No. 45. Zaterdag 9 September 1905. 21e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAS, Buitenland. FEUILLETON. courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. RUSLAND en JAPAN. De correspondent van de Parijsche Matin te Portsmouth heeft aan zijn blad een lang telegram geseind, dat, naar hij beweert, den inhoud weergeeft van het vredesverdrag. Wel te verstaan den inhoud, niet den tekst, en aange zien de onderhandelaars te Portsmouth de pijnlijkste voorzorgsmaatregelen ge nomen hebben om het geheim te be waren zelfs de hulp van vertrouwde calligrafen, door de Amerikaansche rej geering aangeboden, is afgeslagen is de waarschijnlijkheid zeer groot, dat de correspondent van een ondergeschikt personage een kat in den zak gekocht heeft. Want de artikelen in het stuk van de Matin behelzen weinig anders dan de voorwaarden die men reeds kent, en dat weinige kon er, zonder veel ver nuft. wel bijgefantaseerd worden. En ook in het denkbare geval dat een van de menschen, bij de opstelling van het vredesverdrag betrokken, zich door den medewerker van de Matin heeft laten omkoopen, zou het overne men van dit lange stuk de moeite niet loonen, daar toch, na al wat men reeds over den inhoud weet, het eenige be langrijke nog zal zijn, den juisten tekst te kennen, en daar maakt ook dit stuk géén aanspraak op. Wij vermelden er alleen uit dat -- altijd volgens deze lezing Japan ook de kolenmijnen van Jentai en bij Moek- den) zou verkrijgen die bij den spoor weg naar Port Arthur behooren, en dat in het verdrag zelf niets bepaald wordt Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolse/ie Geschiedenis (1362/. 100) XXIX. Tegen den achtermiddag van den vol genden dag heerschte er in de stad Zwolle een ongewone beweging en gewoel. De afgevaardigden naar de Bisschops stad waren zoo straks teruggekomen, en hoewel de achtbare mannen zich geen enkel woord over den ophanden zijnden strijd met hunnen gevreesden nabuur hadden laten ontvallen, hadden de op- merkzaamsten onder de samengeschoolde menigte toch op dat bewolkte en- ernstige gelaat, waarmede de beide schepenen zich in driftigen haast naar het rechthuis hadden begeven, de voorspelling gelezen dat boven de stad een dreigend onweer was te zaïnen getrokken. Dit vermoeden kreeg meer voedsel uit de gesprekken der lansknechten, welke de afgevaardig den tot geleide gestrekt hadden, want hoewel ook deze zich weinig over de zaak uitlieten, omdat zy zeiven tot nog toe door hunnen hopman daaarvan onkundig gelaten waren, wisten zij de Zwolsche poorters toch, met noodige kleuren en verwen, al hetgeen er te Utrecht, van ten aanzien van een beperking der bewa kingstroepen van den spoorweg. De correspondent voegt er den inhoud bij van twee additioneele artikelenhet eerste bepaalt dat de ontruiming van Mantsjoerije door de beide legers in anderhalf jaar afgeloopen moet zijn, en dat daarna de beide partijen den spoor weg slechts mogen laten bewaken door geen sterkere troepenmacht dan naar de berekening van 15 soldaten per kilo meter. Het tweede heeft betrekking op de instelling eener „commission limi- tographe" ter afbakening van de grens in Sachalin. Te Petersburg worden toebereidselen gemaakt om Witte met grooten luister te ontvangen bij zijn terugkeer. Onder anderen zal een vrouwenvereeniging een adres van dank aanbieden met het opschrift „aan den vredestichter de dankbare vrouwen en moeders". De, Tsaar heeft Witte den graven titel toegedacht. DUITSCHLAND. De Ostdeutsche Rundschau meldt over den stand der cholera in het regeerings- district