Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. aan de bestendige uitwerking van wets ontwerpen. Te dien einde wordt der hoogere overheid een lichaam ter zijde gesield met de taak de wetsontwerpen voorloopig uit te werken en te over wegen en de staatsbegrooting na te gaan. Op dezen grond hebben wij goed gevonden onder handhaving van de grondbeginselen betreffende het auto cratische gezag een Rijksdoema in te stellen. Deze uitbreiding der wet strekt zich uit over het geheele rijk uitgeno men eenige streken waar buitengewone verhoudingen in het geding komen". Uit de bepalingen omtrent de ver kiezingen voor de Rijksdoema valt het volgende op te merkenHet geheele aantal leden der doema bedraagt 412, waarvan 28 door de steden worden ge kozen. De verkiezing heett plaats door kiezersvergaderingen. Deze be-' staan uit 160 leden in Petersburg en Moskou elders uit 80. Niet verkies baar zijn vrouwenmannen beneden 25 jaarleerlingen van militaire scho len soldatennomadenvreemde on derdanen faillieten en wegens desertie veroordeelden. De verkiezingen heb ben plaats onder toezicht van den minis ter van binnenlandsche zaken bij ge heime stemming door balletjes. Eeh kandidaat kan slechts op één plaats tegelijk worden gesteldhij moet Rus sisch kennen. Ambtenaren, die gekozen worden, moeten hun betrekking neer leggen. De Minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat de heeren mr. P. Rink, mr. D. Pock en mr. E. E. Van Raalte, na, bij de verkiezing ter ver- vülling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, die met den derden Dinsdag van .September 1905 optreden, tot lid dier Kamer te zijn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet niet als leden der Staten-Generaal kunnen optreden, en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in de kiesdistricten Arnhem, Rotterdam I en Rotterdam V; Heeft bepaald: dat deze verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 30 Augustus e. k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 7 September, en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 14 September e.k- Over den stand der suikerbieten in Zeeland bestaat tot heden groote reden tot tevredenheid, terwijl ook, blijkens genomen proeven, het suikergehalte alleszins bevredigend magheeten. Aan het rijksproefstation te Goes werden dezer dagen vijf monsters bieten, af komstig van een rijksbietenproefveld in den Nieuwen Kranierspolder, onder 's-Heer-Arendskerke, proefnemer de heer B. de Jager Az., op gehalte on derzocht. Terwijl de bieten, ten ge- talle van 29 stuks, een gemiddeld ge wicht van 496 gram hadden, was het gehalte der verschillende monsters on naar die kroon uitstrekken, en die kroon op zijn hoofd drukken. Tot zoolang dan nog dit slavenkleed getorscht, tot zoolang dan nog geveinsd en gekropen, Willibald het schitterendst loon zal eene twintig jarige vernedering dubbel vergoeden P' Thans was hij de houten brug, die toegang tot het kamp gaf, overgegaan, en de kap van zijn pijen mantel dichter om liet hoof4 slaande, betrad pater Willibald denzelfden weg, welke eenige oogenblikken vroeger door den baron Van Voërst en zijne volgelingen was ingeslagen. Wonll vervolgd.) derscheideniyk 13.8, 15.8, 16.1, 14.9 en 16 procent. Het onderzoek van ver schillende monsters aan de coöpera tieve suikerfabriek te Sas-van-Gent, dat in den laats ten tijd eveneens plaats had, gaf mede een hoog procent van suikergehalte aan, zoodat, wanneer het weder in de volgende maand zoo gun stig blijft als tot heden, er alleszins kans bestaat op een uitstekenden bie tenoogst. Aldus schryft men aan de N. Rolt. Cri. AXEL. 22 Augustus 1905. Tot onderwijzer aan de Bijzondere School te Reuzenhoek (gem. Zaamslag) is benoemd de heer D. Slot te Sleeuwijk (Noord-Brabant.) Bij het te Kampen gehouden officiers-examen is o. m. geslaagd voor de administratie hier te lande, de heer H. J. Koole van Ter Neuzen. Zaterdag had te Driewegen bij Ter Neuzen het vijfjarig zoontje van W., koopman aldaar het ongeluk van een kar te vallen, met het noodlottig gevolg dat het werd overreden en den daaropvolgenden nacht overleed. Te Arnhem slaagde voor de akte van hoofdonderwijzer de heer R. J. de 1 heije, geboren te Koewacht, thans on derwijzer te Westervoort. De pleger van den diefstal van een paard bij den landbouwer H. Over- beeke in den Damespolder onder Ril land Bath is te St. Nicolaas