No. 36. Woensdag 9 Augustus 1905. 21° .1.'ini*4. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V1 a a n d e r e n. F. 1)1 FLFM VA, Buitenland. FEUILLETON. AXELSC.. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De correspondent van de Morning Post te Washington meldt uit Ports mouth, waar de vredesonderhandelin gen zullen worden gevoerd, dat presi dent Roosevelt niet aangetast is door de pessismistische stemming die er in de Europeesche en in de Amerikaansche pers over de mogelijke uitkomst der vredesonderhandelingen heerscht. Mochten de onderhandelingen misluk ken, dan zou daartoe, volgens den cor respondent van de Morning Post, niet de oorlogsschadevergoeding, maar de afstand van grondgebied den doorslag geven. Rusland zou het niet over zich kunnen verkrijgen te erkennen dat het overwonnen is. Mogelijk dat men er dezen vorm op vindt, dat Japan het eiland Sachalin koopt van Rusland tegen een som die van de oorlogsschadever goeding wordt afgetrokken. Men meldt uit den Haag Het Japansche gezantschap heeft heden het volgende telegram uit Tokio ontvangen Het leger op Sachalin rapporteert een cavaleriekorps, onafhankelijk van de hoofdmacht opereerende, viel den vijand aan en dreef hem op dé vlucht ten zuiden van Paleo, in den namiddag van den 28sten, waarbij twee stukken veldgeschut, benevens muni tiewagens, geweren en schietvoorraad werden buitgemaakt. Den 29sten trok dezelfde macht, samenwerkende met versterkingen, op Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis 1362 De afwijzing van zijn, in zijn oog allezins grootmoedig aanbod, trof den graaf Van Schuilenburg gevoelig, en dit, gevoegd bij den stekeligen toon en woorden van den baron Van Voërst, kwetste het gevoel van graaf Gunther in eeue hooge mate, zoodat hij niet zonder eenige geraaktheid antwoordde„Ik kan mij niet verplicht achten, vriend Sweder, om, ten gevalle uwer stijfkoppigheid en strijdlust, mijne goederen en mijne onder danen in gevaar te brengen, en mij op mijnen ouden dag de rampen en ellenden van eenen krijg met den bisschop op het lijf te halen. Wanneer gij dus in uw voornemen blijft volharden, om Van Arkel als vijand op uwen Stins af te wachten, dan Genoeg, heer graaf Van Schuilenburg viel Sweder hem driftig met de hand wenkende in de rede, vermoei u niet verder met het vernuftig opsporen van gronden en bewijzen, om uwe handelingen te rechtvaardigen, de voornaamste drijf- veêren daarvan zijn mij bekend, laat elk onzer dus voortaan zijnen eigenen vervolging van den vijand uit naar het Zuiden van Tauron. Om 5 uur des namiddags van den 30sten kwam een parlementair van den vijand met een brief van generaal Liapoenof, militair gouverneur, gericht aan den bevelheb ber van het leger waarin stond dat ge brek aan kleederen en medicijnen, en de onmogelijkheid om de gewonden te te verplegen, generaal Liapoenof dwong, om redenen van humaniteit, beëindiging der vijandelijkheden te verzoeken. De bevelhebber van het leger antwoordde dat alle militaire voorraden, alle roe rende en onroerende goederen, behoo- rende aan de regeering, en bescheiden met betrekking tot administratieve en militaire aangelegenheden moesten wor den uitgeleverd en dat antwoord hierop moest worden gezonden naar Hamdasa, uiterlijk den 31sten om 10 uur. Den 31 sten kwam een Russisch gevolmach tigde, kolonel Tribit, te Hamdassa, en aanvaardde, na eene conferentie met onze voorwaarden in hun geheel. Liapoenof, met ongeveer 70 officieren en 3200 man, gaf zich over en werd krijgsgevangen gemaakt. DUITSCHLAND. De vereenigde Saksch-Thuringsche