DE STINS V0H1ST. \o. 40. Woensdag 23 Augustus '1005. 2ie Jnnrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEU1 LL ET ON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De vredesonderhandeling. Het spreekt eenigszins vanzelf dat de Russen te Portsmouth zwaartillend zijn, terwijl de Japanners verklaren ernstig op den vrede te hopen. Japan heeft de voorwaarden overgelegd en daarin zijne verlangens neergelegdbij de beraadslagingen is geloofd en gebo den, vermoedelijk door Japan op ver schillende punten toegegeven, maar nu hebben de Japansche voorwaarden een vorm aangenomen, in welken Ko- moera ze geteekend wil hebben. De Russische gevolmachtigden meenen niet zoover te kunnen gaan en zijn, daar zij van Japan geen verdere Concessies verwachten voor zij zelf over de brug kunnen komen, pessimistisch. De Ja panners daarentegen hopen dat Rusland als overwonnene het offer aan zijn eigenliefde zal brengen en ter wille daarvan geen hoogere belangen prijs zal gevenvandaar vermoedelijk hun goede verwachting. Wij zullen ons niet begeven in gis singen met betrekking tot de invloeden, die tot heden, wanneer de gevolmach tigden opnieuw samenkomen, in het belang van den vrede werkzaam zul len zijn. Noch in de Amerikaansche pers, noch in de Europeesche, buiten Rusland, heeft iemand de stelling ver dedigd dat Japans voorwaarden, in ver houding tot zijn oorlogslauwers, te hard waren. En als de Japanners er nog op hebben laten afdingen, kan men Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) 95) jZal de graaf Van Schuilenburg nog langer weifelen, of hij de zijde van den paap van Utrecht, dan wel die van zijnen ouden bondgenoot zal kiezen beet Sweder hem met eenen triomfeerenden lach toe. //Heilige maagd ik inoet den bloed- dorstigen bedrieger geloovenzuchtte Gunther, als uit eenen angstvollen droom ontwakende, en toen in zich zeiven sprekende, vervolgde hy daarom moest dan de Oostersche toovenaar aan uwen maaltijd verschijnen, en moest ik naast u plaats nemen, opdat gij den afgerichten moordenaar te duidelijker uw slachtoffer kondet aanwijzen P daarop doelden dan die woorden, welke ik opving, ffeeu uur na vespertijd HaVan Arkelgij zijt lager dan een Judaswant deze eerbiedigde nog de heiligheid van den maaltijd, en stelde zijn verraad uit, tot dat de disch was afgeloopen, terwijl gij, met den vriendschapsbeker in de hand, aan den afgehuurden bloedhond den dolk overgaaft, die de borst van uwen gast en dischgeuoot moest treffen Neen 1" aannemen dat zij, consensu omnium, als gematigde overwinnaars zullen ge roemd worden. Zal Rusland nu, tegen de heele wereld in, blijven volhouden dat Japan's eischen het on mogelijk maken het vredesverdrag te teekenen Zelfs van bevriende Fransche zijde heeft het moeten hooren dat Frankrijk in 1871, toen Elzas-Lotharingen en een veel zwaardere oorlogsschatting werden op- geëischt, den vrede veel duurder heef t moeten koopen. Aan den anderen kant zou het van staatsmanskunst getuigen, als Witte met toegeven wachtte tot het oogenblik waarop blykt dat van den ander niets meer te wachten is. En zoo is het nog mogelijk, dat de eer ste tegemoetkoming voor Dinsdag van Japanschen kant komt. Laffan seint nog uit Portsmouth dat de Russen aldaar bitter gestemd zijn jegens Engeland. Het is duidelijk, zeg gen zij, dat Engeland de hand heeft in de onderhadelingen. De Japansche gevolmachtigden hebben overleg gehou den met den Engelschen gezant, en baron Komoera seint herhaaldelijk aan den Japanschen gezant te Londen. Voor het