gearresteerd en te Dendermonde gevangen gezet. Het is de bij de politie wel bekende K. S., jagermeester te Hansweert. Be doelde S. is Dinsdagmorgen met schip per Van Oeveren, varende op een mos selvaartuig, in de richting van België gevaren. Het paard is door hem mede genomen, nadat het gesloten hek met ge weld uit de duimen gewricht was. Nabij Antwerpen, bij de zoogenaamde Ijskelder, heeft S. het paard, 8 jaar oud, verruild tegen een ander, van veel mindere qualiteit, en is daarmede naar St. Nicolaas vertrokken. De persoon met wie hij van paard geruild heeft schijnt een zekere Van Koekhoven te zijn, woonachtig nabij Antwerpen. M. Ct. Op verzoek van H. M. de Konin gin zal 'bij het Koninklijk bezoek in Sep tember aan de Provincie Friesland te brengen, te Leeuwarden een ringrijde- rij gehouden worden in, paren op Frie- sche sjeezen. Liefdeleed Langs de haven te Zaandam wandelden Donderdagavond een heer en dame, blijkbaar vreemden, die een heftige woordenwisseling met elkander hadden. Plotseling sprong de heer te water, hetwelk werd opgemerkt door een paar schippers, die hem op het droge brachten. Toen hij na eenige kunstbewerkingen tot bewustzijn terug kwam, zette hij het weldra op een loopen, zoodat zijn naam onbekend is gebleven. De dame trok zich het heele geval blijkbaar weinig aan. Te IJmuiden is tijdens de dagen, dat het Engelsche eskader er lag, grof geld verdiend. De vletterlui, die men- schen aan boord brachten van den kruiser Sapphire en die den overzet- dienst bij de Visschershaven bedienden, hebben dagen gemaakt van 40 en meer, Trawlers, die in dezen tijd mees tal niet meer besommen dan een 1100 perdag, maakten, door naar de vloot te varen, dagen van f700 en f800; de koffiehuizen hebben reeds „neen" moe ten verkoopen; sigarenwinkels, banket bakkers, venters op straat, zij hadden geen handen genoeg, in één woord allen verdienden en verdienden pleizierig ook. Want hoewel de straten zwart zagen van de menschen en in de koffiehuizen soms geen stoel was te krijgen, ging tot nu toe alles ordelijk toe, zelfs als tegen den middag een 3000 Engelsche matrozen aan land kwamen. De matrozen laten den indruk achter van goede discipline, schrijft de N. R. Ct, doch niet van hoogstaande netheid op kleeding en uiterlyk. Daarin evenaren zij onze matrozen geenszins, evenmin als hun schepen dit doen, de torpedo vernielers althans, die zien er van binnen en van buiten erg vuil uit. was hierbij tegenwoordig. Donderdag werden aan het station te IJmuiden 10,000 kaartjes verkocht en het postkantoor verzond 23,000 prent briefkaarten. Te Brunssum (Limburg) ontstond een hevige twist over het kaartspel. Zekere P., een 30-jarig jongeman, trok een 70-jarig man, die op een tafel zat, met de beenen er afdeze valt op den grond en op hetzelfde oogenblik was hij geheel verlamd, zoodat hij naar huis werd gedragen, alwaar hij is overleden. Bij het door de justitie uit Maastricht gedane onderzoek is echter gebleken, dat de man niet ten gevolge van dien val is bezweken. In hoever een vervolging tegen P., die de wijk naar Duitschland genomen heeft, zal ingesteld worden, moet uit het ingestelde onderzoek blijken. Woestelingen. Op de Parade te Venlo heeft zich het volgende afge speeld Te ongeveer halfeen stond de brouwersknecht tevens onbezoldigd rijksveldwachter Cruysen aan de deur van zijn woning aan de Parade, toen twee huzaren, Bosy en Andriessen genaamd, al zingende voorbijkwamen. Cr. maande de huzaren aan om stil te zijn en naar de kazerne te gaan, waaraan zij evenwel geen gevolg gaven. Vervolgens ging Cr. naar binnen, oogen- blikkelijk gevolgd door de huzaren, die aldaar lawaai maakten en op de ruiten sloegen. De huzaren werden evenwel met veel moeite door zekeren H., ook bij Cr. inwonende, uit de woning ver dreven. Daarna kwam ook Cr. naar buitennauwelijks was hij evenwel buiten de deur of de huzaren vielen op hem, mishandelden hem en ontnamen hem zijn stok. Alstoen dreigde Cr. hen, indien zy niet ophielden, dat hij zou schieten, doch de huzaren gingen voort en wierpen zich telkens op hem. Nadat Cr. nog tot vier, vijf malen toe had geroepen Pas op, ik schiet, loste hij een schot in de lucht en 4 andere schoten op de huzaren. De huzaar B. werd in den buik getroffen en zijn toestand is zeer zorgwekkend. De huzaar Andriessen kreeg een schot in zijr. arm. Woens dagmiddag arriveerde de justitie, de heeren Mathou, De