DE STBS VOËRST. i\o. 42. Woensdag 30 Augustus 1005. 21e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. Dl EL till AA, DANSMUZIEK Buitenland. FEU1LLET ON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL, maakt bekend dat op het aanstaande Konin- ginnefeest geen mag plaats hebben. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Te New York wint een gerucht veld, volgens hetwelk president Roosevelt een rechtstreeks persoonlijk beroep op den keizer van Japan heeft gedaan in verband met de vredesonderhandelin gen. De President moet de zaak min der optimistisch inzien. Hij heeft tele grammen gewisseld met M' Cormick en met Tower, beiden oud-gezanten bij het Petersburgsche hof. De inhoud is geheim gehouden. President Roosevelt zou weer een nieuwe oplossing, even wel weinig verschillende van de reeds vermelde, hebben voorgesteld. De correspondent van het Nowoje Wremja te Portsmouth verklaart nog eens nadrukkelijk, van gezaghebbende zijde tot de verklaring gemachtigd te zijn, dat Rusland niet bereid is, een vermomde oorlogsvergoeding te betalen. De gevolmachtigden van Rusland zul len geen haarbreed toegeven, zegt hij, en een oorlogsvergoeding zal in geenerlei vorm aan Japan uitbetaald worden. Ja pan moet toegeven of den oorlog om het geld voortzetten. Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) »Wij zullen ons thans moeten bezig houden met de noodige middelen tot verdediging te beramen, vriend Gunther zeide de baron Van Voërst, toen hij zich met zijnen bondgenoot in eene, in hit achterste gedeelte van den burcht gelegen, zaal had nedergezet. Vóór wij daaraan beginnen," ant woordde Gunther, beschouw ik het als eene noodzakelijke behoefte, ons eerst een weinig te verfrisschen, niet omdat ik van dezen nachtrit te vermoeid ben, maar wijl een teug en een mondvol op eene ongeloofelijke wijze het menschelijk verstand opscherpt en wakker maakt. En daarenboven was die malvezy, welke wij dezen nacht te Harderwijk dronken, zoo schelmachtig met water aangelengd, en de reebout, welke ons de schurkachtige kastelein opdischte, zoo onmenschelijk taai, dat de kerel niets beters verdient, dan dat nimmer de voet van een reiziger zijne bedriegelijke herberg weder binnen treedt." ffUit de wijze, waarop gij u met den malvezy en het reevleesch hebt bezig Een nieuwe Japansche torpedojager is te Kobe te water gelaten. Hij is ge doopt Menohi en het vijfde van een vloot van 25 van zulke vaartuigen, die nu in Japan in aanbouw is. DUITSCHLAND. De gemeenteraad van Elberfeld hee ft, met instemming van den opperburge meester, besloten, om den rijkskanse lier en het ministerie dringend te ver zoeken, de voorschriften in te trekken welke den invoer van gezond buiten- landsch vee en vleesch in Duitschland verhinderen. De Offenbacher Ztg. deelt mede over het ongeluk op het manoeuvreterrein in de Senne dat de aanval van de Beiersche lansiers tegen de brigade van de Hessische ruiterij zoo scherp werd uitgevoerd, dat hij niet meer rechttij- dig te stuiten was. De brigade-staf en de regementsstaf van de Hessen en een deel van het tweede eskadron van dat regement werden onder den voet ge reden, waarbij tal van menschen kwet suren kregen. Kolonel baron v. Wal- denfels, de bevelhebber over de brigade, viel, doordat zijn paard een diepen lanssteek in de zijde kreeg; hij zelf bleef ongedeerd. Luitenant-kolonel v. Bernuth, de commandant van hef 23ste Hessische dragonders, viel ook en brak een been. De trompetter van den staf en vele onderofficieren en manschap pen kregen lanssteken of trappen van de hoeven der paarden. Acht paarden zijn gedood, en verscheidene andere gewond. gehouden," hernam Sweder lachende, terwijl een schildknaap hem ontwapende, en eene andere kleeding aandeed, //had ik gedacht, dat gij meer redelijk over den Harderwijker herbergier zoudet geoordeeld hebben." //Dat ik tegen mijnen zin, en bijna met walging, den vervalschten wijn dronk," zeide Gunther met een droog gezicht, ff kwam door den sterken dorst, welke mij kwelde, want ik had des middags een stuk walvischtong aan den bisschopsdisch gegeten, die door den onhandigen kok zouter was gemaakt dan zij ooit was, toen zij nog het zilte zee water inslikte. En dat ik de reebout niet bij de eerste bete van mij afschoof, was, wijl ik hoopte, dat zij van binnen malscher en zachter zoude zijn, waarom ik het mij getroostte, om de buitenste taaie sneden, hoewel met moeite, te nuttigen maar toen ik eindelijk op het been stiet, en het vleesch hoe langer zoo taaier werd, kon ik, met den besten wil, geen een enkel brokje meer verduwen. En dat in waarheid het vleesch bijna niet te gebruiken was, bleek duidelijk, toen ik den schotel aan een uwer lans knechten toeschoof, want nauwelijks had de man een paar monden vol geproefd, of hij stiet met verachting den onchriste- lijken reebout van zich af, even als of hij zich bezondigde, met op dat taaie vleesch langer zijne tanden stuk te bijten." Een oud gebrekkig mijnwerker te Halle, die met twee krukken loopt, kreeg op zekeren dag bij familie van hem ruzie. De vrouw des huizes wees hem de deur, maar