gemak van onze lezers laten we hier volgen welke punten, volgens eensluidende berichten, reeds aangeno men en welke het niet zijn. Aangenomen Punten. Japansch protectoraat over Korea. Openstelling van Siberische wateren voor Japansche visschers. Ontruiming van Mantsjoerye door beide partijen. Teruggaaf van Mantsjoerije aan China. riep hij met luider stemme en op eenen toon, die ditmaal vast en mannelijk was, //het is beslist, Van Arkelgij hebt mij het zwaard in de hand gewrongen Van dezen oogenblik af zal het tegen u gekeerd zijn Sweder bij dezen handslag her nieuw ik ons bondgenootschap De baron Van Voërst ontving de aan gebodene hand met eene aandoening van verrassende vreugde, welke hij moeite had te verbergenwant hoewel hij Gunthers vriendschap weinig telde, was echter de machtige bijstand, welken hij bij den aanstaanden strijd in den rijken en machtigen Schuilen burger zoude vinden, voor hem van te veel belang, en in zekeren zin te onmisbaar, dan dat hij de toezegging van Gunthers hernieuwde vriendschap met onverschilligheid zoude hebben ont vangen. ,/Laat ons thans dit nest van priesterlist en bedrog verlaten, vriend Gunther 1" sprak de baron, van den graaf gevolgd, de tent uittredende, //mijne knapen wachten ons reeds, op mijnen Stins zullen wij den paap eene ontvangst toebereiden, die even hartelijk en wel gemeend is als die, welke hij ons ver schaft heeft." //Maar uwe dochter, Sweder! waar blijft Mathilda vroeg de Schuilen burger, toen hij op zijn ros gestegen, en den trein overziende, de jonge baronnes Van Voërst nergens ontwaarde. //Zij is achtergebleven bij de zuster van den bisschop, en zal zich daar voor- Afstiand van Russische pachten op Liao-tong aan Japan. Afstand van Port Arthur en Dalni. Behoud van de lyn Charbin-Wladi- wostok door Rusland. Overdracht van den spoor van Port Arthur aan China (of aan Japan Niet aangenomen Punten. Afstand van Sachalin. Terugbetaling van Japan's oorlogs kosten. Beperking van de Russische zeemacht in de Stille Zee. Overgave aan Japan van de geïnter neerde oorlogsschepen. DUITSCHLAND. Een Marokkaan, dien de Keizer van zijn reis mee heeft gebracht, om te Potsdam dienst te doen als drager van de rinkelbellen van het 1ste regiment der garde, blijkt een lastig personaadje. De man behoort tot een oud, voor naam geslacht in zijn land en mocht daarom te Tandzjer naast den Keizer rijden. Hij was gewend slechts in zijde gekleed te gaan, gelijk hij ook in Postdam nog doet. Zijn uniform wil hy alleen aan, als zij met zijde gevoerd wordt. Verder is hij gewoon, eiken dag zoowat dertig cigaretten te smoken, wat hem niet goed mogelijk is met zijne schrale inkomsten. Het minst staat hem nog het eten aan. In zijn land was hij gewoon zich te voeden met gevogelte en rijst, door hemzelf naar den godsdienstigen ritus bereid. Met het Duitsch heeft hij veel moeite, hij verstaat slechts enkele woorden en zeker beter kunnen vermaken, dan op mijnen Stins, wanneer wij allen zullen moeten bezig zijn, om ons de paapsche kaalkoppen van het lijf te houden," antwoordde de baron op tuchtigen toon, en terwijl hij de noodige bevelen aan de bende gaf, inzonderheid wat de be waking betrof van zijnen zoon, die somber en in zich zei ven gekeerd zich in het midden van den trein bevond, en den gevangen magi, welke met sterke riemen op een treinpaard was vastgebonden, nam graaf Gunther van Schuilenburg uit de hand van zijnen schildknaap eenen grooten zilveren beker, en toen hij zich met den inhoud daarvan verfrischt en versterkt