Landbouw. snelheid moest lager worden gesteld, vooral binnen de kom en in de nabij heid van steden en dorpen. Ook die wolken stof en dat verschrikkelijke toe teren noemde Sir James Fergusson een beleediging tegenover het publiek. De vergadering nam ten slotte een motie aan, voorgesteld door het parle mentslid Brook Robinson, waarin de meening wordt uitgesproken, dat de thans geldende Motor Car Act geheel onvoldoende is tot bescherming van het publiek, en dat het parlement ter stond stappen moet nemen om het kwaad te verbeteren. De motorrijtui gen van overtreders moesten voor ten minste zes maanden worden opge borgen. Lord Kelvin had een brief geschre ven om zijn spijt uit te drukken, dat hij de bijeenkomst niet had kunnen bijwonen. De veiligheid van den open baren weg was zijns inziens voor het groote publiek van het hoogste belang, en het belang van het groote publiek ging voor dat der motorrijders. FRANKRIJK. Het Engelsche smaldeel is uit Brest vertrokken. President Loubet heeft het grootkruis van het legioen van eer geschonken aan admiraal May, en de rozet vhn officier aan de commandanten der elf oorlogsschepen. Het program voor het bezoek van het Fransche noorder-smaldeel aan Engeland is nu vastgesteld. Den 7en Augustus wordt het te Cowes verwacht, vandaar zal de admiraal met 80 offi cieren en een aantal matrozen Londen, Windsor en Portsmouth bezoeken. Het vertrek is bepaald op den 14en. RUSLAND. Te Warschau is Maandagavond een officier van politie, Golembrofski ge- heeten, van achteren aangevallen en doodgeschoten. De moordenaars ont kwamen. Het plan is, de openbare scholen in de stad weer te openen met 1 Septem ber. De bevolking ziet met spanning dien dag te gemoet en men is alge meen van gevoelen dat het geen ver standige maatregel zou zijn, dan reeds de scholen weer te laten beginnen. Dicht bij Elizabetpol heeft een bende revolutionairen het gewapend geleide van een afdqeling ballingen op weg naar Siberië aangevallen. Er zijn 96 ballingen bevrijd onder welke een aan tal leden van een revolutionaire ver- eeciging. Kozakken trachten de be- schudden, waarmede de graaf somwijlen den strakken blik vergezelde, was het echter op te merken, dat zijne overpein zingen van geenen gramstorigen aard waren, maar meer eenen somberen, treurigen loop hadden genomen. De stem van Van Arkel wekte hem uit zijne diepe mijmering, toen hem de bisschop met ernstige waardigheid vroeg nWelnu, heer graaf! hebt gij het reeds bepaald, of gij mij tot uwen vriend of vijand zult kiezen Niet alleen had Gunther hieromtrent nog geene keuze gedaan, maar hij had er zelfs nog niet aan gedacht, zichzelve daarover te raadplegen en het punt was te gewichtig, om zoo zonder overleg beslist te worden hij antwoordde dus met een verlegen hoofdschudden ^Sedert langen tijd is mijn geest na den maaltijd minder helder en bevattelijk, dan gewoonlijk eerst schreef ik dit toe aan te bovenma tig gebruik van den Venetiaanschen mosterd, waarvan ik, eenigen tijd gele den, een potje heb ontvangendoch naardien deze verdooving nog voorduurt, ofschoon ik den mosterd reeds voor lang verbruikt heb, ben ik van dat denkbeeld teruggekomen, en houde mij nu overtuigd dat het water daarvan de oorzaak is, waarom ik sedert eenige wéken geen enkelen drop meer van dat vocht heb gedronken, en naardien ik thans weder die geestverstomptheid voel, is voorzeker de eeue of andere wijn, welken ik dezen vrijde gevangenen weer op te sporen. Behalve de zemstwo's, die te Moskou bijeen moeten komen, is er daar ook een vergadering van den revolutionairen bond, die den linkervleugel vormt van de hervormingspartij met een radicaal program. Deze vergadering draagt een beslist republikeinschen stempel. Aan 't hoofd staat Maxim Gorki. Te Lettau in Koerland is, naar de Köningsb. Allg. Ztg. meedeelt, Zondag de kerkvoogd baron Bistram door op roerlingen doodgeschoten. .De adel- maarschalk van Koerland, prins Lieven, is naar St. Peterburg vertrokken om krachtige maatregelen te beramen tegen de slappe houding der overheid. Men schrijft uitZeeuwsch-Vlaanderen aan de A'. R. Ct. De zoo gevreesde aardappelziekte heeft zich hier In de laatste dagen sterk uitgebreid. Op vele plaatsen is het loof reeds zwart, terwijl op enkele zelfs de knollen zijn aangetast. Men vreest, dat de opbrengst niet groot zal zijn. Bij de premiekeuringen, die van 29 Juni tot 18 Juli in deze provincie zijn gehouden, zijn