yy DE STINS VOÉttST No. 46. Woensdag 13 September 1905. 21e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad a p óoj voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. (IIELEMAN, Buitenland. FEÜILLE T O N. WliCSCIII! <2*3 i coi haw. <i- :po i' ro- w Pi '•t'' 1 - m r n vi-dii'-no f r Dit Plad verschynt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. 1 DRUKKER—UITGEVER A X E L ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. RUSLAND on JAPANS ,Het oproer te Tokio is hoofdzakelyk het werk vangepeupel, ongetwijfeld opgehitst door zoogenaamde politici, die munt willen slaan uit den tegenwoor- digen to'estand," zoo zeide Japan's finan- cieele agent te Londen, Takahasji, tot een vertegenwoordiger van Reuter's agentschap. En hij deelde voorts een telegram mede, pas ontvangen van den gouverneur der Japansche bank, die seinde „Vanochtend is een proclamatie ver schenen, waarby de bepaling op den staat van beleg gedeeltelijk van toepassing verklaard worden op de stad Tokio en de drie districten van Tama (vlak bij Tokio gelegen, en beruchte wijken bevattende). Deze maatregel is niet teweeggebracht door den ernst van den toestand, maar dient om de regeering in staat te stellen, haar gezag te hand haven ook buiten de bevoegdheid die haar door de gewone wetten wordt toe gekend, en dat hoofdzakelijk om de pers in bedwang te houden, en vólksoploo- pen te beletten. Het dóel van den maatregel is alleen, de heffe des volks te verhinderen, schade toe te brengen aan vreedzame burgers, en een eind te maken aan de opruiende artikelen die de jingo-bladen blijven verspreiden. Er moeten ook eenige kerkén in brand gestoken zijn, maar dit heeft geen bij zondere beteekenis de kerken zijn, als er geen dienst is, ledig, en het viel dus het gepeupel gemakkelijker die te be stormen. Maar met 't oog op de strenge Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 101) Na hier een oogenblik gepoosd te heb ben, om zijne toehoorders den tijd te geven, zich in de aangename toekomst, welke zich voor heri opende, te verlus- tigfen, ging hij voort: Naardien de achtbare raad, acht geslagen hebbende op dé bekwaamheden, welke ik door vlijtige oefening en inspanning mij heb eigen gemaakt, mij het bestuur nopens de verdediging der stad in handen heeft gegevèh, zoo zal ik u morgen mijne be- velè'ri, omtrent hetgeen ik noodig acht, dat tot bèschermihg der stad verricht worde, geven, en voert gij dip uit met slechts de helft van den ijver, welken gij straks getoond hebt te bezitten, dan wil ik verdoemd zijn, als de Voërsters het hart in het lijf hebben, om eene hand naar de stad uit te steken. Ga nu uit een en verwijder u, en leg dezen nacht, met evenveel gerustheid, uw hoofd ter neder, als gij in den schoot van den heiligen Abraham zelve laagt, want ik en mijne brave lansen zullen u bescher men 1" Andermaal weergalmde de lucht van voorzorgsmaatregelen, door de overheid genomen, verwacht men niet dat erns tige ongeregeldheden zich ophieuw zullen voordoen." Zoo onbeduidend als Takahasji de zaak voorstelt als hoofdzakelyk het werk van gepeupel zijn de rust verstoringen toch zeker niet. tyitgjles blijkt dat ze de uiting zijn van een (overigens, wegens de omstandigheden, gemakkelyk verklaarbare) vêrontwaar- diging van het volk over de vredesvoor waarden. Alle correspondenten seinenin dien geestzoo zegt de Timeseorrespon- dent te Tokio „Er is geen twijfel aan of het géheele volk is diep teleurge steld door den uitslag der onderhande lingen. In het geheele rijk is nergens eenige stap gedaan om het sluiten van den vrede feestelijk te vieren." Ken- schetstend is ook, dat dit telegram reeds den 2en dezer verzonden, maar opge houden is, waaruit volgt dat