DE STINS VOËRST. No. 35. Zaterdag 5 Augustus 1005. 21e Jaarg. f. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. FEU I L LETQN. AXELSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels '25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Volgens het Petersburgsche telegraaf- agentschap, heeft Linjewitsj het vol gende telegram aan den Tsaar gezonden. In den laatsten tijd hebben vreemde kranten zeer dikwijls beweerd, dat ons leger volkomen ingesloten en zijp posi tie niet alleen gevaarlijk, maar zelfs hachelijk was. Russische kranten her halen deze valsche geruchten, en dit is de reden waarom in Rusland een geheel averechtsche voorstelling over den toestand van ons leger heerscht. Dienvolgens bericht ik Uwe Majesteit, dat het leger nooit in een gevaarlijke positie vefkeerd heeft. Onze vleugels zijn nooit omgetrokken; de Japanners hebben misschien beproefd, ons te over vleugelen, maar steeds zonder succes. Wij staan tegenover den vijand, en de Japanners bevinden zich nog op zekeren afstand van onze hoofdstelling. Ofschoon zij herhaaldelijk een poging gedaan hebben, om dichterbij te komen, zijn deze pogingen steeds mislukt. Ik be richt U. M., verder dat de geest van de troepen mij volkomen vertrouwen inboezemt en dat de legers tot uitvoe ring van elke taak bereid zijn. Het zal wel geen toeval zijn, dat Linjewitsj, telegram verzondeh en open baar gemaakt is, zoo kort voor den aanvang van de vredesonderhande lingen. Tegelijk wordt bekend dat de Tsaar in een telegram aan den opperbevel hebber zijne smartelijke verbazing heeft Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) 90) XXVII. Toen graaf Gunther van Schuilen burg en Roderik van Voërst, zich door liet gedrang op de Meenteweide eenen weg gebaand, en de tent, waarvoor de Voerster banier was geplant, bereikt hadden, stegen zij van hunne rossen af, en de teugels aan een paar toeschietende schild knapen toewerpende traden zij de tent binnen. Op eene lage zitbank of rustbed zat de baron Sweder van Voërst in nadenkende houding neder, terwijl zijn hoofdman der roode bende, met den rechter over den stomp van den linker arm geslagen, vóór hem stond, met aandacht luisterende naar zijnen gebieder, die hem het voorgevallene op het bisschopshof verhaalde. De uitdrukking van blijde verrassing, die op het gelaat van den baron zichtbaar werd, toen hij den graaf VanSchuilenburg zag binnentreden, werd snel vervangen door eenen trek van terugstootende norschheid toen hij ook Roderik in het oog kreeg. //Hugh 1" riep hij op zijnen gewonen ruwen en strengen toon, die geuit over het verlies van Sachalin en de onvoldoende verdediging van het eiland. Linjewitsj zou teruggeseind hebben dat hij al zijne strijdkrachten in MaDtsjoerije had samengetrokken en spoedig een overwinning voor zijn leger hoopte te kunnen melden. De correspondent van de Köln Ztg. seint uit Goentsjoeling: Het hoofdkwartier is voor de voort zetting van den oorlog. De Mantsjoer- sche Bode bevat eiken dag adressen van Russische boerengemeenten aan Linjewitsj, waarin zij hem vragen door te vechten tot hij de overwinning be haald heeft. Uit Russische bron verluidt dat er in het Japansche leger gevallen van cholera zijn voorgekomen. DUITSCHLAND. De Duitsche slagvloot heeft bevel gekregen, den lOen dezer te Kiel terug te keeren en zich daar voor de herfst- manoeuvres gereed te maken. Woensdag kwam het tweede Duitsche eskader in de Stockholmsche scheren op bezoek. Gisteren gaf koning Oskar een groot feest voor de Duitsche marine. Hendrik Witbooi is, nadat hij zich langen tijd over of bij de Engelsche grens schuil had gehouden, in Duitsch Zuidwest-Afrika op nieuw op het oorlogs pad. Generaal Trotha meldt dat, vol gens betrouwbare berichten, Hendrik Witbooi en zijn onderkapitein Samuel Izaak in de buurt van Hoedoep aan gekomen en daarna naar het zuidelijker gelegen Keitsoeb getrokken zijn. De generaal zal nu alle beschikbare krach ten tegen hem samentrekken. De 20sten Juli is by Zes-Kameel boom weer een Duitsch konvooi van vijf wagens door 150 Hottentotten over rompeld en genomen. Daarby is na tuurlijk ook volop schietvoorraad in handen van de opstandelingen gevallen. De hoofdman Cornelis is langs de Visch- en Oranjerivieren scherp ver volgd. Herhaaldelijk hebben de Duit- schers met zijne achterhoede gevochten. Ten N. van de Oranjerivier zijn op verschillende plaatsen Duitsche kon vooien aangevallen en genomen. De troepen die in het Zuiden vechten, lijden onder den gebrekkigen aanvoer van voorraden. ENGELAND. Van Engelschen kant zegt men nu ook, dat de vlootoefening in de Oostzee een gevolg is van de nieuwe strategie ter zee, sedert kort aangenomen. Het zwaartepunt voor de vloot is nu ver legd naar de wateren van het moeder land, en daarom moeten de naburige zeeën bezocht worden. Lord Roberts heeft op een vergade ring van de Londensche Kamer van koophandel nog eens zijn waarschuwing laten hooren, dat het Engelsche leger nu evenmin als vóór den Boerenoorlog, op een oorlog met een groote mogend, heid voorbereid is. Er moeten snel maatregelen genomen worden, zeide hij. Zijn oproep voor een algemeene oefe ning in den wapenhandel had niet het gehoor gevonden, dat hy verwacht had. geene twijfeling