat de ongeregelde burgers hun lijf buiten de stad wagen." „Zwijg, Razonius!" zeide Waltergram- storig, want het verwijt, hetwelk in de stekelige woorden van den heelmeester, voor de Zwolsche boogschutters lag opge sloten, en dat door hunne traagheid om deel aan den strijd te nemen, eenigermate verdiend was, trof den hopman gevoelig. „Zwijg! ik weet wel niet waarom mijne bogen ons in den steek laten, maar spreek mij niet van hunne lafhartigheid of lui heid, want ik sta voor hunnen moed en onbezweken trouw borg als voor mij zelve. Vorder ook niet van mij, om deze Poorters, die zich, ik zoude liegen indien ik anders sprak, overigens gekweten hebben als de braafste mannen, onder diegenen welke nog nimmer aan een gevecht of krijgsoefening deel namen, gelijk te stellen met goed geordende krijgslieden, want ik bid u, zie ze nu nog door el kander loopen, en babbelen als eenen hoop snaterende ganzen, en wanneer die roode schoften, welke daar voor ons uit- loopen, slechts half zoo veel moed in het lijf hadden, als ik vroeger bij hen ver wachtte, dan zouden ze, als zij het ge vecht op nieuw en onverwachts begonnen, in .éénen aanval dezen ordeloozen, ge- meenen, met knuppels en hooivorken gewapenden troep overhoop werpen." „Maar toch niet voor die gemeene knuppels het encephalon, of anders ge- is, dat er in Finland een gewapende opstand dreigt. Zij beraamt krachtige maatregelen en zendt menigten troepen naar Finland. De keizerlijke stadhouder is te Bakoe den 20 aangekomen, bezichtigde de stad en de petroleumwerken om de toestanden nauwkeurig op te nemen. De stadhouder ontving verschillende deputaties en hield verschillende confe renties, waarin hij versterkingen van troepen en politie en maatregelen tot herstel van geregelde toestanden be loofde. Zes dagen zijn nu verloopen zonder dat daden van geweld zijn gepleegd. Maar de toestand is nog steeds gespannen. De straten hernemen hun levendigheid, de meeste winkels zijn geopend en afdeelingen troepen komen nog steeds aan. De stadhouder heeft het verzoek van industriëelen, om een schutterij te mogen vormen, geweigerd. Er is een onderzoek gelast naar de beschieting van het hospitaal. De industriëelen verklaren, dat ver tegenwoordiging der arbeiders op het congres te Petersburg dringend noodig is. De Standard verneemt uit Moskou De prijzen van alle brandstoffen stijgen voortdurend zeer sterk, in weerwil van de kalmeerende berichten uit den Kaukasus. Reizigers uit Bakoe doen hartverscheurende verhalen. Duizenden werkeloozen loopen daar straten en kaden af, met vrouw en kroost, zonder voedsel. Er moeten al vele menschen van honger omgekomen zijn. Uit Odessa verneemt de Standaard Zeventigduizend man troepen moeten zegd de hersens, van een goed deel der Voërsters hadden ingeslagen, en die hooi vorken bij velen een onnoodig getal knoopsgaten in het lijf hadden geboord," viel de heelmeester trotsch in de rede. „Mij dunkt wy moesten eens trachten de roode schurken tot staan te brengen, om van een en ander de proef te nemen." Dit zeggende zette Razonius de zilve ren trompet aan zijne lippen, en haalde eigendunkelijk daaruit eenige lange schelle toonen, die uitdagend de vluch telingen na klonken, en op het zelfde oogenblik door een doordringend hoorn geschal werden beantwoord. „Pillen en lavementen, wat was dat?" riep Razonius ontsteld uit, „die toon kwam niet van de Voërsters, ik hoorde denzei ven achter ons!" „Ha! het zijn mijne boogschutters!" antwoordde Walter, verheugd in de han den wrijvende; „Sint Michiel gave, dat nu die Voërster schelmen een oogenblik stand hielden, wij zullenmaar waar achtig, Razonius, uwe trompet heeft wonderen gedaan, man! de stroopers staan en keeren zich tot ons, zaligheid en verrukking! wij zullen ze laten sprin gen als „Als blinde mollen, die in den val zijn geloopen, zoo als wij!" viel Razo nius met eene augstige snelheid in de rede. „Wat meent gij schelm?" riep Walter, naar den Kaukasus onderweg zijn, vanwaar zij, na het herstel van de orde, naar Midden-Azië zullen gaan. De militairegouverneur van Warschau heeft bekend gemaakt, dat ieder, die getuige van een moordaanslag is en het slachtoffer niet helpt of weigert de overheid inlichtingen te geven, zich bloot stelt aan drie maanden gevange nisstraf. Joodsche terroristen te Warschau vroegen Donderdag van een bankier, een zekeren Szeraszewsky, een bedrag van 1000 roebel en dreigden hem met ge weld, als hij hun verzoek niet inwil ligde. Vrijdagmiddag wierp een van hen een bom, die echter den bankier miste, maar den dader zelf doodelijk wondde. Er wordt overigens den laatsten tijd, ondanks de woeste leger order van den gouverneur-generaal, in 't algemeen weer hard met dynamiet en andere ontplofbare stoffen gewerkt. AMERIKA. Uit Havana meldt men een zonder linge en dramatische politieke gebeur tenis. De politie aldaar wilde de ver trekken van een hotel doorzoeken, waarin Villuendos, de aanvoerder van de liberale partij in het Cubaansche congres, verblijf hield. Villuendos en eenige zyner aanhangers trachtten dit te beletten, er bntstond een gevecht en van weerskanten werd met revolvers geschoten. Villuendos en de chef der politie vielen, terwijl vele anderen ge wond werden. De zaak wekt opzien op Cuba. Zoowel conservatieven als den trompetter in den arm knijpende, doch vóór deze hem konde antwoorden, had zich de vraag reeds van zelve voor den verrasten hopman opgelost. Uit eene diepe sloot, die aan den boven rand met laag kreupelhout bezet was, stegen thans, achter de Zwolsche burgers, eene menigte donkere gestalten opwaarts, die zich rondom hunnen reusachtigen aanvoerder verzamelden, en weldra tot eene talrijke bende gewapende krijgs lieden aangroeiden, welke toen met ge velde lansen en het donderend geschreeuw van: „Schuilenburg en Voërst te hulp! slaat dood de wevers!" op de verslagene Zwolschen aanstormden. Wanneer wij onzen nederigen stijl thans eene dichterlijke vlucht durfden geven, dan zouden wij den vreeselijken toorn en verbittering van den. hopman Walter vergeleken bij de woede eener tijgerkat, die zich hare jongen ziet ont rukken, en op het oogenblik dat zij den sprong zal doen, om hare scherpe klau wen in het vleesch van den roover te slaan, eensklaps gestuit wordt door de onverbreekbare schakels van eene keten, welke om haar midden is gesloten, en haar boeit aan de plaats van waar de klagende wulpen zijn weggenomen; en ook de diepe, gillende kreet van woede, welke de hopman slaakte, had iets van dat doffe, doordringende gebrul, waar van het evengenoemde wouddier, in de gegeven omstandigheden, de duistere

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1