de regee ring wel degelijk in de beroering iets meer ziet dan uitspattingen van het gepeupel. Maar inderdaad, gelijk te voorzien was, schijnt de opgewondenheid reeds tot bedaren te komen. Achteraf blijkt de aanval op de woning van den mi nister van binnenlandsche zaken ook minder erge gevolgen gehad te hebben dan men eerst dacht. Alleen de bijge bouwen zijn verbrandde brandweer is er in geslaagd, het huis zelf te bé- waren, en eenige gè wapende kerels, die er binnengedrongen waren, zijn er .weer uitgeworpen. De omstandigheid, dat christelijke kerken mede in brand gestoken zijn, een daverend geschreeuw en luide toe juichingen, waarna de samengevloeide menigte zich langzamerhand verspreidde en naar hunne woningen terugkeerde, of hier en daar, in kleine groepen, samen schoolde, om het nieuws van den dag nader te behandelen, en menige belofte werd gedaan, en menigen eed onder de trouwe burgers gezworen, om goed en bloed met lijf en leven te verdedigen. Vgn zijnen trompetter, die hem nu, als een trouwe schildknaap, steeds op zijde bleef, vergezeld, deed Walter thans de rondte langs de wallen der stad. Van af de Dieser tot aan de Kamperpoort, én van daar weder tot aan de Sassen- poort, was de stad, eenige jaren geleden, met eenen tamelijk hoogen steenen muur omtrokken, en met eene gracht omzoomd, die wijd en diej) genoeg was, om haar aan dié zijde genoegzame veiligheid te Verschaffen. Tusschen de Dieser-en Sas- senpoort' echter, was de stad, als aan' die' zijdè minder van haren vijand, den baron van Voerst, te vreezen hebbende, echter minder goed verdedigd. Welwas ook daai' eeöe gracht gegraven, maar zij was ondiep en smal, terwijl de daar achter opgeworpen aarden wal, alleen door een beschutsel van houten palen, die nog van de eerste omwalling, in het jaar 1233, was overgebleven, gedekt werd. Onder het scherpe toezicht van den hopman, werden hier de verdedigings- wordt door belanghebbenden naar het schijnt niet opgevat als een anti-ehris- telyke betooging. Noch de Church Missonary Society, noch de Society fob the Propagation of the Gospel hebben, naar uit New York gemeld wordt, eehig bericht ontvangen van hun vertegen woordigers in Japan, wat zeker gebeurd zou zyn indien de onlusten het karak ter van een betooging tegen de zende lingen hadden. Dit zou op zichzelf onwaarschijnlijk zijn, daar de Améri- kaansche zendelingen in Japan zeer populair zijn. Óp het departement van buitenlandsche zaken te Washington is men van oordeel, dat de Japansche regeering uit zichzelf verontschuldigingen zal aanbieden we gens de aanvallen op d'e zendingshuizen. Ten slotteniemand schijnt zelfs aan de mogelijkheid te denken, dat de volksbeweging in Japan eenigen invloed zou kunnen uitoefenen op de bekrach tiging van het vredesverdrag. Het is overigens opmerkelijk, dat de beweging geenszins tegen den Keizer gericht is. Donderdag nog verzamelde het volk zieh voor het paleis om banzai te roe pen voor den Mikado. DUITSCHLAND. De minister van landbouw heef t een samenspreking gehouden met het be stuur van het verbond van Duitschè vleeschhouwers over den vermeenden toestand van de vee- en vleoschmarkt, waarby hij opmerkte dat hij een ver hooging van het voor invoer toegelateh contingent van Russische varkens en openstelling van de Nederlandsche grens werken, in de haast en zooveel mogelijk, hersteld en versterkt; de gracht werd Uitgediept; de hier en daar ingezakte aarden wal, op niéuw opgehoogd en aan gevuld, en hét houten staketsel, waar het vermolmd of vergaan was, door nieuwe planken en palen vervangen. Met zooveel ijver was dit werk voortge zet, dat toen de avond viel, reeds meer dah de helft van hetgeen herstelling en voorziening noodig had, weder