Binnenland. Gemengd Nieuws. kleur en van alle partij, gij allen wier belangen solidair zijn en niet anders dan solidair kunnen wezen, wilt gij dat men u, zelfs onvrijwillig zou meesleuren op den noodlottigen weg van het verval (Op dit oogenblik stond de heele Beurs recht. Als uit éèn mond roepen duizenden stemmen neenneenneen Men roept: Leve de Koning! Leve Ant werpen!) Ik ondervraag u en smeek u te ant woorden. Weer roept heel de zaal: Neen!) Gij wilt dus niet en dan is het heel eenvoudig. Laat ons krachtdadig een dam opwerpen tegen het verval; laat ons daarop een sterke en vaderland- sche wacht stellen, opdat het land ge vrijwaard blijve voor het onherstelbare onheil van dien weg in te slaan, want eens dat men hem ingeslagen heeft rolt men onvermijdelijk naar den afgrond (Bravo). Zweren we hier, onwankelbaar, als vrije burgers, van uit al onze krachten de verwezenlijking te bereiken van het door mijn Regeering aangeboden voor stel. (Stormachtige bijval). Het zal van Antwerpen maken, de grootste haven der wereld, en tevens de veiligheid waarborgen, die het voor zijnen voorspoed, die onverbreekbaar verbonden is met België's welzyn zelf, noodig geeft. (Toej.) (In het Vlaamsch): Antwerpen boven. Voor Antwerpen en bovenal voor Bel- genland! (Donderende toejuichingen.) Op dit oogenblik had een onvergete lijk tooneel plaats. Men juicht, jubelt, roept van alle kanten, zwaait met hoeden en zakdoe ken en de kreet: „Leve de Koning!" weerklinkt onophoudelijk, voortdurend, oorverdoovend. Het is een groot oogenblik in de geschiedenis van Antwerpen, zegt het Handelsbl. van Antw. Vrijdagmiddag om 3 uur heeft koning Leopold de deelnemers aan het journa listencongres ontvangen. Er zijn 250 journalisten op receptie geweest ten paleize te Brussel, vele met dames. Namens de Belgische pers en namens de internationale pers hebben de heeren Rotiers en Sieger toespraken tot den koning gehouden. Daarna zijn de jour nalisten aan den koning voorgesteld. Deze sprak de heeren op vriendschap- pelijken toon toe. Hébrard, de hoofd redacteur van de Temps, deelde den koning mede, dat hy 45 jaar geleden al journalist was geworden, toen Leopold maan, den hoogen Domtoren beschenen, die als een gedrochtelijk nachtspook, uit eenen donkeren kuil opgestegen, zijn hoofd statig verhief, en met een blinkend zilveren kleed omhuld, door eene machtige hand daar scheen nedergezet, om als eenen wachter des nachts de bisschopsstad te beschermen, terwijl de zware toonen welke van tijd tot tijd uit zijne inge wanden opstegen, en door den zachten nachtwind brommend in de verte voort rolden, als met holle stem het teeken gaver, dat hij waakzaam was en getrouw zijnen gewichtigen plicht vervulde. Lang staarde Arnhold, op dit zachte en indrukwekkende tooneel neder, het azuren kleed, dat daar boven hem door eene onzichtbare hand was uitgespannen, scheen als met tintelende diamanten bestrooid, overal wierp de fakkel des nachts haar liefelijk schijnsel rond, plechtige stilte en zachte kalmte was rondom hem, en wanneer die rust som wijlen werd afgebroken of gestoord door het suizen der wieken van eenen nacht vogel, die zijnen schuilhoek verlaten had, en na zich eenige oogenblikken fladderend in het zilveren licht gebaad te hebben, in eenen duisteren hoek eensklaps weder verdween, dan was het als of een booze geest, uit zijne spelonk verdreven, en vluchtende voor het bliksemend licht, dat afstraalde van den schitterenden straalkrans, die het hoofd der nachtvorstin dekte, zich op nieuw verbergde, en weg- I nog leefde. Hébrard wenschte den koning geluk met de warme hulde, die het Belgische volk dezer dagen aan zijn vorst had gebracht en schreef deze uitingen van dankbaarheid toe aan het karakter van koning Leopold. Koning Leopold wees deze hoffelijke vriendelijkheden voor zijn eigen persoon van de hand en gaf er deze verklaring vanDe Belgen zijn zulk een ver dienstelijk volk, dat iemand, die zijn leven onder dat volk heeft doorgebracht allicht, in de oogen van een vreemdeling, een man van verdienste moet schijnen. Ook heeft Z. M. herhaaldelijk blijk gegeven van hoogst vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van Nederland, het Nederlands, he volk en de Neder- landsche pers. Hij roemde deze laatste om haar kennis, degelijkheid, gematigd heid en goed verzorgden vorm, welke haar tot voorbeeld kan doen zijn voor vele andere volken. In het algemeen was de ontvangst, waarbij het corps diplomatique niet aanwezig was, zeer