3* IJU HJ11 L No. 55. Zaterdag 29 Juli 1905. 21e Jaarg. f. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLE T O N. C0LltAl\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De Temps stelt, tegenover anderslui dende berichten, vast dat Witte gedu rende zijn verblijf te Parijs noch staat kundige, noch fi.nancieele onderhande lingen heeft gevoerd, on zich bepaald heeft tot gesprekken met tal van poli tici en financiers. Woensdag zou Witte, in gezelschap van Raffalowitsj, den Parijschen agent van het Russische ministerie van finan ciën, naar Cherbourg vertrekken, om zich daar naar Amerika in te schepen. Dinsdag heeft Witte nog een lang durig onderhoud met minister Rouvier gehad. Te Petersburg is een particulier tele gram uit Lindiapoetse ontvangen, vol gens hetwelk een hardnekkig gerucht loopt dat de Japanners in Mongolië een groote omtrekkende beweging uitvoeren, op 125 werst van de grens. Sato, een van de leden van de Ja- pansche vredescommissie, verklaarde in een onderhoud, uit naam van Komoera, overtuigd te wezen dat de onderhande lingen zouden slagen. Japan zal geen buitensporige eischen stellen, het wenscht vrede, maar geen vrede tot eiken prijs. Het heeft enkel de deur in Mantsjoerije open willen houden. DUITSCHLAND. Er is thans een officieuze mededee- ling verschenen over de weerspannig heid aan boord van den kruiser Frauen- lob, om aan alle overdreven geruch- Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) //Hoewel ik mij nimmer heb kunnen beroemen," antwoordde de graaf Van Schuilenburg met eengeheimzinniggelaat, z/vele bedrevenheid te bezitten in de kunst, om iemand tot andere gedachten te brengen, en vooral dan niet als ik nauwelijks van den disch kom, zoo geloof ik echter, dat ik in dit geval er in zal slagen, om mijnen bondgenoot te bewegen, de zegeningen des vredes, voor de rampen en ellenden van eenen bloedigen krijg, te verkiezen." En toen, na zich eerst nog met eenen krachtigen teug versterkt, en ter loops het overgeschoten' brokje gebak, onder het mompelen ,rzoude om 's hemels gaven te laten bederven" in den mond gestoken te hebben, verliet hij kauwende, en gevolgd door den jongen baron Van Voërst, de zaal, met de belofte, om ten spoedigste terug te komen, ten einde den uitslag hunner poging aan den bisschop en de overige gasten mede te deel en. Met bedrukte gezichten staarden de Zwolsche afgevaardigden, en die der andere steden elkander aan, en uit hunne ten den kop in te drukken. Waar is alleen dat in den nacht van 4 op 5 Juni eenige kleine voorwerpen van den scheepsinventaris in zee gewor pen en andere beschadigd zijn: Veel schade is niet aangericht. Deze bal dadigheden schijnen gepleegd te zijn door manschappen van het derde jaar, die verlof hadden gekregen om een vat bier leeg te drinken, en toen dat vat op was, van den officier van de wacht last kregen, om de drinkpartij te staken. Bij wijze van bestraffing, heeft de Frauenlob een tijd lang moeten ankeren in de Neustadter baai. Ten slotte wordt, ter geruststelling van de openbare meening, verklaard dat ernstige gevallen van weerbarstig heid bij de actieve slagvloot, waartoe de Frauenlob behoort, in den laatsten tijd niet vaker zijn voorgekomen dan in vroeger jaren. Integendeel, dat het aantal rechterlijke instructies eer af dan toe is genomen, en stellig is dit het geval met het aantal zware straffen. Een te Sydney aangekomen stoom boot had daar bericht gebracht over plannen van de Duitschers om op de Admiraliteits-eilanden een strafkolonie op te richten, als eerste