I)ESTI\S VOËRST. No. -41. Zaterdag 26 Augustus 1905. 21e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De correspondenten van de New- York World en de New Yoik Sun ver zekeren, een officieuze mededeeling ontvangen te hebben over Rusland's opvatting van den stand dervrederon- derhandelingen. Ze komt daarop neer dat er geen vrede uit voortkomen kan, omdat Japan te hebzuchtig is. De Tsaar zelf zou aan Witte telegrammen van Linjewitsj gezonden hebben, waarin deze den Tsaar smeekt om den oorlóg voort te zetten. Dit alles onder het gewone voorbe houd. I Witte Rosen hebben een verzoek schrift ontvangen, waarin 600 in Mas sachusetts gevestigde Russische Joden dé hoop uitspreken dat een eervolle vrede de onderhandelingen moge be kronen. Of dit den doorslag zal geven. Het Russische slagschip Pereswjetis door het Japansche marinebestuur her doopt in Sagami, de kruiser Bajan zal voortaan als Aso, de Pallada als Tsoe- garoe, de Warjag als Soja bekend staan. 't Zijn alle aardrijkskundige namen. De drie eerste behooren tot het zuiden van Japan, de beide andere behooren bij zeéstraten ter weerszijden van Jezo. Een militaire correspondent van de Times schrijft: Terwijl de Russen de Japansche strijd macht op 600,000 man schatten, is het legerbestuur te Tokio alweer een stap verder gegaan, en het telegram van Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis 1362 96) XXVIII. 1 De Stins Voërst lag nog, als een ruwe steenklomp in diepeduisternisgehuld,toen den volgenden morgen eeü langdurig hoorngeschal de burchtbewoners uit den slaap wekte. De wachter op den zuider toren had in de donkere massa, welke zich in de verte op den heerweg bewoog en met snelheid den Stins naderde, weldra eene ruiterbende herkend, en aan de banier, welke zich uit het midden van den hoop verhief, alras ontdekt, dat de slotheer met de zijnen in aantocht was. De schelle toonen van des wachters hoorn gaven daarop aan de burchtbewoners het gewone sein, dat men een bezoek wachtte, en weldra was het benedenge deelte van het uitgestrekte gebouw, waar straks nog alles in diepe rust lag gedom peld, vol leven en beweging. Stalknechts en andere mindere dienst knapen liepen af en aan, pages en schild knapen draafden heen eu weder, de be zetting trad onder de wapenen en, de wachtkamer uitrukkende, schaarde zij zitfh i n rijën op het ruime burchtplein onzen gewoonlijk zeer goed ingelichten correspondent te Tokio, behelzende dat de Japanners thans een millioen man schappen te velde hebben staan, is niets meet dan de zuivere waarheid. Het is een feit, dat de Japanners op dit oogenblik over een sterkere over macht beschikken dan tot dusver nog 't geval geweest is. De vredesonderhandelingen zijn tot Zaterdag geschorst na door het Japan sche tegemoetkomende voorstel in een nieuwe fase, die meer succes belooft, overgebracht zijn. De beslissing berust nu uitsluitend te Peterhot. Japan heeft veel toegegeven ofschoon het feitelijk zijn beste eischen, die van schadevergoeding en afstand van Sachalin nog gedeeltelyk vervuld tracht te krijgen. Er werd reeds beweerd, dat de Tsaar van Witte een telegram gezonden had, dat ook deze voorstellen verwierp, maar dat is blijkbaar een voorbarig bericht. Russische discipline. Uit het dag boek van den Matin-correspondent in Mantsjoerije: De Russiche officier, (die halfdron ken was komen binnenvallen) sprak over den oorlog en ook over het Rus sische leger. Hij verzekerde, dat ver scheidene officieren hun corps verlaten hadden tijdens het jongste gevecht en rustig verblijf houden te Karbin. Er is een lyst op de deur van het buffet aangeplakt, zei hy. U moet die eens gaan zien. Het is een lijst van die officieren, met de namen van hun regimenten. Maar 't is een heel onvol- oin den gevreesden heer naar eisch te ontvangen de valbrug werd nedergela- ten, de poortdeuren geopend, en eenige oogenblikken later reed de baron Sweder van Voërst, door zijnen bondgenoot en zijn overig geleide gevolgd, de gewelven van den voorburg binnen, en sprong op het voorplein van zijnen stijdhengst, uit welks hijgen en het witte schuim, dat zijne breede borst dekte, het was af te leiden, dat hij eenen vermoeijenden en snellen nachttocht gedaan had. //Hoofdman Huch riep de baron, na dat hij zijnen donkeren blik op de rondom hem verzamelde dienaars en krijgsknech ten had laten rondgaan, n breng den ge vangen Oosterschen bedrieger op den zuidertoren, en vervoeg u dan ten spoe digste bij mij in de achterzaal, om mijne bevelen te ontvangen De wijsgeer, in wien onze lezers voor zeker den marskramer Rocko zullen her kend hebben, werd nu van de knellende riemen ontslagen en van het lastpaard genomen, om zijn nieuw verblijf in bezit te gaan nemen tusschen een paar grijze knevelbaarden, den hoofdman der roode bende volgende, waren zij gereed den wyden kring te verlaten, toen eensklaps een schorre kreet, die eerder van een wild dier dan van een menschelijk wezen scheen voort te komen, over het burcht plein weerklonk, en oogenblikkelijk daar na eene lange* afzichtelijke gedaante zich door de dicht ineengedrongen menigte ledige lijst, want verscheidene, die voor dood of krijgsgevangen gehouden wor den, zijn er eenvoudig van