Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. niet waar? Wel neen man, dit is pas de helft der rente. De vader geheel uit het veld geslagen. Ongelukkig was in den tijd toen hij school moest gaan, de leerplichtwet nog niet aangenomen zoodoende had hij geen lezen geleerd. Zeer begrijpelijk alzoo, dat moeder de vrouw hem kon wijs maken, dat hij met een biljet van f25 en 2 rijksdaal der van huis ging. Zeer begrijpelijk eveneens, dat de man woedend en met gezwinden pas weer op huis afging om zijn vrouw rekenschap te vragen van zoo'n streek, De ontbrekende f 15 waren natuurlijk gevlogen, dat begreep hij al dadelijk. Thuis gekomen vond hij in de schuur zijn vrouw, quasi hangende aan een touw om den hals. De man, geheel ontsteld, roept in ontroering uit: „Och mien laivert, beter 't geld weg, als doe, kom moar gauw hier!" Aldus ge schiedde in den jare 1905 in een arbei dersgezin aan de grens onzer woon plaats, waar in Hooimaand een lieve vrouw haar man zulke sprekende bewijzen gaf van liefde en trouw. Gruwelijke martelingen. Uit Hanoi wordt gemeld, dat Liégeot. administra teur van Tsje-Kam, in het gebied Kwang-tsjou-wan (Indo-China), zelf moord gepleegd heeft, na op de in boorlingen allerlei gruwelijke mishan delingen toegepast te hebben. Als een beklaagde niet wilde bekennen, moest hij gekneveld op den grond knielen, met de punt van een bajonet voor zijn keel. Bij iedere vraag die onbeant woord bleef, kreeg de beklaagde een slag op het hoofd, zoodat de bajonet hem prikte, en als het geduld van den beul uitgeput was en de man kop pig bleef, werd hem mee een ijzeren staat een slag op het hoofd toegebracht, zoodat de bajonet iot in de hersens doordrong. Liégeot vermaakte zich ook met het lichaam van zijn gevangenen te bewerken met een gloeiend strijk ijzer en er allerlei figuren in te bran den, of hij liet hen geeselen en de wonden met ammoniak en zout in wrijven, enz. Een in de hooge Duitsche kringen welbekende graaf, een hartstochtelijk avonturier, zond dezer dagen een tele gram aan een hotelhouder te Carlsbad, waarin hij hem zijn aanstaande komst meldde en verzocht een kamer voor hem gereed te houden, en tevens een stal voor z'n lievelings dier. Vermoedend dat de graaf er een paard op na hield, liet de hotelhouder een fraaien stal inrichten, met palfre nier, een welvoorziene ruif enz, enz. Maar men stelle zich zijn verbazing ,en schrik voor toen hij den graaf zag verschijnen, vergezeld van.eenprach- tigen leeuw, heel jong weliswaar, maar met reeds onrustbarend groote klauwen. De wrelp is overigens heel zachtzin nig en toen de eerste schrik voorbij was, werd hij de lieveling der hooge kringen van Carlsbad; zoo nu en dan veroorlooft hij zich een klein onscha delijk uitstapje, waarbij hij op zekeren dag, toen men hem nergens zag en op ging sporen, in een naburige boerderij gevonden werd, op den vloer eener stal ingeslapen, bijna tusschen de pooten van een enorm varken. Te Dantzig is kortelings een jong meisje verbrand, terwijl ze de rol speelde van Jeanne d'Arc. Op school had men de jeugdige leer- lingen van deze heldin verteld, en hun gemoed was daarvan zóo vervuld, dat men onder elkaar afsprak in de vacantie i de verschillende episoden uit Jeanne d'Arc's leven te spelen. Een der meisjes, Jeanne d'Arc voor stellend, werd aan een paal gebonden om welks voet krullen werden neer gelegd. Dit moest de brandstapel ver beelden. Op dit kritiek moment echter liep een ander meisje toe, dat naar men zegt, jaloersch was op de rol die de heldin vervulde, en stak de krullen in brand, zoodat het slachtoffer in een oogwenk door vlammen was omringd. Op het hulpgeschrei der kinderen snelde men toe, water werd op het vuur ge worpen waarna men het meisje naar het hospitaal bracht, waar het stierf. Eenige te St-Brevin verblijvende Parijzenaars deden Dinsdag een uit stapje op de Loire, met een zeilbootje. Door een heftigen windstoot kantelde het vaartuig. De eigenaar, een matroos en zeven Parijzenaars verdronken. Er zijn reeds vijf lijken gevonden. Zitting van 25 Juli 1905. Behalve dhr. P. Dekker zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d. 16 Juni j.l. houdende goedkeuring van een raadsbesluit, betreffende af- en over schrijving op de begrooting van 1904. b. Idem betreffende goedkeuring Bouw verordening. c. Brief van de Gezondheidscommis sie te Ter Neuzen, dat zij haren post „reis- en verblijfkosten" op de begrooting voor 1906 handhaaft, met belofte bij het opmaken der volgende zooveel mogelijk met het verlangde door de gemeente Axel te zullen rekening houden. De Voorz. deelt mede dat Ter Neuzen ook de begrooting heeft goedgekeurd. Dhr. SmiesIn Ter Neuzen waren toch ook aanmerkingen gemaakt De Voorz.Ja, maar ze hebben er zich ten slotte toch maar bij neergelegd. Dhr. De FeijterIn Ter Neuzen is er ook nog gesproken over schrijfbe hoeften, en het salaris van den secre taris ad f800. We zouden ons kunnen aansluiten bij Ter Neuzen, en ons er dan eveneens bij neerleggen. Dhr. Smies zou dit niet aanraden, omdat wij alleen over reiskosten hebben gereclameerd. Z. h. s. wordt alsnu besloten om de begrooting voor dit jaar goed te keuren. d. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is de som van f 3919.40 e. Kennisgeving van P. Koole dat hij zijne-benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim alhier aanneemt. Kennisgeving van P. vanFraaijen- hove, L. Jansen van Roosendaal en C. van den Broeke dat zij hunne her benoeming tot lid van het Burgerl. Armbestuur alhier aannemen. II. Onderzoek geloofsbrieven ver kozen raadsleden. Worden tot onderzoek benoemd de hh. Smies, v. Hoeve en v. Fraaijenhove. Bij monde van dhr. Van Hoeve adviseert deze commissie tot toelating der raadsleden. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. III. De gemeenterekening over 1904 wordt tot onderzoek in handen gesteld eener commissie bestaande uit de hh. Wolfert, F. Dekker en Dieleman. IV. De begrooting van het Burgerl. Armbestuur voor 1906 wordt eveneens in handen gesteld eener commissie bestaande uit de hh. P. Dekker Van Hoeve en De Feijter. Dhr. De Feijter vraagt hoe handelt het Burgerl. Armbestuur, heeft dat ook eene verordening. Er kan zich b. v. een geval voordoen, waarbij twee oude menschen, man en vrouw moeten bedeeld worden, en een er van tot een bepaalde kerk behoort, dan ga ik van de onderstelling uit, dat de Kerk moet zorgen voor dien éénen persoon, en de andere persoon moet worden bedeeld door het Burgerl. Arm bestuur. Weet u of daarin ook is voorzien Dhr. Smies, die ook lid van het Bur gerl. Armbestuur is geweest zegt, dat het wel eens is voorgekomen, dat het hoofd van een gezin aan zekere Kerk behoorende ondersteuning zocht bij het Burgerl. Armbestuur, doch die werd dan naar de Kerk verwezen, waartoe hij behoorde. Behoorde het hoofd des gezins niet tot eene bepaalde Kerk dan trad liet Burgerl. Armbestuur op. Dhr. de Feijter zegt te bedoelen niet een gezin, maar 2 oude menschen! Hij wil er verder niet op ingaan, daar op zijne vraag of hij de verordening eens mag inzien, de Voorz. toestemmend ant woordt. V. Vaststellen voorwaarden aanbe steding petroleum voor school en straat verlichting. Op verzoek van dhr. De Feijter wor den de voorwaarden voorgelezen, waar na ze als het vorige jaar worden vast gesteld. VI. Verzoekschrift van het Bestuur der vereeniging tot oprichting en in standhouding eener ambachtsschool te Hulst, om eene jaarlijksche subsidie ad f 100. B. en W. stellen voor af wijzend te beschikken, uithoofde van den finantiöelen toestand, waarin de gemeente verkeert, en ten anderen, omdat hier door Ph. J. van Dixhoorn e. a. ook eene beweging op touw is gezet om eene bedoelde inrichting te verkrijgen, welk voorstel z. h. s. wordt aangenomen. VH. Verzoek van de Gezondheids commissie tot onbewoonbaarverklaring van eene woning. Deze woning blijkt te zijn een per ceel gemerkt wijk A no. 404 en be woond door wed. C. Meertens. B. en W. stellen voor om nog niet tot de slooping over te gaan; die vrouw woont daar alleen in, en het is nogal kras, om slechts voor een persoon die woning op te ruimen. Dhr. De Feijter zegt dat zulks het zelfde is of' er een of meer personen in wonen, uit het verslag der commissie blijkt, dat er niets goeds aan het ge bouwtje overschiet. Dhr. Dieleman Als het afgebroken wordt, dan is de eigenaar ook nog de huur ad 40 cent kwijt. De Voorz.En door het armbestuur zal voor de ondersteuning van de wed. Meertens moeten worden gezorgd. Dhr. De FeijterWordt die huur betaald door de Diaconie? Dhr. Smies Neen, dat betaalt ze zelf. Dhr. Dieleman En dan is de vraag nog of het huisje werkelijk zoo slecht is. Dhr. De Feijter Dat dan B. en W. even gaan zien en den toestand op nemen. Dhr. Lamaitre zegt dat de Gezond heidscommissie heel wat noten op haar zang heeft en we toch alles wat ze voorstelt zoo maar niet dadelijk moeten inwilligen. In de oude stad staan er nog meer huisjes, die ver aan dat gelijk staan. Natuurlijk moet, wanneer het afgebroken wordt, zoo iemand met eene