weverijen hebben te Greiz, na een be raadslaging die acht uren duurdej be sloten, de werkplaatsen op 19 dezer te sluiten. Het besluit zet 28,000 ai beiders op straat. De uitgesloten ververs van stoffen in het district Meerane-Glauchau hebben verzocht, met de fabrikanten in onder handeling te mogen treden. De patroons weg bewandelen, en mocht de mijne uitloopen op eenen ondergang, ik zal mijne leus getrouw blijven, en niet wijken noch buigen, zoolang ik nog eeue vuist heb, om tegen den trotschen paap het zwaard te voeren. Ik ga de noodige bevelen tot den aftocht geven, en zal, wanneet wij gereed zijn, mijnen hoofdman bij u zenden om te vernemen, of gij onder mijn geleide, of onder dat van den bisschop van Utrecht, naar het O ver- sticht wilt terugkeeren. Mocht gij totf het laatste besluiten, zoo is dit wellicht de laatste keer, dat wij elkander zien, en wordt dus op dit oogenblik een band verbroken, die in onze jeugd in het heilige land gelegd was, en in die vele bloedige 3trijden, waarin wij naastelkander den dood te gemoet togen, zoo vast en hecht is geworden, dat ik nimmer had kunnen denken, dat zij, om den wille van eenen schijnheiligen, trotschen priester, zoude verbroken worden." Met eene zekere hartelijkheid, die hem anders geheel vreemd was, drukte Sweder de hand van zijnen ouden vriend en krijgsmakker, en verliet toen met snelle drift de tent. Het was niet zoo zeer wijl hij er van overtuigd was, dat in deze zaak Sweder ongelijk had, dat graaf Gunther hem zijne werkdadige hulp en bijstand wei gerde, want reeds lang had Gunther zich door den baron laten leiden, en zijne eigene inzichten steeds aan die van zijnen willen echter niet te doen hebben met af gevaardigden van het sociaal-democra ti9che verbond van arbeiders bij de weefnijverheid, maar alleen met hun eigen werklieden. In verschillende vergaderingen van wijngaardeniers in het Moezeldal, die van overheidswege belegd waren, is de meening uitgesproken dat ten ge volge van het slechte weêr en ziekte in het wingerdloof, aan de Midden- en Boven-Moezel en ten deele ook in het Luxemburgsche gebied in het geheel geen wijnoogst te verwachten is. Langs de Moezel raamt men de schade op een millioen mk. Ook de meeste wijn bergen in het Aardal en vele langs den Boven-Rijn zijn bijna zonder loof. In groote streken is de oogst volkomen vernietigd. De Berlijnsche bladen van Donderdag avond bevatten niet minder dan zes gevallen van zelfmoord. Ongeluk kige liefde was de beweegreden bij den zelfmoord van een achttienjarig kan toorbediende en een zeventienjarige fabriekswerkster, en van een negen tienjarige dienstbode zij allen gebruik ten lysol, een middel dat tegenwoordig zeer in trek is by de zelfmoordenaars te Berlijn, ofschoon het afschuwelijke pijnen veroorzaakt en soms niet eens afdoende is. Van hetzelfde middel be dienden zich een 34-jarig koopman, die verteerd werd door ijverzucht en voort durend met zijne vrouw overhoop lag, en de vrouw van een werkman, die aan het tobben was geraakt over den dood van haar kind. Een ambtenaar bondgenoot opgeofferd, maar meer, wijl hij tegen eenen strijd, die gewis bloedig en heet zoude zijn, eenen onverwinne- lijkeu afkeer had, en nog zoude hij wellicht dezen afkeer overwonnen en de plichten, die eene langdurig bondgenoot schap hem oplegde, nagekomen zijn, indien eene tweede omstandigheid zich niet bij de eerste gevoegd had. Het was de vreeselijke voorspelling van den Oosterschen, magi, die hem nog in het oor suisde, en hem onophoudelijk het verschrikkelijk denkbeeld voorhield, dat