iiestosvoerst. II .luukiuii Ao. 37. Zaterdag 12 Augustus 1905. 2Ie Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN 00ST-AZIE. De berichtgever van de Daily Tele graph in Witte's omgeving meldt, den indruk te hebben gekregen dat Rusland noch in den afstand van Sachalin, noch in de betaling van een oorlogsschatting zal toestemmen. Rusland stelt zich geenszins op het standpunt van over wonnene en voert aan dat zelfs het Russische volk, na een grondwet ont vangen te hebben, dergelijke vredes voorwaarden nog krachtiger zou wraken dan de bureaucratie. Het is geen kunst voor het Russische volk om een schat ting van 1800 millioen gulden op te brengen, maar het zal er niet aan willen, omdat het weet dat Japan het geld zou gebruiken voor nieuwe wapeningen tegen Rusland. De Daily Telegraph verneemt uit TokioOndanks zijn overwinningen ter zee en de kansen op vrede, zet Japan krachtdadig zijn toerustingen ter zee voort. De nationale scheepswerven en tuighuizen zijn thans dermate uit gebreid en toegerust dat de Japanners, alle benoodigde schepen en kanonnen zelf kunnen bouwen. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer is rusteloos in de weer om leger en vloot te inspec- teeren. Langs de kusten en op dé manoeuvre-velden heerscht groote be drijvigheid. Aan de westelijke grens is in den laatsten tijd herhaaldelijk alarm geslagen om te zien of alles in Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362) „De wachters van den ingang dezer tent zijn straks den man gevolgd, wiens tonge dezen middag de heilige waarheid lasterde en loochende; zij kunnen ons niet storen," vervolgde de niagi met eenen grijnzenden grimlach, en toen hy bespeurde, dat dit bericht den angst en de onrust van den graaf nog meer ver hoogde, ging hij snel maar met statigen ernst voort„Stil en kalm is het om ons heen, even als het is in de diepe ingewanden der aarde, waarin nimmer een sterfelijke voet gezet werd, en in de oneindige gewelven der lucht, waarin geen stoffelijk oog nog doordrong. Hoor dan nogmaals naar de stem der wijsheid Ik heb dezen avond uw gesternte onder zochthet stond op zijne vaste standplaats, onbewegelijk als eene rots, en, schitte rende met ongewonen glans, dacht ik dat mijn oog mij bedrogen en mijne leer gefaald hadmaar eerder zal de zon verduisterd worden, vóór het licht der heilige wijsheid ondergaat, en ook nu had het mij niet bedrogen. De heldere gloed, waarmede uwe ster dezen avond aan het firmament schitterde, was hare orde was, forten worden daar nieuw gewapend enz. Het is duidelijk dat het niet aan den Keizer zal liggen, als Duitschland niet klaar zou zijn voor het ergste, hoewel er voorshands niet de minste reden is, om aan de bestendi ging van den vrede te twijfelen. Dinsdagochtend om half zeven kwam keizer Wilhelm aan het station Gerber- damm aan en reed vandaar in een auto naar het manoeuvreterrein van Posen, waar hij met een groot gevolg te paard klom en groote oefeningen van de ruiterij bijwoonde. Tien regi menten ruitery namen er aan deel. De troepen waren eerst gesplitst. Vijf regimenten met een afdeeling rijdende artillerie en machinegeweren stonden bij Chojnica, de andeie bij Nachod. De Keizer begaf zich naar de eerste afdeeling, waarna zich een gevecht tusschen beide partijen ontwikkelde. Na een kritiek op dit spiegelgevecht, werden alle regimenten bij Skalitz tot een divisie vereenigd, onder generaal Tresekow, inspecteur van de tweede cavalerie-inspectie. De oefeningen ein digden met een rit langs den Keizer. Van 18 tot 23 September zal de Keizer tegenwoordig zijn bij de groote' vestingoefening op het terrein bij Thorn. Te Antwerpen zijn reizigers uit Kame roen aangekomen, die de botsing aan de grens tusschen Franschen en Duit- schers bevestigden. Maar zij brachten een nog veel griezeliger verhaal uit de kolonie medede Niems, een stam die nog aan menscheneten doet, zou 2000 negers en acht Duitsche kolo- laatste flikkering eene glimmende vonk gelijk, zag mijn starend oog haar nog in de kringen der lichtende hemelvuren blinken, daar bewoog zij zich eensklaps, en als eene fijne bliksemstraal schoot zij uit hare standplaats langs het blauwe azuur nederin spattende vonken vloog zij vaneen, en mijn oog zag het ui doofde hemellicht niet meer." Gunther drukte krampachtig zijne hand voor het gelaat, en terwijl hem een snijdende gil ontsnapte, zonk zijn hoofd machteloos op de hevig bewogen borst neder. Het oog van den magi vonkelde van een geheimzinnig vuur, en zijne rechterhand onder den zwarten tabbaard stekende, haalde hij eene lange dagge te voorschijn, en snel zijnen sluipenden blik rondom zich slaande, greep hij met zijne linkerhand den graaf bij de schou ders, en de blinkende dagge naar boven heffende, riep hij met eene doffe stem uit: „Gunther van Schuilenburg, volg uwe ster 1" Hierna met het wapen eenen nauwen kring boven het hoofd van den sidde renden graaf beschrijvende, zoude de magi de spitse punt zijner dagge in de borst van zijn offer gedreven hebben toen eensklaps zijn arm werd terugge slagen met eene kracht, die den dolk uit zijne halnd deed vliegen, en den arm als verlamd langs het lijf deed nedervallen tegelijk greep eene forsche vuist hem in den nek, en vóór hij den tijd had, zich nisten in zeer korten tijd gedood en opgegeten hebben. FRANKRIJK. De minister van justitie heeft