had, zette de trein zich eenige oogenblikken later in beweging, en reed in gestrekten draf het legerkamp af, om den terugtocht naar het Oversticht weder aan te nemen. De Meenteweide was stil en verlaten, en die weinigen, welke er nog rond zwierven, sloegen weinig acht op de wegtrekkende bende. Alleen op den heuvel, welke zich achter de tenten van den baron Van Voërst verhief, stond, in de schaduw van eenen lagen wilgenboom eene donkere gestalte, die, met gespannen aandacht, den trein naoogde, en toen zij eindelijk uit zjjn gezicht verdwenen was, verliet ook hij zijnen donkeren schuilhoek, en den zandigen heuvel afdalende, sprak hij op gesmoorden toon bij zich zeiven #Dat is dan de behendige sluwheid, de commando's nog heelendal niet. De man schijnt gedacht te hebben dat de post van belleman een hooge eereplaats was onder Pruisische soldaten. Elk oogenblik zegt hij, als hij niet tevreden is„Ik wil Keizer spreek." Maar dat kan natuurlijk niet, ook omdat de Keizer te Kassei vertoeft. RUSLAND. De thans openbaar gemaakte wet op de invoering van een Rij ksdoema bevat in 63 artikelen in hoofdzaak het vol gende Aan de machtsbevoegdheid van de doema worden onderworpen alle kwesties betreffende de indiening, wij ziging, uitbreiding van wetten, tijdelijke opheffing en geheele intrekking van bestaande wetten. Voorts beslist de doema over de instelling, inkrimping en opheffing van overhedende begrootin gen der minsteries van het keizerrijk, de staatsdomeinen en over alle vragen betreffende de staatsinkomsten. De doema bestaat uit 412 volgens bizon der kiesreglement voor vyf jaren ge kozen leden, die onbeperkte vryheid van meening en spreken hebben. De ministers en afdeelingschefs kunnen geen lid zijn. De door de doema be handelde ontwerpen gaan naar den Rijksraad, dan ter beslissing naar den Keizer. In het manifest verwijst de Keizer naar zyn manifest van 26 Februari 1903, dat vervolmaking der staatsorde ten doel had en gaat dan voort„De tyd is nu gekomen om afgevaardigden van het heele Russische rijk byeen te roe pen, die metterdaad zullen deelnemen waarop gij zoo zeer gesnoefd hebt, ellendige goochelaar De Schuilenburger leeft, en gij zijt in de macht van den Voërster! Welnu, hij zal u de onhan digheid, waarmede gij in zijn net zijt gevlogen, duur genoeg doen boeten. Ja, nietige kramer, gij hebt uw spel uitge speeld, en het mijne bedorven Maar neen voegde hij er met eene duivelsche vreugde bij, //pater Willi bald zal zijn bloedig gebouw voltooien, hij heeft het op te vaste grondslagen gelegd, dan dat het door de onhandigheid van eenen verachtelijken potsenmaker konde omver- gestooten worden. Het oogenblik is nabij, dat zich het listig gesponnen kluwen zal ontwarren. De strijd is bepaald. De trotsche Van Arkel zal zijne even trotsche tegenpartij ontmoeten, onder de muren van den Voërster Stins I Wie zal zege pralen Zal de bisschop tegen de ijzeren deuren vau het zondennest zijn fier hoofd stooten, en beschaamd terugtrekken Zal hij voor een paar edellieden op de vlucht slaan, hij, die den graaf van Holland roemrijk het hoofd bood, en den hertog van Gelder voor zich deed vlieden Neen, gewis nietDe standvastige m >ed van Van Arkel, de mactyt van l n Utrechtschen bisschop zal een paar O.'er- stichtsche oproerlingen doen bukken eu vernietigen; en hebt gij dau u we g-a.'e i- kroon verloren, lafhartige Gunt i >r v i.i Schuilenburgdan zal een vergeten, verachte monnik optreden, en zijne hand

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1