voorgebracht 103 (152) veulens, 95 (118) merries geboren in 1904, 44 (54) hengsten ge boren 1904, 26 (28) hengsten geboren in 1903 en 195 (240) merries van 38 jaar. De cijfers tusshen haakjes wijzen aan hoeveel er waren aangegeven. Totaal der aan giften 592, totaal voor gebracht 463. Landbouw en Veeteelt in 1904. Verschenen is nommer drie der Ver slagen en mededeelingen van de afdeeling Landbouw van het ministerie van wa terstaat enz., bevattende een verslag over den landbouw in Nederland over 1904. Wat betreft onze provincie is daar aan het volgende ontleend Omtrent den akkerbouw kon men over het geheel tevreden zijn. Vooral zij die suikerbieten, uien, aardappelen of witte boonen hadden verbouwd, kre gen gunstige resultaten. Terwijl in de jaren tusschen 1891 en 1900 de met wintertarwe beteelde oppervlakte gemid deld 16671 H. A. bedroeg, werden in 1904 13495 H. A. bebouwd. Over het geheel echter was de stand der tarwe te hol. De wintergerst gaf een middelmatige opbrengst, zoowel wat graan als stroo betreft, terwijl de qualiteit goed was. Zomergerst, waarvoor in deze streken chevaliergerst verbouwd wordt, gaf eveneens een goede oogst. Waar in het algemeen kan geconsta teerd worden dat de haverbouw zich in de laatste jaren heeft uitgebreid, is dit inzonderheid hier het geval. De graanopbrengst was vrij goed, de stroo- opbrengst. middelmatig. De teelt van paardeboonen is in tegenstelling met den haverbouw bij zonder sterk afgenomen. Werden in het decennium 18911900 7600 H. A. bebouwd, in 1904 daarentegen nog slechts ruim 3800 H. A. Aan erwten werd belangrijk meer verbouwd dan in vroegere jaren. Hoe wel de qualiteit goed kan worden ge noemd, was de oogst middelmatig. Daarentegen leverden bruine en witte boonen een ruimen oogst, De prijzen voor eerstgenoemde werden laag, die der witte hoog. De karwijoogst was middelmatig, terwijl die van kanariezaad gunstige uitkomsten verkreeg. middag genuttigd heb, valschelijk met water aangelengd, zoo als het mij, dan ook eindelijk in het begin reeds voor kwam. dat dit met de malvezy het ge val was." Wordt vervolgd. Tengevolge van den geringen suiker bietenuitzaai werden op de klei belang rijk meer aardappelen uitgepoot dan gewoonlijk. Vooral ook in deze streken was dit het geval en was men over het resultaat zeer tevreden. De opbrengst der zaaiuien bleef be neden het middelmatige, hoewel, vooral in het jongste voorjaar, de prijzen daar voor besteed tot ongekende hoogterezen. Wat de veehouderij betreft daarvan verkreeg men in Zeeland in het afge- loopen jaar over het algemeen vrij goede resultaten, mede tengevolge van de goede uitkomsten der mesterij en van de bedongen zuivelprijzen. Men had over dengezondheidstoestand van het vee niet te klagen, alleen merkte men veelvuldig voorkomende speen- en nieraandoeningen op, welke op rekening der buitengewone droogte te stellen zijn en die meer last dan nadeel teweeg brachten. Door de gunstige uitkomsten in de laatste jaren met de bouwerij verkregen, wordt de uitbreiding der veehouderij tegengehouden, waardoor de boterberei- ding, die nog slechts voor een zeer klein gedeelte van de boerderij naar de fabriek is overgegaan, ook geen groote vlucht nam, terwijl gebrek aan melksters bo vendien velen er toe brengt zich meer op het mesten en fokken dan op het houden van melkvee toe te leggen. De gezondheidstoestand van den paar- denstapel was over het algemeen zeer gunstig, hoewel goedaardige droes, voor al in Zeeuwsch-Vlaanderen nogal voor kwam. De fokkerij dezer dieren heeft zich hier sterk uitgebreid, hoewel het aantal dekhengsten klein moet genoemd worden. Toeneming zou wellicht in deze pro vincie niet uitblijven, indien het hou den van hengsten meer rendeerend werd gemaakt o. a. door verhooging van het dekgeld. Door de voortdurende toeneming van het gebruik van het Rijksmerk voor den uitvoer van versch varkensvleesch naar Engeland, is het aantal keurings stations geklommen, zoodat ook Zeeland thans in Vlissingen een dergelijk stati on bezit. Wat den eierhandel betreft kan wor den vermeld dat krachtige pogingen dit jaar zullen worden aangewend om van uit deze provincie eieren naar En geland, te zenden. Reeds heeft te Mid delburg een Engelsch huis een persoon aangesteld om de uit te voeren eieren te verpakken en te verzenden, terwijl aldaar tevens een export slachterij van konijnen is gevestigd. In verband met de warmoezerij wordt verder medegedeeld dat waar de sluit- kool klein bleef, de bloemkool daaren tegen zeer mooi te noemen was. De ooftteelt breidt zich velerwege, uit met name in Zuid-Beveland, vanwaar telkens berichten komen omtrent het aanleggen van boomgaarden. De kersenoogst op dit eiland kan dan ook vrij goed worden genoemd. Omtrent de teelt van tuinbouwzaden kan worden medegedeeld dat in deze provincie, met name op Schouwen en Tholen, deze teelt in den laatsten tijd belangrijk is toegenomen. Daar wor den vooral zaad van Oost-Indische kers, spinazie en radijs geteeld. In enkele streken van Zeeland, vooral Z.