DE STI\S YOËRST. 49. Zaterdag 23 September 1905. 2le Jaarg. O. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELFMAN, Buitenland. FEUI LLET ON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnainiddag TWEE uren. RUSLAND en JAPAN. De Russische commissie voor de vre desonderhandelingen is met de Kaiser Wilhelm te Cherbourg teruggekeerd. Witte werd natuurlijk dadelijk bestormd door reporters, maar zijn secretaris Ko- rostowets weerde ,den aanval af, door het volgende te vertellen„De heer Witte heeft te Portsmouth in een hotel gewoond met zeventig journalisten. De Amerikaansche regeering had hem op een eiland gezet en hij kon niet weg. Nu wordt hij ziek als hij een journalist ziet. Hij vond journalisten des ochtends op den drempel van zijn eetzaal van het hotel, zelfs waren er die zich als chauffeurs vermomd hadden. Hij ver langt nu met niemand anders te spre ken dan met zijn familieleden en met den Tsaar." Er wordt bijgevoegd dat Witte zich op reis zoo min mogelijk met zijn mede passagiers inliet, en dat hij zelfs met zijn omgeving zeer weinig sprak. Hij had overigens een kwaden overtocht gehad voortdurenden regen, veel wind, en twee dagen mist. Daarbij heeft hij slechte zeebeenen, zoodat hij menigen maaltijd gemist heeft. De „haringvijver" heeft ook zeer onaangename herinne ringen bij hem achtergelaten. De Matin geeft intusschen verslag van een onderhoud, dat een medewerker van dat blad met Witte gehad zou hebben. Wat, volgens ..dat stuk, Witte gezegd moet hebben over de wending in de houding van de Japansche vredes- onderhandelaars, lijkt ons het meedeelen Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis 1362). 104) Alsof één zucht ben bezielde, en zij door instinct tot elkander werden gedre ven, hadden beide de aanvoërders, bij den aanvang van het gevecht, elkander gezocht, en, schijnbaar alles vergetende wat buiten hen voorviel, hadden beide geen ander doel dan elkander onder hunne slagen te verpletteren. Aan weerszijden werden die slagen door dezelfde hardnekkige stoutheid, de-' zelfde verbittering, dezelfde behendigheid, bestuurd, en lang had dit nachtelijk twee gevecht reeds geduurd, en nog was aan geen der beide zijden eenig voordeel be-) haald. De hoofdman der roode bendei was alleen beschut, voor de slagen zijner' tegenpartij, door de dicht ineengevloch-' ten mazen van een ijzeren net, hetwelk' hij over eenen rood lederen maliënkol der droeg, doch het driehoekig stalen schild, hetwelk aan den stomp van zijnen linker arm met lederen riemen wasJ vastgehecht, kwam dit zwakke harnas te hulp. Walter, die geen schild voerde, i was echter nog met het ondoordringbaar staal bekleed, waarmede hij den tocht j niet waard. Terloops vermeldde Witte dat hij tweemalen telegrafisch last ontvangen had, de onderhandelingen af te breken. Den eersten keer seinde hij om uitstel, daar hij den schijil niet op zich laden mocht overijld te handelen. Den 28en Augustus, even voor de laatste' bijeenkomst van de conferentie,'kreeg. Witte weder een telegram in denzelfden geest. Daarop antwoordde hij Het is nu uit met den oorlog. Er is vrede. Witte zou dadelijk naar Parijs door reizen, en daar een dag of drie blijven hij zou dan ook een onderhoud hebben met president Loubet. Als de Tsaar hem verlof geeft, gaat Witte vier dagen naar Brussel, om zijn dochter op te zoeken. Dadelijk na zijn aankomst te Petersburg zal hij zijn rapport over handigen aan den Tsaar, waarna hij zich naar het gouvernement Saratof begeeft om landgoederen, aan zijn schoonzoon toebehoorend, te gaan bezien. Van het aanstaande bezoek van president Roosevelt aan Petersburg gelooft Witte