DE STINS YOKItST. \o. 47. Zaterdag 16 September 1905. 21e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEU1LL ET ON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavoml. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franeo per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnainiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Op de vergadering van het verbond van Duitsche melkhandelaars te Maag denburg is op een ernstige zaak op grappige wijze de aandacht gevestigd. Men sprak over de vraag van melk- verontreiniging en hare verhoeding. Prof. Schlossmann betoogde dat melk den smaak en reuk aannam van andere dingen, in welker nabijheid zij bewaard werd. De professor heeft er proeven tnee genomen. Hij gaf volkomen gezui verde melk aan anderen te drinken, «onder dat zij wisten dat zij gereinigd fwas. Dezen verklaarden eenstemmig dat er iets aan den echten melksmaak ontbrak. Nadat de professor een kor reltje koemest aan de melk had toege voegd waren allen het er over eens, dat de melk „den goeden smaak" had. De onderzoeker is op grond daarvan tot de gevolgtrekking gekomen, dat wij, gedurende geslachten, zoo gewend zijn geraakt aan vuile melk, dat wij heelemaal niet weten, hoe zuivere melk moet smaken. Wij houden nu den mestsmaak voor den echten melksmaak. Zoo gaat het ook waarschijnlijk met andere voedings- en genotmiddelen. Voor den krijgsraad vitn de 2e garde divisie heeft weer een soldatenbeul, de onderofficier Than, terecht gestaan, beschuldigd van 345 gevallen van mis handeling van ondergeschikten en 106 gevallen van machtsmisbruik in den dienst. Het is weer noodig geweest dat een recruut een poging tot zelfmoord Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 102) jWanneer uwe manhaftigheid den monnik anders zoudt willen knippen, dan geloof ik, dat wij hem het eerst moesten gaan zoeken bij den ouden Wouter, aan het Salekerveer, waar hij vroeger dikwijls gezien is; en ttad ik het geweten, dat gij den monnik te ver geefs in het Fraterhuis hebt laten op sporen, dan had ik den ouden Wouter naar den pater gevraagd, toen ik hem dezen middag op de groote markt, onder de Zwolschen aantrof." //En wat kwam de stijve schipper daAr doen: hij zal zich toch niet onder de verdedigers der stad willen laten opne men?" vroeg Walter spottend. nWanneer elk met zulk eenen haat tegen de Voërsters bezield was, als de oude schipper, dan geloof ik, dat wij de Utrechtschen niet noodig hadden om den Stins onder den voet te halen, want, ofschoon hij niet in het vreugdege schreeuw instemde, blonk zijn grijs oog toch van inwendige blijdschap, toen hij den stadsschrijver hoorde aankondigen, dat het eerlang op den Stins zal los deed om Than's praktijken aan het licht te brengen. De onderofficier verdedigde zich door te zeggen dat zijne zenuwen oveaprikkeld waren en hij altijd de eerzucht had gehad, om zijn korporaal schap tot het beste van de kompagnie te makeu. Het ergste geval betrof het stukslaan van een talhout op het zitvlak van een der recruten. De krijgsraad vonniste Than wegens voortgezette mishandeling en legde hem anderhalf jaar gevangenisstraf met de gradatie op. ITALIË Maandagmiddag heeft koning Victor Emmanuel Briatico, San Leo, San Con stantino en andere plaatsen in het ver woeste gebied bezocht. Wegens den slechten toestand der wegen moest de Koning met Ferraris en generaal Bru- satie te voet gaaneen groote menigte boeren volgde hen. Over Tropea ging de Koning naar de kust, waar zijn jacht lag. Hierop scheepte hij zich in naar Stromboli en bracht er den nacht door. Ferraris ging naar Monteleone terug. Op een 15 K.M. van Montalto heet een nieuwe vulkaan te zijn ontdekt. Of hij bepaald nieuw is staat niet vast want er schijnt in oude legenden in dit gebied reeds sprake van te zijn. In deze streek, tusschen Pizzo en Mon talto is de schok het ergst geweest. Te Pizzo deed zich het zonderlinge ver schijnsel voor, dat de rivieren, ofschoon het in verscheiden dagen niet geregend had, buiten hun oevers traden en het omliggende land overstroomden. gaan. Ook komt het mij voor, dat de grijze Wouter, hoezeer reeds hoog be jaard, nog zeer góed in staat zoude zijn de speer te drillen, of eene armborst te hanteeren, aangemerkt zijne spiereu en sterke zenuwen in armen en handen, hem z/Gij hadt beter gedaan, trompetter Ra- zonius," viel Walter berispend ,iri de rede, //als een goed geoefend krijgsman betaamt, stilzwijgend binnen den geslo ten kring te blijven, dien wij dezen mid dag vormden tusschen dat razend gepeu pel op de groote markt, dan als een babbelende ekster, met iedereen te gaan rammeleti, of, en wat nog efger is, mets- beduidende opmerkingen omtrent uwe lapzalverkunst te maken." z/Ik wist niet, uwe manhaftigheid! dat er eenige onbetamelijkheid in lag, den ouden veerman, toen hij mij daar naar vroeg, te antwoorden, dat de graaf van Schuilen burg op den Stins was, dat ook hij met den bisschop den vrede ge broken had, en dat wij binnen kort, met de Utrechtschen op het roofnest zouden los gaan, en dat z/Dat gij een oud wijf zijt, aan wien onze raad eerder een spinrokken, dan de trbmpet van hun beste speerruiters, in handen had moeten geven," volein digde de hopman toornig. Er volgde een oogenblik van diepstil- zwijgen, gedurende hetwelk Walter eenen beker zedewaar aan den mond