Bromberg, dat bij een gevangene die uit Grone aan de Brahe naar Guesen werd overgebracht, Aziatische cholera is vastgesteld, en dat zes andere gevan genen onder verschijnselen van cholera ziek zijn geworden. Te Stiglitzdorf, in den kreits Czarnikau, is een losse werk man aangetast, te Schleusenau een telegrafist, vermoedelijk aan cholera, bezweken. Volgens de ambtelyke opgaaf, zijn tot Dinsdag in het geheel 77 gevallen af hun binnentrekken in de stad tot op het tijdstip dat zij dezelve weder verlie ten, was voorgevallen, te verhalen, en toen men nu ook het oog sloeg op de Bissschoppelijke kiijgslieden, die welge wapend de stad waren binnengetrokken, blijkbaar met het voornemen om dezelve in den eersten tijd niet weder te verlaten, was er geen twijfel meer of de oneenig- heden met den baron Van Voërst, waren in eenen openlijken twist uitgeloopen. Een half uur nog duurde die onzekere toestand van gissingen en twijfelingen, toen eindelijk de hopman Walter met zijn trompetter Razonius eri eenige stads piekeniers, de trappen van het raadhuis afklommen, en op de markt ruimbaap maakten voor den stadsklerk, die, m^t de roede in de eene en een stuk beschre ven perkament in de andere hand, onder de saamgedrongen menigte trad. Op eenen wenk van zijnen hopman, zette nu de trompetter zijn blinkend in strument aan den mond, en haalde daar uit eenige langgerekte scherpe toonen die tot in de afgelegenste hoeken der stad weerklonken. Eene diepe stilte volgde op dit sein, de piekeniers sloten eenen halven kring om den stadsschrijver, die, na met zijne roede gezwaaid te heb ben, met heldere stem las ,/Eersame, beminde, besonder gude Borgers, Poorters und Huuslieden der stat von Swolle »Wie Borgemeisteren, Scepenen, un,d van cholera en 24 sterfgevallen in Prui sen voorgekomen. ENGELAND. Wrijving tusschen twee landen of volken is schadelijk voor den handel. Tusschen Engeland en België botert 't niet sedert eenigentijd vooral nu om den Kongostaat. De kooplui aan weerszij den van de Noord zee trachten nu de verstandhouding te verbeteren en zoo is de handel, dik wijls oorzaak van veroveringstochten en oorlogen, hier de vredestichter. De City of Londen International Asssoci- ation heeft tegen het einde dezen maand een reis naar België ontworpen. Er zullen een honderdvijftig man mee gaan, onder leiding van Lord Strath- cona, of anders van George Collins, voorzitter van de vereeniging. Het plan is: van 27 tot 30 dezer te Brussel, met een banket aangeboden door de Brusselsche kamer van koophandel, ontvangst op 't stadhuis en feestvoor- stelling in de Monnaie. Op 1 en 2 October bezoek aan Luik. Waarschijn1 lijk komt later een Belgisch gezant schap in Engeland. Het verbroederings feest is al te Luik ingewijd. Er is daar een maaltijd aangeboden aan leden der Engelsche kamers van koophandelbij de gasten waren de Engelsche gezant te Brussel, de Belgische minister van handel, de voorzitter van de Londen- sche kamer en Sir Albert Rollit. Dez« laatste zeide in een toost, dat hij niet geloofde aan de beschuldigingen tegen de ambtenaren in den Kongostaat. Men neemt in de Londensche havens Raid der stat Swolle, doen kundech allen guden luden, dat wy auerkommen endte eens gewoirden synnen, mytten onzen Heere, die Erntfeste, Hooghwieze, Voir- sienige Biscoppe toe Utrecht, otnme te ontseggen den Baroene Sweder toe Voërst inne Westenholte uyt unser gezamenL licke vrundschaft und liefde, mytten hum te breecken tot den eeuwigen daghé, und genen peys ofte vredè te sulleb maaken, tot soe lange de gezeghde Ba roene