Gemengd Nieuws. in verband met het onderzoek naar den aanslag van den 21 sten Juli, dat nog altijd voortduurt. Madame Joris, de vrouw van den gevangen Belg, die verdacht wordt aan den aanslag mede plichtig te zijn, is uitgenoodigd onder belotte van vrijgeleide en van gelde lijke belooning naar Konstantinopel te komen om getuigenis af te leggen. Men maakt daaruit op, dat Joris' eigen „bekentenissen" per slot van rekening niet veel om 't lijf hebben. Maar ma dame Joris zal wel niet veel roeping ge voelen om aan de verlokkelijke uitnoo- diging gevolg te geven. De onderzoekingen en inhechtenis nemingen te Smyrna houden aan, om dat de politie nog naar 35 bommen zoekt, die volgens de bekentenis van aangehouden personen hier en daar zijn verstopt. Zelfs in het regeerings- gebouw zoekt men naar medeplichti gen omdat daar een bewaarplaats voor bommen was klaar gemaakt. In Ar menische winkels zijn uniformen en priestergewaden in beslag genomen, die als vermomming voor de plegers van aanslagen bestemd waren. Uit de ge vonden briefwisseling is gebleken, dat de aanslag op 10 September moest plaats hebben. Tengevolge van de ge troffen maatregelen vreest men niet meer voor onlusten van de verbitterde Mohammedanen, maar handel en cre- diet lijden zeer onder de heerschende onrust. Er zijn 150 man naar Magnesia ge zonden, waar de Mohammedanen de Armeniërs te lyf wilden. Mogelijk heeft de bedreiging der vreemde consuls met het ontbieden van oorlogsschepen goed gedaan. AXEL, 29 Augustus 1905. Beroepen bij de Ger. Kerk A alhier de WelEerw. Heer Ds. E. J. Schouten te Numansdorp. Zuiddorpe. Door een onbekende oorzaak ontstond Vrijdagnamiddag brand in een stroomijt van den landbouwer E. Martens van Wachtebeke (Ster). Van de 14 in de nabijheid staande graanhoopen brandden twee, een gerste en een roggehoop mede af. Met de brandspuit van Zuiddorpe bestreed men met succes de verdere uitbreiding van den brand. De schade, die geschat wordt op ruim 700 is niet door assurantie gedekt. Tot commies der posterijen en leeren, maar my zoude het niet verwon deren, indien wij eenmaal den vreemden schurk aan flarden gescheurd in het gevangenhok terugvonden, en het gekke wijf op eenen bezemsteel den schoorsteen zagen uitrijden, om aan die helsche feesten deel te nemen, waarvan zij altijd rammelt." Sweder had weinig oplettendheid aan dit verhaal geschonken, maar met onge duld den graaf Van Schuilenburg gade geslagen, die nog met vurigen ijver zijne aandacht aan den maaltijd wijdde, en toen deze, door eenen nieuwen aanval op eene nog onaangeroerde vleeschpastei, had verraden, dat er bij hem weinig voornemen bestond, om zich in den eersten tijd met iets anders bezig te houden, wierp Sweder zich met onge- duldigen wrevel in zijnen zetel terug, en zich tot zijnon hoofdman keerende, zeide hij op eenen smalenden toon tfWij zullen nog eenigen tijd van den wijzen raad en het verlicht oordeel van den graaf Van Schuilenburg verstoken blijven, Hugh en teiwijl wij daarop wachten, zoo zeg mij, in welken staat de grachten en liet muurwerk van den Stins ziin, en of het noodig is, dat daaraan iets gedaan of hersteld worde, vóór de Utrechtsche kaalkoppen ons een bezoek komen geven." //Indien gij somtijds mocht denken, hernam Gunther met afgebioken tusschen poziugen, »dat ik aan de beraadslagingen telegraphie 3e klasse in Ned. Indië is benoemd de heer L. van Brakel H.Mz., thans klerk der posterijen en telegraphie 2de kl. te Ter Neuzen. Met ingang van 1 September zijn verplaatst de commiezen bij 's rijks be lastingen O. van Krimpen, 2e kl., van Neuzen naar Roosendaal (binnendienst), en F. Rijstenbil, 3e kl., van Bocholz naar Neuzen (tijdelijk). In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 114 melk- en kalf koeien en wel langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 8, langs Sas van Gent 24, langs Hulst 17 en langs Clinge (station) 65. De uitvoer langs al de 12 grenskantoren bedroeg 729 stuks tegen 480 in de laatste helft der vorige maand en 498 in de eerste helft van Juli. Zaterdagmiddag heeft te Scharen- dijke, gemeente Eikerzee, een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee paarden, voor een wagen met mest gespannen en toebehoorende aan den heer John Flohil, van Ellëmeet, schrikten van eenige kinderen, die op een hoop grint speelden, en sloegen op hol; zij overreden de vrouw van L. de Jong te Scharendyke die daarbij ernstig aan haar rug gewond werd en Zondagmorgen naar het ziekenhuis te Noordgouwe