met eenige hooggeplaatste ambtenaren van het openbaar ministerie beraadslaagd, hoe er het best zou worden opgetreden in de zaak Jaluzot. Wat de heeren besloten hebben, en of zij iets besloten hebben is nog niet bekend. Een van de moeilijkheden is, dat er bij het parket geen klacht is ingediend tegen Jaluzot en evenmin is er een verzoek tot faillietverklaring ingekomen. Hoe is het mogelijk, een vervolging in te stellen jegens Jaluzot omdat hy misbruik heeft gemaakt van vertrouwen, als het niet bekend is, ten nadeele van wie hij zich misdragen heeft? Maar bovendien, wat de spaarkas van de Printemps betreft, is de zaak ook zoo eenvoudig niet. Het betreft hier geen gewone bewaargeving, want dan zou de bewaarnemer verplicht zijn de in bewaring gegeven zaak in natura weer terug te geven. Bij het contract van de spaarders met de Printemps wordt echter 3 pet. rente bedongen, en daar door is volstrekt uitgesloten, dat men hier met bewaargeving te doen zou hebben. Wel had de rechtbank van koophandel ambtshalve de vennootschap Jaluzot Co. failliet kunnen verklaren omdat deze haar betalingen heeft gestaakt, maar de benoeming van een administra teur heeft de rechtbank zeker doen besluiten, met de faillietverklaring te wachten totdat onderzocht zal zyn, hoe het met den boedel staat. te verdedigen, lag hij ruglings op den grond uitgestrekt, onder het volle gewicht van het zware lichaam van den rooden Hugh, die met zijne knie de borst van den magi drukte, dat deze slechts een schor gesteen konde slaken. Zoo snel was een en ander geschied, dat graaf Gunther alleen een blijden kreet, en de Oosterling eenen rauwen vloek konde uitstooten, toen de hoofdman met eene ruwe stem uitriep: „Pest en roode haan! wat is dat? komt gij hier eenen strooptocht houden Bij St. Felteu! die schelmachtige grap zullen wij u ver- leeren, valsche vermomde schurk!' ep nadat hy zijne knie zoo ver verplaatst had, dat het bovendeel der borst van den magi meer vrij werd, trok hij uit eenen lederen schede, die tusschen zijnep gordel stak, een breed knief, hetwelk hij den Oosterling dreigend voorhield, en toen deszelfs breede punt naar het hart richtende, was hij gereed de vreeselijke straf te voltrekken, toeu de magi, met een akelig verwrongen gelaat, waarop in stuipachtige trekken de angsten des doods te lezen waren, op eenen gesmoorden toon uitriep „Hou op laat mij spreken „Uwe tong heeft lang genoeg gelogen het wordt tijd, dat zij met uwe dieven klauwen, voor altijd gesnoerd worde, Sterf dus, hond 1" Dit zeggende hief Hugh het kniel' andermaal in de hoogte, toen graaf Gunther, die inmiddels van den schrik Juist omdat het hier een faillissement betreft, dat de ernstigste gevolgen zou hebben, wil de rechter graag zeker zyn, dat hij door zijn optreden niets bederft. Dit is volgens de Temps de verklaring van de schroomvalligheid, die de rechterlijke overheid aan den dag legt tegenover Jaluzot. Dinsdag is er op verzoek van den minister van financiën een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van groote banken, waar de heer Bourgeois, voorloopig administrateur van de Prin temps, de balans van de Printemps zou overleggen. Wat er voorgevallen is op die ver gadering is onbekend, maar de Temps meent te weten, dat Bourgeois tot de slotsom is gekomen, dat het actief van de Printemps 5 a 6 millioen hooger is dan het passief. Dit is een geruststellend bericht. Er gaan echter ook geruchten van gewel dige tekorten. ENGELAND. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met lange beschrijvingen van de feeste lijkheden, die aan het Fransche vloot- bezoek gepaard gaan. Volstaan wij met te zeggen, dat volgens de beschrij ving de verlichting van Portsmouth en van de Engelsche en Fransche schepen, en het vuurwerk, van de oorlogsbodems opgelaten, tooverachtig schoon is ge weest, en dat de Jauréguiberry, het Fransche oorlogschip, waarop Dinsdag avond een bal is gegeven, met bloemen, uit Frankryk gezonden, in een drijvende tuin was herschapen. en de verrassing eenigermate was be komen, tusschen beide trad, en Hugh gebood, zijn wapen op te steken. „Roep heer Sweder hier, opdat hij dezen man ondervrage welke booze duivels hem tot deze daad aanspoorden, en laat tevens mijn schildknaap mij eenen beker zedewaer brengen, opdat ik te beter in staat zal zijn aan dat verhoor deel te nemen, waartoe ik mij op dit oogenblik geheel onbekwaam gevoel, aangemerkt de ver- dooving „Uwe edelheid wil toch niet," viel Hugh half spottend in de rede, teiwijl hij de borst van den magi weder met zijne volle kracht onder zijne knie neder- drukte, en het knief nog steeds in de vuist hield geklemd, „dat ik dezen schoft de vrijheid geef, en hem met u weder alleen laat „De goede heiligen bewaren ons!" riep Gunther, bleek wordende. „Neen 1 neen 1 brave Hugh hou hem vast, als of hij met u uit één stuk gegroeid was, en zelfs zie ik er geen het minste bezwaar in, om uw knief nog wat nader aan zijne keel te brengen, opdat elke poging, welke hij mocht willen doen, om u te ontsnappen, opgevolgd worde met eenen gewissen dood. Roep slechts een van die luie, slapende wachters (welke minder zorg voor de veiligheid van hunnen heer dragen, dan een onhandige kok voor een stoofsel linsen), dat zij onzen vriend Sweder verzoeken hier te komen, en

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1