hij den strijd ontwijfelbaar met verlies van zijn leven zoude moeten boeten. Langen tijd reeds bevond hij zich alleen in de tent, en nog was Gunther in tweestrijd, of hij aan de stem der trouwe vriendschap zoude gehoor geven, of, indachtig aan het lot, dat hem was voor speld, zicli aan den strijd onttrekken, en daarmede zijn leven voorgevaar behoeden, toen een zacht geritsel aan den ingang der tent hem uit deze overpeinzingen wekte, en opziende, zag hij eene donkere gestalte het voorhangsel ter zijde schuiven, en, na eenen bespiedenden blik door het binnenste der tent geworpen te hebben, dezelve met zachte schredeu binnen sluipen, en nu het purperen kleed weder dichttrekkende, vertoonde zich deze ver schijning aan den sidderenden graaf als de üostersche wijsgeer, die hem des middags de toekomst had opengelegd. Eene flauwe kreet van schrik en bij een bank, die in moeilijkheden ver keerde, nam sublimaat in. Slechts twee van deze levensmoeden hebben den dood niet gevonden. ENGELAND. Men zegt, dat Koning Eduard van Marienbad uit, waar hij binnenkort heengaat, een ontmoeting zal hebben met keizer Wilhelm, misschien te Frankfort. Naar luid van een bericht uit Peters burg, zou de Engelsche vloot op haren kruistocht in de Oostzee ook Kroonstad bezoeken. De admiraliteit heeft twaalf torpedo jagers met turbines en een waterver plaatsing van 230 ton voor de kustver dediging besteld. De dreigende crisis in het katoen- bedrijf van Lancashire is ingetreden. De arbeiders hebben de patroons ken nis gegeven, dat zij den 19en dezer een algemeene werkstaking zullen be ginnen, indien de patroons het loon niet met 5 pCt. verhoogen. Daarop hebben de patroons met een aanschrij ving geantwoord, waarin zij de geschie- nis van de crisis samenvatten en de eischen der werklui niet in te willigen noemen. De stand van zaken in Lan cashire zou eerder een loonsverlaging billijken, zeggen zy. De patroonsver- eeniging in Bolton heeft inderdaad reeds tot een verlaging besloten. Ver der heet het, dat een algemeene werk staking voor het katoenbedrijf over het geheel niet ongunstig zou wezen, want een stilstand van eenigen duur zou het ontzetting ontsnapte den graaf, nu hij dit geheimzinnige wezen zoo plotseling en op dit late uur, wederom in zijne tegenwoordigheid zag, en toen zijne ont stelde verbeelding hem toefluisterde, dat het aangekondigde uur geslagen was, en de magi zelve zijne duistere voorspelling zoude vervullen, greep een vreeselijke doodsangst den ouden graaf aan, en opspringende, wilde hij den Oosterling ontvluchten, toen deze hem snel naderde, en aangrijpende, hem weder op de zitbank nederdrong. Sprakeloos en met opengesperde oogen staarde Gunther den magi aan, die, na mede eenige oogen blikken met deftigen ernst zijn grijs oog op den Schuilen burger gevestigd te hebben, eindelijk met eene onderdrukte stem zeide»Het belang, hetwelk ik stel in het lot der stervelingen, drijft mij in dit late uur ook tot u. Ik heb u in dit afgelegen verblijf opgezocht, om, zonder dat een nieuwsgierig oog ons bespiedt, of het oor van den oningewijde ons zal beluisteren, u nader het pad voor te lichten, hetwelk uw voet betreden zal, tot het tijdstip is aangebroken, waarop de hand van het on verbiddel lijk noodlot u den levensadem ontneemt. Hoor dan naar de woorden van Almanrozan, den dienaar des eeuwigen lichts l" Roerloos, als had hem eene onzichtbare toovermacht in hare boeien gesloten, luisterde Gunther naar de woorden van den magi, en toen deze had uitgesproken,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1