hartelijk. Sprekende over Amsterdam, roemde de koning het levendig verkeer en de opgewekte drukke menigte, die hij herhaaldelijk in de Kalverstraat en op den Dam had waargenomen. Dank zij zijn groot uithoudingsver mogen kon de koning iederen congres sist afzonderlijk toespreken en bleet hij twee uren lang te midden van zyn bezoekers. H. M. de Koningin op Marken. Tot vreugde van de bewoners van het eiland Marken hebben gisteren(Maandag i middag H. M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en groothertogin Marie van Mec klenburg per stoomboot een bezoek aan Marken gebracht. Daar het bezoek onverwacht was, werd het kleine gezel schap, zeer eenvoudig gekleed, aanvan kelijk niet herkend. Zij gingen gewoon hier en daar een winkel binnen, om eenige inkoopen te doen. Maar lang duurde het. incognito niet. Onze Ko ningin werd het eerst herkend en als een loopend vuurtje ging het rond, dat H. M. op het eiland was. Toen het gezelschap tot bij de kerk was, was de toeloop reeds zeer groot. Eerst wilde men het niet gelooven, dat de zeer een voudig gekleede dame H. M. was, maar toen de burgemeester zich bij het ge zelschap voegde en daarmede kerk en scholen ging bezichtigen, raakte men overtuigd. Het eerst werd een eenvoudig huisje bezocht en de huisvrouw vroeg aan H. M. of de juffrouw de boel eens wilde zien, waarop met welwillendheid werd ingegaan. Nadat met burgemeester nog vele buurten waren bezichtigd was het voor de hooge gasten tijd om te ver trekken. Intusschen wapperde op vele plaat sen de driekleur met oranjewimpel. Onder begunstiging van het prach tigste weêr en het hoera-geroep der menigte, werd de reis toen voortgezet langs Monnikendam naar Broek in kroop in de holen, die hem tot zijn verblijf waren aangewezen. Weldadig daalde die kalmte, welke daar buiten hem heerschte, ook langzaam in Arnhold's geschokt gemoed af, rustiger en zachter vlood het straks nog bruischende bloed door zijne aderen, de toegenepen borst werd ruimer, het sombere oog blikte weemoedig, maar met bedaarde onder worpenheid, ten hemel, en toen daaruit een heldere traan te voorschijn welde, en langs de bleeke kaak nederviel, toen hief hij de saamgevouwen handen naar boven en in een stil gebed droeg hij zijn zielelijden op aan Hem, die de macht heeft, om de traan der smarte, in die der vreugde te veranderen, en den donkeren nacht des jammers in helderen middaggloed te herscheppen. rdl vervotjd.) Waterland, waar tot veler spijt geen tijd tot afstappen was. De burgemeester bracht een kort bezoek aan boord. De divisie van diie pantsersche pen, uit Indië op terugreis naar Neder land, zal niet, zooals aanvankelijk be paald was, te Nieuweditep aankomen, doch in het laatst van Augustus te Vlissingen binnen vallen, alwaar de oorlogschepen door H. M. de Koningin begroet worden. H. M. komt per spoor van Het Loo te Vlissingen aan, maar stelt zich voor bij gunstig weder van Vlissingen naar den Hoek van Holland den tocht over zee te maken en aldaar op den trein te gaan naar Het Loo. Stbl. no. 240 bevat een Kon. Besl. van 17 dezer houdende aanwijzing van sterke dranken, die bij geringen hoe veelheid dan twee deciliter verkocht kunnen worden krachtens eene ver gunning voor den verkoop, bedoeld bij letter b van het tweede lid van art. 1 der Drankwet. Het besluit iuidt: Art. 1. Bij geringere hoeveelheid van twee deciliter kunnen krachtens eene vergunning voor den verkoop, bedoeld bij letter b. van het tweede lid van artikel 1 der Drankwet verkocht wor den vloeistoffen, die een alcoholgehalte hebben van ten minste vijf en zestig ten honderd en bij verdunning met water tot een sterkte van twee en veertig ten honderd troebel worden, mits zij worden verkocht met inacht neming van het bepaalde in het vol gend artikel. Art. 2. De verkoop mag slechts ge schieden in gesloten, over kurk en bovenrand van den hals door metalen doppen of lak omsloten, fiesschen, kan nen of kruiken welke voorzien zijn van een etiket, vermeldende den naam van den fabrikant; de plaats, waar zij ver vaardigd zijn, benevens den naam, waar onder zij in den handel worden gebracht. AXEL, 1 Augustus. 