Bieberstein en Jor- ritsma, om een onderzoek in te stellen. Cruysen is voorloopig in bewaring gesteld. (L, K r Gruwelijke moord. In den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft er te Ospel een afschuwelijk drama plaats gehad in de woning van den landbou wer J. M., Van de Groote Poort, ge pensioneerd Oost-Indisch militair, wo nende op den Meyelschen Dijk aldaar. Bij v. d. Gr. P., en zijn vrouw woonde in hun dochter met 2 kinderen; deze dochter is gehuwd met zekeren Jans sen, welke echter niet in beste ver standhouding meer stond met de schoon ouders en daarom niet bij hen mocht inwonen. De jonge vrouw schijnt meer op de hand der ouders te zijn geweest; al thans zy volgde haar man niet. Dezfe was gewoonlijk in Duitschland aan 't werk. Zondagavond jl. kwam hij uit Duitsch land terug en begaf zich naar de wo ning zijner schoonouders. „Hij zou trachten zijn vrouw te be wegen hem te volgen", zoo heeft hij in den loop van den avond in ver schillende cafés, waar hij vertoefd heeft gezegd. Hij verschafte zich toegang tot het huis, en... wat er verder is gebeurd, is alleen op te maken uit de verkla ringen der huisgenooten. Maandagmorgen om circa 6 uur is de hulp van den dokter ingeroepen voor Janssen, evenals de bystand van een eerw, geestelijke. Beider hulp mocht echter niet baten: zonder tot bewustzijn te zijn gekomein overleed de man omstreeks 8 uur 's morgens. De dokter constateerde doodelijke verwondingen aan het hoofdde geheele schedel was verbryzeld, evenals de kakebeenen. Onmiddellijk werd het parket van Roermond gewaarschuwd, dat in den namiddag arriveerde. Dr. Steijns van Roermond en dr. Schmidt van Neder weert verrichtten de sectie. Als vermoedelijke dader van dit gru welijk feit werd Van de Groote Poort in arrest genomen en dadelijk verhoord. Hij verklaarde de verwondingen te hebben toegebracht met een bijl en zoowel met het scherpe als met het stompe deel der byl te hebben geslagen. Het hoofd van den verslagene was dan ook ten deele als het ware ge kloofd. Volgens verklaring zou v. d. G. P., gehandeld hebben uit vrees anders zelf te worden vermoord. Of echter de praatjes omtrent bedrei ging met moord, door Janssen geuit in betrekkingtot zijn schoonouders, wel op waarheid berusten, is nu nog niet uit te maken. De misdaad is gèschied tusschen 12 en 1 uur en moet dit ligt voor de hand onder de oogen van echtge- noote en schoonmoeder hebben plaats gehad. Welke hardvochtige wezens toch. Haar schoonzoon en man daar uren te laten liggen op den vloer der woon kamer, in zijn doodsstrijd, zonder eenige hulp in te roepen, noch van buren, noch van geestelijke, noch van dokter! Immers, zooals we boven reeds zeiden werd eerst in den morgen het feit ter kennis van de justitie gebracht en wel door de jonge vrouw zelf. Voerlieden, die 's morgens in de vroegte bij het naar de Peel varen de woning passeerden, zagen den man, in de deur staande, rustig zijn pijpje rooken. Zulk een wreedheid gaat de begrip pen onzer eenvoudige, godsdienstige bevolking verre te boven! J. M. Van De Groote Poort werd 's avonds nog zwaar geboeid naar Weert gebracht en verder naar Roermond ge transporteerd. Het onderzoek zal wel, naar wij ho pen, meer licht werpen op deze treurige geschiedenis, die met ontzetting en af grijzen door alle dorpsbewoners is ver nomen. K-) De 2e compagnie van het te Gouda in garnizoen liggend bataljon infanterie trok Zaterdagochtend uit tot het doen van gevechtsoefeningen in den omtrek, tusschen Waddingsveen en Reeuwijk. 'Tijdens deze oefeningen zou een af- deeling van 8 militairen trachten den Reeuwijkschen plas over te steken, waarvoor men zich wilde bedienen van een schouw, een,, zeer rank vaartuig met platten bodem. De acht mannen namen er dan ook in plaats, doch direct bij het van wal stooten sloeg het vaar tuigje om en alle acht geraakten te water. Dadelijk werd hulp geboden en konden zes personen worden gered, doch de beide anderen kon men niet spoedig genoeg vinden. Toen men ze na eenig zoeken ophaalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Het waren de korporaal Hoos uit Rotterdam en de milicien Wortman uit Woerden. De korporaal Wol, die zich bij de redding zeer verdienstelijk maakte, door drie zijner kameraden uit het water te halen, was zóódanig overspannen, dat hij naar het militair hospitaal moest

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2