Binnenland. Gemengd Nieuws. op het grauw geschoten werd, bestorm de men het en sloeg binnen alles kort en klein. Wat de ambtelijke lezing ook zij, zeker is dat er honderden dooden en gewonden gevallen zijn, onder ooglui king van de overheid. Het onlangs door Het Centrum mede gedeeld bericht, als zouden de voor- loopige pogingen van den heer Goeman Borgesius om een Kabinet samen te stellen, hebben gefaald, is onjuist. Evenzoo de gevolgtrekking, die de Arnhemsche Courant maakte uit mr. Drucker's vertrek naar het buitenland, dat nl. geen enkel vrijzinnig-democraat in het komend ministerie zitting zou nemen. Ons kwamen andere geruchten ter oore, waarvan wy reden hebben te gelooven, dat zij op goeden grond berusten, geruchten volgens welke de oplossing der ministeriëele crisis in voor vrijzinnigen kant zeer gewenschte richting reeds binnen enkele dagen waarschijnlijk is te achten. Als a. s. ministers worden o. a. ge noemd generaal Staal, de sous-chef van den generalen staf, en mr. J. D. Veegens. Meer in het bizonder voor het Departe ment van Justitie noemt men de namen van het Kamerlid voor Arnhem mr. Rink en van den Commissaris der Koningin in Zeeland mr. Roest. (Tad.) AXEL, 4 Augustus 1905. Gehoor gevende aan de uitnoodiging in ons vorig nummer geplaatst, verga derden gisterenavond ten huize van mej. Rolff een 23 tal ingezeten om te beraadslagen over de viering van den 25sten verjaardag van H. M. de Konin gin in deze gemeente. De stemming der vergadering was uitstekend, men was het volkomen eens dat de 31e Au gustus van dit jaar, een dag zoo ge wichtig voor Koningin en volk op waar dige en tevens feestelijke wijze mag gevierd worden. De burgemeester wien het eei;e-voorzitterschap werd aan geboden, nam tevens de verdere leiding der vergadering op zich, daar de keuze van een voorzitter tot een volgende ver gadering werd uitgesteld. Tot secre taris en penningmeester werden geko zen de heeren Minjon en Kruijsse. Het voornemen is, op 31 dezer een den vrede te bewegen, en had mij „Heer Gunthei van Schuilen burg," viel Van Voërst met vasten ernst in de rede, „ik wil niet gelooven, dat gij, op aanzoek van den bisschop, met dit voor nemen hier zijt gekomen want daartoe beschouw ik Van Arkel te hooghartig en te trotsch, en moet dus aannemen, dat gij uit eigen beweging mij komt bezoeken. Wat u daartoe kan bewogen hebben, zal ik niet trachten op te sporen, ik zoude alsdan wellicht gevolgtrekkingen maken, welke minder aangenaam voor u zijn, maar wat het dan ook moge wezen, nimmer zal ik mij laten overhalen, om den eersten stap van toenadering te doen, maar, vertrouwende op mijne knapen en de on verwin baarheid van mijnen Stins, zal ik den paap afwachten, ook al komt hij met al zijne schelmachtige kaalkoppen en banbliksems te gelijk. Gij gevoelt dus, dat er geene hoop op vrede meer bestaat, en gij zult u dus moeten verklaren, of gij mij, als uwen ouden krijgsmakker en bondgenoot, zult bijstaan, dan wel of gij, kruipende voor den bisschopsmyter, onze vroegere vriend schap verzaakt, en gewillig uwen nek kromt onder het slavenjuk van den heerschzuchtigen Van Arkel." De pijnlijke toestand, waarin de graaf zich geplaatst zag, bewoog hem, een voorstel te doen, waartoe hij anders moeielijk zoude gekomen zijn, want, gelijk alle epikuristen, was karigheid een optocht te organiseeren bestaande uit verschillende vereenigingen, eerewacht te paard, versierde wagens, waarop de verschillende ambachten en beroe pen worden uitgeoefend, ook versier de rijwielen zullen niet ontbreken, voorts zullen verschillende volksspelen wor den gehouden en muziekuitvoeringen plaatshebben, terwijl een prachtig vuur werk tot slot zal worden afgestoken. Het zal natuurlijk van de vrijgevigheid der Axelaren afhangen of de commis sie nog verdere uitbreiding aan haar voorloopig programma zal kunnen ge ven, maar afgaand op het feit, dat staande de' vergaderihg reeds voor ruim f 100 werd ingeteekend, twijfelen wij niet, of de inkomsten zullen wel zoo groot zijn, dat het feest uitstekend zal geluk ken. Wij weten het van vroegere ge legenheden, dat onze gemeentenaren zich niet onbetuigd laten, waar het betreft op flinke wijze feesten te organi seeren. In den loop der volgende week zullen een 16 tal gedienstige geesten bij de ingezetenen komen aankloppen om de noodige dubbeltjes bijeen te garen. Mogen zij overal een goed onthaal vinden en de koorden der beurzen zoo wijd geopend worden, dat het feest zoo royaal mogelijk kan worden op touw gezet. Natuurlijk rekent de commissie op den steun en de