niets. Hetzelfde blad deelt mede dat het vredesverdrag, in cijferschrift naar Petersburg geseind, 15,190 groepen van cijfers bevatte. Rekent men elke groep voor een woord, dan zouden tegen het gewone tarief de kosten van dat tele gram ongeveer 15,000 gulden bedragen. Een telegram, uit Wladiwostok te Petersburg ontvangen, behelst, dat de Japanners de Russen uit Sachalin ver wijderden, en hen in de Castriesbaai aan land zetten, van waar zij te voët 70 werst door een bosch moeten gaan om Mariënsk te bereiken. naar Utrecht had gedaan, en hetwelk hij nog niet had afgelegd. Ook in de wapenen van verdediging stonden dus beide partijen gelijk. Andermaal was een forsche slag van den hopman op het stalen schild van Huch afgesprongen, maar ook andermaal vloog het weder dreigend in de hoogte, en het lange ijzeren gevest met beide vuisten omklemmende, doorkliefde het sissend de lucht, en had wellicht dit maal door het ijzeren net, tot in de borst van den Voerster voortgedrongen, toen de voet van den heldhaftigen Wal ter op den glibberigen, met bloed door trokken grond, uitgleed, en hij met eene knie ter aarde stortte. De roode Huch stiet eenen scherpen gil van vreugde en verrassing uit, zijn flikkerend zwaard zweefde bliksemend rond boven het onbewaakte hoofd van len ter neergestorten hopman, en ter wijl hij met eene schorre stem uitriep /,Sterf en vaar ter helle, laffe potsenma ker!" vloog zijn staal ter neder. Het ware met den braven aanvoerder der Zwolsche krijgsbenden gedaan ge weest, indien niet in dit vreeselijk oogen blik, eene kleine, lage gestalte, die on- ;emerkt onder den arm van den Voers ter was doorgegleden, met eenen pun tiger! dolk dien arm had getroffeu, en het spitse staal door de mazen van het ijzeren net heenborende, aan de sterke vuist van Huch de kracht benomen had, Men bedenke dat Sachalin een Rus sische strafkolonie is, waar niet juist de sujetten heengezonden werden, die de Japanners als aangename buren kunnen beschouwen. Een Russisch blad berekent de ver liezen der Russische marine bij Port Arthur en Wladiwostok op ruim 135 millioen gulden en die bij Rozjestwens- ki's nederlaag in de straat van Foesjima op niet minder dan bijna 154 millioen. DUITSCHLAND. De Brandenburgsche stedendag heeft te Berlijn eenparig het volgende besluit genomenDe vleeschprijzen hebben zulk een hoogte bereikt dat de voeding van de minder bemiddelden er onder lijdt. De stedendag richt tot de Pruis- sische regeering het dringende verzoek, onverwijld die maatregelen te nemen, welke verbetering kunnen brengen. Daarentegen heeft graaf Schwerin- Löwitz, een der kopstukken van de agrariërs en voorzitter van den Land- wirtschaftsrat, minister Podbielski in een verzoekschrift bezworen, in de thans heerschende voorschriften tegen het binnendringen van veeziekten uit het buitenland geen verandering te brengen. De openstelling van de grenzen zou, zegt hij, op de vleeschprijzen in de groote steden geen noemens waarden invloed kunnen oefenen, maar den Duitschen veestapel in ernstig gevaar brengen. (In het Berl. Tageblatt vertelt juist een vakman dat men zoowel aan de Oostenryksche als aan de Neder- landsche grens Duitschland als het klassieke land van de veeziekten aan- om het zwaard langer te omklemmen; het ontviel aan zijne machtelooze hand, en Walter was gered. In het zelfde oogenblik weder opsprin gende, zocht het vlammend oog van den hopman opnieuw zijnen vijand, doch deze was vloekend teruggedeinsd, en had zijn zwaard en zijne tegenpartij verlaten. //Ik dank u, Razonius! voor uwe knap handigheid. Jammer, man! dat gij, in plaats van dien vodderigen priem, geen goed zwaard