1905. In de Zondagmiddag gehouden gods dienstoefening nam Ds. N. P. Littooij, wegens zijn vertrek naar Nieuwe-Pekela afscheid van de Geref. gemeente A. alhier. ZEerw. had tot tekst Matth 24 35. Gezongen werden Ps 123 1, 102 15, 119 45, 121 4, 119 68 en 89 6. Het kerkgebouw was bij deze gelegenheid stampvol. Naar wij vernemen zullen de vol gende veranderingen plaats hebben bij het personeel der lijn Mechelen Ter- Neuzen. De stationschef van Axel, de heer L. van Daele, wordt verplaatst naar Clinge, de heer G. Koevoets, commies te Axel naar Neuzen; de heer De Witte, vroeger stationschef te Axel, tegenwoor dig te Clinge, naar Temsche; de heer De Wolf, souschef te Peurs als stations chef naar Axel; de heer De Witte, stationschef te Kijkuit naar St. Gilles- Waes en de heer Geene, commies te Neuzen als stationschef naar Kijkuit. Zaterdag 24 dezer werd door het bestuur der kolenvereeniging „De Her leving" alhier aanbesteed de levering van ongeveer 240.000 KG. Ruhr-kachel- kolen en 20.000 KG. Engelsche kolen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Gebr. Hamelink te Terneuzen Ruhr. f7,64 Eng. f9.15 per 1000 KG., S. G. van der Vijgh te Bergen op Zoom f 13,35 per 1700 KG. Ruhr., Johan Eigenman- Broos Breda f 7.90 per 1000 KG. Ruhr., J. C. de Wolf Rotterdam f8.70 per 1000 KG. Ruhr., F. van de Ree Ter- neuzen f 7.65 en J. A. Van Rompu eveneens f7.65 per 1000 KG. Ruhr en f9.40 per 1000 KG. Eng., Vernaai en Oosterhuis Utrecht, loco Ruhrort f 6.62 per 1000 KG. De levering is gegund aan den heer J. A. van Rompu te Terneuzen. Toen Donderdagnacht een werk man, werkzaam te Sas van Gent en wonende te Assenede (België), zich na het eindigen van den nachtdienst in zijn woning ter ruste had begeven, werd hem door zijne aan toevallen lijdende vrouw met een mes een hevige wonde aan den hals toegebracht. Een terstond ontboden geneesheer consta teerde dat de wond van ernstigen aard is. Te 's Gravenhage is voor de hoofd akte geslaagd de heer W. J. Cremer te Lamswaarde. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 91 melk- en kalf koeien, en wel langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 13, Sas van Gent 29 en langs Clinge 49 stuks. Langs al de grenskantoren wer den uit ons land naar België gezonden 498 melk- en kalfkoeien tegen 445 in de laatste helft der vorige maand. Langs Hoogcruts en Eijsden (Limburg) bedroeg de invoer nihil, langs Rooste ren 179, langs Roosendaal station en Nispen) 103. De justitie en politie te Middelburg beijveren zich nog steeds om klaarheid te brengen in de duistere geschiedenis van de inbraak bij den heer Boogaert aldaar. Zij stuit daarbij op zeer veel moeilyk- heden, want de personen, die men met grond verdenkt zijn zeer handige indi viduen, die herhaaldelijk van naam veranderen. Het onderzoek heeft ondermeer aan 't licht gebracht dat de onder den naam Vermeulen gesignaleerde en als zoodanig goedbekende persoon de vader is van den aangehouden Nijs en genaamd E. Nijs. Hij is ook een zeer ongunstig bekend staand man, die in België nog vijfjaar gevangenisstraf heeft te boeten. Thans is door de assurantie-maat schappij „De Nederlanden van 1845" f500 belooning uitgeloofd aan hem of haar, door wiens aanwy zing de vier, gestolen schilderijen worden terug ver kregen. De tweede persoon, die uit het huis van bewaring te Middelburg ont vluchtte, is gevat. Hij werd Vrijdag te Kapelle bij Goes door den rijksveld wachter Buteijn van Wemeldinge aan gehouden en gaf zich gewillig over. Hij was zeer vermoeid, zag er ellendig uit en vooral zijn voeten verkeerden in deerniswaardigen toestand. De man is weder naar Middelburg overgebracht. Op het politiebureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam zijn opge sloten vier jongens van 7 tot 12 jaar oud, die, na uit een café in de Belle- voystraat eenige sleutels te hebben weggenomen, daarmee een pakhuis in de Bajonetstraat aldaar openmaakten. Uit dit pakhuis, toebeho'orende aan den kruidenier van W., stalen zij kleingeld ten bedrage van f2.50, eenige eieren, suikerwerk, enz. In 't noorden van Zuid-Holland, is al eenige malen het volgende gezien Op een dogcart, waarvoor een stevige hit, zitten de baas met 2 dames bede- laarsters. Aan 't begin van 't dorp stappen de dames af, en aan 't einde stappen ze weer op tot een volgend dorp of gehucht, 't Schijnt een winst gevend zaakje te zijn. Op den Scheveningschen Wegreed een 40-jarige dame, bij het uitwijken met haar fiets, tegen een boom. Het stuur drong haar zoo tegen het lijf, dat zij inwendig gekwetst werd en, in het Ziekenhuis opgenomen zijnde, een ope ratie moest ondergaan. Later is zij aan de gevolgen overleden. Het stoomschip Noordam, van de Holland-Amerika-lijn, vertrok Zaterdag van Rotterdam naar New-York met 707 vreemde landverhuizers.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2