Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. worden vervoerd. Maandag werden de beide verdronkenen op de algemeene begraafplaats te Gouda ter aarde besteld. i Men meldt uit Ommen aan de A. R. Cl De gewoonte die onder den boeren stand in deze streken heerscht, dat jongelieden na afloop van de kermis of andere feestelijkheden, alvorens te scheiden, hun minnekoozerijen op den hooizolder voortzetten, heeft aldaar weer aanleiding tot een treurig onge luk gegeven. De 18-jarige boerenknecht G. W., uit de buurtschap Zeesse, bracht na afloop der kermis zijn meisje naar de buurt schap Stegeren. Na eenige oogenblik- ken op den zolder vertoefd te hebben, had hij het ongeluk door het luik naar beneden op den dorschvloer te storten, met het gevolg, dat hij binnen een half uur dood was. Al lang is men aan de postkan toren evenzeer als het publiek tegen de belachlijke plagerij van het met strafport belasten van buitenlandsche prentbrietkaarten met „schrift op adres zijde. Maar. de voorschriften Onlangs echter kwam nu zulk een prentkaart aan het adres van. een der hoogste postautoriteiten aan en de ambtenaren lieten ook hun chef straf port betalen. Met het gevolg, dat, naar men zegt, nu eerlang die plagerij wordt afgeschaf t. N. v. d. D. Door de gemeentepolitie te Eist is proces-verbaal opgemaakt tegen ze kere vrouw W. aldaar die op schande lijke wijze haar kinderen mishandeld en verwaarloosd had. Zij stuurde ze den ganschen dag de straat op, zoodat de kinderen, van honger schreiende, bij de buren om brood vragen en ten slotte soms om twaalf uur 's nachts eerst worden binnengelaten om dan nog te worden mishandeld, zoodanig dat door de buren bij de politie is aan geklaagd. (Ari)h. Ct.) *i Onder de vele wonderlijke sekteq die Engeland telt is er een die de Aga- pomenisten heet. Zij gaat dezer dagen druk over de tong. Deze sekte heeft te Spaxton in Someret een fraai land goed, door een hoogen muur voor de blikken der buitenwereld afgesloten. Van het huis en de kerk doen verha len van weelde en pracht de rondte. In dat Verblijf der Liefde, zooals 't heet, woont de Rev. Smyth-Pigott, het hoofd der sekte, met zijn getrouwen; naar de booze wereld zegt, zijn daarbij veel jonge vrouwen. Voor Smyth-Pigott hebben de volgelingen diepen eerbied; geen wonder want zij zien in hem Christus op aarde tei uggekeerd. Se dert eenigen tijd leefde hij in geeste lijk huwelijk met een schoon jong meisje, met name Ruth Peerce. Uit deze geestelijke gemeenschap is dezer da gen een kind geboren, hetwelk den naam kreeg van Glory (Heerlijkheid). De doop ging zeer plechtig toe. De bui tenwereld kreeg van deze zaak kennis, omdat het kind bij den burgerlijken stand ingeschreven moest woiden, en bij die gelegenheid zijn de kranten heel wat te weten gekomen o. a. dat Smyth- Pigott nog een wettige echtgenoote heeft en hij zoo verzekert althans een zijner vroegere volgelingen al meer van die geestelijke huwelijken heeft gesloten. Zitting van 22 Augustus 1905. Behalve dhr. D. J. Oggel zijn alle leden aanwezig. Voorzitter dhr. P. Dregmans, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. Dhr. Dregmans opent de vergadering en deelt den leden mede, dat de Burge meester (Voorzitter van den Raad) door ongesteldheid verhinderd is, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij weder spoedig hersteld moge zijn. I. Mededeeling ingekomen stukken. i. Kennisgeving van dhr. D. J. Oggel, dat hij de vergadering niet kan bijwonen. b. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goed gekeurde suppl. kohier hoofd, omslag 1905. r. Idem van het kohier der school gelden over het 3e kwartaal. d. Circulaire van den gemeenteraad vanStoppeldijk, inwinnende hetge voelen van Axel's gemeenteraad of er geen bezwaar bestaat tot verzetting van de kermis van den 21en September op den eersten Zondag in September van ieder jaar. Alle ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. II. Vaststellen geméenterekening 1904. Deze was tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de hh. Wolfert, Dieleman en F. Dekker. Dhr. Wolfert adviseert tot goedkeuring der rekening. Dhr. De Feijter verlangt voorlezing. Na voorlezing (daar niemand aan merkingen maakt) wordt de rekening goedgekeurd tot een bedrag in ontvang f26913,55, en in uitgaaf f27402,49'/2, dus een nadeelig Saldo van f 488.94' 2 III. Vaststellen begrooting Algem. Burg. Armbestuur 1906. Deze begrooting was in handen tot onderzoek eener commissie bestaande uit de hh. P. Dekker, Van Hoeve en De Feijter. Deze begrooting wordt zonder voor lezing goedgekeurd in ontvang en uit gaaf op f3745. IV. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1906. Deze wordt in handen ge steld eener commissie, bestaande uit de hh. De Feijter, Van Hoeve en Sraies. V. Onbewoonbaarverklaring woning. Op het rapport van de gezondheids commissie stelt het Dag. Bestuur aan den Raad voor om het volgende te be richten: dat het aanleggen, verbeteren, enz. van riolen en zinkputten meestal eigen- domsquaestie is dat de Raad niet bereid is om tot onbewoonbaarverklaring van het huisje bewoond door de wed. Meertens in de oude stad over te gaan, om reden het huisje volstrekt niet zonder ventilatie is, op ongeveer 20 M. afstand zich de gemeenteprivaat bevindt, en er nog geen gebrek aan drinkwater is geweest. Overigens zag het gebouwtje er zeer zindelijk uit. Dhr. De Feijter: Het schijnt dat de gezondheidscommissie dit zaakje nog al sterk gekleurd heeft. De Voorz. beaamt dit. Dhr. Lamaitre vindt het wel'opmer kelijk dat juist dit huisje de aandacht der gezondheidscommissie getrokken heeft, waar slechts één persoon in woont, terwijl er toch nog dergelijke woningjes naast staan die net eender zijn, en waarin toch meer personen wonen. Volgens hem is er te meer geen reden tot onbewoonbaarverklaring, omdat de bewoonster zelve met hare woning zeer content bleek te zijn. Dhr. Smies is er ook content mee dat het verslag van het Dag. Bestuur zóó luidt, misschien kan dit voor de gezondheidscommissie een spoorslag zij n om in het vervolg wat meer toegevend te zijn en niet te streng op te treden. Dhr. Van Hoeve stelt voor om hier voor verlenging van 6 maanden te vragen, en dan eenige verbeteringen aan te brengen, zooals een tuimelraam en andere kleinigheden. De Voorz. zou er wel voor zijn om de verlenging aan te vragen, maar niet om onkosten te maken, daar alle bewij zen voorhanden zijn, dat het gebouw het Rijk toebehoort. Dhr. Smies vraagt of er door de Ge zondheidscommissie wel over de be waarschool is gesproken en stelt voor om de reden te vragen, waarom die afgekeurd is. De secretaris leest de aanmerkingen der commissie voor. Dhr. Lamaitre en dhr De Feijter gaan met