BEMEEHTERAAB. DE STBS VOËRST. No. 31. Zaterdag 22 1905. 2fe Jaa Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen DINSDAG den 25 JULI 1905, des voormiddags te 9'/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken Mededeeling ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven verko zen Raadsleden. Overlegging Gemeenterekening over 1904. Aanbieding begrooting Alg. Burg. Armb. voor 1906. Vaststellen voorwaarden aanbe steding petroleum voor schooi en straatverlichting. Verzoekschrift van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener am bachtsschool te Hulst, om eene jaarlijksche subsidie. Verzoek van de Gezondheids commissie tot onbewoonbaar verklaring van eene woning. Vaststellen kohier schoolgelden. suppl. kohier hoofde- lijken omslag. Reclames in zake hoofdelijken omslag. Axel, den 21 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 10. Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) 86) De tergende koelheid, waarmede Van Voërst had gesproken, zette den edelen toorn van den bisschop des te meer in gloed, en met klimmende drift zijnen purperen mantel terugslaande strekte hij zijnen arm uit en riep//Bij den ge- kruisten gij zult in dit oogenblik de plechtige verzekering geven, dat gij het toegebrachte leed zult vergoeden, voortaan mijne onderdanen in vrede en rust laten, en tot boete voor de lage beleedigingen, mij aangedaan, den Mastenbroeker polder op eigen kosten zult laten bedijken 1" #Hel en duivelschreeuwde Van Voërst in losgelaten woede en met eene heesche stem, die van hare natuurlijke ruwheid iets vreeselijks ontleende, /spreekt een paap tegen een vrij rijks- ridder van boetedoening, even als of hij eenen gemeenen wever in den biechtstoel had zitten. Neen, eer zouden mijne stinsen en burchten inéén storten, eer ik mij van een paap afhankelijk ver klaarde." #Gij verwerpt dan mijne laatste aan bieding, tot behoud van den vrede, en DE OORLOG IN 00ST-AZIE. Naar de Daily Telegraph uit Washing ton verneemt, is alles reeds geregeld voor de ontvangst der vredesonderhan- delaars door president Roosevelt. De heeren zullen uit New York naar Oys ter Bay, dat slechts op een paar uren afstands ligt, met twee regeeringsjach ten overgebracht worden, een paar kruisers gaan mede ter opluistering. Het marinegebouw dat voor de bij eenkomsten der onderhandelaal s is in gericht, zal nog bewaakt worden door een wacht, en alle maatregelen tot ge heimhouding van de beraadslagingen zijn genomen. Het is nog niet bepaald, 4vaar de heeren logeeren zullen. Men seint uit Hakodate aan „Daily Mail": De Japanners hebben nu geheel Sachalin bezet en houden zich nu bezig met de inrichting der regeering voor het eiland. De bewoners, die bij de verschijning der Japansche troepen waren gevlucht, keeren terug en her vatten hunne bezigheden. Dit bericht schijnt sterk overdreven. DUITSCHLAND. Het Gothasche Tageblatt deelt de volgende nota meê: „Prins Philip van Coburg heeft zoo even, nadat de Parijsche geneeskundigen zijne vrouw, prinses Louise van Coburg, geboren prinses van België, voor gezond van geest hebben verklaard en nadat de opperhofmaarschalk te Weenen de weigert mijne vorderingen te voldoen vroeg de bisschop met plechtigen ernst. /Ik verwerp, ik weiger alles, wat naar slavendienst en afhankelijkheid zweemt Ik ben een vrij edelman, die niemand dan den keizer boven zich acht; mijne krijgslieden zijn vrije mannen die alleen van mij hunne bevelen hebben te wachten, en allen zullen wij vrij blijven en geenen geschoren kruin of bisschopsmyter eer biedigen, zoolang wij nog een zwaard kunnen roeren, en eene tong om het uit te spreken, dat wij de heerschzucht en trots van St. Maarten en van Van Arkel verachten Eene korte poos van diepe stilte volgde op dit woeste tooneelop aller gelaat was eene angstige spanning te lezen, aller blik was op den bisschop gevestigd, eindelijk hief Van Arkel het hoofd weder op, in zijn oog en op zijn hooggewelfd voorhoofd lag mannelijke vastberadenheid, en onwankelbare moed opgesloten, en met eene sombere, maar vaste stem hernam hij //Dan zal St. Maarten zijne onderdaoen, met zijne macht beschermen. Heer baron Sweder Van Voërst, rijks ridder en edelman uit het Oversticht, ik Johan van Arkel, bisschop van Utrecht, ontzeg u in dit uur Een flauwe kreet van schrik werd op dit oogenblik aan het benedeneinde dei- tafel geslaakt, en toen Van Voërst zijn donker oog dreigend daarheen wendde, zag hij zijnen zoon bleek en ontsteld daar curateele over de prinses heeft opge heven, een proces tot echtscheiding tegen zijne gemalin bij de rechtbank van Gotha aanhangig gemaakt. Deze rechtbank is bevoegd om over de rechtsgeschillen tusschen leden van het hertogelijke huis uitspraak te doen. De openbare behandeling zal in October plaats hebben." Prins Philip en prinses Louise zijn getrouwd te Brussel op 4 Februari 1875 dus meer dan 30 jaar geleden. De prins is