DE STBS VÖERST. 2le Jnnrg. Woensdag 20 September 1905. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. i 0 COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. RUSLAND. De correspondent van de Daily Mail te Bakoe seint dat er weer een paniek heerscht, naar aanleiding van vijf moor den, achtereenvolgens op klaarlichten dag gepleegd, terwijl de moordenaars gemakkelijk ontsnapten, omdat de Ta- taarsche politie werkeloos bleef. De Tataren plunderen ongestraft de olie districten hoewel er een massa troepen aanwezig zijn. Volgens de Matin is het te Bakoe thans betrekkelijk rustig. De laatste oproerlingen worden gefusilleerdde I laatste huizen waar oproerlingen zich schuilhouden, platgeschoten. In alle hoofdstraten staan kanonnen. Particu liere telegrammen van groote petroleum firma's houden vol, dat in de vroegere berichten veel overdreven is en de schade gemakkelijk kan worden hersteld. Reeds vier Maatschappijen hebben het werk hervat; zes andere zullen dat binnen enkele dagen en een tiental binnen enkele weken kunnen doen. De aangerichte schade wordt op 80 millioen roebels geraamd, maar een onmiddelijke uitgaaf van 15 millioen zal voldoende zijn om de gansche pe- troleumnijverheid weer aan den gang te brengen. De regeering is bereid dat bedrag voor te schieten, wat zeer goed te begrijpen is, waar de nijverheid te Bakoe haar 140 millioen roebels'sjaars opbrengt. Maar des te vreemder is het daarom dat zij niet intijds maat- Historisch Romantisch Tafereel- uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 103) Toen de hopman, half bewusteloos door de vreeselijke tijding, de hamei was uitgewaggeld, wees de wacht hem, met sidderenden arm, naar de oostzijde der stad, en daar vertoonde zich een schouwspel, hetwelk zelfs een stouter hart, dan dat van den onversaagden Walter, van schrik moest doen inéén krimpen. De blauwe, wolkelooze lucht, stoijd daar in eenen helderen vuurgloed. Be neden, als met eenen zwarten rand, be dekt door dikke rookzuilen, die zich in zware wrongen verhieven, en hier en daar doorkliefd werdén van eene schit terende vlam, die als eene vurige, spitse tong, of als eene flikkerende bliksem schicht, sissend door het nachtelijk om hulsel heenboorde, van boven eindigende in eenen rand van purperkleur, die zacht te samen vloeide met het azuur des hemels, en het binnenste van deze lichtende vuurzee, als met eenen gouden gordel omsloot. Een schorre kreet van woede ontsnapte aan de borst van den hopman, en toen, regelen heeft genomen om al die ver nielingen en moordtooneelen te voor komen, waar zij kon weten, dat de haat tusschen Armeniërs en Tataren tot een uitbarsting moest komen. De correspondent van de Times zegt dat de gouverneur-generaal verzekert dat hij de orde zal herstellen; hij wijt de woelingen vooral aan de beschaafde Armeniërs, en zal de werklooze Arme niërs over de grens zetten. Volgens den correspondent van de Standard te Odessa wil de Russische regeering een dictatorschap en den staat van beleg in Kaukazië afkondigen. De Russische schatkist heeft 50 mil lioen gulden ter beschikking gesteld van 26 gouvernementen, om voedsel en zaaigranen te koopen; men noemt die som belachelijk gering en geheel ontoereikend. De Nobel-maatschappij te Bakoe heeft het werk hervat ondanks de protesten der andere petroleumvoortbrengers. Volgens particuliere berichten uit Tiflis heeft de Sjah op zijn terugreis naar Perzië aan het station Balajary een deputatie van Mohammedanen ont vangen, die hun beklag kwamen doen, dat Armeniërs te Ssjoesja een school waren binnengedrongen en daar 20 leerlingen van Perzische afkomst had den vermoord, na dezen eerst neuzen en ooren te hebben afgesneden. De groot-vizier van den Sjah, die blijkbaar zijn volkje kent, gaf te verstaan, dat hij het verhaal maar niet zoo kon ge- looven, waarop een der Moslem's ver klaarde er zelf bij te zijn geweest. Te Kief moeten vier personen aan cholera overleden zijn, althans aan ziekteverschijnselen, die er sterk op geleken. JAPAN. Terwijl de onzijdige strook tusschen de beide leggers in Mantsjoerije afge bakend wordt, overeenkomstig de be palingen van den wapenstilstand, zul len Japansche en Russische zeeofficie ren elkaar ontmoeten in een baai bij Wladiwostok, om ook ter zee een neu trale zone te maken. Prof. Martens is uit New-York te Parijs aangekomen, met den tekst van het vredesverdrag bij zich, dat hij den Tsaar ter bekrachtiging moet voor leggen. Volgens een medewerker van de Figaro heeft Martens zijn verrassing geuit over het toegeven der Japanners op het laatste oogenblik. Hij bevestigde dat hij reeds toebereidselen voor zijn vertrek gemaakt had; zoo zeker ver- wachttehijeen weigering. Degedeeltelyke afstand van Sachalin zoo ging de hoogleeraar voort is zeker een ver lies voor Rusland; toch bleef dat ryk een overwegende stelling innemen in noordelijk Azië. Reuter seint uit Tokio, dat men nu vau verschillende zijden bij de Japan sche regeering aandringt op afschaffing van den staat van beleg. Taft, de Amerikaansche minister van oorlog, die te Jokohama verwacht werd, op zijn terugreis uit China, zou ver welkomd worden door den voorzitter en den ondervoorzitter van het Lager huis: zy komen daartoe uit Tokio over. Het is voor de goede betrekkingen tus- met de snelheid des lichts, het zwaard trekkende, rende