bxacht, RUSLAND. Tartaarsche bénden zwerven nu overal rond in de Kaukasische districtèü 2an- gezur en Jebrail, groene vlaggen mee voerende en den heiligen oörlog ver kondigende. Er moet vreeselijk gemoord worden onder de Armeniërs, geslacht noch leeftijd is een reden voor genade. Duizenden Tartaarsche ruiters vah over de Perzische grens hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Bij de verwoesting van het dorp Min- kind zijn 300 Ameniërs vermoord. Ver minkte kinderen werden vodr de hon den gewörpèn. Enkele gespaarden red den zich het leven door den Islam te omhelzen. Ook te Batoem neemt de anti-Chris ten beweging onder Muzelmansche be volking toe. Opruiende geschriften doen de ronde onder de Mohammedanen. In het Artwin-district zijn Turksche roovers opgedoken, tegen welke troepen zijn afgezonden. Tweeduizend sociaal-democraten ver schaften zich Dinsdag met geweld toe gang tot de stadszaal te Tiflis, die ge sloten was wegens het godsdienstige feest van den sterfdag van Johannes den üooper. Er werden revolutionaire redevoeringen gehouden. Het hoofd der politie gelastte de vergadering uit een te gaan. Een deel gehoorzaamde de rest weigerde. Toen er eenige scho ten vielen werden kozakken ontboden, die verscheiden salvo's in de zaaljoegen. Dertig man vielen onder de kogels en zeventig werden gewond, voor zoover thans bekend. Bij de paniek, die ont- en Razonius zich van spijt op de lippen beet. Toen de hopman den beker weder iedig nederzette, staarde hij eenigen tijd, met gefronsden blik, den heelmeester aan, waarna hij zeide: //ik begrijp het waarachtig niet, hoe gij u zoo ver hebt kunnen vergeten, om u door dien ouden waterrot te laten uithooren. De eerste plicht van een knap krijgsman is stil zwijgendheid en geheimhouding, zoo mede om in elk eenen gevaarlijken spion van den vijand te zien." </Uwe manhaftigheid," hernam Razo nius spottend, //zal toch den ouden veer man niet van verstandhouding met den Voerster willen beschuldigen?" //Waartoe moesten dan deze vragen strekken? gij zult mij toch niet willen wijs maken, dat een armzalig veerman iets met de belegering van den Stins heeft te maken?" z/Gij schijnt te vergeten," antwoordde de heelmeester, j/dat Wouter daarbij meer belang heeft dan wellicht onze stad en de bisschop zelve, want zijne dochter, diezelfde vrouw, welke wij, voor eenigen tijd, door de Voërsters, bij het Frankhuis hebben zien wegslepen, is nog op den Stins, en, zoo ik vernomen heb, van de ontvangene wonde genezen; zekerlijk door de jonge baronnes, die van mij in de beginselen der heelkunde is onderwezen, en die ik spoedig zoo ver zoude gebracht hebben, dat zij in staat zou geweest zijn, tot het afzetten stond, geraakten een aantal personen onder den voet en werden vertrapt. Volgens de Libre Parole is Maandag avond in het park van Peterhof een aanslag op den gewezen minister van oorlog Sacharof en op den minister van binnenlandsche zaken Boelygjngepleegd die een audiëntie bij den Tsaar hadden gehad en in een hofrijtuig huiswaarts keerden. Sacharof zou zwaar gewond zijn door een scherf van de bom Boe- lygin ongedeerd zijn gebleven. Boven dien zijn twee personen gedood en veer tien gewond volgens het bericht. De daders moeten twee Armeniërs zijn, die zich in officiersuniform hadden gesto ken. De Libre Parole zegt, dat dit nieuwtje door het Russische gezantschap te Parijs is ontvangen, maar elke be vestiging ontbreekt. Te Tavastehus in Finland moet Maan dag onder het rytuig van den gouver neur terwyl hij met het hoofd der politie uit rijden zou gaan, een helsche machine gevuld met spijkers zijn ge vonden. Het ding ontplofte niet. CHINA. Alice Roosevelt, de dochter van den president der Vereenigde Staten, is met haar gevolg te Peking aangeko men, ,en aan het station namens de Chineesche regeering verwelkomd. J uf- frouw Roosevelt logeert in het Ameri- kaansch gezantschapsgebouw, senator Newlands en generaal Corbin met hun dames in het Duitsche. Gisteren zou een plechtige ontvangst in het zomer paleis plaats hebben. van armen of beenen, toen de oude ba ron, die, even als meer ijzervreters, liever een wonde toebrengt, dan mensch- lievend heelt, mij den Stins verbood, zonder te beseffen, welk een onherstel baar verlies hij daardoor zijn dochter toebracht." z/Zeg liever voor welk een onherstel baar verlies hij zijne dochter daardoor behoedde, want ik twijfel er niet het minste aan, of de baron van Voërst zal begrepen hebben, dat met eiken dag het verstand van de freule meer en meer aan den loop ging." De zwaar gegriefde heelmeester had moeite den spijt te verkroppen, welke hem innerlijk verteerde, en zoude wel licht, in een bits antwoord, het ver schuldigde decorum uit het oog verloren hebben, toen eenige gillende kreten tot in de hamei doordrongen, en de rustige stilte, welke daar tot nu toe geheerscht had, afbrak. Ontsteld en verschrikt staarden Razo nius en Walter elkander' aan, en luister den met ingehouden adem naar het angstgeschrei, hetwelk zich in de verte, als een huilende stormwind verhief, Niet lang echter bleven zij omtrent de oor zaak van dit gerucht in twijfel; daar stormde eensklaps een der wachters de hamei binnen, onder de hevigste gebaren uitroepende: Brand! verraad! de Voër sters Wordt vervolgd.J

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1