doorgegaan. Ik ben heengegaan gaat de cor respondent voort daar ik geen trek had, nog langer in het gezelschap van dat individu te blijven. Maar al wat hij zeide is waar. Ik wist het al van anderen. Men zegt zelfs dat tegen het laatst van den slag bij Moekden eenige generaals het voorbeeld gaven van de algemeene vlucht. De opperbevelheb ber van het derde leger, en de komman- dant van een der legerkorpsen zouden tot de eersten behoord hebben, die in een trein sprongen en naar Karbin ver trokken. Te Goentsjoeling kwamen toen verscheiden honderden vluchtende of ficieren aan. De merkwaardige lyst, waarvan de officier sprak, heb ik ge zien en gefotografeerd. DUITSCHLAND. In de tunnel van Altenbeken, waar in Juli een instorting plaats heeft gehad tengevolge waarvan een trein van het spoor liep en vele menschen gekwetst werden, was men sedert eenige weken bezig, het vernielde verwulf te herstel len. Woensdag ontstond, door kortslui ting in de electrische geleiding, brand, en het grootste gedeelte van de opge richte stellage werd vernield. Tijdens den brand stortte het gewelf van de reeds gedeeltelyk herstelde tunnel in, geweldige massa's puin medevoerende. En later ontplofte ook nog het kruidma- gazijn. Of er menschen zijn omgeko men wordt niet gemeld. Kort na het eerste ongeluk, was van heenwrong, en, met eene wilde stem gillende: »Johan! Johan waar is Johan?" op den, van zijn valschen baard beroofden marskramer toosprong, en hem in hare bruine armen kramachtig vastklemde. s Wat moet dat beduiden vroeg Sweder, met gefronsden blik. //Het is de krankzinnige vrouw, edele heer!" zeide een derschildknapen,» welke, eenigen tijd geleden, door de roode bende in het Zuidewoud gevonden en in den Stins is gebracht. Zij is door de gena dige freule Mathilda van hare wonde genezen, en naardien wij niet wisten, of uwe edelheid haar weder de vrijheid zoude schenken, dan wel of zij als ge vangene op de burcht zoude blijven, heb ben wij haar binnen de muren gehouden." »Schop het wijf de poort uit, en jaag haar naar den duivel I" gat Sweder ten antwoord, »of neen vervolgde hij snel, »Huch voer haar met u naar het ge- vangenhok, en sluit haar met den Utrecht- schen schelm opzij schijnen elkander van vroeger reeds te kennen, laten zij elkander dus in hun nieuw verblijf ge zelschap houdeu. Nimmer hebben wij nog eeu zoo schoon paar op de burcht gehad." Onder een hevig worstelen, zoowel van de zijde van Agge als van den mars kramer, die vol ontzetting voor de krank zinnige was teruggedeinsd, werden bei den thans den lagen ingang van den toren binnengedrongen, en den uauweu verschillende kanten ontraden, om het gewelf te herstellen, daar de tunnel tocht niet meer te vertrouwen was. Deze twijfelaars hebben spoediger ge lijk gekregen dan zy zelf gedacht zul len hebben. OOSTENRIJK-HON GARIJE. Te Kaschau in Hongarije kwam een zekere luitenant Borsitz in de kazerne en werd daar door een reservist, dien hij aansprak, in 't Hongaarsch geant woord in plaats van in 't Duitsch. De luitenant liet hem deswege straffen, hetgeen voor een plaatselijk blad aan leiding tot eenige onvriendelijke op merkingen was. Borsitz begaf zich daarop naar het redactiebureau met eenige kameraden en gaf den betrok ken redacteur een klap in 't gezicht. Toen het personeel den journalist te hulp kwam ontstond er een algemeen gevecht, waarbij de officieren er met de blanke sabel op los sloegen en de redacteur een revolver afvuurde op Borsitz. De kogel sloeg gelukkig op diens koppel af, maar toch kreeg hij een lichte wonde evenals de aangeval len journalist. Het ergste was een zetter er aan toe, die door een sabel steek zwaar gewond werd. RUSLAND. Naar men verzekert, zal de Ryks- doema dadelijk na opening zich bezig houden met de volgende vraagstukken- de positie der steden, de boerenhervor- ming, de Jodenkwestie, invoering van leerplicht (geen overbodige zaak in een land, waar in 't geheel 20 menschen op de honderd lezen en schrijven kun nen), wijziging van de positie der zem- stwo's. wenteltrap opgesleept, waarna Sweder de omstanders een wenk gaf, om uiteen te gaan. De rossen werden nu in de stallen geleid, de boogschutters en andere dienst knechten traden hunne gewone verblij ven verder binnen, en spoedig was het burchtplein weder even verlaten en een zaam als een uur vroeger. Een der aan wezigen was nog op een paar schreden afstands van den baron Van Voërst en den graaf Van Schuilenburg blijven staan; het was Roderik, die, met de armen over elkander geslagen, peinzend zijn oog op den grond hield gericht, en zwij gend het oogenblik afwachtte, waarin hij door zyn vader zoude worden aange sproken. Eindelijk zeidedeze //Gij,jonker Roderik van Voërst, begeeft u naar uwe vertrekken, en wacht daar mijne nadere bevelen af," Met eene zwijgende buiging ging de jongeling de beide edellieden voorbij, eu trad toen met loomen tred het kas teel binnen, nedergebogen onder den knellenden last van den strengen, maar onverdiend op hem rustenden toorn zijns vaders, en het hart van weemoed vervuld over het lot der beide geliefde wezens van welke hij zoo plotseling en onver wacht gescheiden was. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1