Gemengd Nieuws. meesters van het koninkrijk deelnamen, en eene algemeene electrische verlich ting van de midden- en een groot deel der buitenboulevards. Het weder was overheerlijk honderd duizenden bewogen zich op de boule vards men kon over de hoofden loopen! AXEL, 25 Juli 1905. De dag van 31 Augustus is niet heel ver meer. En het is daarom, dat wij op dezen datum de aandacht willen vestigen. Op dien dag toch hoopt H. M. onze geliefde Koningin Haar 25-jarig geboortefeest te vieren en het is een aloude waarheid dat, wanneer Oranje feest viert, het Nederlandsche volk daaraan meedoet. Overal worden in den lande reeds toebereidselen gemaakt, om den dag van 31 Augustus tot een waren feestdag te maken. Reeds in ons nummer van 3 September des vorigen jaars opperden wij het denk beeld om ook in Axel den 25 jarigen gebooi tedag onzer Vorstin feestelijk te vieren. Tot heden toe hoorden wij daarvan in het publiek weinig, ofschoon er reeds genoeg door velen onder elkander over gesproken is. Welnu, het is thans de geschikte tijd om een begin te maken. Wanneer slechts een paar jongere of oudere ingezetenen het initiatief nemen tot het bijeenroepen van een vergade ring, dan weten we zeker, dat de deel neming groot zal zijn en de zaak ver der wel zal marcheeren. Maar dan ook niet langer gewacht, want de in zameling van bijdragen en de verdere toebereidselen voor het feest eischen toch altijd een paar weken zeker. Wij gelooven wel, dat we met deze weinige wooiden genoeg gezegd hebben, om de voorstanders van het feestjde hand aan den ploeg te doen slaan. Zaterdag j.l. had alhier ten huize van den heer J. E. Blansaart en voor rekening van den heer Ph. J. van Dixhoorn, alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis in den Paulinapolder onder de gemeente Biervliet. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk, P. van Hoeve, f910 P. de Jonge, f890. Timmerwerk, A. van 't Hoff, f 860 F. Deij, f855; J. K. Vink, f828; A. P. Butler, f697. De inschrijvers wonen allen te Axel. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Beroepen bij de Ger. Kerk A alhier Ds. Elzinga, van Zalk (N.-H.) Op het onlangs door E. J. Schel leman c. s. te Spui, gedaan verzoek om verbetering van den postdienst voor het gehucht Zoutespui, is door den di recteur-generaal der Posterijen en Tele graphie aan adressanten te kennen gegeven, dat met ingang van 1 Aug a. s. eene tweede bestelling en buslich ting te Zoute Spui zal worden uitgevoerd Zuiddorpc. Aan het Zondag 1.1. alhier gehouden concert-festival ter gelegen heid van de drievoudige gouden bruiloft van Ch. de NeveDe Mets, E. van NieulandeDe Maesschalck en A. Velle- manTemmerman namen behalve „Ons Genoegen" alhier de fanfarengezel- schappen van Koewacht, Overslag en Westdorpe deel. Nadat de jubilarissen aan hunne woningen per rijtuig afgehaald waren, trok de stoet door de dorpsstraat naar het gemeentehuis, waar aan de jubila rissen en de voorzitters en directeuren der deelnemende gezelschappen den eerewijn aangeboden werd. Elk der jubilarissen ontving tevens een zwaar vergulden gedenkpenning. Op de keurig versierde estrade voerde elk gezelschap daarna een paar muziek nummers uit, waarvan enkele, in spijt van den aanhoudend vallenden regen door jubilarissen en feestcommissie bijgewoond werden. Als gevolg van het ongunstig weer was het aantal vreemde bezoekers niet groot, toch heerschte er een gezellige drukte, die door geen enkelen wanklank verstoord werd. voegde hij er met ernstige stem bij, n van mijue zijde iets kan bijdragen, om dezelve gunstig te doen afloopen, naardien ik van nu af in geene nadere schikkingen met den baron Van Voërst zal treden." Wordt vervolgd.) "Tot assistent-agent der Rijksver zekeringsbank werd dezer dagen be noemd de heer A. P. de Vos, commies ter secretarie te Ter Neuzen. Door verschillende jagers te Zaam, slag en omstreken is aan Ged. Staten een adres gericht om niet, zooals reeds eenige jaren heeft plaats gehad, de jacht op patrijzen een maand, vóór die op hazen te openen, en wel zooveel mogelijk terzelfder tijd als de opening van de jacht in het naburige België. Zaterdag had op de Knol (gem. Hoek) een wielerfeest plaats, georgani seerd door de fietsclub „Nooit Genoeg." Dank zij het prachtig weer was de belangstelling levendig, waartoe ook vooral meewerkte het fanfaregezelschap ,Elk naar zijn krachten" te Hoek. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Aantal deelnemers 116. Kwade Trienrijden: le prijs P. Mi- chielsen Lz. te Hoek; 2e prijs G. Pieters, te Ter Neuzen; 3e prijs A. Nieuwelink, te Hoek. Vogelpik: le prijs Heijman; 2e prijs De Cooker, beiden te Westdorpe; 3e prijs De Ruijter, te Ter Neuzen. Ringsteken: A. Baert, te Koewacht; 2e prijs A. Wolfert, te Hoek; 3e prijs Kerckaert, te Stoppeldijk. Versierde rijwielen: le prijs P. de Fouw; 2e prijs A. Kaan, beiden te Hoek. De verlootte fietslantaarns vielen ten deel aan M. Ripmeester en W. de Feij- ter, beiden te Hoek. Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct. De smokkelarij van vee behoort in deze streek zoo goed als tot het verle- dene. Van het frauduleus invoeren van vee in België bespeurt men bijna niets meer. Geen bijeenkomsten meer van smok kelaars des avonds of 's nachts in een herberg van waaruit de gevaarvolle tocht zal ondernomen worden; geen geloop meer bij dag langs straten en wegen van die personen met een of meer koeien naar de plaats waar altijd gestald werd, maar evenmin geen drink gelagen en verteringen en tengevolge daarvan geen minder nette tooneeltjes meer; dit is voorzeker een van de lichtzijden. De oorzaak van het langzamerhand verdwijnen van den smokkelhandel, of zou liet slechts een tijdelijke stil stand zij Ti 2 moet vooral gezocht in het nauw afzetten der grenzen door de douanen; de kans om door te komen wordt daardoor geringer en de geld schieters en grootere handelaars houden uit vrees voor verlies de beurs gesloten. Een vijfjarig meisje te Hulst had zich dezer dagen aan stekels- of kruis bessen zoo te goed gedaan, dat zij hevig ongesteld werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Volgens berichten in verschillende bladen, uit dezelfde bron afkomstig echter, zou het meisje tengevolge van het eten van onrijp fruit vergiftigd zijn en de geneesheer weinig hoop op her stel koesteren. Dit is weer zeer over dreven; alle gevaar is geweken. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Hulst de heer W. Sijpkens, thans te Wijchen. Naar men aan de Tem. Crt. mede deelt is Zondag nabij Kuitaart een noodlottig ongeluk gebeurd. Zekere Ch. Rens uit Hulst, was naar Lams- waarde een boodschap gaan verrichten. Toen hij aan den weg naar Hulst terugkwam, was de tram, waarmede hij huiswaarts wilde keeren, reeds van Kuitaart afgereden. R. heeft nu nog getracht tegen het verbod in, op de in gang zijnde tram te springen, is daarbij gevallen en aan het hoofd zoo danig getroffen (waarschijnlijk door een trede van een der wagens), dat het bovenste deel van het hoofd was weg geslagen en de ongelukkige terstond een lijk was. R. laat een zwangere vrouw en twee kinderen na. Zondag werd te Stoppeldijk een wielerfeest gehouden, welke feestelijk heid niettegenstaande het regenachtige weer veel drukte gaf op het anders zoo stille dorpje. Het feest ging uit van de fietsclub „Albatros" met medewer king van de fanfare „St. Cecilia." De uitslag was als volgt: Plankrijdenle prijs A. Koolegem, Stoppeldijk2e prijs Em. van Putte, Hengstdijk 3e prijs P. Castenmiller, Stoppeldijk. Poppengooien le prijs A. de Nijs 2e prijs A. Kint, beiden te Boschka- pelle3e prijs P. Menu, Kruispolder. Ringsteken: le prijs D. Hermans, Stoppeldijk2e prijs A. de Nijs, 3e prijs J. Kint, beiden te Boschkapelle Vogelpikle prijs J. Kerckhaert Stoppeldijk; 2e prijs E. Kuipers, Hon- tenisse 3e prijs H. de Vlieger, Kuitaart. De prijs voor de grootste club viel ten deel aan Boschkapelle; die voor de verstkomende club aan Hoek, ter wijl de fiets geloot werd door P. Kaan te Hoek. H E R IJ K. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij vermeld: Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus. Graauw en Langendam 4 Augustus. De verificatie van gewichten bene den het gram (milligram-gewichten), ge schiedt, wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijk- kantoor te Middelburg. Uit Vlissingen meldt men aan de M. Ct. omtrent het bezoek van de Koningin en Prins Hendrik, waarvan de juiste datum nog niet bekend is trouwens dat hangt af van de aankomst van het eskader dat de vorstelijke personen na aankomst te Vlissingen aan boord van een der oorlogschepen gaan en van daar naar den Helder varen. In den nacht van Zondag op Maan dag is een brutale inbraak gepleegd in de villa van den heer Van Adrichem Boogaert op het bolwerk achter de gas fabriek te Middelburg. De dieven, ver moedelijk twee in getal, hebben zich waarschijnlijk door middel van valsche