in be hoorlijken staat was gebracht, de inval lende donkerheid belette echter, daarvan, voor het oogenblik, verder voort te gaan, weshalve Walter hier een kleinen wacht post plaatste, en de andere arbeiders het werk deed staken, om liét den volgenden morgen óp nieuw te beginnen, en ge heel te voltooien. Als een gëtrouw en rechtschapen be velhebber, op Wiens échoudérs de veilig heid eener stad rust, begaf de hopman zich thans naar die plaats, welke als de meest bedreigde en gevaarlijkste moest beschouwd worden dit was de zuidzijde der stad, en inzonderheid dé Kamper poort, vanwaar een gebaande weg naai den Stin3 liep, die vroeger eenigszins westelijker op de stad had aangeloopen, en in eene straat eindigde, welke thans nog de Voërststraat genoemd wordt. In dé hamei aan de Kamperpoort, waar wij vroeger onze lezers reeds hebben inge leid, trad de hopman, met meester Razonius, ook op dezen avond weder binnen. wilde overwegen en den rykakanselier over het onderhoud verslag wilde doen. De geleidelijke verhooging van het Russische contingent aan varkens met maandelijks 200 stuks was reeds een onderwerp van overweging geweest toen de agitatie losbrak. Hij zou, na een hernieuwd onderzoek doof den Bondsraad, zoodra deze in het einde dër maand byeenkwam, de noodige maatregelen nemen. RUSLAND. Nu verschillende naftha-maatschap pijen telegrammen uit Bakoe hebben ontvangen, i?. het mogelijk de verliezen van deze, van de schatkist en van de Wolgareederyen ten naastenby vast te stellen. Van de zich daar bevindende broonep zyn er zeker 3000 door het vuur verwoesthet herstel zal zeker deftig millioen kosten, terwyl de bouw van nieywe arbeiderskazernes, machi ne? enz. een uitgaaf van ongeveer vijf tig millioen noodig zal maken. Daar de hervatting van het bedryf eerst na zes tot twaalf maanden mogelijk zal zijn, lyden de industrieelen een verlies van ongeveer tachtig millioen. De Wolga- en Kaspische Zee-vloten zullen door het ophouden van het vervoer van petroleum en naftha een schade van honderd millioen'poed vracht, neer komende op een verlies van zeven tot tien millioèn roebel, te boeken hebben. Het verlies, dat den Transkapkasischen spoorweg bedreigt, kan op ongeveer zes millioen roebel gesteld worden. Bij elkaar bereiken de verliezen door de' gébeili'teniésen te Bakoe een bedrag De wacht was verdubbeld, en niet, gelijk voorheen, in de wachtkamer op de houten banken uitgestrekt, maar nu boven op den wal geplaatst, om, op kléine afstanden van elkander, een waak zaam oog te houden op den gewichti- gen post, welke aan hunne hoede was toevertrouwd. «Dus is dan eindelijk het oogenblik aangebroken, zeide Walter, toen hij, tegen over zijnen trompetter, in de hamei had plaats genomen, «waarnaar ik, en elk die een droppel krijgsmansbloed in het lijf heef^ zoo lang gewenscht heb. De gedachte toch, om eene bende plunder- zieke roovers uit te roeien en te verdel gen, verschaft aan het hait van eenen krijgsman, een genot, hetwelk, naar mijn inzien, weinig moet, verschillen van de genoegens, welke hem daarboven wach ten, die zijnen wachtpost hier beneden behoorlijk heeft vervuld. En God zy den rooden Huch en elk van zijne schur ken bende genadig, ipdjen hij, of een van hen onder mijne handen komt." «Uwe manhaftigheid," antwoordde Ra zonius, «zal ditmaal, vertrouw ik, opge merkt hebben, dat niet, gelijk uwe edel heid vroeger staande hield, alleen aan krijgslieden en in den wapenhandel geoe fende mannen, het oogenblik welkom is, waarin zij ondergane beleedigingeu kunnen straffen, maar dat ook de poorters en huis lieden niet achterlijk blijven, als de tijd daar is om piek en boog aan te grijpen."

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1