het voorstel-Van Hoeve mede. Het voorstel Van Hoeve in stemming gebracht wordt m. a. s. aangenomen. Voorts heeft B. en W. aan J. Scheele kennis gegeven dat de schuur binnen 2 maanden moet worden gerestaureerd. Dhr. Dregmans zegt persoonlijk ook met Scheele gesproken, en hem gezegd heeft de schuur in een beteren toestand te brengen. Door P. Haak is bereids alles in orde gebracht. Door Tulkens wordt van dezelfden regenbak en van hetzelfde privaat ge bruik gemaakt, als door zijn huurbaas Van den Berg, terwijl de vloer van het gebouw zal worden vernieuwd. De gemeenteprivaten zullen worden in orde gebracht. Levinus Faas zal zorg dragen voor verbetering der mestvaalt. Jac. Verijzer zal worden verzocht aan zijne verplichting te voldoen in zake de richtige afwatering van het marktplein. De sloot achter de kaaiwal is reeds gereinigd, alsook de sloot op de Kijkuit terwijl het werpen van vuil in laatst genoemde zooveel mogelijk zal worden tegengegaan. Punten VI en VII, Wijzigen gemeen tebegrooting 1905 en af- en overschrij ving van posten op die begrooting worden z. h. s. goedgekeurd. VIII. Verzoekschrift van P. Ie Feber e. a. tot het plaatsen van een paar lantaarns aan den Nieuwendijk. De Voorz. zegt dat het Dag. Bestuur genegeu is, om het adres in te willigen. Dhr. Lamaitre zegt dat in de ver gadering van Burg. en Weth. besloten is om voor te stellen den lantaarn aan de barrière van het spoor te vervangen door gasgloeilicht of gasoline, dan zijn we van het plaatsen van 2 lantaarn palen at, en misschien geeft zulk eed lantaarn voldoende licht voor de geheele rij huizen. Op Zaamslag wordt dit licht ook gebruikt en voldoet daar uitstekend. Dhr. De Feijter zegt met den burge meester van Zaamslag gesproken te hebben en deze zeide dat de verlichting wel iets duurder uitkomt, evenwel kan spr. goed met het voorstel van dhr. Lamaitre medegaan. Ook wil hij dezen nog mededeelen dat de lantaarns aan de huizen van adressanten mogen worden vastgemaakt. De Voorz. doet voorlezing geven van een schrijven van het Gemeentebe stuur van Westdorpe, waarbij dit ver klaart dat de nieuwe gemeenteverlich ting met eene spirituslamp uitstekend voldoet, en de kosten van verbranding ongeveer 2 cent per uur bedragen. -Nog deelt de Voorz. mede, dat ook de Burgemeester van Zaamslag beloofd heeft nadere inlichtingen te verstrek ken. Besloten wordt om het verder on derzoek aan B. W over te laten, en aan het verzoek van adressanten, op welke manier dan ook te voldoen. Omvraag. Dhr. Smies vestigt er de aandacht op dat het des Zaterdagavonds tegenwoordig zulk schandalig leven is met het afsteken van voetzoekers, wij hebben daar met dat ziektegeval o. a. zeer veel hinder van gehad, 't wordt wel tyd dat daar eens naar wordt om gezien. De Voorz. zegt dat thans de politie al bezig is het te verbieden, op den dag van het feest is dat tijd genoeg en het zal zooveel mogelijk worden tegengegaan. Dhr. De Feijter zegt dat het Zondags ook zulk leven op straat is, verscherping- van politietoezicht zou daarom zeer gewenscht zijn. De Voorz. zegt dat dit heel wat anders is, dat betreft meer de wandelaars. Dhr. De Feijter zegt dat men een ander toch niet hinderlijk mag zijn op straat. Dhr. Smies kunnen de marechaussee voor dat toezicht niet worden gebruikt 't De Voorz,. gelooft dit niet tenzij ze gerequireerd worden. Hij belooft van de opmèrking n nota te zullen nemen- Nadat dhr. Van Hoeve nog opgemerkt heeft dat de putten in den steenweg van het buitenwegje wel dienden te worden gelicht, en de Voorz. belooft hieraan te zullen voldoen, wordt de vergadering gesloten. Van 1 tot en met 15 Augustus 1905. Hoek. Geboorten 6. Pieternella, d. van Cornells Sol en Maatje Klaassen. Overlijden. 