sleutels langs de voordeur toegang ver schaft, nadat aan een ander gedeelte van het gebouw tevergeefs pogingen waren gedaan. Alles is overhoop ge haald en het blijkt, dat het den dieven alleen is te doen geweest om kostbaar heden, want ëen antiek gouden horloge, benevens enkele schilderijen zijn de voornaamste vermiste voorwerpen. De heer Boogaert is verzekerd tegen inbraakschade. Men brengt dezen diefstal in verband met de ontvreemding van de Frans Hals, Een ander bericht in dit nummer ver meldt de arrestatie van een vreem deling, die tot een bende in verbinding staat. Men zegt dat de bende getracht heeft in Roosendaal te vergaderen, maar dat zulks niet gelukt schijnt, toen veronderstelt men, is de bende te Dord recht bijeen geweest, waar zij misschien .beter gelukt is. Een en ander meldt meer uitgebreid de Midd. Crt. van heden. Aan het jaagpad tusschen Zoeter- woude en de Haagsche Schouw ge raakte Zondagvoormiddag een automo biel met vier personen te water. Een hengelaar, de bode van het ministerie van financiën Ff C. de Cocq, door het hulpgeschreeuw opmerkzaam gemaakt, slaagde er in met behulp van eenige reddingsmiddelen, die hij zich spoedig wist te verschaffen, het viertal behou den op het droge te brengen. De drenkelingen werden in een nabijzijnde boerderü opgenomen en later met paard en wagen naar Leiden vervoerd- Een merkwaardig geval van slaap wandelen heeft zich voorgedaan by eene leerlinge der nonnenschool te Oerle (N.B.), een 13-jarig dochtertje van den heer v. V., te Eindhoven. Zij verliet des nachts in den slaap het pension- naat en wandelde aan één stuk door tot Eindhoven. Zij ontwaakte eerst bij den Catharinasingel aldaar en wist niet beter te doen dan terstond de ouder lijke woning op te zoeken. Het was toen half drie in den nacht. Een zeldzame visch werd dezer dagen opgehaald door visschers te Uit- dam. In een der aal-fuiken bevond zich nl. een.schildpad, naar visschers- heugenis de eerste, die in de Zuiderzee gevangen wordt. Zij is 30 cM. lang, bijna zwart op den rug, gevlekt-geel op den buik, met een lichten kring om den hals. Het plan is haar op te zenden naar Artis. Te Enschede is Vrijdagavond af gebrand een blok van zes woningen aan den Crorahoffsbleekweg. Niets kon worden gered. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. In de Laurierstraat te Amsterdam is een oll2 jarig fneisje in een onbe waakt oogenblik uit het raam der le verdieping gevallen. Gelukkig werd het kind opgevangen door twee voor bijgangers, zoodat alles goed afliep. Te Dordrecht ontstond Vrijdag nacht te ruim 2 uur een begin van brand in de woning van dr. Th. Stoop, Singel 216, doordien een der dienst boden, die even haar bed verliet, een brandende kaars daarop liet omvallen. Op het hulpgeroep snelden de bewoners toe, die met eenige emmers water het vuur wisten te blusschen. Inmid dels was een verkeerde kring der brand weer gealarmeerd, maar deze behoefde bij haar komst geen dienst meer te doen. Behalve het verbrande bed en de geblakerdei zoldering is slechts water schade aangercht. Denzelfden nacht is ook te Drachten een brand uitgebroken in de woning van den hologemaker IJ. De Vries, in de Zuiderbuurt. De brand woedde zoo hevig, dat de vlammen ook direct de woning van den smid F. Kuiken aan tastten. Beide panden brandden ge heel uit en beider inboedel werd ge heel door het vuur verteerd. De naastgelegen huizen, die echter nog al wat schade leden, werden door de brandweer voor vernieling bewaard. Een kindje van 18 maanden is te Stratum in een emmer met water gevallen en vêrdronken. Zaterdagavond is te Enschedé na eene korte vechtpartij de 32-jarige H. H., gehuwd en vader van 5 kinderen, door den 19 jarigen H. J. B., uii^Sleen, doodgestoken. De dader is gearresteerd. Naar men meldt, moet in verband met den diefstal van het schilderijtje van Frans Hals uit het Mauritshuis, naar men zegt te Middelburg, een vreemdeling zijn aangehouden, ver dacht in dezen diefstal de hand te heb ben gehad. Hij is ter beschikking van de Haagsche politie gesteld. - De N. Wimch. Crt. meldt: Er moest rente betaald worden. De vader had er tegen gescharreld de duiten er voor bij elkaar te krijgen. En hij had ze nu bij elkaar. De Zondagsche jas aangetrokken, de nieuwe pet op en dan er op af. Toen vader bij den hypotheekhouder was, legde hij op tafel een biljetje van f 10 en 2 rijksdaalders. Zoo is 't in orde.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2