stap voor het stichten van een Duitsche volkplanting, tot vergrooting van Duitschland's macht in de Stille Zee. Reuter heeft dit be richt naar Europa overgeseind met de bijvoeging dat de Duitsche volkplanters op Nieuw-Guinea en Nieuw-Pommeren besloten hadden tegen dat plan in ver zet te komen. Zij behoeven zich ech ter niet ongerust te maken: het heele ongedurige, onrustige bewegingen, bleek het, dat zij verre van op hun gemak waren, maar in eenen toestand verkeerden, weinig verschillende van dien des mis dadigers, wanneer hij elk oogenblik uit den mond zijns rechters het vonnis wacht dat hem van vrijheid of leven zalberooven. En die pijnigende angst vermeerderde, naarmate het oogenblik, waarop men berekenen kon, dat de beide vredeboden terug konden zijn, meer en meer voorbij liepen toen dat tijdstip meer dan een vol uur was verloopen, zonder dat men eenig bericht van de beide edellieden had verkregen, zond de bisschop een zijner schildknapen naar de Meenteweide, om te gaan vernemen, hoe de zaken daar stonden, die de onverwachte tijding terug bracht, dat de tenten van den baron Vari Voërst ontruimd waren, en hij zelve met zijne volgelingen eenige oogenblikken vroeger met overhaasting was afgetrokken. Donker trokken zich de zwarte wenk brauwen boven het oog van den bisschop te zamen, en uit den somberen, smarte- lijken trek, die bij dit bericht op zij-u gelaat zichtbaar werd, was het af te leiden, dat deze tijding hem gevoelig getroffen had. //Zoo is het dan beslist," zeide hij eindelijk met eene ernstige stem zijne gasten aansprekende, #dat de twist met het zwaard zal worden beslecht, want hoezeer ik ook het terug blijven van den graaf Van Schuilenburg en den baron bericht is, volgens inlichtingen welke Wolff's bureau ter bevoegde plaatse heeft ingewonnen, ongegrond. Duitsch- land denkt niet aan de stichting van een strafkolonie, waar ook, in de Stille Zee. RUSLAND. Tijdens de opvoering van de Barbier van Sevilla in de opera te Moskou Donderdagavond hield een deel van het publiek een vijandige betooging tegen den gouverneur-generaal, die de voor stelling bijwoonde. Er werden revolvers afgevuurd en er ontstond een vreeselijke paniek. Alles stormde naar de deuren, waarbij verscheiden personen zwaar gekwetst werden in 't gedrang. Een aantal personen verdronken, opgestuwd door de menigte achter hen, in den voor den schouwburg gelegen vijver. De Neue Freie Presse verneemt uit Galatz, dat Russische politieagenten zich meester hebben gemaakt van vijftien muiters van de Potemkin, terwijl er nu weer acht, die in de dokken werkten, spoorloos verdwenen zijn. Men denkt, dat zij aan boord van het Russische wachtschip Psesoupe zyn. Het heeft de aandacht getrokken, dat een Rus sische dame verleden week eiken muiter, die zij ontmoette, fotografeerde en men brengt dat natuurlijk in verband met het verdwijnen der mannen. Er is een Roemeensch comité ter bescherming van de matrozen der Potemkin gevormd. De Russische pers is ook niet alge meen ingenomen met de ontmoeting Roderik niet kan verklaren, is het echter uit deu overhaasten aftocht van den baron Sweder van Voërst te duidelijk, dat hij den vrede niet wil, dan dat wij ons met de hoop op het behoud van denzelven nog langer mogen vleien. Ik zal morgen het tournooifeest een eiude doen nemen. Gij, geachte schepenen van Deventer en Kampen, en inzonderheid onze geëerde vrienden uit Zwolle, zult u onverwijld naar het Oversticht moeten terug begeven, om aan den raad uwer steden den naderenden krijg bekend te maken, middelen