DE STBS VOËRST. 39. Zaterdag 19 Augustus 1905. '21e Jnarg'. 10. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FE ILLE T O N. COlUtANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagarond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen DINSDAG den 22 AUG. 1905, des voormiddags te 9V4 ure, teii Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststellen Gemeente-rekening 1904. 3. Vaststellen Begrooting Alg. Burg. Armbestuur 1906. 4. Aanbieding Gemeentebegrootfng voor 1906. p. Onbewoonbaarverklaring woning. 6. Wijzigen Gemeente-begrooting 1905. 7. Af- en overschrijving van posten op de Begrooting voor 1905. 8. Verzoekschrift van P. le Feber e. a., tot het plaatsen yan een paar lantaarns aan den Nieu- wendyk. Axel, den 17 Aug. 1905. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De onderhandelingen. Men zal zich door het schijnbare vlot ten van de onderhandelingen te Port smouth nog niet in een al te optimistische stemming laten brengen. Al gaat er geen dag voorbij dat niet het een of, andere artikel wordt afgehandeld, de moeielijkheden zijn daarmee niet uit den weg geruimd, want de tot dusver aangenomen artikelen van de vredes voorwaarden waren van den beginne af aan niet als steenen des aanstoots beschouwd. Men zal gezien hebben, dat de gevolmachtigden het juist over het belangrijke punt van den afstand van Sachalin (art. 5) niet eens zijn kun nen worden en daarom de moeielijkheid voorloopig ontweken zijn, door het aan te houden. Misschien zal het ook zoo gaan met drie andere puntende oor logsvergoeding, de uitlevering van de geïnterneerde schepen en de beperking van de Russische zeemacht in Oost-Azië. Over al het andere zal men het mo gelijk in den loop van de week eens kunnen worden. Voor niet-diplomatieke buitenstaan ders zou de eenvoudigste oplossing lijken dat Rusland en Japan het ver schil over die vier punten deelden dat bv. Rusland in den een of anderen vorm te vinden ware voor een „terug betaling" van Japan's oorlogskosten, bv. door overneming van de Japansche oorlogsleeningen, en voor den afstand van Sachalin met of zonder vergoeding aan de Mantsjoerijsche grens, en Japan bewilligde in het lalen vallen van de twee andere eischen. Japan heeft zijn vloot in den oorlog al kunnen verster ken met de bij Tsoesjima vermeesterde, de te Port Arthur gelichte schepen en de Warjag, waarvan toch zeker nog wel een deel te herstellen zal zijn, en behoeft ook zou men zeggen niet Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) fBij St. Feiten riep de hoofdman, „de schoft houdt zich goed Bijna zou ik gelooven, dat hij de tooverij in den grond verstaat, en hij met even weinig moeite nieuw leven in het lijf kan pompen, als ik om daarin eene opening te maken, waardoor de lucht wegvliegt. Het is billijk, dat wij een hand uitsteken, om hem ia dit knap stuk werk te helpen." Toen slingerde Hugh den oosterling in zijne rechterhand heen en weder, met eene gemakkelijkheid, waaruit de sterke kracht zijner vuist konde afgemeten worden, en was de magi weldra in zoo verre weder van zijne bezwijming bijge komen, dat zijn oog alleen nog eene diepe afgematheid verried en zijn gelaat nog met eene doodelijke bleekheid bedekt was. „Ik zoude u welkom in het leven heeten," zeide Hugh, thans weder zijn knief uit den gordel trekkende, „maar wijl gy het toch straks weer zult moeten verlaten, zullen wij deze begroeting maar achterwege laten. Antwoord op hetgeen deze beide ridders u zullen vragen maar maak het kort, want die grap met uwe op een beperking van de Russische zeemacht in Oost-Azië aan te dringen, terwijl die reeds door den oorlog zelf beperkt is tot de sterkte van de vloot van een kleinere zeemogendheid. Bouwt Rusland daarentegen in den loop der tijden een sterkere vloot dan Japan, dan zal geen betaling in een vroeger vredesverdrag het kunnen dwingen om,1 indien het zulks wenscht, daarmee in Oost-Aziatische wateren te verschijnen. Het is iets anders dan met de opslui ting van de Russische vloot in de Zwarte Zee, waartoe Rusland zich verbonden heeft tegenover verscheidene mogend heden. Hoewel er niets zekers te zeggen valt over den afloop der onderhandelingen, moet men vasthouden aan de hoop op den vrede, ook omdat de diplomaten en de bankiers van andere natiën nog een gewichtig woord kunnen meespre ken bij het verzoen van de twee partijen. DUITSCHLAND. In weerwil van het strikt particuliere karakter van het bezoek dat koning Eduard te Ischl zal brengen, kennen de Weensche Neue Freie Presse en Zeit er een staatkundige beteekenis aan toe, door het in verband te brengen met het uitblijven van een bezoek van ko ning Eduard bij keizer Wilhelm. De Neue Freie Presse wil in het be zoek te Ischl een vergoeding zien voor de mislukte samenkomst met keizer Wilhelm, in zoover dat keizer Frans Jozef als vriend van koning Eduard en van keizer Wilhelm beide de Duitsch- Engelsche kloof moet overbruggen. Ver opwekking uit den dooden, hoewel knap handig uitgevoerd, heeft reeds te veel tijd weggenomen, om nog langer met u te sammelen, voor ik u voor goed naar den duivel zend." „Wie heeft