nam eerst zijne krukken weg en wierp die naar buiten. Daar de man echter zonder krukken geen stap kan doen, moest hij zoo lang in de kamer blijven tot men hem er uit droeg. Omdat hij echter „zonder verlof in huis vertoefde" veroordeelde de schepenrechtbank hem wegens huis vredebreuk tot 10 mk. boete. In hooger beroep zal dit vonnis wel niet bekrachtigd worden. RUSLAND. De Tsaar moet nu Boelygin's ontslag hebben aangenomen en zal waarschijn lijk graaf Ignatief, oud- gouverneur-ge neraal van Kief, in zijn plaats tot mi nister van binnenlandsche zaken be noemen. De aangekondigde staking der spoor wegbeambten is op verschillende lynen begonnen, blijkens een telegram uit Libau. Het aantal stakers neemt snel toe. Tydens de kermis te Lihoska in het district Werchnedneprowsk is een groote menigte boeren op de kramen aange vallen en heeft beestachtig huisgehou den. Bij de plundering op groote schaal werden de kooplui deels vermoord deels verminkt, de meesten werden de oogen uitgestoken en de ooren afgesneden. Toen kozakken aankwamen tot herstel der orde was het dorp grootendeels verwoest. z/Gij meent, op het harde been, vriend Gunther," zeide Sweder lachende, //want toen mijn dienstman den schotel, welken hij maar korte oogen blikken voor zich gehad had, wegschoof, bemerkte ik, dat er niets meer op lag, dan enkel de afgekloofde schinkel." //Het is bijna onbegrijpelijk hernam de graaf, het hoofd schuddende, ffwat de magen dier krijgslieden in ongeloofelijk korten tijd niet al kunnen verduwen," en wellicht had hij dit met sprekende voorbeelden nader toegelicht, toen een paar dienaren een vroegmaal binnen droegen en op de tafel nederzetten. Dit brak eensklaps den loop van Gunthers denkbeelden af, en hield hem weldra in zoodanige mate werkdadig bezig, dat hij elke herinnering van den schelmschen herbergier met zijue waterachtige malvezy en taai reevleesch scheen vergeten te hebben. Gij behoeft u niet te overhaasten, graaf Gunther," zeide Sweder spottend lachende, toen hij de drift bemerkte, waarmede de Schuilenburger op de ge reed gezette spijzen aanviel, »wij hebben tijd genoeg vóór wij onze beraadslagingen beginnen kunnen, want hoofdman Hugh zal nog eenigen tijd werk hebben op den zuidertoren." z/Ik haat de overhaasting nergens meer, dan aan den disch," antwoordde de Schuilenburger met vollen mond, „en veracht daarom die schrokkers en vraten, De correspondent van Politiken te Libau seinde Donderdag: „Nadat de landheeren uit den omtrek hun vrouwen en kinderen te Konings bergen in veiligheid hadden gebracht, zijn zij teruggekeerd. Zij hebben op hun landgoederen volk om zich verza meld en op vele plaatsen beginnen zij tegen de boeren een geregelden krijg te voeren. Vluchtelingen, die te Riga en hier te Libau zijn aangekomen, ver tellen dat de edelen, aan de spits hun ner vrijscharen, op de landwegen rond trekken en alle voorbijgangers die er armoedig gekleed uitzien en een wapen dragen afmaken." De verhalen van deze vluchtelingen lijken sterk gekleurd. Het schrikbe wind van de oproerlingen in de Oost- zee-provincies moet wel ernstig zijn, maar dat de landedelen hun leven en have in nog grooter gevaar zouden gaan brengen door nu ook zelf aanval lend op te treden, is minder waarschijn lijk. SERVIË. Prins Alexander, tweede zoon van koning Peter, gaat begin September naar St. Petersburg, waar hij met bi- zondere toestemming van den Tsaar in het korps pages wordt opgenomen. In Servische hofkringen hoopt men, dat dit persoonlijk gunstbewijs van den Tsaar aan de positie van koning Peter bij de overige Europeesche hoven ten goede zal komen. TURKIJE. Munir-bei, de Turksche gezant te Pa- rys, is naar Konstantinopel ontboden welke met onbesuisde drift de kostbaar ste spijzen en lekkerste beten naar bin nen zenden, met even veel genot en streeling voor de tong, alsof zij hunne kakebeenen met een handvol droge paardenboonen hadden bezig gehouden." Hier trad Hugh de zaal binnen, en bleef zwijgend en in eene houding, welke half naar eerbied en half naar vrijpos tige gemeenzaamheid zweemde, aan den ingang staan, tot zijn heer hem toewenkte, op eenen zetel naast den graaf Van Schui len burg plaats to Bemen. //Hebt gij dat vreemdsoortig gespuis bij elkander opge sloten, Hugh?" //Zij zitten in de pijuigkamer, uwe edelheid," antwoordde de hoofdman, z/maar bijna had ik gevreesd, dat wij het schoone paar hadden moeten scheiden, wijl het krankzinnige wijf, met duivelsch geweld, den valschen schurk te lijf wilde, zoodat onze beide lansknechten moeite genoeg hadden, hare ontvleeschte armen, die als molenwieken om haar heen vlogen, vast te houden. En toen zij eindelijk in het hok werd losgelaten, vloog zij op haren metgezel toe met eene woede, als of zij hem met hare tanden wilde ver scheuren, terwijl zij eene brabbeltaal uitstiet, waarvan wij weinig begrepen, doch die de Oosterling zeer goed scheen te verstaan, want bij elk woord, hetwelk zij sprak, zagen wij hem verbleeken en sidderen. Hoe deze beiden elkander verder verdragen zullen, zal de tijd

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1