medewerking van oud en jong, van arm en rijk, om het feest in alle deelen te doen slagen. Naar wij vernemen zijn gisterenavond ook reeds eenige jongelui bijeen geweest om met volle kracht de zaak te steu nen. Dit is een zeer goed teeken en geeft ons de verzekering, dat de deel neming algemeen zal zijn. Waar allen eendrachtig samenwerken, moet de zaak gelukken en belooft de 31 Augustus voor Axel een feestdag te zijn, waar aan wij nog lang met genoegen zullen kunnen terugdenken. Maandag over acht dagen komt de feestcommissie weder samen om den uit slag vast te stellen van hetgeen is op gehaald en de verschillende voorgeno men feestelijkheden een vasten vorm te geven. Nader ingelicht omtrent de plannen der jongelui, kunnen wij met zeker heid mededeelen, dat morgenavond ten huize van den heer Blansaart eene ver gadering zal gehouden worden voor het doen rijden van praalwagens in den optocht. (Zie advertentie in dit nummer). Nu er vaste plannen gemaakt zijn voor het organiseeren van een feest op 31 dezer mogen wij hier welleven zijner gebreken. //Geef slechts iets toe," zeide hij met eenige korzeligheid, „aan de vorderingen van Van Arkel, en de zaak omtrent de bedijking van den Mastenbroekerpolder zal ik voor mijne rekening nemen, enkel om te toonen, dat ik onze vorige bondgenootschap nog op prijs stel." „Bij St. Feiten antwoordde Sweder schamper grimlachende, „uwe groot moedigheid verrast mij, Gunther schan delijk zoude het echter zijn, indien ik van uwe vergedreven edelmoedigheid gebruik maaktebehoud dus uwe rozenobels, vriend Van Schuilenburg, welke gij voor mij afgepast had, om den Mastenbroek te bedijken. Maar behoud dan te gelijk ook uwe raadgevingen, want, hoe wijs en welmeenend zij ook zijn, zij loopen te zeer tegen mijne eigene inzichten in, dan dat ik ze zoude kunnen opvolgen. Neenin eeuwigheid niet, zal een Voerster voor een Van Arkel bukken 1 Kunt gij mij uwe vriendschap op geene andere wijze toonen, dan door aanbieding van een paar handen vol rozenobels en eenen nutteloozen raad, zoo laat ons van elkander scheiden, want ik kan mijnen tijd beter op mijnen Stins, gij den uwen wellicht beter op het bisschopshof besteden." Wordt vervolgd.) een woord van lof toebrengen aan het muziekgezelschap Concordia, waarvan natuurlijk bij de feestelijkheden weder veel zal gevergd worden. In den laatsten tijd heeft dit gezelschap met zijn ijverigen directeur en zijne dap pere werkende leden ons menigmaal vergast op uitvoeringen die in alle op zichten goed en degelijk kunnen ge noemd worden. Dit gezelschap bewijst ons dat bij volhardenden ijver en trouwe deelneming aan die oefeningen de kunst ook door liefhebbers met veel vrucht kan beoefend worden. Moge dit zoo voortgaan en mogen andere vereeni gingen zich spiegelen aan het voor beeld, dat bij een goeden wil en een drachtige samenwerking de gunstige resultaten niet kunnen uitblijven. Het is altijd prettiger vooruitgang te mogen constateeren, dan dat een geest van lauwheid eene vereeniging tot stilstand doemt; want stilstand beteekent ook in deze achteruitgang. Woensdag wapperde hier van de openbare gebouwen en zeer vele par ticuliere woningen de nationale drie kleur bij gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder. 's Avonds gaf Concordia op de Markt een flink eoncert, dat door een massa menschen werd by gewoond en Axels Werkmanskring maakte een muzikale wandeling. De jeugd vermaakte zich met het afsteken van klein vuurwerk en er heerschte een prettige stemming onder Axels ingezetenen. Een goed voorteeken voor het feest van 31 dezer. - Te Philippine is Zondag jl. de nieuwbenoemde burgemeester, de heer E. Cuelenaere, feestelijk geinstalleerd. Van alle woningen woei de nationale driekleur, terwijl de meeste ingezetenen aan en bij hunne woningen versierin gen hadden aangebracht. Des namid dags ongeveer twee uren werd de bur gemeester met koetsen, een eerewacht te paard, gevolgd door het Zanggezel schap Oefening baart Kunst van Philip pine en het fanfaren-gezelschap van Sluiskil te gemoet gereden. Er was veel volk op de been. Reeds half drie trok de stoet in optocht met den burgemeester naar het dorp. Even voorbij het gehucht de Posthoorn werd hij door den heer Wijne, het oudste raadslid, toegesproken, Onder het lui den der kerkklokken kwam de stoet om drie uren aan het gemeentehuis, alwaar werd gecomplimenteerd. Tot laat in den avond werd het feest in opgewekten zin gevierd en alles is iD de beste orde afgeloopen. De heer Cuelenaere, ingezeten van Philippine, vroeger zelfs lid van