1. Neeltje JohannaNe- derhand, 3 j., d. van Johannes Adrianus en Jacomientje Janneke van der Welle. Jannetje Adriana Pladdet, 6 m., d. van Pieter Jacobus en Francina Maria Bolle- man. 2. Jozias de Kraker, 14 m., z. v. Jozias en Pieternella Schoonakker. 4. Jan de Kraker, 3 m. z. van Jpzias en Pieternella Schoonakker. 5. Elizabeth Cornelia Dieleman, 6 m., d. van Cor nells Pieter en Adriana Catharina de Klerk. 6. Michiel van Tatenhove, 2 m.,z. van Marinus en Cornelia de Pooter. 8. Maria Albrechtje Nijssen, 7 w., d. van Marinus en Neeltje Meeusen. Hulst. Huwelijks-aangiften. 5. Aloij- sius de Blok, 24 j.,jm. en Sophie Marie Mortier, 20 j., jd. Huwelijks-vol trekkingen. 2. Wilhel mus Fredericus de Wilde, 27 j., wedn. en Cornelia Heijman, 31 j.» wed. Geboorten. 1. Martha Sabina Maria, d. van Charles Ludovicus van den Brande en Johanna Biesebroek. 2. Ber nardus, z. van Fredericus Ver braeken en Maria Carolina de Smit. 5. Christina Maria, d. van Ludpvicus Savoij en Maria Petronella Heijman. 8, Honoré Eugène Marie, z. van Cobstantinus Lambertus Marie Danckaert en Rosina Martina van Kruijssen. 14. Joseph, z. van Johannes Willebrordus Warnier en Christina Mahu. Overlijden. 2. Een als levenloos aan gegeven kind van het vróuwel. geslacht van Charles Hubertus Fassaert en Hortensia Maria Louisa van Kemsekp. 9,. Johannes Adrianus Persija, 6 m., z. van Adrianqs Josephus en Maria Celestina Ferket. 14. Johanna Petro nella Willekens, 5 m., d. van Jules Hendrikus. Marinus en Nathalia de Schrijver. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 9. Carolus Ludovicus Meervis (van Stekene, België), 28 j.', jm. eh Stephanie Leonie Bèhiels, 26 j., jd. Geboorten. 2. Paulus Joseph Alphon- sus Maria, z. van Cèrile Anthonius Victor de Biieck en Adela Maria Coleta van Britsom. 7. Maria Leontina, d. van Petrus Augustinus de Maeijer en Pruden'tia Van Bastelaer. 8. Arthur Louis, z. van Eiuardus fan Acker en Colleta Elegeert. Martha, d. van Petrus Franciscus Gielleit en Renilde Elodie Suij. 9. Margaretha Maria Authouia, d. van Alphonsius van Mossevelde en Carolina Vlijminck. Overlijden. 7. Petrus Franciscus de Vos, 46 i., echtg. van Clementina de Canue. 10. Alouisius Martens, (Lj., z. van Desiderius eq Maria. Leonia Mariens. Zaamslag. Huwelijksaangiften. 10: Jacobus. Dieleman, 22 j. jm. van Hon- tenisse) en Levina Magdalena Dees; 19 j-> jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3. Jan van Kerkvoort, 26 j., jm. en Willemina de Feijter, 24 j-, jd. 10. Jacobus Petrus Dieleman, 25 j., jm. en Pieteriiella Jan neke Dekker, 22 j., jd. óeboorten. 1. Elizabeth Neeltje, d. van Jacobus de Jongé en van Adriana Maria Haak. 6. Jan Pieter, z. van Franpois Hamelink en Fraupoise Mag dalena Allaart. 8. Adriaau, z. van Adriaan Nijssen en van Ebrina de Zeeüw. 15. Adriaan z. v in Franpois Cornells de Jonge en Maria van den Ende. Overlijden. 11. Cornelia Stoffels, 68 j., echtg. van Hermanus Klaassen.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3