lijst rond. Ik ben van idéé dat het huisje nog wel eenigen tijd kan blijven. Wordt besloten tot eene volgende vergadering aan te houden in welken tijd B. en W. naar de bouwvalligheid een onderzoek zullen instellen. Worden nog voorgelezen eenige brie ven van de gezondheidscommissie be treffende onderscheidene perceelen in de gemeente Axel, waarbij o.m. gewe zen wordt op het locaal van de kazerne waarin bewaarschool wordt gehouden, welk lokaal heelemaal niet voldoet aan de eischen des tijds, weshalve de com missie voorstelt, dit te doen ontruimen. Vanwege B. en W. is aan Rika van Tatenhove bewaarschoolhouderes be richt, dat zij tot 1 October 1905 het lokaal mag in gebiuik houden. Omvraag. Dhr. De Feijter: De laat ste zitting is juist voor de stemming- geweest van de Tweede Kamer en daarop is de Gemeenteraadsverkiezing gevolgd met al hare ergernissen (wie de aanleiding tot die ergernissen heb ben gegeven wil ik in 't midden laten) maar in de laatste raadszitting is door den Voorz. niets bekend gemaakt om trent de samenstelling van de stem- bureaux, den datum der stemming of de eventueele herstemming. In andere gemeenten wordt dit wel gej daan. 't Was dan ook netjes en beleefd geweest van den Voorz. indien Jnj dit den Raad had medegedeeld. De Voorz.: Ja, dat had ik kunnen doen maar hier zijn de leden van het stem bureau voor een geheeljaar aangewezen. Dhr. Dieleman: Dit is gedaan om het aanhoudende stemmen te voorkomen. Dhr. De Feijter vroeg het omdat hij het niet wist en verzoekt in 't vervolg de datums der stemmingen mede te deelen. De Voorz.: Nu, als u daar op gesteld bent, dan kan dat wel gebeuren. Dhr. De Feijter doet het voorstel om de begrootingen in 't vervolg ieder jaar te doen drukken, en den leden minstens 10 dagen voor de vaststelling een exem plaar thuis te zenden. In sommige ge meenten en in groote vereenigingen gebeurt zulks ook. Dhr. Lamaitre is hier tegen daar de begrooting voor de leden ter inzage ligt op de Secretarie. Dhr. De FeijterDat is wel goed voor leden die binnen wonen, maar voor die buiten de gemeente wonen is het lang niet gemakkelijk. Dhr. Lamaitreals er afschriften moeten gedrukt worden, en 10 dagen van te voren in handen der leden ko men, dan zullen die afschriften van den een naar den ander gaan, naar neefjes goéde vriendjes enz. Dhr. Dregmans zegt dat dhr. De Feijter altijd zoo voor bezuiniging is, maar ik geloof dat daaraan nog al groote kosten zijn verbonden. Dhr. De Feijter antwoordt dhr. La maitre dat in de Terneuzensche courant de geheele begrooting geplaatst wordt, en door Jan Rap en zijn maat gele zen wordt, de belastingbetalers mogen ook wel wreten waar het geld blijft. Dhr. Dregmans antwoordt hij, dat de kosten zouden zijn 2 kwartjes per stuk. Dhr. Dregmans: Als het publiek met de begrooting op de hoogte wil zijn, dat het dan de openbare vergaderingen bezoekt, die zijn er voor. Dhr. Van Hoeve kan goed met dhr. De Feijter meegaan, hij kan op een uur tijds ook niet vatten, wat er in zoo'n begrooting staat. Het voorstel de Feijter wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de hh. Wolfert en Lamaitre, voor de hh. De Feijter, Van Hoeve, F. Dekker, Dregmans, Van Fraaijenhove, Dieleman, Smies en Oggel. Nadat dhr. De Feijter ook nog ver zocht heeft om een exemplaar van het reglement van orde, en de Voorz. hem beloofde hem er een ter hand te zullen stellen, wordt de zitting gesloten. Van 1 tot en met 15 Juli 1905. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 4. Ja cobus van de Ree, 57 j-, weduwn. en Adriana Bareman, 53 jwed. 13. Pieter Hamelink, 20 j. jm. en Maria de Pooter 20 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13. Aarnout de Feyter (van Ter Neuzen,) oud 22 j., jm. en Geertruida Paulina Dieleman, 20 j. jd. Geboorten. 3. Adriaan Marinus, z. van Jan de Vos en Adriana Cornelia Bare man. 4. Jantina Magdalena, d. van Her- naanus Mulder en Anna Goverdina Dic- ke. 13. Elizabeth Andriezina Pieter- nella, d. van Jogchem van de Wege en Elizabeth Jacomina Dekker. 15. Cor- nelis, z. van Anthonie van Doorn en Jozina 4e Leijser. Overlijden. 1. Christiaan van de We ge, 61 j., echtg. van Cornelia van Driel. 12. Hendrik Moens, oud 54 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Sara Mag dalena van der Wiele en uit het twee de huwelijk echtg. van Cornelia van Dixhoorn. 15. Jan Klaassen, 70j., we duwn. uit het eerste huwelijk van Le- vina Penne en uit het tweede huwe lijk van Jacoba de Vos.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3