Sweder toe Voërst, tot unser gé- nughen, sai hebben belovet ende beswa ren, ende na oelden gewoenten mytten segel und woirde sal hebben bevestigd, de rechte, heerkoemen und brucken, van deser stat Swolle und von den Erntfeste, Hooghwize voirsienige Biscoppe toé Utrecht, te sollen eirbaren, onschendelick bewaren und halden ten eeuwigen daghe so syt de grote scaden, heen ende sma- digheid welcke hy Sweder toe Voërst uns heft aangedaan, te sullen repareiren ter unser genuge. z/Vordes doen te kunde und bevelen, an unser gude borgers, poorters ende huuslieden umme soolanghe die vete mytten gemelden Baroene sal deuren, de poorten unser stat niet tot hoere eigene verderflickheid uyt te gaanofte mit hoere koepwaren, guderen, schepen, ofte waghens, die heirweg ofte vrije waete- ren te bevaeren. »Vordere doen te kunde, um wi brave borgers, poorters ende huuslieden betae- reeds maatregelen tegen de cholera. Alle schepen komende van verdachte havens en op weg naar Londen b.V. worden te Gravesend opgehouden en on derzocht. Op de Tyne worden alle schepen uit Hamburg onderzocht. ITALIË Te Rome is de spoorweginspecteur Guglielmo Cappa de vorige week dood geschoten door den Sardynschen spoor wegarbeider Cossu, den vader van een machinist uit Sicilië, die als agitator een min Of meer belangrijke rol speelde bij de jongste groote staking. De jonge Cossu werd van Sicilië naar Calabrië overgeplaatst en vader en zoon be schouwden dit als een strafoefening van Cappa. De oude Cossu besloot daarop dezen uit den weg te ruimen. Hij vroeg een vrykaart, vertrok naar Rome, waar hij in Cappa's kantoor doordrong en dezen met drie revolverschoten levens gevaarlijk wondde. Hij liet zich toen zonder verzet arresteeren. Cappa, die zestig jaar was, is Zaterdagavond over leden en laat een groot gezin achter. Hy wordt op staatskosten begraven. AMERIKA. Pedro Alvarado, vroeger een arm mijnwerker, maar thans, dank zij ge lukkige mijnontginningen, de rijkste man van Mexico, heeft een reeds vroeger door hem gedaan aanbod om Mexico's nationale schuld, ten bedrage van 15 millioen dollars, af te lossen, herhaald. Indertyd is hem reeds beduid dat de wet dat niet toeliet, maar nu er in de hem töebehoorende goud- en melick is, naer hoera vermoeghens und kraften unse gude stat Swolle, te verda- digen, und niytten gutten en blud toe te beschermen, under het gesagh und de wiesheid von unser beseghelde last- brieve ys begift.' ,/Vordes doen te kunde, umme die haraeijen an die poerten, und bijsunder- lick die Hameije an die Camperpoert wel te versterken und te voorzien, soo myt umme die holten staketsels damyt dié wailen von de Saxenpoerte naer die Dieserpoerte sint beschut, te verzien, en te repareiren, alle daeran toe vorzien und te repareiren yst. ffEindelick doen kunde, um gehouw ende getrouw te blieven, an die Raid, und Scépenen, als eerl'cke Borgeren betamelick ist, und die ruste ende vrede, und liefde, te bewaeren en te holden, und wen dyt nodig ist te sterven vor die goede stat und den gebenedijden Sanct Michiel, die hoeghgepreizene schut- geist dezer vrije Hanzestat." »Und hiermede sij die eirzame borgers Gode Almechtig en de gebenedijde hei ligen aanbevolen op Vriedag nae Sint Stevendag, ons Heeren 1362.' Nauwelijks had de stadschrijver zijn perkamentblad dichtgeslagen, of er ging onder de verzamelde menigte een don derend gejuich en geschreeuw op, als ondubbelzinnige blijken, dat jde aange kondigde gelegenheid, om den sedert lang geleden hoon en oudergane verne-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1