Markt berichten. Uit Geldermalsen meldt men Bij het zoogenaamde musschenkeeren van een graanveld had een droevig ongeval plaats. Een jonger broertje van den keerder, ook eens willende schieten, trof zich in de buik. Directe opneming in het Ziekenhuis te Utrecht achtte de dadelijk ontboden geneesheer noodzakelijk. De toestand van den ge troffene werd aldaar zeer bedenkelijk bevonden. Twee jongens van 13 en 18 jaar, die te Langeveen, gemeente Tubbergen, bij den landbouwer Sch. aan het hooien waren, gingen in het hooiland aan het stoeien. De jongste trof bij ongeluk den ander met de hooivork aan den glaap in het hoofd. Een uur later was deze reeds overleden. De gestolen Frans Hals terug. De gestolen schilderij is, zooals reeds gemeld, gaaf en goed teruggevonden te Antwerpen. Het Hbld.v. Antw. geeft de volgende bijzonderheden Verleden Woensdag bood een welge kleed heer zich aan ten huize van een rentenier-kunstliefhebber te Antwerpen, en bood hem te koop eene oude schil derij, in dewelke de liefhebber eene occasie zag, te meer daar hem voor het stuk maar 1000 fr. werden gevraagd. De man sloot den koop en betaalde den bezitter 1000 fr. uit. Hoe het nu gegaan is, en of er iemand den kooper opmerkzaam heeft gemaakt op den in den Haag gepleegden diefstal, wij weten het nietin alle geval, reeds Woensdagavond was de kooper ten huize van advocaat Roost, om hem zijn geval te vertellen. De heer Roost seinde Donderdag aan den heer Bredius, conservator van het Mauritshuis, welke onmiddelyk een verzoek stuurde aan dr. Max Rooses, conservator van het Plantijn-museum, zich te gaan vergewissen of de schil derij in kwestie de gestolen Frans Hals was en, desgevallend, er de som voor te betalen, die de kooper er voor bataald had. Zaterdag nu heeft de heer Max Rooses, ten huize van advocaat Roost, de schilderij onmiddelijk herkend en aan den kooper de som uitbetaald, die hij er aan gegeven had. Men begrijpt met welke vreugde de heer Bredius Zaterdagmiddag het tele gram van den heer Max Rooses heeft ontvangen, en het nieuws, dat het aan zoo goedkoopen prijs terug naar Den Haag zou keeren. Het kunstwerk is nog Zaterdagavond door vertrouwde handen terug naar Holland gebracht, De politie was niet eens ingelicht over het geval en het zal dus nog al moeilijk vallen, het spoor der daders terug te vinden. Te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een vrij hevige brand gewoed in perceel 84 van den Nieuwendijk. Het vuur was ontstaan op de eerste verdieping, door het om vallen van een brandende petroleum lamp. HoeweJ de vlammen zich snel langs de trappen naar boven verspreid den, konden de bewoners zich redden. Alleen de 60-jarige kleermaker Pennink, die drie-hoog woonde, vond den uitgang voor hem door de vlammen versperd. Telkens bemerkte men hem schier radeloos voor het bovenvenster, en hoe wel de brandweer het vangzeil had gespannen, blijkbaar den sprong niet durvende wagen. Eindelijk, toen de nood op het hoogst was gestegen, vatte hij moed en liet zich uit het raam naar beneden glijden maar de kleeren hadden toen reeds in zulk een mate vlam gevat, dat de man in het vang zeil opgenomen, in bedenkelijken toe stand naar het Binnen-Gasthuis moest worden vervoerd. Maandagmorgen is Pennink in het Binnen-Gasthuis aldaar overleden ten gevolge van de bekomen brandwonden. Tusschen Sneek en Nij land is door het schrikken van het paard de wagen van den vrachtrijder Piso onder de stoomtram geraakt. Het zoontje van den vrachtrijder werd levenloos van de rails opgenomenook het paard werd gedood en de wagen geheel ver brijzeld. Brutale aanranding. Dezer dagen is omstreeks halfelf uur 's avonds in de Emouslaan onder Heemstede, een 20-jarige juffrouw, wonende te Haarlem, aangerand door een als heer gekleed persoon tusschen 25 en 30 jaren oud, die, na haar te hebben aangesproken, haar heeft beetgepakt, op den grond geworpen en getracht heeft haar een prop in den mond te duwen. Ten slotte wierp de aanrander de dame in een sloot aldaar, toen zij uit alle macht was gaan schreeuwen. Zij is zelf uit de sloot gekropen en is ver der in bescherming genomen door twee heeren en dames, die op haar gegil waren toegeschoten. Haar Sleeding was haar .van het lijf gescheurd. De dame was gekomen van Heemstede, waarheen zij eën vriendin had gebracht. De Haarlemsche en de Heemsteedsche politie doen onderzoek. Reeds zijn ver schillende personen gehoord. Te Wilhelmsoord, gem. Emmen, be gaf de wed. Kooistra zich naar een buur vrouw. Eenige minuten later