nu 61 jaar, de prinses 47. Zij hebben een zoon van 27 en eene dochter van 24 jaar, die zelf reeds een kind heef t. BELGIE. Het plan met de haven van Antwerpen wordt niet alleen bestreden wegens de militaire uitgaven die volgens het regeeringsontwerp er onafscheidelijk van zijn, maar ondervindt ook de tegenwerking van naijverige plaatsen. Gent en Namen beginnen zich ertegen te verzetten. In den provincialen raad van Namen is een heele vergadering aan de kwestie besteed. Ten slotte werd met 28 stemmen tegen 21, en een onthouding, aangenomen een motie van den volgenden inhoud „De raad drukt den wensch uit, dat de regeering, in steê van zooveel milli- oenen te besteden aan haven- en mili taire werken, wier tijdigheid endegelijk heid geenszins bewezen zijn, eindelijk de werken zou uitvoeren, zoolang door de provincie Namen gevraagd." In het beheer van de Antwerpsche stadsbank van leening zijn grove mis- nederzitten verachtelijkwenddehij zijnen blik van Roderik af, en zich toen weder tot Van Arkel keerende, zeide hij, zijne hand met forsche kracht op het zilveren gevest van zijn zwaard slaande/Ik wacht u, bisschop van Utrecht; bij uw eerste bezoek op mijnen Stins zal u een onthaal bereid zijn, eenen baron Van Voërst waardig 1" /Vader, om Godswil! geef toe, voldoe aan de eischen van Van Arkelriep Roderik met vreeselijken angst. /Wie is de ellendige knaap, die mij dezen laffen raad geeft F' donderde Sweder zijnen zoon toe. »Ga heen, verloochenaar van het Voërster bloed, ga uit mijn gezicht, en werp u aan de voeten van dezen trotschen paap, om zijn mede lijden en gunsten af te bedelen. Gij graaf Gunther van Schuilenburg, blijft gij uwen bondgenoot getrouw, zoo volg mij, of wilt gij u als vassaal en slaaf aan eenen priester verkoopen, zoo blijf." Toen Sweder deze woorden had uit gesproken, sloeg hij een blik van gloeiende haat en diepe verachting om zich heen, en verliet met trotsche, maar langzame schreden de zaal. XXVI. De zware voetstappen en het gekletter der sporen van den baron Van Voërst waren reeds een geruimen tijd wegge storven in de lange arduinsteenen gangen, waardoor hij, met driftige schreden zich bruiken aan 't licht gekomen. Bij het nazien der rekening over 1904 bleek dat er zich 9477 panden meer in het magazijn bevonden, en daarentegen alle panden tezaam voor frs. 67,562 minder beleend waren dan de rekening aanwees. De rekening is door den gemeenteraad niet goedgekeurd. ENGELAND. Sir James Fergusson heeft te Londen als voorzitter van een bijeenkomst der Highways Protection League, een rede gehouden over de bescherming van het publiek tegen de automobielen. Het valt niet te betwisten, betoogde Sir James, dat het gewetenloos gedrag van sommige eigenaren van automo bielen een schande is, en dat hun ver grepen veel zwaarder moesten worden gestraft dan tegenwoordig gebeurt. Het is zoover gekomen, dat men te genwoordig zegt: een kind doodrijden beteekent slechts vier maanden gevan genis. De aloude regel, dat hij, die op straat een geweer afschiet en iemand, zonder het te bedoelen, doodschiet, zich schuldig heeft gemaakt aan moord, die regel zou moeten worden toegepast op motorrijders die in hun roekeloos be drijf onschuldige menschen neerrijden. Als de zaken bly ven loopen zooals het nu gaat, dan zal het parlement genood zaakt zijn drastische 'maatregelen te nemen. Ik ben geen vijand van de automobielen, zeide spreker, maar ik kom in verzet tegen de wijze waarop sommige eigenaars met hun voertuig omgaan. De naar de wet veroorloofde verwijderd had, en nog heerschte er in de eetzaal dezelfde stilte als op het oogenblik, toen hij die verliet. Eerst toen het stampen derzwarepaardenhoeven op het voorplein had opgehouden, en een verwijderd paardengetrappelaankondigde, dat de baron het bisschopshof in snellen galop had verlaten, bespeurde men weder eenig leven en beweging onder de gasten, die tot nu als stomme beelden voor zich henen staarden. Het gelaat van den bisschop vertoonde dien diepen ernst en moedige vastbe radenheid, welke bij den man wordt aangetroffen, wanneer hij na rijp beraad en bedaard overleg, een bepaald besluit heeft genomen, en zonder terug te beven voor de moeielijkheden en het gevaar, welke hem te wachten staan, die gevaren met vasten wil en onwankelbare koenheid te gemoet treedt. Graaf Gunther van Schuilenburg zat nog steeds in dezelfde weggedoken houding, met de handen op zijne knieën uitgestrekt, in den wijden leuningstoel neder, en zijnen wezeuloozen blik onbe wegelijk vestigende op een stuk gebak, waarmede hij zich had bezig gehouden, vóór hij daarin door de hevige woorden wisseling tusschen zijnen bondgenoot en den bisschop was gestoord geworden, scheen het, of hij aan dit overgebleven schuldeloos brokje al het leed toeschreef, hetwelk hem in deze korte oogenblikken getroffen haduit het droevige hoofd-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1