-Vlaanderen Westelijk deel, verneemt men veel klachten over gebrek aan arbeidskrachten. De lage loonen, die daar vroeger ge geven werden, hadden een sterke emi gratie naar Amerika tengevolge en daar tal van arbeiders het in hun nieuw vaderland uitstekend gaat, gaan nog voortdurend arbeiders uit die streek daarheen. Dit voorjaar nog emigreerden alleen ongeveer 100 arbeiders. De prijzen voor land-, koop- en huur prijzen, vertoonen nog steeds neiging tot rijzen, doordien vele niet-landbou- wers in den aankoop van land eene veilige geldbelegging zien en de land bouwers o. a. door onderlinge concur- l rentie meer pacht bieden. Het is in de provincie in den laatsten tijd een algemeen voorkomend verschyn- sel, dat de arbeiders land huren, het welk zij in hunne vrije ochtend- en avonduren bewerken. Hofsteden bij dorpen dikwijls in kleine perceelen aan arbeiders verpacht en ook bij publieke verhuringen van lan derijen van kerk en armbesturen tre den de arbeiders als concurrenten der landbouwers op. Een gevolg "hiervan is, dat de huurprijzen thans overdreven hoog zijn. De oppervlakte ingenomen door ver schillende landbouwgewassen in Zeeland is in H. A. Wintertarwe 13.492, winterrogge 3.294, wintergerst 8.750, zomergerst 3.928, haver 10.330, zomertarwe (rogge en evene) 173, zandboekweit 40. Totaal granen 50.010. Boonen (wier-, paarden-, duiven- en Waalsche), 3.832, erwten 11,398, stam- boonen 3.511. Totaal peulvruchten Ï8.741. Koolzaad 450, bruin-mosterdzaad 4, geel-mosterdzaad 46, karwijzaad 1.002, zomeroliezaden 115, vlas 5.116, kana- riezaad 73, hop 1, andere handelsge wassen 17. Totaal handelsgewassen 6,824. Landbouwzaden 41. Aardappelen 11.807, suikerbieten 11.352, mangelwortels en voedersuiker bieten 5.444, koolrapen en knollen 241, gele wortelen 836, chicorei 37, meekrap 37, uien 1.045. Totaal knol-, wortel en bolgewassen 30.799. Klaver 6.289, lucerne 2.405, kunst weiden 3,130, andere groenvoederge- I wassen (hoofdgewassen) 157. Totaal I groen voedergewassen 11.981 Braakland 780. AXEL, 21 Juli 1905. Met ingang van 1 Augustus a. s. is benoemd tot brievenbesteller aan het postkantoor te Vlissingen J. A. Slijpen, alhier, terwijl op denzelfden datum op zijn verzoek zal verplaatst worden van Vlissingen naar Axel de brievenbesteller A. F. Schieman. Dinsdag had alhier ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel, en ten verzoeke van de Burgerlyke Gods huizen van Gent de openbare verpach ting plaats van een kavel bouw- en weiland, gelegen te Westdorpe, groot 13 hectaren, 15 aren, 30 centiaren. Pachter hiervan werd de heer E. de Clercq te Selzaete voor f950 per den hoop. Tot onderwijzer aan de Chr. school voor L. en M. U. L. O. te Ter Neuzen is benoemd de heer J. Slotema te Zaam- slag, die deze benoeming heeft aan genomen. Op de voordacht ter benoeming van een onderwijzer met akte Engelsch middelbaar onderwijs aan school B. te Neuzen komt alleen voor de heer P. R. Huizinga te Groningen. Te Neuzen stemden bij de her stemming van de 1400 kiezers 1227 met geldige biljetten. Herkozen zijn de heeren D. J. Dees met 635. en J. A. de Jonge met 627 stemmen, gekozen de heer J. M. de Masier met 593. De beide eerstgenoemde heereD zijn antirevolutionnairen de laatste is liberaal. Verder verkregen de heeren L. de Koeijer 586, W. A. de Ridder 517 en G. A. Standaert 521 stemmen. Te Hulst is een vijf-jarig meisje door het eten van onrijp fruit vergiftigd. Een spoedig geroepen geneesheer diende een tegengift toe, maar blijft weinig hoop op behoud van het kind koesteren. 2V. R. Cl Maandag jU. is te Ter Hole een Rijkstelefoonkantoor, in verbinding met Ter Neuzen, voor het algemeen ver keer opengesteld. De diensttijd is geregeld als volgt: op werkdagen van 7,30 tot 12 uren

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2