in uwe kleine vuist hadt; gij hadt dan dat roode beest den schelm- aehtigen kop kunnen kloven," zeide Walter, toe hij in zijnen redder den heel meester herkende. »Een bewijs hebt gij thans," hernam de trompetter eenigszins vinnig, *dat som migen meer met eenen vodderigen priem, dan anderen met een goed slagzwaard kunnen uitrichten!" //Het laatste brood was voor den roo- den schoft gebakken geweest, indien ik door deze vervloekte glibberigheid niet uitgegleden ware," antwoordde Walter gramstorig. z/Eu gij hadt uw laatste brood gegeten, indien mijn priem niet in het wilde vleesch van dien Voerster schelm was doorgedrongen; en als ik mij niet ver gis," voegde hij er met eene gewichtige, houding bij, //dan moet de punt van. mijnen dolk den slagader van zijnen arm getroffen hebben, in welk geval hij even goed ad patres gaat, als wanneer wijst). Dergelijke gevaren hebben, besluit graaf Schwerin, steeds ten gevolge dat de boeren voor een ver hooging van de vaderlandsche voort brenging van vee, gelyk bij het-ver trouwen op een afdoende bescherming aan de grens onvoorwaardelijk te ver wachten is, opnieuw terugdeinzen. RUSLAND. In de Slowo geeft professor Migoelin een berekening van wat de oorlog Rusland zoo ongeveer moet hebben gekost. Hij grondt zijn raming op de door Rusland tijdens den oorlog gesloten leeningen en stelt als minimum de som van 2,093,550,000 gulden. Tengevolge van den oorlog is Rusland's schuld geklommen van 8,481,300,000 tot 10,114,575,000 en de daarop te betalen interest van 368,475,000 tot 448,800,000 gulden. De professor is overtuigd, dat Rusland deze verliezen ten deele goed zal maken door bij verdrag vroeg of laat noordelijk Mantsjoerije te krijgen. Het eenvoudigst zou hij vinden, dat Rusland noordelyk Mantsjoerije gewoon in bezit nam, Japan het zuiden. De rest van China moest dan verdeeld worden in „invloeds sferen" met dien veistande, dat Japan de hand legde op de Jang-tse-vallei en de provincie Petsjili en Rusland op Mongolië en Oost-Toerkestan. „Op deze wijze, besluit de weinig pretentieuze Russische professor, zouden zoowel Rusland als Japan ten volle schadeloos worden gesteld voor hun verliezen en zou Rusland's historische taak in Azië zijn afgeloopen. Alleen de Perzische kwestie zou nog overblijven." uw zwaard hem de halsspieren had af gesneden." //Denkt gij dat waarachtig, Razonius?" vroeg Walter, terwijl een blijde glans op zijn bezweet en bestoven gelaat door blonk; //bij Sint Michiel, was ik er zeker van, ik zoude misschien te bewegen zijn, voortaan te gelooven, dat gij tot iets beters dan lapzalverij en baard schrab ben in staat zijt." De geest van gedurige tegenstribbe ling bij den hopman en zijn trompetter, had na dit hachelijk oogenblik, waarin men eerder eene broederlijke hartelijk heid zoude verwacht hebben, weder dit korte gesprek uitgelokt, doch de tijd liet niet toe, het verder voort te zetten, want de vijand trok op alle punten terug, sedert hun aanvoerder gekwetst was achteruit geweken. Ter loops nog eenen blik, waarin meer hartelijkheid en warmte, dan in zijne woorden lag opgesloten, op zijnen redder slaande, keerde Walter zich weder tot de Zwol sche burgers en met de vorige krachtige stem hen toeroepende: //Voort mannen den dood aan de brandstichters!" zette hij met nieuwen moet de vluchtelingen na. De roode gloed,waarmede het verla ten slagveld door den nog steeds voort woedenden brand werd verlicht, be seheen de lijken en gekwetsten, welke in den korten, maar heeten strijd ge vallen waren. Groot was het getal dei- verslagenen, die voor een uur, met hel-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1