den raad en dijk graaf van omliggende polders, telt on der de inwoners tal van vrienden, zoo dat zijne benoeming tot burgemeester een gunstigen indruk heeft gemaakt op de bevolking. De schoolkinderen, hebben met de installatie van den burgemeester, een schoolfeest gehad. Zij werden ruim schoots onthaald en de nieuwe burge meester, de wethouders en raadsleden kwamen in de school een kijkje nemen. De burgemeester, door de kinderen toegejuicht, sprak daarover dank uit, waarop een der oudste leerlingen ant woordde. Na afloop van de tractatie kregen de kinderen nog een mooie prent en velen uit een tombola een aardig prijsje. De gemeenteraad had f50 voor het feest beschikbaar gesteld, doch de bur gemeester verklaarde zelf de kosten te willen bestrijden en overhandigde daar om f50 aan de feestcommissie. ~M. Ct De verjaardag van II. M. de Koningin- Moeder. Uit verschillende plaatsen van ons land lezen we berichten, waaruit blijkt, dat de verjaardag van Koningin Emma met groote opgewektheid is gevierd. Van al die feestelijkheden uitvoerig mededeeling te doen lijkt ons overbodig, maar bepalen we ons tot de hoofdstad en de residentie. Zoo meldt men uit Amsterdam. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde daar van alle openbare en vele parti culiere gebouwen de vlaglieten ver schillende carillons uit de,torens tus- schen 8 en 9 en '12 en 1 de Neder- landsche melodieën weerklinken en werd door het garnizoen parade ge houden aan de Stadhouderskade voor de Academie van Beeldende Kunsten. De troepen stonden onder bevel van den luitenant-kolonel Brox en werden geïnspecteerd door kolonel J. H. A. Nierstrass van het 7eregimentinfanterie. Te 's Gravenhage werd van 1 tot 5 uur een kinderfeest gehouden. Niet minder dan 77 openbare en bijzondere scholen waren „vertegen woordigd" elke school door een clubje van 12 kinderen, onder toezicht en leiding van een dame of heer. De regeling van het réest was uit nemend de kinderen van elk clubje begaven zich achtereenvolgens naar ieder der verschillende vermakelijk heden van het feestterrein en naar de gelegenheid tot het gebruiken van ver- verschingen (melk, chocolade, limonade, krentenbrood). En voor vermaak was ruimschoots gezorgddaar waren twee muziek korpsen, een reuzengrammophoon, ook was gezorgd, dat de kinderen iets te zien kregen wat bijzonder in hun smaak vielde poppenkast van Hofmande „Cromwells", een 2-tal vermakelijke Rotterdamsche clowns, en, dengrappigen goochelaar Ferd. van Dyk met zijn knecht August den Domme. Bovendien was er gelegenheid om „ton-te-loopen", ballen te werpen in een kopfje, en dergelyke gezellige kinder- spelefi meer. Dat de kleinen, veel pret hadden, behoeven we niet te melden. Een werkman van een der groote fabrieken te Delft heeft dezer dagen een onaangenaam dagje gehadtoen op 10 Juli de Koningin Delft verliet, werd Haar aan het Kalvebosch een bou quet aangeboden. Op het laatste oogen- blik werd deze eer opgedragen aan het dochteitje van een werkman aan de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek. Enkele dagen later bereikte den man een zeer officieel uitziend schrijven, waarin zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau werd medegedeeld dif schrijven prykte met drie groote zegels. In de wolken over deze onderschei ding, deelde de man zijn benoeming mede aan de directie zijner fabriek, die hem natuurlijk gelukwenschte, doch ten slotte bleek, dat een of meer grap penmakers hem ter dege hadden beet gehad. De man, erg boos, beklaagde zich reeds bij den officier van justitie. Het schijnt echter, dat men de daders niet kan vinden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er te Zaandam ingebroken in het koffiehuis van P. J., aan het einde van den Zuiddijk, dicht bij de algemeene begraafplaats. Nadat de dieven door een raampje waren binnengekomen is alles doorzocht en alles wat waarde had is meegeno men, o.m. eenige gouden en zilveren sieraden benevens f 30 aan geld. Zelfs werd uit de japon, die voor het ledi kant lag, waarin de vrouw des huizes sliep, de portemounaie genomen. De bewoners verklaren niets verdachts te hebben gehoord; dit gevoegd bij de omstandigheid, dat allen des morgens bij het ontwaken over pijn in de keel klaagden heeft het vermoeden doen ontstaan, dat de dieven de bewoners bedwelmd hebben. De ledige porte- monnaie en het geldbakje uit den win kel zijn 's morgens aan den weg naar Oostzaan (Weerpad) gevonden. De politie heeft reeds een uitgebreid onderzoek ingesteld.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2