uwe hand tegen dezen edelman afgehuurd, lage sluipmoorde naar vroeg Sweder, eene schrede tot den magi naderende, op eenen barschen toon. Met het terugkeeren van zijne bijna uitgedoofde levensgeesten, was ook de zielssterkte van den magi in zoo verre weder opgewakkerd, dat hij zich niet, gelijk men in zijnen gevaarlijken toestand zoude verwacht hebben, aan eene angstige wanhoop overgaf, maar integendeel zijn weder glinsterend oog met stoute onver schrokkenheid op den baron Van Voërst richtte en op eenen vasten toon ant woordde „Voor ik op deze vraag ant woord geef, begeer ik te weten, of ik daarmede mijn leven kan redden „Al had gij alle de geesten en duivels, met welke gij immer verbonden hebt gesloten, op dit oogenblik om u heen verzameld, zij zouden u niet kunnen bevrijden van de straf, die onherroepelijk over u is uitgesproken, en die geeue andere is, dan de dood hernam Sweder, met zijne gewone gestrenge ruwheid. „Dan zal ook den naam van hem, die mijne dagge huurde, met mij sterven," antwoordde de magi. „Geef het hem dan, Hugh 1" riep de gezocht van de N. F. Presse, want de betrekkingen tusschen Engeland en Oostenrijk hebben zich steeds door een meer dan gewone hartelijkheid geken merkt en zijn op zichzelf voldoefide, om de ontmoeting te verklaren. Wellicht heeft de Zeit het bij het rechte eintjl, door het bezoek juist als een demon stratieven slag in het gezicht van Duitschland voor te stellen. Koning Eduard, meent zy, ohtloopt zijn neef en doet dit nog meer in het oog vallen, door, in plaats van dien neef, langs een omweg keizer Frans Jozef te gaan op zoeken. De Kön. Volkszeitung berekent wat het leger, de marine, de koloniën en koloniale oorlogen sedert 1872 aan het Duitsche rijk gekost hebben. Het zijn indrukwekkende cijfersVan 1872 tot 1905 zijn voor de landmacht besteed 16,475,685,351 mk.hiervan komt voor het regeeringstijdperk van Wilhelm I slechts de som van 6,247,291,434 mk.; terwijl de rest van 10,228,393.919 mk. onder de regeering van Wilhelm II, dus in de 17 laatste jaren, is uitgegeven. In de tweede helft van de 34 dienst jaren zijn de uitgaven voor het leger 64 percent höoger geweest dan in de 17 daaraan voorafgaande jaren. Voor de zeemacht zijn sedert 1872 uitgege ven 3,036,899,409 mk., waarvan alleen 2,297,053,508 mk. of 75 pet. onder Wil helm II. Voor de koloniën sedert 1890 tot 1905 193,824,079 mk. Bovendien heeft de expeditie naar Oost-Azië 271,837,200 mk. gekost. Verder is tot dusver voor denZuidwest-Afrikaanschen baron Van Voërst op eenen beslissenden toon. „Een oogenblik nog," viel de magi in de rede: „is ook de graaf Van Schuilen- burg voldaan, wanneer voor eeuwig den duisteren hoek verborgen blijft, vanwaar de moordende pijlen tegen hem worden afgeschoten, en waar reeds eene andere boog gespannen is, nu mijne pijl gemist heeft P" Terwijl de oosterling deze vraag op eenen scherpen toon deed, hield hij zijn oog op den graaf gerichtdoch zijne gespannenheid, en het snel bewegen zijner borst, waren in zichtbaren strijd met de kalmte, waarmede hij de vraag had gedaan, en eerst toen hij op Gunthers gelaat de onloochenbare ken teekenen Tan hevigen angst en onrust las, week ook bij den magi elke aandoening van vrees voor oogenblikkelijk gevaar, en zijne vorige trotsche houding weder aanne mende, wachtte hij met schijnbare onver schilligheid het antwoord af. „Het komt mij voor," zeide Gunther met eene zachte stem, zich tot den baron wendende, „dat wij met eeuigen schijn van billijkheid dezen bloedgierigen bedrieger voorloopig het leven zoudeu kunnen schenken, wanneer hij ons den naam van zijnen lastgever noemdedoch naardien," voegde hij er bij, met een gelaat, waaraan hij te vergeefs eenige uitdrukking van man- nelijken moed trachtte te geven, „ik niet voor het leven van dezeu schelm pleit, uit eene kinderachtige vrees voor het mijne, zoo laat ik de beslissing geheel aan u over." Uit den smeekenden blik van Gunther waö het den baron Van Voërst duidelijk, dat zijn bondgenoot, ondanks zijne stoute verklaring, echter gaarne alles zoude willen geven voor het geheim waaraan zijne eigene veiligheid hing, en zelve begeerig, den naam te kennen van hem, die naar het leven van den Schuilen- burger dorstte, zeide hij tot den magi „Welnu! aanvankelijk zij u dan het leven geschonken. Spreek, wie heeft uwen arm gehuurd „Vóór ik zijnen naam noem," ant woordde de magi grijnzend, „wenschte ik gaarne eenige nadere uitlegging te hebben van de woorden, „aanvankelijk," en „voorloopig wordt daarmede bedoeld, dat mij het leven slechts voor eenen zekeren tijd beloofd wordt, dan moet ik aanmerken dat, daar ik de veiligheid van den edelen graaf Van Schuilenburg voor de geheele toekomst verzeker, ik met recht mag vorderen, dat ook mij onvoorwaardelijk het leven geschonken wordt." Uit den duisteren blik van Sweder was het te voorzien, dat hij de vordering van den magi zoude verwerpen Gunther zag dit, en snel, als hing geheel zijn leven van dit oogenblik af, antwoordde hij „Met raijn ridderwoord blijf ik u borg voor uw leven l"

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1