en voorzorgen te be ramen, om uwe steden te beschermen, en mijne macht, die ik mij haasten zal eerlang voor den Stins Voërst te brengen, te ondersteunen. Morgen verwacht ik u nogmaals bij mij, om nader te beraad slagen, wat ons zal te doen staan voor het oogenblik weuschte ik alleen te zijn." Bij dezen wenk rezen al de gasten op, en maakten zich bereid om de eetzaal te verlaten, alleen de Zwolsche schepenen draalden, en hadden zichtbaar nog iets op het gemoed, waarvan zij zich gaarne voor hun vertrek wilden ontlasten. Had gij mij nog iets te zeggen?" vroeg de bisschop, die deze draling opmerkte. Na elkander van weerszijden eenen stomp met de elleboog gegeven te hebben, die wellicht dienen moest tot aansporing om den bisschop niet op het antwoord te laten wachten, zeide een der beide tusschen den Tsaar en keizer Wilhelm. De Syn Otetsjetwa zegt, dat politieke toenaderingen van Rusland tot Duitsch- land altijd nadeelig voor Rusland zijn geweest en het blad hoopt daarom, dat de ontmoeting een zuiver persoonlijk karakter heeft gehad. De Borzewija Wjedomosti zegt dat het Fransch-Russisch verbond den hoek steen van Rusland's buitenlandsche politiek blijft. Zijn verdwijnen op dit oogenblik, nu Frankrijk's vriendschap zoo kostbaar is voor Rusland, zou te onvoorzichtig zijn. Als de ontmoeting leidt tot een entente met Duitschland, behoeft dat geen gevoel van onbeha gelijkheid te geven, want het zou enkel de waarborgen voor den algemeenen vrede versterken. Het Nowoje Wremja meent, dat niet deze of gene politieke vraag, maar alle aan de orde zijnde vraagstukken van buitenlandsche politiek samen keizer Wilhelm genoopt hebben zyn zeereis te gebruiken tot een ontmoeting met den Tsaar. De Duitsche keizer stelt zich in zekere mate tot taak door per soonlijke bezoeken het terrein voor te bereiden en zyne diplomatie den toon aan té geven. FRANKRIJK. Reeds in het begin dezer maand maak ten de Fransche bladen melding van een botsing tusschen Fransche en Duit sche soldaten, die zou hebben plaats gehad in West-Afrika op de grens van de Duitsche kolonie Kameroen en het Fransche Kongogebied. Van dat voor val zijn thans meer bijzonderheden be- schepenen, met een bedremmeld gelaat z/De wacht, uwe hoogwaarde, welke wij bij ons hebben uwe hoogwaarde be grijpt, heer Sweder zal ons te gemoet zien hij weet, dat wij eerstdaags weder te Zwolle verwacht worden de Voërs- ters zullen op ons loeren z/Haik begrijp uviel Van Arkel grimlachend den verwarden schepen in de rede, ffik zal met een paar vendels lanseu uwe wacht versterken, welke gij tevens kunt gebruiken om Zwolle te bewaken, tot ik zelve met mijne macht in het Oversticht en voor den Stins ben getrokken. De twee vendels zullen zich morgenmiddag op de Meenteweide onder uwe bevelen stellen." Aldus volkomen tevreden en gerust gesteld, verlieten nu ook de Zwolsche schepenen, met bewijzen van diepe ouder danigheid en eerbied, hunnen gastheer en beschermer, en toen zij aau hunnen hopman Walter het treurige nieuws mede deelden, dat er eene veete tusschen den bisschop en den baron Van Voërst was losgebroken, en om dit droevig bericht eenigzius te verzachten, er hadden bij gevoegd, dat de bisschop hun twee vendels lansknechten had toegezegd, om hen veilig naar Zwolle terug te geleiden, waren de achtbare schepenen niet weinig verrast, toen deze beide berichten juist eene omgekeerde uitwerking op het gemoed van hunnen manhaften hopman te weeg brachten bij de aankondiging namelijk,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1