is yervoerd. In hunne vaart holden de dieren de haven van Scharen dyke op, waar zij den wagen vaiTden molenaar L. van den Hamer van Brou wershaven, verbrijzelden. Daarna vie len zij van den dijk, waarbij zij nog schipper M. de Jong aanreden, die daar door in een sloot viel, doch met den schrik en een nat pak vrijkwam. Toen werden de paarden, welke ook aan de huid zeer gekwetst waren, tot staan gebracht. De voerman was nog bijtijds van den wagen gesprongen. M. Ct. Men meldt uit De Steeg Zaterdagmiddag geraakte in den IJsel een motorbootje, behoorende bij het boothuisjacht Annie van den heer J. H. Herpel, uit Brussel, dat hier reeds eenigen tijd voor anker ligt, midden op de rivier in brand, vermoedelijk door het vlam vatten van de benzine. De vlammen waren plotseling zoo hevig, dat aan blusschen niet te denken viel een nat zeil, over het vuur geworpen, was terstond verteerd. De eigenaar en een matroos, die aan boord waren en niet konden zwemmen, verkeerden in een hachelijke positieer was 150 liter benzine aan boord, die zou kunnen ontploffen. De heer H. wilde overboord springen, maar werd door den matroos tegengehouden, die onmiddellijk naar den oever had gestuurd. Na door de vlammen te zijn gegaan, sprongen zij dicht bij den wal in het water, wadende konden zij toen den oever bereiken. Beiden hadden brandwonden aan gelaat en handen gekregen. Het bootje brandde geheel uit en de romp zonk weldra. Het wrak ligt buiten het vaarwater, en een roode vlag waarschuwt de pas- seerende vaarlui. Het bootje was ver zekerd. voor als nog geen deel kan nemen, wijl ik mij te zeer met den maaltijd bezig houde, zoo moet ik u van die dwalende gedachte terugbrengen, want hoezeer ik aan eenen eigenlijken middagdirch on gaarne gestoord word, zoo weerhoudt mij nimmer een weinig beduidend vroeg- maal, om over belangrijke zaken te spreken." Dit zeggende stak hij een nieuw brok van de vleeschpastei in den mond, en kauwend den baron Van Voërst aanziende, had hij al het voorkomen van een oplettend toehoorder aangenomen. Wordt vervolgd.) Zaterdagmiddag brak er boven Gouda een verschrikkelijk onweer los. De bliksem was geen oogenblik van de lucht. Het regende en hagelde geweldig, zoodat het lage gedeelte der stad geheel onder water liep. Tijdens of direct na het hevige onweer brak er een groote brand uit in de meubel fabriek der naamlooze vennootschap Hollandia. Zeer spoedig stond het geheele gebouw in lichtelaaie, 'twas net alsof uit alle ramen tegelijk de vlammen sloegen. Gauw waren er zes spuiten aanwezig om het hevige vuur te bekampen, doch er was niets meer aan te doen. Het geheele gebouw met alles wat er in was, brandde uit. Te Vlissingen heeft de bliksem Zaterdagnamiddag ongeveer 3 uur eén huis in de Bouwen Ewoutstraat getroffen, waarvan de bewoners afwezig waren. Dikke rookwolken stegen spoedig uit het dak op, weldra gevolgd door hevige vlammen. De brandweer, die nog al lang op zich liet wachten, kon niet verhinderen dat het bovenhuis totaal uitbrandde. Ook van het naastgelegen perceel brandde het bovenhuis geheel uit. Die inboedels waren èn door het vuur èn door het water zeer beschadigd. Een deel ervan werd gered en bij de omwonenden in veiligheid gebracht. De perceelen waren bewoond door vier gezinnen. Twee ervan hadden hun have verzekerd. Het eerst werd water gegeven door de handbrandspuit der politie. Om streeks halt vijf was de brand gebluscht. Voorts werd door het hemelvuur getroffen het dak van een café van Q. op de Badhuisstraat, te Vlissingen. Daar werd een gat in geslagen, doch brand ontstond niet. {M. C.) Te Tiel is Zaterdagavond de bliksem geslagen in een boerderij in het Deilsche veld, welke geheel af brandde. Als een bewijs, dat het Friesche vee door buitenlanders thans zeer ge zocht is, vermeldt de Leeuw. Ct., dat een Spanjaard van een veehouder bij Leeuwarden zes zware kalfkoeien kocht, voor export naar Spanje, tegen den pry's van 3325 per koe. Per brancard werd van Nuland naar Den Bosch overgebracht het zwaar verminkte lichaam van den wisselwach ter v. d. Lee, die tusschen de buffers beklemd was geraakt. Het hoofd was zwaar verwond, de handen en voeten gekneusd. De toestand was Zaterdagmor gen hoogst ernstig. Uit Assen meldt men Dank zij de verschillende voorzorgs maatregelen, het graven van slooten door het garnizoen, en den regen der laatste dagen, is de uitgebreide en lang durige veenbrand onder het gehucht De Haar, onder deze gemeente, Zater dag bedwongen. Het vuur