stond de woning in brand, die ten gevolge van den hevigen wind geheel afbrandde. Een kind van plm. 20 weken kwam in de vlammen om. Er was niets ver zekerd. De Dordr. Crt. meldt Enkele weken geleden deed te Dor drecht het verhaal de ronde van een vermoedelijken kindermoord. Op een avond omstreeks elf uur had men een juffrouw de Spuibrug zien overgaan, die zeer geheimzinnig een pakje in het water wierp en zich daarna ijlings ver wijderde, terwijl ze, ofschoon het niet regende en dus alleen om niet herkend te worden, haar parapluie opstak. Het moest dus wel iets heel ernstigs zijn en daarom werd de politie van het geval in kennis gesteld. Deze liet in de haven visschen maar er werd niets verdachts gevonden. Dezer dagen echter haalde een bewoner langs de Spuihaven een pakje uit het water op, dat, naar het gevoel te oordeelen, iets zachts bene vens een paar steenen bevatte. Weer werd de politie in het geding geroepen, die het geheimzinnig pakje in beslag nam, opende en het in vergevorder den staat van ontbinding# verkeerend lijk van een hondje vond. Natuurlijk is het op een meer geschikte plaats later begraven. In een logement te Rotterdam is door twee rechercheurs aangehouden de paardenslachtersknecht F. R., die zich ruim een week geleden te Haar lemmermeer ten huize van den dood graver, een familielid, die hem uit medelijden voor een nacht onderdak verschafte, schuldig maakte aan diefstal van een aantal gouden en zilveren lijfsieraden, waaronder een gouden hoofdkap, een halsketting, ter waarde van f200, etc. Een gedeelte van het gestolene verpandde hij in de bank van leening te Amsterdam, terwijl een ander gedeelte bij zijn arrestatie in zijn bezit werd gevonden. De man, die in den laatsten tijd zwervende was, is gevankelijk naar Haarlemmermeer over gebracht. Zaterdagmiddag is mr. R. Dorhout Mees van Zuidlaren, toen hy wilde uitwijken voor een hond, op den rijks straatweg achter Haren met zijn auto mobiel tegen een boom gereden. De boom knapte bij den grond af. De moeder van den eigenaar werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Groningen gebracht. De overige inzittenden, de eigenaar en de chauffeur kregen slechts lichte verwondingen. Men meldt uit Eindhoven De geschiedenis van de 13jarige slaapwandelaarster, waarvan de vorige week melding is gemaakt, is een stukje fantasie geweest. Het blijkt nu, dat het meisje het pensionaat te Oerle, waar zij tegen haar zin was, isontvlucht. Tusschen negenen en tienen 's avonds, het uur waarop pensionairen en zusters gewoonlijk naar bed gaan, moet het meisje door een open staand raam haar slaapkamer hebben verlaten. Kruipende over hout en steenen, heeft zij door een nieuw in aanbouw zijnd gedeelte weten te ontvluchten. Ware men niet met bouwen bezig geweest, zij zou onmogelijk hebbenkunnenbuitenkomen. In den donkeren nacht is het meisje toen geloopen naar Veldhoven, een afstand van een half uur, en de weg is geheel door dennenbosschen omgeven, van V eldhoven naar Eindhoven gekomen, waar zij omstreeks half drie in den nacht aankwam. Een kras stuk voor een 13jarig meisje Verdacht. Te Groningen werden deze week twee meisjes van een jaar of tien ontdekt, toen ze 's avonds laat (om ruim 10 uur) opgesloten waren in een openbare school op het Sophiaplein. Bewoners van het plein die ze voor een raam zagen staan, waarschuwden de politie, die de jeugdige opgeslotenen uit haar donkere verblijfplaats haalde. Uit een verhoor door de politie is gebleken, dat de meisjes zich niet met eerlijke bedoelingen in de school be vonden. Want reeds eenige dagen te voren waren zij overeengekomen om er een nacht in door te brengen en tot dat doel hadden zij Zondag brood bespaard. Maandagavond hebben zij de school verlaten vóór de onderwijzeres en zich toen in een privaat verborgen. Onmid dellijk na het vertrek der onderwijzeres zijn de kinderen weer naar binnen ge loopen, zijn naar den zolder gegaan en hebben een luik achter zich neer gelaten. Verder#op den avond schijnt de duisternis evenwel op haar gemoed te hebben gewerkt, omdat ze zich voor een raam hebben vertoond. Een paar kistjes met een en ander hadden ze op zolder reeds klaar gezet. En wanneer men nu weet dat in dezelf de school ook de Stuiversspaarbank wordt gehouden, dan kan men zeggen dat het zaakje nog goed is afgeloopen. Een geheimzinnig tintje wordt nog aan het geval gegeven door het beweren der buren, dat de vader van een der meisjes stond te wachten, zonder van de vermissing van zijn kind ook de andere ouders deden het niet kennis te geven. Zondagnamiddag waren te Bom- merhoven nabij Hasselt eenige boog schutters bezig met roosschieten. Plot seling uitte een der schutters een snij dende gileen pijl was hem, in volle vaart, in het oog gedrongen en stak er zeer diep in. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk gehaald. Het slachtoffer is zijn oog kwijt en zijn lijden is ver schrikkelijk men vreest voor eene her- senaandoening. De onvrijwillige pleger van dit ongeluk is wanhopig van droef heid. Een droevig voorval deed zich voor te Klausenburg (Kolosvar)inZeven- bergen Eenige dronken artilleristen misdroegen zich, waarop een patrouille werd geroepen, die hun beval hun sabels af te geven. Een hunner wilde daarvan niet hooren en greep den kor poraal, die aan het hoofd der patrouille stond, aan. De korporaal commandeerde daarop: „Steek toe", en in het volgende oogenblik was de aanvaller door vier bajonetten doorboord en bleef dood liggen. Een vreeselijke brand heeft de groote papierfabriek der firma Dellorto te Milaan verwoest. De brandweer was onmachtig iets te doen tegen het vuur, dat over een oppervlakte van meer dan 6000 M2. woedde. De schade wordt geraamd op twee millioen lire. Een gruwelijk drama, is gebeurd te Beveren bij Oudenaarde. Een zoon van een spoorwegarbeider heeft zijn moeder met een schop bijna doodgeslagen. T wist had aanleiding ge geven tot de daad. Na zijn misdaad heeft hij zich in de gendarmerie gevangen gegeven. Door den onderzoeksrechter ondervraagd, verklaarde hij, niet geweten te hebben wat hij deed. Een later bericht meldt dat de moeder in den nammiddag overleden is. In het verslag van den genees kundigen ambtenaar bij de brandweer te Berlijn wordt melding gemaakt van de nadeelige gevolgen van het inademen van rook door de manschappende gevolgen openbaren zich meest in neurasthenie en hartneurosen en laten zich gewoonlijk nog lang gelden. Bij een brand in chemische fabrieken komt daarbij nog het gevaar van het inademen van vergiftige gassen. Zoo werden bij een brand in de chemische fabrieken van Schering een aantal manschappen door ontsteking der hartspier aangetast en bezweek dientengevolge het hoofd der brandweer. Een vreeselijk ongeluk geschiedde Vrijdagavond bij Hallroad-station op den Lancashire-Yorkshire-spoorweg bij Li verpool on Mersey. Een electrische expresse-trein botste tegen een ledigen trein. Twintig passagiers van den expresse-trein werden gedood, velen gewond. Vrijdag is alweer iemand begon nen met een poging om het Kanaal over te zwemmen. Het is Burgess, die het vorige jaar in September het ook al eens probeerde. Het water was toen zoo koud dat hij na drie uur verplicht was het op te geven; en toen hij den volgenden dag de poging herhaalde, bleef hij 8 uur in het water, maar moest het toen opgeven wegens de woelige zee. Maar hy was al zeer nabij zijn doel gekomen. Hy is een hercules en heeft zich zeer ijverig geoefend. Hij liet zich, evenals de anderen, met mica-masker en bril om zijn oogen te beschermen tegen de zon en het zeewater. Men heeft er veel vertrouwen in dat hij slagen zal. Hij heeft persoonlijk een studie gemaakt van de stroomingen in het Kanaal. Ieder uur nam hij voedsel tot zich, bestaande uit kip, druiven, warm vleeschextract of cho colade. Hij is echter niet geslaagd. Hij was zeer ver vooruitgekomenen hoewel de zee zoo woelig was dat de personen van de hem vergezellende sleepboot zeeziek werden, bleet hij frisch, maar de stroomingen hebben zijn kansen be dorven. De eb was onverwacht zwak en voerde hem slechts weinig af, zoo dat er heel geringe afstand overbleef voor het meedrijven met den opkomen den vloed. Men verwachtte daarom reeds Zaterdagmorgen dat hij tot dicht bij de Fransche kust zou komen en dan weer zou worden meegevoerd naar buiten. Dat geschiedde ook, maar nog zou hij het niet opgegeven hebben als hij niet zijn rechterbeen bezeerd had. De volgende maand zal hij het nog eens probeeren. HULST, 31 Juli. Ter Graanmarkt van lieden (Dinsdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 9,50 Rogge 7,25, \Vin- teFgerst f 0,Zomergerst 0,Haver f 7,75 Erwten 8,70 Paardenboonen f 0,Duivenboonen 0,Witte- boonen f 0,Bruineboonen f 0, Boekweit 0,- - Lijnzaad 0,Aard appels f 3,75 Koolzaad per zak van 106 liters f 13,Boter per kilo 1,15 Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 39 stuks hoornvee, 47 varkens, 0 paarden, verkocht: 22 stuks hoornvee, 26 varkeus 0 paarden.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3