overliet, daar treedt een verrader binnen, grijpt den ellendeling en bewaak hem nauwlettend, tot ik u mijne nadere bevelen geef!" Toen de hoofdman, de richting van Sweders uitgestrekten arm volgende, ontdekte, dat dit bevel niemand anders dan Roderik gold, die hem zoo menigmaal zwaar beleedigd en gehoond had, en de roode bende de diepste verachting toe droeg, vonkelde in het gluipend oog van den woesten Hugh een akelige gloed, die met den grijnzenden lach, welke om zijne dikke lippen speelde, iets duivel achtigs had. »Is het uw zoon, welken uwe edelheid bedoelt vroeg hij, den baron met angstigen twijfel aanziende, als of hij meende hem verkeerd begrepen te hebben. //Ik heb geen zoon meer antwoordde Sweder somber, //hij, die zich als een lage slaaf aan een paap verslingert, behoort niet tot het Voërster bloed. Deze knaap is het, welken ik bedoel, bind hem, en voer hem uit mijn gezicht met hoofd en leven zijt gij borg voor hem Thans trad Roderik eenige schreden vooruit, en met de scheede van zijn zwaard den arm van Hugh, die gereed was hem aan te grijpen, terug slaande, terwijl hij op den lagen trawant eenen blik van diepe verachting wierp, keerde hij zich tot zijnen vader, en zeide met eene edele trotschheid in houding en stem //Ik zal mij niet tegen uwen wil verzetten, heer baron Van Voërst, ik stel mij gewillig in uwe handen, en hoop dat, wanneer uwe onzinnige en onver standige drift zal zijn afgekoeld, uw vaderhart en de stem der billijkheid weder in u zal spreken. Maar vóór de hand van eenen lagen slaaf mij aanraakt, zal eer dit staal mij voor deze schennende smet behoeden Wellicht was deze fierheid niet onge vallig voor den ouden baron, althans met eene zachtere stem zeide hy tot zynen hoofdman Blijf dan van hem af, Hugh en breng hem in eene der tenten van mijne schildknapen straks zal ik u mijne verdere bevelen zenden Toen rukte Roderik het zwaard van den gouden haak, waarmede het aan zijne zijde hing, en het kletterend voor de voeten van den hoofdman der roode bende nederwerpende, volgde hij dezen na eenen smartelijken blik op zijnen vader geworpen te hebben, met lang zamen tred uit de tent. //Moet ik den graaf Van Schuilen burg als mijnen ouden vriend en bondgenoot groeten, of staat hij thans als dienst plichtig vassaal van den bisschop van Utrecht, en dus als mijn vijand, vóór mij P" vroeg de baron Van Voërst, zich na de verwijdering van zijnen zoon, tot graaf Guntlier wendende. Of de Schuilen burger op nieuw eepe vlaag van geestverdooviug had gekregen RUSLAND. Te Petersburg verwacht men dat de nieuwe kieswet op den 12den Augus tus, den verjaardag van den Tsesaré- witsj, zal afgekondigd worden. Men denkt dat de onderhandelingen te Portsmouth van grooten invloed zul len zijn op den inhoud van het mani fest, dat de aikondiging zal bevatten. Indien Japan eene groote oorlogschat ting eischt, zal dit beschouwd worden als eene onduldbare vernedering op Rusland en zullen dus de onderhande lingen schipbreuk lijden, zoodat het manifest dan tegelijkertijd de voort zetting van den oorlog zal aankondigen. Men gelooft dat de verkiezingen op 1 October en de volksvertegenwoordi ging op 1 November zullen bepaald worden. De troepenschouw die de Tsaar Za terdag te Kransnoje Selo zou houden, is afgelast. Volgens den correspondent van de Neue Presse, zijn vier inhech tenisnemingen, die zoo pas gedaan zijn, daar niet vreemd aan. De Berlijnsche Post bevat een brief van een ooggetuige, van de onlusten te Nisji Nowgorod. Volgens den brief schrijver begon de moordpartij op het Ostrosjnaia-plein. Alle ontwikkelden, met inbegrip van schooljongens en -meisjes, en iedereen die fatsoenlyk gekleed was, moest er aan gelooven. De verdwaasde menigte rende rond, onder het geroep van „Daar heb je ze, er op los!" Een heer, die een half doodgeslagen dame wilde redden, werd op slag gèdoód. Tóen er üit een' huis dan wel dat het gevoel, dat hij nu alleen de gewichfigen taak moest vervullen, om den opgewonden baron tot zachtheid te stemmen, hem zwaar op het hart woog, bleef onzeker, want niet voor Sweder zijne vraag op driftigen toon herhaald had, antwoordde hij //Ik kom als uw vriend, maar ook als de vriend van Van Arkel, en hoop ,/De vriend van den paap is de vijand van Sweder Van Voërst," viel de baron met eene woestheid in de rede, welke Gunther eene schrede deed terug tuimelen. z/Gij blijft dus bij uw ongelukkig voornemen, Sweder vroeg de Schuilen- burger, nadat hij eenigszins van den schrik was bekomen. z/Ben ik dan een schreeuwende knaap geworden vroeg Sweder met een donker gelaat, of is het zoo ver met mij gekomen, dat ik, gelijk eene windhaan, het eene half uur snoevend de vuist aan het zwaard sla, om het volgende oogeublik kruipend de hand ter verzoening aan te bieden. Neende trotsche paap heeft mij ten strijd gedaagd, ik heb de handschoen aangenomen, voor de muren van mijnen Stins kan hij haar weder terug bekomen De verlegenheid van graaf Gunther was door dit, op eenen vasten toon uit gesproken besluit, in eene angstige bedremmeling overgegaan, en het was met eene sidderende stem, dat hij zeide z/Ik was met Roderik hier gekomen, vriend Swederom u tot bewaring van

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1