heeft op verschillende plaatsen tot een diepte van 3 meter gewoed. Te Winterswijk is Zaterdag een 24-jarige boerenzoon overleden, tenge volge van overmatig gebruik van sterkedrank. Te Amsterdam is een 22-jarige zenuwlijdster aan de Keizersgracht te te water gesprongen. Na gered te zijn, geraakte zij bewusteloos en is zij, na voorloopige behandeling in de woning van een geneesheer, naar het Binnen- Gasthuis overgebracht. Ter gelegenheid van een feest ge geven door den nieuwen burgemeester, heeft te Renswoude een hevige vecht partij plaats gehad. Bij die gelegenheid werden G. Blatenberg de pezen van zijn linkerhand doorgesneden, terwijl zijn tegenstander, E. Haverkamp, twee sneden van ongeveer 6 cM. lengte, over zijn gezicht opliep. Voorzichtig met bessenIn vele streken wordt door kinderen veel aan bessenplukken gedaan. Met het oog S daarop is het niet ondienstig, ouders er op te wijzen, dat het nu de tijd is, waarin vele der gevaarlijkste giftplan ten rijpen, zooals bilzenkruid, nacht schaduw, dolle kers, vingerhoed, water- en gevlekte scheerling, hondspeterselie enz. Daar de.kinderen de bessen en zaadhuisjes dezer planten, vooral de glimmende zwarte bessen der nacht schaduw-gewassen, gaarne plukken om ermeê te spelen, kunnen daaruit de grootste ongevallen ontstaan. Men waar schuwe de kinderen ernstig, dat zij geen bessen plukken en alleen die vruch ten eten, welke ze thuis of op bezoek krijgen. Eén enkele bes van sommige giftplanten kan soms oorzaak zijn, dat een kind een pijnlijken dood sterft. In den laatsten tijd kwam het bij herhaling voor, dat op een der onder- officierskamers der infanterie te Deven ter geld ontvreemd werd. Men was ervan overtuigd, dat de schuldige een der be woners moest zijn, waarom men dan ook onderling afsprak om den dief, wie deze ook moge zijn, niet te sparen, doch aan 't gerecht over te geven. De sergeant K., die nog wel eens geld miste, had een gulden op het randschrift ge merkt, en op de oude plaats opgeborgen, Hij verzocht den cantinehouder op te letten, wie het geldstuk in betaling gaf. De gulden werd gestolen en de ser geant D. gaf het geldstuk in de cantine uit en legde later een volledige beken tenis af. Hij werd naar den krijgsraad te Leeuwarden overgebracht. Zwolsche Ct. Dinsdag ontstond ten huize van den smidsknecht J. Zandstra, wonende in de Houtstraat te Assen, tusschen eenige familieleden oneenigheid naar aanleiding van het weghalen door de ouders van een kind van Zandstra's zwager Th. M., welk kind een tijdlang bij Zandstra in huis was geweest. In den laten avond van dien dag is M. bij Zandstra's huis gekomen en heeft daar tegen de deur getrapt, onder het uiten derswoorden doe open, of ik trap den boedel stuk." Zandstra, die reeds op bed was, stond op, eveneens zijn vrouw. De deur werd opengedaan. M. moet daarop Zandstra een geduch- ten slag op het hoofd hebben gegeven, waardoor Zandstra op den grond viel en later over hevige hoofdpijn klaagde. Langzamerhand verergerde de toestand. Zandstra verloor reeds spoedig het be wustzijn en verkeert, naar het oordeel van den geneeskundige, den heer Bolt, wiens hulp Donderdagavond werd inge roepen in levensgevaar. Te Dinksperloo heeft men in een der café's, waar een talrijk publiek aan het dansen was, een flauwe, doch ge vaarlijke grap uitgehaald. Terwijl de dansende paren lustig bezig waren, had iemand een zak met peper op de dans vloer gestrooid, waardoor de dansers evenals de muziekanten zoo aan het hoesten raakten, dat men naar buiten moest om een luchtje te scheppen, in welken tijd de dansvloer kon worden geschrobd. In den nacht van Vrijdag op Za terdag tegen halfdrie heeft te Zaandam ejn geweldige brand gewoed in de stoomverf- en vernisfabriek „Holland" tusschen het Groote en Kleine Glop. Binnen brandde het, dank zy den aanwezigen zeer brandbaren stof fen, zeer fel, doch de vlammen zag men alleen zoo nu en dan even door de raampjes komen het gebouw was geheel van steen. Later toen het dak in brand geraakte en instortte werd de lucht rood gekleurd. Toen de spuiten op het terrein kwamen, was de brand reeds in vergevorderd stadium, zoodat er geen denken aan was de fabriek te redden. Ook het naastgelegen woonhuis van den heer H. Meester werd door het vuur aangetast en brandde gedeelte lijk uit. Door den zolder van het laatst genoemde perceel deelde het vuur zich nu mede aan het pakhuis „Kaashuis" I van de firma Klaas Blans, dat echter

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2