hij als een bezetene de Kamperstraat in. In de Diezerstraat en bij het Heilige-geest kerkje gekomen, woei hem reeds een verstikkende heete lucht te gemoet, die verzengerder werd, en eenen dikken rookwalm mede voerde, naarmate hij de poort naderde. D&ar was de verschrikking en het jammerlijk weeklagen algemeen, daar vierde de hel een nachtfeest, waar-bij de roode bende van den baron van Voërst de lichtfak- kels hield! De twee rijen houten huizen, welke tusschen de Diezer- en Sassenpoort eene straat vormden, later de Walstraat ge- uoemd, stonden in vollen brand, en daar de hoogopstijgende vlammen door eenen stijven oostenwind aangeblazen, golvend bewogen werden, hadden de twee gloei ende lijnen al het voorkomen van een paar vurige slangen, welke, uit eenen vuurpoel gekropen, hunne bochtige licha men in de vreemdsoortigste kronkels voortwrongen. Van tijd tot tijd bezweek eene der houten woningen, voor het vuur, dat deszelfs grondvesten had verteerd, en als het dan krakend inéénstortte, en het half versmeulde rieten dak, met eenen doffen val, neder plofte, drong er eene zwarte rookwolk uit den gloeienden puinhoop op, dadelijk gevolgd door eenen glinsterenden vonkenregen, die, op de vleugelêu van den wind opgevoerd, als tintelende starren door het luchtruim werden voortgedreven. Dan hoorde inen te gelijk eenen gillenden jammerkreet opgaan, die aan de andere zyde van den vuurgordel, door eenen schellen schater lach werd beantwoord; die jammerkreet was geslaakt door den vader, den echt genoot, die daar de vruchten van zijn langdurig zwoegen, de blijde hoop voor de toekomst, in rook en vuur zag ver gaan; die schaterlach werd aangeheven door hem, die daar stond op den voor grond van dat uitgestrekt tooneel, het welk de vlammen der brandende wonin gen tot voetlichten had; door hem, die daar stond met een ontstoken pekkrans in de eene, en een bundel brandend stroo, vastgehecht aan de punt zijner lans, in de andere hand; door hem, die daar stond met dat woest gelaat, waar op de vreugde der hel lag uitgedrukt, en waarop de vuurgloed een akelig waas van geelachtig blauw wierp; door hem, wiens roode kleeding een vurigen weer schijn van de heldere vlammen ontleende, even als ware dit gedrocht de demon der verwoesting, die met den brand fakkel in de hand, door den afgrond was afgezonden, om verdelging op aarde te brengen. Zóó zeer had de aanblik van het af zichtelijk tooneel den hopman in de ziel gegrepen, dat hij voor eenige oogenblik- keii besef en rede verloren had, en als bedwelmd, met somberen blik, in den brandpoel staarde. Daar flikkerde eens schen Japan en de Vereenigde Staten te hopen, dat de oproerige bevolking van de havenstad den Amerikaanschen minister geen welkom brengt van anderen aard dan de volksvertegen woordigers: men is toch in vele Japan sche kringen niet weinig gebeten op president Roosevelt en de Amerikanen in het algemeen, aan wier invloed men het sluiten van den vrede toeschrijft. Japan laat, na zijn overwinningen en de voordeelen bij het vredesver drag verkregen er geen gras over groeien. Nauwelijks is de oorlog uit of het begint gebruik te maken van de gevolgen op handelsgebied. Graaf Katsoera heeft zooals Reuter gemeld heeft aan de provinciale gouverneurs op het hart gedrukt dat het van be lang was, de krachten der natie te richten op ontwikkeling van handel en nijverheid die nu, na den voordee- lig afgeloopen oorlog, een hooge vlucht kunnen nemen. Volgens een correspondent van de Times zijn de belanghebbenden in Japan eigenlijk reeds daarmede bezig geweest nog voordat de officieele aansporing kwam. Onder leiding van den Japan- schen kapitalist Iwade hebben 81 han delshuizen zich vereenigd ter bevorde ring van de Japansche nijverheid en de uitbreiding van zijn buitenlandschen handel. Het plan moet reeds voor het eindigen der vijandelijkheden opgevat en uitgewerkt zijnklaarblijkelijk zijn de belanghebbenden by den handel in Japan niet voornemens, hun tijd te verbeuzelen. klaps de glans van een vreeselijk vuur op nieuw in zijn glinsterend oog, stuip achtig bewoog zich zijne borst, kramp achtig omklemde hij de ijzeren greep van zijn zwaard, en met eene stem, die den donder nabij kwam, en heinde en ver weerklonk, riep hij brullend uit: //Volgt mij, mannen! hen na! den dood aan de brandstichters!" en zonder om te zien, of zijne roepstem verhoord werd, drong Walter door de samengepakte menigte heen, en de Dieserpoort uit. De aanmoedigingskreet van Walter bleef niet zopder gevolg. Nauwelijks had men den hopman, met ontbloot zwaard, de poort zien uitspoeden, of eene talrijke sehaar burgers stroomde hem na. Het was eene ordelooze onge harnaste en bijna ongewapende hoop, die zich bij den dapperen aanvoerder voegde. Zij trokken eenen vijand te ge- moet, die hen in getal, in wapens, in krijgsoefening, verre overtrof. Zij trok ken eenen vijand te gemoet, die geene genade kende, die aan de Zwolschen den dood had gezworen. Zij trokken een wis verderf te gemoet, maar dit hield hen niet terug. Zij hadden zich den dood gewijd, maar stervende wilden zij op hunne vijanden het nieuwe gru welstuk wreken, en dan met hen ver gaan. Onder het aanheffen van een donde rend wraakgeschrei, rukte de stoute hoop, met hunnen heldhaftigen hopman aan

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1